Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Συμβουλες για αγορά μηχανής..

  1. #1

    Συμβουλες για αγορά μηχανής..

    Γεια χαρά...

    Είχα ξαναγράψει ένα θέμα πριν κάνα μήνα.Δίπλωμα για μηχανή βγάζω τώρα(δεν έχω τελειώσει ακόμα),δεν έχω
    ξαναοδηγήσει,είμαι 23 και 1,87 ύψος.Τότε (πριν κανα μήνα) προσανατολιζόμουν να πάρω μια μεταχειρισμένη ninja 250 και
    πολλοί είχατε συμφωνήσει ότι είναι μια χαρά για πρώτη μηχανή.

    Πέρασε ένας μήνας και ακόμα αμφιταλαντεύομαι. Γιατί μετά από ψάξιμο είδα ότι στα ίδια λεφτά (3000-3500) υπάρχουν μετεχειρισμένες
    και οι : honda fmx 650 , η yamaha xtx 660 και η ktm duke (2004 περίπου) , οι οποίες μου αρέσουν αρκετά και ειδικά ο δούκας.

    Απλά έχω κάποιες επιφυλάξεις επειδή είναι η πτώτη μου μηχανή και αυτές είναι 600 κυβικά και έχουν πολλά γκάζια...
    Εσείς τι λέτε?Επίσης ποια από αυτές τις 3 που έγραψα πιο πάνω ενδύκνειται περισσότερο για κάνα ταξιδάκι στην εθνική?

    Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια

  2. #2

    Re: Συμβουλες για αγορά μηχανής..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από rulenstein
    Γεια χαρά...

    δεν έχω ξαναοδηγήσει,είμαι 23 και 1,87 ύψος.

    λεφτά (3000-3500) υπάρχουν μετεχειρισμένες
    και οι : honda fmx 650 , η yamaha xtx 660 και η ktm duke (2004 περίπου)

    ταξιδάκι στην εθνική?

    1ον) πολλά δεν είναι 3.5 για μεταχειρισμένο ninja 250?εκτος αν είναι σχεδόν του κουτιού!
    2ον)χωρίς εμπειρία και 600αρι είναι απότομη αρχή πιστεύω που δεν ξέρω αν θα έχει καλή κατάληξη
    3ον)από τα 3 θα διάλεγα το duke αλλά και με τα 3 ταξίδι εθνική άντε κανένα 130 να πηγαίνεις!
    Τέλος λέω να παραμείνεις στην γνώμη των παιδιών να πάρεις το ninja, με τα μισά λεφτά όμως λέω εγώ κρατά το 1-2 χρονάκια και μετά πάρε ότι θες!

    P.S εγώ τν δούκα πήρα και ήμουν σχεδόν στην θέση σου, και μικρότερος αλλά είχα εμπειρία από 250 και δεν ήθελα μεταχειρισμένο με τπτ!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    ο δουκας ειναι τσιρκο και μαζι του θα γινεις ακροβατης...
    αν εχεις καποιο γνωστο πες του να σε παει μια βολτα(τρομακτικο!) η οδηγησε το..
    για πρωτο μηχανακι χωρις εμπειρια ειναι λιγο επιφοβο..

    σκεψου του, καλυτερα δεν ειναι να παρεις κατι πιο ανθρωπινο μεταχειρισμενο για πρωτο;; και δευτερο μηχανακι το δουκα, να τον ευχαριστηθεις κιολας γιατι θελει δουλεια δεν παει μονο του..

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2002
    Μηνύματα
    24
    Από τα τρία μηχανάκια που προτείνεις νομίζω ότι το fmx είναι μια χαρά για αρχή.

    Είναι ελαφρύ στην αίσθηση σωστά στημένο κ κυρίως (μιας που είσαι νέος οδηγός) δεν είναι μηχανάκι που θα σε φοβίσει εύκολα...μιας και θεωρητικά το πρόβλημα του είναι ότι δεν έχει πολύ γκάζι....

    Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό που χρειάζεται κυρίως κάθε νέος οδηγός (και δεν είναι εύκολο να το πετύχει) είναι αυτοσυγκράτηση... Επειδή το γκάζι είναι γλυκό όμως...η γνώμη μου είναι να πάρεις το fmx και να οδηγείς προσεκτικά μέχρι να αποκτήσεις εμπειρία...και πάντα φυσικά με τον κατάλληλο εξοπλισμό...

    Παρόλο που δεν έχει φοβερό γκάζι είναι μηχανάκι που σίγουρα όσο το μαθαίνεις θα το χαίρεσαι γιατί είναι αρκετά "παιχνιδιάρικο" το στήσιμο του...

    Υ.Γ. Ο δούκας του 04 δεν νομίζω επίσης ότι μπορεί να θεωρηθεί το ίδιο αξιόπιστος με ένα fmx....φαντάζομαι κ πιο σύγχρονο με τα ίδια λεφτά...

  5. #5

    ...

    Απ'ότι κατάλαβα καλό είναι να αποφύγω τον δούκα...Το ξέρω ότι είναι λίγο γκαζιάρικο και επίφοβο
    μηχανάκι απλά ήθελα και μερικές παραπάνω γνώμες.

    Για το yamaha(xtx 660) δεν μου είπε κανείς τίποτα..?Δεν αξίζει?

    Μου έκανε εντύπωση που ένας φίλος πιο πάνω έγραψε ότι με αυτά(fmx,xtx) πας περίπου με
    130 στην εθνική..Γιατί τόσο "λίγο"?

    Σας "υπενθυμίζω" ότι με ενδιαφέρουν αρκετά τα (κοντινά) ταξίδια στην εθνική και θέλω
    αν πιστεύετε ότι το ninja είναι καταλληλότερο γι'αυτό το σκοπό σε σχεση με το
    fmx και το xtx να το πείτε.

  6. #6

    Re: ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από rulenstein
    Απ'ότι κατάλαβα καλό είναι να αποφύγω τον δούκα...Το ξέρω ότι είναι λίγο γκαζιάρικο και επίφοβο
    μηχανάκι απλά ήθελα και μερικές παραπάνω γνώμες.

    Για το yamaha(xtx 660) δεν μου είπε κανείς τίποτα..?Δεν αξίζει?

    Μου έκανε εντύπωση που ένας φίλος πιο πάνω έγραψε ότι με αυτά(fmx,xtx) πας περίπου με
    130 στην εθνική..Γιατί τόσο "λίγο"?

    Σας "υπενθυμίζω" ότι με ενδιαφέρουν αρκετά τα (κοντινά) ταξίδια στην εθνική και θέλω
    αν πιστεύετε ότι το ninja είναι καταλληλότερο γι'αυτό το σκοπό σε σχεση με το
    fmx και το xtx να το πείτε.
    κανένα από αυτά δεν προσφέρει ικανοποιητική προστασία από τον αέρα για να ταξιδέψεις με παραπάνω από 130, ειδικά ο δούκας ως μονοκυλινδρο δεν είναι για να το ζορίζεις με σταθερό γκάζι με πολλά χιλιόμετρα!
    Υπάρχει βέβαια η επιλογή μεγαλύτερης ζελατίνας ώστε να κερδίσεις καμία 20αρια χιλιόμετρα παραπάνω!
    Όσο αφορά το ninjaki κάπου εκεί θα είσαι σε ταξίδι μονός 90-110 λογικά!

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2010
    Μηνύματα
    12
    yamaha xt660 ΔΑΓΚΩΤΟ!!!

  8. #8
    Φίλε ξέχνα τον δούκα για πρώτη μηχανή.
    Αν δεν σε καλύπτουν και τα 130χαω, ξεχνάς FMX/XTX, πας για άλλη μηχανή.

    Πάρε καμιά CBF600, Fazer, Vstrom κλπ...

    Πάντως, πολλές απαιτήσεις δεν έχεις μιας και δεν έχεις ξαναοδηγήσει?
    Έχεις πάει πουθενά με 130 και σου φάνηκαν λίγα?

    Πάρε το νιντζάκι φίλε, μην πάς σε 600άρες μονοκύλινδρες.
    Το γκάζι τους δεν είναι φιλικό στον αρχάριο.
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  9. #9

    Re: Re: ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dhmitris
    κανένα από αυτά δεν προσφέρει ικανοποιητική προστασία από τον αέρα για να ταξιδέψεις με παραπάνω από 130, ειδικά ο δούκας ως μονοκυλινδρο δεν είναι για να το ζορίζεις με σταθερό γκάζι με πολλά χιλιόμετρα!
    Υπάρχει βέβαια η επιλογή μεγαλύτερης ζελατίνας ώστε να κερδίσεις καμία 20αρια χιλιόμετρα παραπάνω!
    Όσο αφορά το ninjaki κάπου εκεί θα είσαι σε ταξίδι μονός 90-110 λογικά!
    Απλα μια διορθωση. Με το νιντζακι ταξιδευεις εθνικη ανετα με 140 απο θεμα αερα και δυναμης.

    Αν δε. πας και σκυφτος δεν θα εχεις κανενα προβλημα μεχρι και την τελικη του (170++)
    Καβαλάς όσα κυβικά σου λείπουν...

  10. #10

    Re: Re: Re: ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από harry_fyt
    Απλα μια διορθωση. Με το νιντζακι ταξιδευεις εθνικη ανετα με 140 απο θεμα αερα και δυναμης.

    Αν δε. πας και σκυφτος δεν θα εχεις κανενα προβλημα μεχρι και την τελικη του (170++)
    καλά που με διόρθωσες φίλε μου γιατί δεν έχω εμπειρία από το μικρό τις kawasaki και δεν ήξερα ποσά πιάνει ακριβώς σε ταξίδι!

  11. #11

    ..

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις προτροπές σας...Τελικά με βλέπω να μένω στην αρχική μου
    απόφαση για το ninja(250)..Ούτως ή άλλως αυτό είχα σκεφτεί από την αρχή.Απλά απ'ότι βλέπω σχεδόν όλα
    τα μεταχειρισμένα είναι πράσινα και εγώ προτιμώ το μαύρο αλλά τί να κάνουμε.

    Όποιος έχει κάνα γνωστό που πουλάει ninja 250 είτε πράσινη είτε μαύρη σε καλή κατάσταση ας μου
    στείλει pm , έχω έτοιμα τα λεφτά

  12. #12

  13. #13

    ...

    Αυτή η αγγελία είναι εδώ και 3-4 μήνες και είναι και στην πάτρα οπότε..
    Τέλος πάντων , έχω συμβιβαστεί ότι μάλλον θα πάρω πράσινη!

    Αν κάποιο παιδί που έχει ninja ξέρει να μου πει 4-5 πράγματα που πρέπει και μπορώ να τα κοιτάξω
    όταν θα βλέπω τις μεταχειρισμένες μηχανές ας το πει..(εννοείται πως θα την πάω και σε εξειδικευμένο συνεργείο
    απλά πρώτα θα τις βλέπω μόνος,οπότε να βλέπω 4-5 βασικά πράγματα)

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
    ο δουκας ειναι τσιρκο και μαζι του θα γινεις ακροβατης...
    αν εχεις καποιο γνωστο πες του να σε παει μια βολτα(τρομακτικο!) η οδηγησε το..
    για πρωτο μηχανακι χωρις εμπειρια ειναι λιγο επιφοβο..

    σκεψου του, καλυτερα δεν ειναι να παρεις κατι πιο ανθρωπινο μεταχειρισμενο για πρωτο;; και δευτερο μηχανακι το δουκα, να τον ευχαριστηθεις κιολας γιατι θελει δουλεια δεν παει μονο του..

    Φιλε μετα το 200 το διχρονο που ειχα το παπι... πηγα κατευθειαν σε 1000 R1 ακομα ζω !!! δεν σημενει κατι αυτα που λετε και ειμαι 21 μυαλο να εχεις και φοβο τπτ αλλο !!!

  15. #15
    προβληματισμενο μελος ;)
    Εγγραφή
    26/12/2007
    Μηνύματα
    2

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χαρτιά για αγορά μηχανής
    από cartman στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2008, 11:49
  2. συμβουλές για αγορά γαντιών
    από g0ng στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2008, 22:51
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  4. Συμβουλές για αγορά κράνους!
    από suzuki_k5 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 18:14
  5. Συμβουλές για αγορά z750s
    από gtheof στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2006, 07:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF