Σελίδα 113 από 114 ΠρώτοΠρώτο ... 1363103108109110111112113114 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.681 έως 1.695 από 1700

Θέμα: Περί κινητών τηλεφώνων

  1. #1681
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    628
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Να ρωτησω και εγω.

    Θελω να παρω το samsung Α54 το οποιο ερχεται χωρις φορτιστη.Η Samsung λεει οτι το μαξιμουμ που σηκωνει ειναι 25watt φορτιστης,ομως εχω απο το προηγουμενο τηλεφωνο(Realme) ο οποιος ειναι 65watt.

    Αν το Samsung ενωθει με τον φορτιστη της Realme υπαρχει το ενδεχομενο να του κανει τιποτα ναζακια?
    Κανενα ναζακι δεν θα του κανει, απλα θα φορτιζει αργα και οχι με 25W. Τουλαχιστον ετσι φορτιζει ο δικος μου Realme το Α52s της συζυγου με οποιο καλωδιο το συνδεσω

  2. #1682
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    977
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Να ρωτησω και εγω.

    Θελω να παρω το samsung Α54 το οποιο ερχεται χωρις φορτιστη.Η Samsung λεει οτι το μαξιμουμ που σηκωνει ειναι 25watt φορτιστης,ομως εχω απο το προηγουμενο τηλεφωνο(Realme) ο οποιος ειναι 65watt.

    Αν το Samsung ενωθει με τον φορτιστη της Realme υπαρχει το ενδεχομενο να του κανει τιποτα ναζακια?
    πολύ καλή συσκευή καταρχάς ενώ και το Α55 φαίνεται ακόμα καλύτερο (και πιο ακριβό δυστυχώς)

    Ο φορτιστής της Xiaomi , ενος 8Τ συγκεκριμένα , μια χαρά δουλεύει.

    Οι σύγχρονες συσκευές λόγω USB Power Delivery, μια συγκεκριμένη διαρκώς εξελισσόμενη προδιαγραφή του πρωτοκόλλου USB ,
    παίρνουν όση ενέργεια προβλέπεται, δεν θα "σκάσουν" δηλαδή επειδή έβαλες πιο δυνατό φορτιστή.

  3. #1683
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αφου εχει φορτιστη γιατι να παρει αλλο?
    Ουτε ευρω να μην δωσει.
    ε,δεν είναι και κανα ποσό τα 7€...

    κι εγώ χρησιμοποιούσα τον 67W φορτιστή σε κινητό που τραβούσε 18 χωρίς θέμα.νομίζω,δηλαδή
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #1684
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    ε,δεν είναι και κανα ποσό τα 7€...

    κι εγώ χρησιμοποιούσα τον 67W φορτιστή σε κινητό που τραβούσε 18 χωρίς θέμα.νομίζω,δηλαδή
    Δεν έχεις άδικο νταξει.. αλλά στο διαταυτα μπορεί να φορτίσει άφοβα.
    Ride(s) the wind of change...

  5. #1685
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.175
    Νεοσσέ, ελπίζω να συνήλθες από την λαχτάρα προχθές....όποτε μπορείς, γράψε κανά δυο εντυπώσεις από το κινητό, βασικά με ενδιαφέρει η οθόνη και το πως φαίνεται στον ήλιο.
    Και τι "λέει" το 5G, αν όντως έχει ουσιαστική διαφορά από το 4.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #1686
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Στα δύο θέματα που ρωτάς συγκεκριμένα, δεν έχω ακόμα εμπειρία.

    Για το 5G θα χρειαστεί να αλλάξω κάρτα SIM, ώστε να ενεργοποιηθεί. Πάντως σε 4G+ πιάνει διπλάσιες ταχύτητες από το 4G που δούλευε το προηγούμενο κινητό μου. Επίσης το Wi-Fi πιάνει τριπλάσια ταχύτητα, διότι έχουν βελτιωθεί πολύ τα πρότυπα τα τελευταία χρόνια. Το προηγούμενο κινητό μου ήταν 4 ετών.

    Η ταχύτητα απόκρισης είναι πολλαπλάσια, αλλά αυτό θα συνέβαινε με οποιοδήποτε σύγχρονο κινητό, ακόμα και των 150€, αφού το σημείο αναφοράς είναι μία ξεπερασμένη τεχνολογικά συσκευή.

    Μου αρέσει η γρήγορη φόρτιση των 67 Watt, εξυπηρετεί πολύ. Η αυτονομία της μπαταρίας με απογοήτευσε. Όταν είχα πάρει το προηγούμενο κινητό, το φόρτιζα 3 φορές την εβδομάδα. Μετά από 4 χρόνια ήθελε κάθε μέρα, ενώ ήταν φορές που δυσκολευόταν να βγάλει τη μία μέρα. Επίσης είχε αρχίσει να φορτίζει με αργό ρυθμό και ήταν πολύ επιλεκτικό σε καλώδια και φορτιστές. Με βάση αυτή την εμπειρία, θα περίμενα να μου βγάζει 2-3 μέρες το νέο κινητό με την καινούρια μπαταρία, αλλά δεν.

    Σε ήλιο δεν το έχω παρατηρήσει καλά, αλλά είναι φορές που σε έντονο φωτισμό δίνει την εντύπωση τρεμοπαίγματος. Η ανάλυση είναι μεγαλύτερη, αλλά ο κορεσμός των χρωμάτων πιο χαμηλός. Στο παλιό κινητό τα χρώματα ήταν πιο ζωντανά.

    Έχουν περάσει χιλιάδες κινητά από τα χέρια μου, μάλλον πενταψήφιος αριθμός (προφανώς πολλά είναι το ίδιο μοντέλο), οπότε δύσκολα θα με ενθουσιάσει κάτι. Θεωρώ το κινητό ένα ευαίσθητο αναλώσιμο, που έχει αυξημένη πιθανότητα να πάει από πέσιμο ή από κλέψιμο, γι' αυτό και είχα κρατήσει τόσο πολύ το παλιό μου, που στάθηκε τυχερό. Μάλιστα όσο παλιώνει, σε προβληματίζει λιγότερο ενδεχόμενη ζημιά, γίνεσαι πιο ξένοιαστος.

    Ήθελα να έχει NFC, που στερούνταν το παλιό και 5G για να είναι future proof. Οι εταιρείες κινητής έχουν δώσει προτεραιότητα στις συχνότητες του 5G, υποβαθμίζοντας το 4G, που θα μπορούσε να πιάσει μια χαρά ταχύτητες για κινητό, ακόμα και για χρήση με υπολογιστή. Οπότε σταδιακά καθίσταται μονόδρομος το 5G.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 13/03/2024 στις 20:34.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #1687
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.587
    Δεν ξέρω αν το είπε κάποιος αλλά στα Huawei μια χαρά έχεις τις εφαρμογές του play store μέσο του gspace. Το λέω γιατί έχω Huawei. Ίσως σε κάποιους συγχρονισμους να μην λειτουργεί τέλεια αλλά στο 95% των περιπτώσεων λειτουργεί μια χαρά!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  8. #1688
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Στα δύο θέματα που ρωτάς συγκεκριμένα, δεν έχω ακόμα εμπειρία.

    Για το 5G θα χρειαστεί να αλλάξω κάρτα SIM, ώστε να ενεργοποιηθεί. Πάντως σε 4G+ πιάνει διπλάσιες ταχύτητες από το 4G που δούλευε το προηγούμενο κινητό μου. Επίσης το Wi-Fi πιάνει τριπλάσια ταχύτητα, διότι έχουν βελτιωθεί πολύ τα πρότυπα τα τελευταία χρόνια. Το προηγούμενο κινητό μου ήταν 4 ετών.

    Η ταχύτητα απόκρισης είναι πολλαπλάσια, αλλά αυτό θα συνέβαινε με οποιοδήποτε σύγχρονο κινητό, ακόμα και των 150€, αφού το σημείο αναφοράς είναι μία ξεπερασμένη τεχνολογικά συσκευή.

    Μου αρέσει η γρήγορη φόρτιση των 67 Watt, εξυπηρετεί πολύ. Η αυτονομία της μπαταρίας με απογοήτευσε. Όταν είχα πάρει το προηγούμενο κινητό, το φόρτιζα 3 φορές την εβδομάδα, ενίοτε και δύο. Μετά από 4 χρόνια ήθελε κάθε μέρα, ενώ ήταν φορές που δυσκολευόταν να βγάλει τη μία μέρα. Επίσης είχε αρχίσει να φορτίζει με αργό ρυθμό και ήταν πολύ επιλεκτικό σε καλώδια και φορτιστές. Περίμενα να μου βγάζει 2-3 μέρες η καινούρια μπαταρία, αλλά δεν.

    Σε ήλιο δεν το έχω παρατηρήσει καλά, αλλά είναι φορές που σε έντονο φωτισμό δίνει την εντύπωση τρεμοπαίγματος. Η ανάλυση είναι μεγαλύτερη, αλλά ο κορεσμός των χρωμάτων πιο χαμηλός. Στο παλιό κινητό τα χρώματα ήταν πιο ζωντανά.

    Έχουν περάσει χιλιάδες κινητά από τα χέρια μου, μάλλον πενταψήφιος αριθμός (προφανώς πολλά είναι το ίδιο μοντέλο), οπότε δύσκολα θα με ενθουσιάσει κάτι. Θεωρώ το κινητό ένα ευαίσθητο αναλώσιμο, που έχει αυξημένη πιθανότητα να πάει από πέσιμο ή από κλέψιμο, γι' αυτό και είχα κρατήσει τόσο πολύ το παλιό μου, που στάθηκε τυχερό. Μάλιστα όσο παλιώνει, σε προβληματίζει λιγότερο ενδεχόμενη ζημιά, γίνεσαι πιο ξένοιαστος.

    Ήθελα να έχει NFC, που στερούνταν το παλιό και 5G για να είναι future proof. Οι εταιρείες κινητής έχουν δώσει προτεραιότητα στις συχνότητες του 5G, υποβαθμίζοντας το 4G, που θα μπορούσε να πιάσει μια χαρά ταχύτητες για κινητό, ακόμα και για χρήση με υπολογιστή. Οπότε σταδιακά καθίσταται μονόδρομος το 5G.
    Το πακέτο είχε μέσα φορτιστή και θήκη που έχουν συνήθως τα xiaomi;

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #1689
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το πακέτο είχε μέσα φορτιστή και θήκη που έχουν συνήθως τα xiaomi;

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
    Ναι. Θήκη, φορτιστή 67Watt, καλώδιο Type-c to Type-C. Πλήρωσα επιπλέον χρήματα για να μου τοποθετήσουν στο κατάστημα μεμβράνη οθόνης.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #1690
    Ναι , αλλα ο απλος χρηστης δεν το θελει αυτο + καποια μειονεκτήματα.
    Αλλα ακομα ειναι τοπ , και με τρομερο sofware
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  11. #1691
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Έκανα μερικές δοκιμές με 5G. Έπιασα μέχρι 331 Mbps στο downstream και 42 Mbps στο upstream. Οι περισσότερες μετρήσεις όμως κυμάνθηκαν σε downstream 40 έως 150 Mbps και upstream 18-25 Mbps. Κάποιες εξ αυτών διαδοχικές στο ίδιο σημείο. Δεν μπορείς να βγάλεις έτσι μέσο όρο που να έχει πρακτική αξία.

    Πιο αξιόπιστα αποτελέσματα είχα πριν από τέσσερα χρόνια με το 4G, όπου σε κάποια σημεία έπιανα σταθερά 70 Mbps downstream και 20 Mbps upstream.

    Είναι περισσότερο marketing οι μέγιστες ταχύτητες παρά ουσίας. Αν δεν επενδύσουν στην αύξηση της χωρητικότητας των κεραιών, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να μιλάμε για μέγιστες ταχύτητες. Πόσο μάλλον αν υπολογίσει κανείς τις τιμές των προγραμμάτων με τα απεριόριστα δεδομένα. Διότι αν έχεις συμβόλαιο με 10 GByte/μήνα, τότε με 300 Mbps σε 5 λεπτά μέγιστης ταχύτητας, έχεις εξαντλήσει τον διαθέσιμο μηνιαίο όγκο. Δεν έχει νόημα να αυξάνονται οι ταχύτητες, αν μπορούν να αξιοποιηθούν το 0,01% του μήνα.

    Χίλιες φορές να είχαμε επαρκή χωρητικότητα κεραιών και προσιτές τιμές, ώστε να μπορούν να έχουν όλοι απεριόριστα δεδομένα, ακόμα και με ταχύτητες 70/20 down/up που μπορεί να δώσει το 4G.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #1692
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έκανα μερικές δοκιμές με 5G. Έπιασα μέχρι 331 Mbps στο downstream και 42 Mbps στο upstream. Οι περισσότερες μετρήσεις όμως κυμάνθηκαν σε downstream 40 έως 150 Mbps και upstream 18-25 Mbps. Κάποιες εξ αυτών διαδοχικές στο ίδιο σημείο. Δεν μπορείς να βγάλεις έτσι μέσο όρο που να έχει πρακτική αξία.

    Πιο αξιόπιστα αποτελέσματα είχα πριν από τέσσερα χρόνια με το 4G, όπου σε κάποια σημεία έπιανα σταθερά 70 Mbps downstream και 20 Mbps upstream.

    Είναι περισσότερο marketing οι μέγιστες ταχύτητες παρά ουσίας. Αν δεν επενδύσουν στην αύξηση της χωρητικότητας των κεραιών, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να μιλάμε για μέγιστες ταχύτητες. Πόσο μάλλον αν υπολογίσει κανείς τις τιμές των προγραμμάτων με τα απεριόριστα δεδομένα. Διότι αν έχεις συμβόλαιο με 10 GByte/μήνα, τότε με 300 Mbps σε 5 λεπτά μέγιστης ταχύτητας, έχεις εξαντλήσει τον διαθέσιμο μηνιαίο όγκο. Δεν έχει νόημα να αυξάνονται οι ταχύτητες, αν μπορούν να αξιοποιηθούν το 0,01% του μήνα.

    Χίλιες φορές να είχαμε επαρκή χωρητικότητα κεραιών και προσιτές τιμές, ώστε να μπορούν να έχουν όλοι απεριόριστα δεδομένα, ακόμα και με ταχύτητες 70/20 down/up που μπορεί να δώσει το 4G.

    Στο τέλος θα κυκλοφοράμε με αλουμινόχαρτο στο κεφάλι με τόσες κεραίες, ψεκασμένοι και μη...

  13. #1693
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έκανα μερικές δοκιμές με 5G. Έπιασα μέχρι 331 Mbps στο downstream και 42 Mbps στο upstream. Οι περισσότερες μετρήσεις όμως κυμάνθηκαν σε downstream 40 έως 150 Mbps και upstream 18-25 Mbps. Κάποιες εξ αυτών διαδοχικές στο ίδιο σημείο. Δεν μπορείς να βγάλεις έτσι μέσο όρο που να έχει πρακτική αξία.

    Πιο αξιόπιστα αποτελέσματα είχα πριν από τέσσερα χρόνια με το 4G, όπου σε κάποια σημεία έπιανα σταθερά 70 Mbps downstream και 20 Mbps upstream.

    Είναι περισσότερο marketing οι μέγιστες ταχύτητες παρά ουσίας. Αν δεν επενδύσουν στην αύξηση της χωρητικότητας των κεραιών, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να μιλάμε για μέγιστες ταχύτητες. Πόσο μάλλον αν υπολογίσει κανείς τις τιμές των προγραμμάτων με τα απεριόριστα δεδομένα. Διότι αν έχεις συμβόλαιο με 10 GByte/μήνα, τότε με 300 Mbps σε 5 λεπτά μέγιστης ταχύτητας, έχεις εξαντλήσει τον διαθέσιμο μηνιαίο όγκο. Δεν έχει νόημα να αυξάνονται οι ταχύτητες, αν μπορούν να αξιοποιηθούν το 0,01% του μήνα.

    Χίλιες φορές να είχαμε επαρκή χωρητικότητα κεραιών και προσιτές τιμές, ώστε να μπορούν να έχουν όλοι απεριόριστα δεδομένα, ακόμα και με ταχύτητες 70/20 down/up που μπορεί να δώσει το 4G.


    Τελικά δεν άντεξα...παραγγέλθηκε το Redmi Note 13 pro 12/512 5G.
    Άμα θέτε εντυπώσεις αργότερα μου λέτε.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #1694
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Καλορίζικο και καλά νέα να έχεις με αυτό!

    Πες μας τις εντυπώσεις σου μόλις το πάρεις.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 14/03/2024 στις 13:12. Αιτία: Γρ
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #1695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εχω το 11T Pro, 3 χρονια τωρα...οθονη-επεξεργαστης-μπαταρια ολα σουπερ. Δεν μπορω να με φανταστω τωρα να παω σε αλλο κινητο και να κανει να φορτισει 1-1.30 ωρα.
    Με 120W εχω καλομαθει και θελει ενα ~20 λεπτο βαρια. Μας δωσανε ενα A54 5G φετος εταιρικο και προτιμησα το Xiaomi παρολο που το εχω ηδη 3 χρονια.
    )
    Αφιερωμένη ντοκ.
    Google pixel 6a
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20240314_142917_Gallery.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	36,8 KB 
ID:	451518
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Παρόμοια θέματα

  1. Κατά-χρηση κινητών τηλεφώνων;
    από notakos600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2008, 16:16
  2. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2006, 20:41
  3. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 16:39
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF