Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: πλαστικό χρήμα στα βαλκάνια

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    159

    πλαστικό χρήμα στα βαλκάνια

    Γεια χαρά!
    Δυο ερώτησεις για όποιον ταξίδεψε σε Κροατία - Σερβία - Σκόπια πρόσφατα σχετικά με τη χρήση χρεωστικών καρτών για αναλήψεις και πληρωμές.

    1. Αναλήψεις σε ευρώ από κροατοσερβοσκοπιανά ΑΤΜ με τη κάρτα ελληνικής τράπεζας μπορούμε να κάνουμε? Αν ναι, πόσο μας σκίζουν στη προμήθεια?
    2. Πληρωμές με χρεωστική κάρτα τύπου visa (σε εκείνο το φορητό μηχανάκι που βάζεις τη κάρτα και σου τραβάνε τα χρήματα), κάνουμε στις παραπάνω χώρες ή παραείναι ευρωπαικό το σύστημα?

    Ξενοδοχεία και καύσιμα υπολογίζω να τα πληρώσω μετρητά σε τοπικό νόμισμα, περισσότερο ρωτώ για τις πληρωμές στα καθημερινά έξοδα.


  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Πληρώνεις άνετα με κάρτα.Αναλήψεις από ΑΤΜ είναι στο νόμισμα κάθε χώρας που βρίσκεσαι & όχι σε ευρώ. Όσο για τις χρεώσεις από το ΑΤΜ κάνε ένα τηλέφωνο στη τράπεζα σου να σου πουν.
    Τελευταία τροποποίηση από MikeG; 20/08/2013 στις 10:19.

  3. #3
    Boys and their toys! Το avatar του/της grharris
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    198
    Οι αναλήψεις από ΑΤΜ θα σου βγάζουν μόνο τοπικό νόμισμα με αυτόματη μετροπή και χρέωση προμήθειας στον λογαριασμό σου και θα είναι και η πιό συμφέρουσα μετατροπή/χρέωση που θα βρεις. Γενικά δεν χρεώνουν πολλά.

    Επίσης, οι κάρτες γίνονται δεκτές κανονικά.

    Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις!!!

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.211
    Ό,τι είπε ο από πάνω, ήμουν Βουλγαρία 13 μέρες, χρήματα έπαιρνα από την τοπική alpha bank, στο ΑΤΜ, η χρέωση ήταν πιο χαμηλή από ότι αν έμπαινα με ευρω στην τράπεζα να αλλάξω σε leva
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/05/2007
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ό,τι είπε ο από πάνω, ήμουν Βουλγαρία 13 μέρες, χρήματα έπαιρνα από την τοπική alpha bank, στο ΑΤΜ, η χρέωση ήταν πιο χαμηλή από ότι αν έμπαινα με ευρω στην τράπεζα να αλλάξω σε leva
    Μένω στην Κροατία, κοντά ένα χρόνο τώρα και σε πληροφορώ ότι τα πράγματα εδώ πάνω είναι πολύ πιο "ευρωπαικά" από ότι στην Ελλάδα.

    Πληρώνεις παντού με κάρτα, πιστωτική ή debit, κανένα πρόβλημα, ακόμα και στα διόδια πληρώνεις με κάρτα. Αν η κάρτα σου είναι με pin πάλι κανένα πρόβλημα, ακόμα και στα διόδια, έχουν φορητό μηχανηματάκι, στο δίνουν, πληκτρολογείς, περνάς. Τα ίδια ισχύουν για Σερβία και Σκόπια, πρόσφατα ταξίδεψα Zagreb-Θεσσαλονίκη.

    Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις συνάλλαγμα από πριν, σχεδόν ακόμα και τα περίπτερα δέχονται κάρτες. Όσο για την αυτόματη μετατροπή του ευρώ σε τοπικό νόμισμα μην αγχώνεσαι, οι τράπεζες έχουν αρκετά συμφέρουσα τιμή.

    Επίσης, όλα τα διόδια, (Σερβία-Σκόπια) δέχονται και euro, γνώμη μου είναι μην το κάνεις γιατί σε ψιλοκλέβουν (καλά μη φανταστείς, μερικά λεπτά) αλλά στην ανάγκη, μπορείς να πληρώσεις σε ευρώ.

    Γενικά, εδώ στα βαλκάνια, κυκλοφορώ πάντα με κάρτα, πολλές φορές ξεχνάω να πάρω μετρητά και πληρώνω παντού με κάρτα. Στην ανάγκη, βρίσκεις ένα υποκατάστημα τράπεζας και τραβάς μερικά. Το να έχεις μαζί σου ένα 50€ σε τοπικό νόμισμα είσαι υπερκαλυμένος.

    ότι άλλο θες εδώ είματε

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.967
    Ρώτα τη τράπεζα αν πάιζει η κάρτα σου έξω...
    (μερικές δεν παίζουν)

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    159
    Παίδες ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
    Νεότερες πληροφορίες από τη Πειραιώς λένε ότι η visa debit περνάει και μπορείς να κάνεις κανονικά αναλήψεις σε τοπικό νόμισμα από τα εκεί ΑΤΜ με συμφέρουσα τιμή.

    Το μόνο θέμα είναι η προμήθεια για τις αναλήψεις (από 3 έως 10 ευρώ απότι μου είπαν ) συνεπώς καλύτερα μια δύο καλές αναλήψεις παρά πολλές και μικρές.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kagelos1
    Εγγραφή
    03/11/2009
    Μηνύματα
    100
    Καλύτερα όπου μπορείς να πληρώνεις απευθείας με την κάρτα, χωρίς μετρητά (βενζινάδικα & ξενοδοχεία π.χ.). Πάντα υπάρχει προμήθεια όμως. Αυτό από Πειραιώς:
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων peiraios.png‎  

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    159
    nice!

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2007
    Μηνύματα
    194
    Απο Κροατία σε δύο αναλήψεις που έκανα

    8/8/2013 ΑΤΜ-ΑΝΑΛΗΨΗ ΜΕΤΡΗΤΩΝ -40,08
    PLACA BB DU BROVNIK
    300,00 HRK
    8/8/2013 ΑΤΜ-ΤΡΙΤΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ -4,8
    ATM ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ HR
    ΕΞΟΔΑ ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΜΕΤΡΗΤΩΝ


    13/8/2013 ΑΤΜ-ΑΝΑΛΗΨΗ ΜΕΤΡΗΤΩΝ -53,18
    ZABA M TITA 69 2 OP ATIJA
    400,00 HRK

    13/8/2013 ΑΤΜ-ΤΡΙΤΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ -5,06
    ATM ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ HR
    ΕΞΟΔΑ ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΜΕΤΡΗΤΩΝ



    Στη Σλοβενία τα πράγματα είναι απείρως καλύτερα

    13/8/2013 ΑΤΜ-ΑΝΑΛΗΨΗ ΜΕΤΡΗΤΩΝ -120
    POSLOVALNICA ABANKE LJ UBLJANA
    120,00 EUR
    13/8/2013 ΑΤΜ-ΤΡΙΤΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ 13/8/2013 -1,1
    ATM ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ SI
    ΕΞΟΔΑ ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΜΕΤΡΗΤΩΝ





    Αν πληρώνεις απευθείας με την κάρτα είναι καλύτερα αλλά αυτό δεν είναι πάντα εφικτό. Στην περίπτωση μου στα δωμάτια που έμενα δεν δέχονταν κάρτα, μόνο μετρητά. Το ίδιο ισχύει και για μερικά μαγαζιά.

  11. #11
    α τσα πρρρρρρρρρ Το avatar του/της HLIASCBF
    Εγγραφή
    08/09/2005
    Μηνύματα
    25
    Σε alpha bank στο βελιγράδι πριν δύο μήνες μου κρατούσε 4 ευρώ ανά ανάληψη.
    shit happens always and randomly...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    159
    Ευχαριστώ πολύ παίδες!
    Επειδή ο δρόμος μου είναι Σλοβενία - Κροατία - Σερβία - Σκόπια, μάλλον θα κάνω μια καλή ανάληψη στη Σλοβενία για να καλύψω τα ξενοδοχεία και τα μικροέξοδα στις επόμενες χώρες ώστε να αποφύγω τα τάληρα των προμηθειών.

  13. #13
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648
    εγω πληρονωντας με καρτα, την πατησα, γιατι σε καθε συναλλαγη αδιαφορος ποσου με εβαζaν κ καπελο +1.5 ευρω για την αλλαγη νομισματος .eurobank
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2007
    Μηνύματα
    194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από intruder Προβολή μηνύματος
    εγω πληρονωντας με καρτα, την πατησα, γιατι σε καθε συναλλαγη αδιαφορος ποσου με εβαζaν κ καπελο +1.5 ευρω για την αλλαγη νομισματος .eurobank
    Η Πειραιώς είναι πιο συμφέρουσα σε αυτό τον τομέα. Σε κάθε συναλλαγή χρεώνει έξτρα περίπου 0,02% του ποσού της συναλλαγής για τη μετατροπή του νομίσματος.

Παρόμοια θέματα

  1. 2013 ιουνιο στα βαλκανια
    από christof40 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2013, 10:58
  2. τον ιουλιο στα βαλκανια ξανα
    από christof40 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 231
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 17:38
  3. Μπίζνες στα Βαλκάνια.......
    από tsompanis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2011, 22:44
  4. Βολτα στα βαλκανια.
    από lupus στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2010, 22:01
  5. ακόμα ένα νέο κράτος στα Βαλκάνια
    από tai στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2006, 00:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF