Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ-ΒΙΕΝΝΗ-ΣΤΟΥΤΚΑΡΔΗ-ΝΤΟΡΤΜΟΝΤ-ΠΡΑΓΑ-ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ-ΝΟΒΙΣΑΝΤ-ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

  1. #1
    ΠΑΝΤΑ ΠΕΦΤΕΙ
    Εγγραφή
    11/08/2003
    Μηνύματα
    50

    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ-ΒΙΕΝΝΗ-ΣΤΟΥΤΚΑΡΔΗ-ΝΤΟΡΤΜΟΝΤ-ΠΡΑΓΑ-ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ-ΝΟΒΙΣΑΝΤ-ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

    Το μηχανάκι CBF1000 FA 7ος του 2010,τριβάλιτσο , αναβάτης ο γράφων, ετών 46,συνεπιβάτης (το παιδάκι μου) νεαρά δεσποινίδα ετών 16 με τον ενθουσιασμό και την αυτοπεποίθηση που διακρίνει τα παιδιά αυτής της ηλικίας.
    Ο εξοπλισμός μας, πέραν απο τις τρείς βαλίτσες που είναι της μαμας HONDA, δανεικό tank bag (του φίλου μου και συχνά συνταξειδευτή μου εντός Ελλάδος Χάρη ή Θανάση, θα δώ ποιό με βολεύει), gps , ασύρματη ενδοεπικοινωνία bluetooth , fullface κράνη, μπουφάν παντελόνια και μπότες χειμερινά χωρίς τις επενδύσεις, καθώς και γάντια, φαρμακείο και ότι άλλο δεν έχω σκεφτεί και πιθανον να με βοηθήσετε να σκεφτώ.
    θα ξεκινήσουμε Τρίτη 09/07/2013 από Θεσσαλονίκη, η αφορμή το Γερμανικό motogp στις 14/07/2013, έχουν κλεισθεί τα εισητήρια για τον αγώνα, έχουν κλεισθεί οι διανυκτερεύσεις για την διαδρομή, έξη στο σύνολο και έχω διασφαλίσει και την φιλοξενία στο Ντόρτμοντ.Τα ξενοδοχεία έχουν όλα parking και βρίσκονται στις πόλεις που αναφέρω στον τίτλο.
    Είναι η πρώτη φορά που θα κάνω τόσα πολλά χιλιόμετρα σε διαδοχικές ημέρες με μοτοσυκλέτα.
    Ο στόχος είναι να διανύουμε απο 400 έως 650 χιλιόμετρα την ημέρα , το απόγευμα να γυρίζουμε την πόλη και το πρωί μετα το πρωινό ξανα χιλιόμετρα και πάλι απο την αρχή, φιλοδοξώ να προσθέτω φωτογραφίες απο τις πόλεις που θα διανυκτερεύουμε .
    Αν και οδηγώ 30 χρόνια μοτοσυκλετα και πριν φτάσω στο CBF εχουν προηγηθει πολλές άλλες είναι το πρώτο μεγάλο ταξείδι που κάνω εκτός Ελλάδος (αν εξαιρέσω τις δύο διήμερες εξορμήσεις στη Βουλγαρία) και θα ήταν δεκτή όποια συμβουλή
    stay hungry stay foolish!!!!

  2. #2
    Ο Έχων το Γκάζι..... Το avatar του/της ypapadio
    Εγγραφή
    24/02/2013
    Μηνύματα
    102
    Σίγουρα πράσινη κάρτα απο την ασφαλιστική σου και αδιάβροχα γιατί ποτέ δεν ξέρεις στον βορρά τι γίνετε!
    XR 600αρι! Μαρσάρ, σπινιάρ, σουζάρ απ'το Κοκάρ στο Μαλαγάρ!!!

  3. #3
    ΠΑΝΤΑ ΠΕΦΤΕΙ
    Εγγραφή
    11/08/2003
    Μηνύματα
    50
    εχω εκδόσει πράσινη κάρτα η οποία θα είναι σε ισχύ, αδιαβροχα υπάρχουν και για προστασία πάνω απο τον εξοπλισμό αλλά και εσωτερικά αν χρειασθούν που μάλλον τα εσωτερικα δεν θα χρειασθούν , είναι πλεονασμός
    Ευχαριστώ πάντως για τις οδηγίες!
    stay hungry stay foolish!!!!

  4. #4
    Καταρχην φροντησε να το απολαυσεις γιατι τετοια ταξιδια ειναι σπανια....Αναφερομαι στην συνταξιδιωτησσα σου .
    Δευτερον θα πρεπει να σκεφτεισ κ αυτην μιασ κ ειναι γυναικα κ ωσ γνωστον οι γυναικεσ δυσκολευονται στα πολλα χιλιομετρα . Για μενα αν ειναι να κανεισ πολλα χιλιομετρα πηγαινε απο εθνικους δρομους μιασ κ τρωγονται γρηγοροτερα τα χλμ .
    Περιπου κανα 20ημερο πριν κανε ενα τελικο σερβισ την μοτο ωστε αν προκειψει τπτ να εχεισ το χρονο μεχρι να φυγεισ .
    Διαβατηρια μεχρι κ σημερα που μιλαμε δεν χρειαζεσαι πουθενα .
    Κανε κ μια μικρη εξορμηση με την συνεπιβατιδα σου εκει κοντα (μεχρι καβαλα π.χ.) για να δεισ πωσ συμπεριφερεται σαν συνεπιβατησ αλλα κ εσυ πωσ θα χειριστεισ την μοτο σε αναλογη κατασταση .
    Αυτα προσ το παρον αν μου ερθει τπτ αλλο θα σε πω .
    Α!!!!!! Και φροντισε να μην ειναι στο ταξιδι οι δυσκολεσ μερεσ γιατι κλαφτα χαραλαμπε
    ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΖΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ
    ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ

  5. #5
    ΠΑΝΤΑ ΠΕΦΤΕΙ
    Εγγραφή
    11/08/2003
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zioan Προβολή μηνύματος
    Καταρχην φροντησε να το απολαυσεις γιατι τετοια ταξιδια ειναι σπανια....Αναφερομαι στην συνταξιδιωτησσα σου .
    Δευτερον θα πρεπει να σκεφτεισ κ αυτην μιασ κ ειναι γυναικα κ ωσ γνωστον οι γυναικεσ δυσκολευονται στα πολλα χιλιομετρα . Για μενα αν ειναι να κανεισ πολλα χιλιομετρα πηγαινε απο εθνικους δρομους μιασ κ τρωγονται γρηγοροτερα τα χλμ .
    Περιπου κανα 20ημερο πριν κανε ενα τελικο σερβισ την μοτο ωστε αν προκειψει τπτ να εχεισ το χρονο μεχρι να φυγεισ .
    Διαβατηρια μεχρι κ σημερα που μιλαμε δεν χρειαζεσαι πουθενα .
    Κανε κ μια μικρη εξορμηση με την συνεπιβατιδα σου εκει κοντα (μεχρι καβαλα π.χ.) για να δεισ πωσ συμπεριφερεται σαν συνεπιβατησ αλλα κ εσυ πωσ θα χειριστεισ την μοτο σε αναλογη κατασταση .
    Αυτα προσ το παρον αν μου ερθει τπτ αλλο θα σε πω .
    Α!!!!!! Και φροντισε να μην ειναι στο ταξιδι οι δυσκολεσ μερεσ γιατι κλαφτα χαραλαμπε

    ευχαριστώ κατ αρχην για τις συμβουλές, ως αναφορά τις δοκιμαστικές βόλτες έχουν ξεκινήσει με ένα διήμερο στο smolyan της Βουλγαρίας , ημερήσια γυρνωντας την Σιθωνία σε ένα απόγευμα και θα συνεχίσουν με αυθημερον βόλτα στην Κασσανδρα (κυκλώνοντας όλο το πόδι).Η συνεπιβάτης δείχνει άριστα δείγματα αντοχής και υπομονής!
    stay hungry stay foolish!!!!

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2008
    Μηνύματα
    11
    Πέραν των προστατευτικών, καλό είναι να έχεις και μαζί σου τα βασικά εργαλεία, αλλά και κανένα ανταλακτικό. Είναι δύσκολο να τα βρεις αν ό μη γέννειτο με ένα μικρό πεσιματάκι μείνεις από μανέτα συμπλέκτη... Το λέω σαν παθών...
    Αθήνα- Καρπενήσι -Αγρίνιο και Τούμπαλιν...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    ταυτότητα, δίπλωμα, άδεια κυκλοφορίας, πράσινη κάρτα ασφάλειας, κάρτα μετρητών(πιστωτική), κάρτα υγείας εξωτερικού (αυθημερόν και δωρεάν), κινητό & φορτιστή, φωτογραφική και φορτιστή, χάρτες, GPS (καλό είναι να βάλεις 12v πριζάκι στην μηχανή για να μήν μείνεις με το gps στο δρόμο), κιτ επισκευής ελαστικών με αμπούλες, βασικά εργαλεία, μονωτική, δέστρες καλωδίων (τα πλαστικά μιας χρήσης), ιμάντα, φακό, νερό, κριτσίνια - κρουασάν (κάτι σε φαγητό), όλο τον εξοπλισμό σας, τα ρούχα που θεωρείται απαραίτητα, αδιάβροχα, αντηλιακό προσώπου για την μύτη (ειδικά αν έχεις διάφανη ζελατίνα), ασπιρίνη, υγρή αμμωνία για τσιμπήματα, χαρτί υγείας, μωρομάντηλα, τα καλλυντικά σας (αφρόλουτρα κτλ.) ΠΡΟΣΩΧΉ: αν βγάλεις λεφτά από ΑΤΜ στο εξωτερικό, την δεύτερη φορά μπορεί να μήν μπορείς να βγάλεις. είναι ένας μηχανισμός που βλέπει μια ασυνήθιστη κίνηση λογαριασμού (π.χ. τον λογαριασμό σου που μένεις Ελλάδα να βγάζει λεφτά από ουλεϊλάμα "που είναι και ποδοσφαιρομάνα" και τον σφραγίζει) πριν φύγεις ενημέρωσε την τράπεζα σου, (ίσως σε παραπέμψει κάπου αλλού) αλλά και πάλι μπορεί να σφραγιστεί. Εεε τότε θα χρεωθείς ένα τηλέφωνο στην Ελλάδα στην τράπεζα σου, θα σου ζητήσουν κάποια στοιχεία και σε κανένα 2 ωρο θα είναι οκ. μπορεί να σου φαίνονται πολλά αυτά που έγραψα αλλά αν δείς τα περισσότερα είναι κάρτες - καρτούλες - έγγραφα - φαρμακείο και εργαλεία για κάτω απο την σέλα.

  8. #8
    παλικαρε καλο ταξιδι να εχεις.
    Μενω μονιμα στην Στουτγκαρδη.. αν χρειαστεις οποιαδηποτε βοηθεια η εχεις ορεξη να πιουμε καφεδακι dimis.sidi@gmail.com
    καλα να περασεις....
    Αυτο ισχυει για οποιονδηποτε χρειαστει βοηθεια ,και ειναι εδω κοντα....

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zioan Προβολή μηνύματος
    Α!!!!!! Και φροντισε να μην ειναι στο ταξιδι οι δυσκολεσ μερεσ γιατι κλαφτα χαραλαμπε
    χαχαχαχα,οταν σχεδιαζω εκδρομη με τη γυναικα κανονιζω να μην ειναι αυτες οι μερες και μου λεει "ναι,εχετε βρει την ευκολη δικαιολογια ολοι σας"

    καλο ταξιδι να εχετε,ωραια θα ειναι!!!
    salus populi suprema lex

  10. #10
    Παρε δυο ζευγάρια γάντια για την περίπτωση της βροχής.
    Είναι σπαστικό το πρωί να μην έχουν στεγνώσει.
    Μια λύση είναι κάτι ναύλον εξωτερικά που πουλάνε. (10-15 ευρω)
    Η γκέτες (20-25 ευρώ) θα σε γλυτώσουν απο την βεβαιότητα οτι καμιά μπότα δεν είναι αδιάβροχη μετά απο κάποια ώρα
    Βρες στο googlemaps τα ξενοδοχεία και "περπάτα" με το ανθρωπάκι, γιατί πολλές φορές ή το στίγμα είναι λάθος ή η εικόνα που έχουν στα σαιτ, δεν ειναι αυτή που φαίνεται από τον δρόμο.
    βγάλε άπειρες φωτογραφίες χωρίς αιδώ!
    θα κάνεις το ξεκαθάρισμα στην επιστροφή.
    Κάρτα για τα βενζινάδικα και τα διόδια.
    Υπάρχουν βενζινάδικα που "βάζεις" ενα 10ρικο πχ και ριχνεις βενζίνα μόνος σου. Υπολόγισε σωστά για να μην σου περισσέψει πολύ και κάνεις τον επόμενο "μάγκα"
    Δοκίμασε πρώτα μην εχει περισσέψει απο τον προηγούμενο και βάλε λιγότερο απ οτι νομίζεις.
    Θα ξαναβρείς πρατήριο πάλι
    καλό δρομο

  11. #11
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Τα φώτα σου μονίμως αναμμένα!
    Αν πάρεις επαρχιακούς δρόμους, ακολούθησε πιστά τα όρια ταχύτητας!! Ιδιαίτερα σε χωριουδάκια, έχουν στηθεί περιπολικά με ραντάρ και πληρώνεις απευθείας..!
    Πάρε αδιάβροχα.. την βροχή δεν την γλυτώνεις!!
    Πάρε μπόλικα 50λεπτα!! Η τουαλέτα στα βενζινάδικα (Βιέννη, Στουτγκάρδη και Ντόρτμοντ) έχει ταρίφα!
    Καλά να περάσετε!!

  12. #12
    συμβουλή δεν έχω να σου δώσω μιας και δεν έχω ακόμη ταξιδέψει με τη μηχανή στο εξωτερικό...θέλω όμως να σταθώ στη συνεπιβάτιδα...πιστεύω πως της κάνεις ένα απίστευτο δώρο..κάτι σαν το σλόγκαν του αντ1: τα πιο όμορφα πράγματα στη ζωή δεν είναι πράγματα...καλό δρόμο και με το καλό ο γυρισμός...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #13
    ΠΑΝΤΑ ΠΕΦΤΕΙ
    Εγγραφή
    11/08/2003
    Μηνύματα
    50
    Μετράω τις ημέρες αντίστροφα, ευχαριστώ για τις συμβουλές , πολλά τα έχω προβλέψει ειδικά με τον εξοπλισμό ένδυσης προστασίας gps φορτιστές κλπ, πολλα όμως όχι και σας ευχαριστώ απο καρδιάς για τις συμβουλές,
    stay hungry stay foolish!!!!

  14. #14
    ΠΑΝΤΑ ΠΕΦΤΕΙ
    Εγγραφή
    11/08/2003
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menos Προβολή μηνύματος
    Τα φώτα σου μονίμως αναμμένα!

    δεν ζβήνουν έτσι και αλλιώς!
    Αν πάρεις επαρχιακούς δρόμους, ακολούθησε πιστά τα όρια ταχύτητας!! Ιδιαίτερα σε χωριουδάκια, έχουν στηθεί περιπολικά με ραντάρ και πληρώνεις απευθείας..!

    Πάρε αδιάβροχα.. την βροχή δεν την γλυτώνεις!!
    αγοράσθηκαν εξωτερικά αδιαβροχα γι αυτη την δουλειά και δεν αρκέστεικα στα εσωτερικά των μπουφάν και παντελονιών που είναι επίσης αποσπώμενα για λόγους ζέστης!

    Πάρε μπόλικα 50λεπτα!! Η τουαλέτα στα βενζινάδικα (Βιέννη, Στουτγκάρδη και Ντόρτμοντ) έχει ταρίφα!
    Αυτό πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί, σ ευχαριστώ!!!
    Καλά να περάσετε!!
    και πάλι ευχαριστώ!!!!!!
    stay hungry stay foolish!!!!

  15. #15
    ΠΑΝΤΑ ΠΕΦΤΕΙ
    Εγγραφή
    11/08/2003
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    συμβουλή δεν έχω να σου δώσω μιας και δεν έχω ακόμη ταξιδέψει με τη μηχανή στο εξωτερικό...θέλω όμως να σταθώ στη συνεπιβάτιδα...πιστεύω πως της κάνεις ένα απίστευτο δώρο..κάτι σαν το σλόγκαν του αντ1: τα πιο όμορφα πράγματα στη ζωή δεν είναι πράγματα...καλό δρόμο και με το καλό ο γυρισμός...

    Το ταξείδι αυτό ξεκίνησε σαν ιδέα και μάλιστα αυτή την δύσκολη οικονομική συγκηρία ακριβώς γι αυτό που περιγράφεις (τα πιο όμορφα πράγματα στη ζωή δεν είναι πράγματα...καλό δρόμο και με το καλό ο γυρισμός...[/QUOTE])
    stay hungry stay foolish!!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 219
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2012, 12:18
  2. Βουδαπεστη ή Βιεννη???
    από KOSTAS-ER6 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2010, 10:45
  3. Θεσσαλονικη - Κερκυρα
    από transalper600 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 08:25
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 22:08
  5. Θεσσαλονικη Απογευμα !!!
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2003, 18:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF