Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: F800gs τελικά αξίζει?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2008
    Μηνύματα
    18

    F800gs τελικά αξίζει?

    καλησπέρα σε όλους,

    πολλά ακουσαμε ακομα πιο πολλα διαβασαμε....αλλα τελικα μετά που αρκετοι το αγόρασαν τί εχουν να μας πούν? αξίζει τον κόπο?

    αυτή τη στιγμή εχω ενα F650GS(06) και σκέφτομαι να περάσω στο F800GS....γνώμες?

  2. #2
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    φιλε μου το εχω κανει test ride και μου
    φανηκε παρα πολυ καλο σαν επιδωσεις
    φρενα και ζυγισμα δεν δοκιμασα να το
    στριψω λογω του οτι ηταν δανεικο

    αλλα με χαλαει λιγο η τιμη του
    αμα δωσω τοσα λεφτα μπορω
    να κοιταξω και για καποιο 1000ρι

    αλλα η επιλογη ειναι δικη σου
    περιμενε να σου πει και
    κανενας κατοχος και
    βλεπεις
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Από παλιότερο μου ποστ είχα γράψει αυτά :


    "

    Μόλις γύρισα από test ride & των δύο μοντέλων (F800GS & F650GS).
    Τα οδήγησα & τα δύο σε συνθήκες πόλης, εθνικό δρόμο, επαρχιακό, χώμα & άμμο .
    Τα πήραμε με ένα φίλο για 1 ώρα & τα κάναμε ανταλλαγές.

    Ας ξεκινήσω πρώτα με το F800GS.
    Μου άρεσε πάρα πολύ το δούλεμα του κινητήρα, η θέση οδήγησης είναι super (όπως θα έπρεπε για ένα πραγματικό on-off) δε σε κουράζει & δε νομίζω ότι σε μεγάλο ταξίδι θα έχω πρόβλημα. Εξάλλου κραδασμοί μηδέν. Ο κινητήρας είναι πολύ ροπάτος, χωρίς κομπιάσματα ακόμα & όταν πας ρελαντί, & επιταχύνει για προσπέραση μέσα στη πόλη ακόμα & με 4η. Driftαρει & σουζάρει για πλάκα. Τα φρένα του αρκετά καλά, ένιωθα πολύ σιγουριά (δοκίμασα απότομα φρεναρίσματα, είχε βρέξει σήμερα) με μόνο μειονέκτημα το "κλώτσιμα" του πεντάλ του πίσω φρένου όταν το πατάς επίμονα & έχει μπει σε λειτουργιά το ABS. Από θέμα βάρους ούτε που το κατάλαβα (σε σύγκριση με το F650 που έχω). Άνετο μέσα στη πόλη, φίδι. Για να πεις ότι κάνεις μεγάλο ταξίδι θα χρειαστείς μια μεγάλη ζελατίνα για να είσαι άνετος. Επίσης το μηχανάκι σίγουρα με αλλαγή εξάτμισης & βγάλσιμο καταλύτη έχει πολλά να δώσει ακόμα.
    Τώρα όσον αφορά το χώμα. Super! Για τα κιλά του είναι μια χαρά. Δε το περίμενα τόσο καλό. Αποροφάει ότι εμπόδιο συναντά & δε κολλά ποθές. Ακόμα & σε στυλ μονοπάτι το βάλαμε δίπλα σε μια παραλία. Αρκετά βολική θέση οδήγησης για όρθιος, ίσως χρειαστούν αποστάτες στο τιμόνι.
    Αυτό που με χάλασε ήταν η απουσία υδραυλικού συμπλέκτη, η ζέστη που βγάζει στο δεξί πόδι μέσα στη πόλη & το πόσο χύμα είναι το δοχείο με τα υγρά φρένου για το μπροστινό.
    Με μια ποδιά, & χούφτες θα το πάρω!



    Τώρα για το F650GS.
    Το μηχανάκι είναι ΑΡΙΣΤΟ σε συνθήκες πόλης & επαρχιακού. Νομίζεις ότι το οδηγάς χρόνια. Καταλαβαίνεις τη διαφορά στο γκάζι με το F800GS αλλά & πάλι είναι αρκετό για να κινηθείς άνετα & να επιταχύνεις χωρίς κομπιάσματα & κατεβάσματα ταχυτήτων. Θέση οδήγησης σε βάζει μέσα στη μηχανή & νομίζεις ότι καβαλάς παπάκι. Το ίδιο θέμα με το πίσω φρένο. Το μηχανάκι έτσι όπως το είδα εγώ μπορεί άνετα να ταξιδέψει με τη προσθήκη μιας μεγαλύτερης ζελατίνας. Στο χώμα σίγουρα μειονεκτεί σε σχέση με το 800. Αλλά & οι αναρτήσεις μου φάνηκαν πολύ σκληρές. Εν ολίγης θα περάσει άνετα κάποιο χωματόδρομο αλλά δε το συστήνω σε κάποιον που τα ΣΚ θέλει να εξερευνεί τα βουνά. Το ίδιο θέμα με το δοχείο των υγρών φρένου.
    Για κάποιον που το θέλει καθημερινό μηχανάκι, να πηγαίνεις τις βόλτες του & σε μεγάλες αποστάσεις θα το σύστηνα ανεπιφύλακτα.


    Αυτά. Αν κάποιος θέλει να ρωτήσει κάτι ή εγώ θυμηθώ κάτι θα επανέλθω!".



    Ψάξε και στην ενότητα BMW & θα βρεις αρκετά.
    Το μόνο αρνητικό για μένα είναι η τιμή.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2008
    Μηνύματα
    18
    mike καλησπέρα,

    ευχαριστώ για την απάντηση σου...το test ride το έκανες στη Servin απ ότι κατάλαβα...μιας και ήμαστε απο τα ίδια μέρη.

    Τωρα εγώ είμαι στον ενδοιασμό να δώσω το F650GS που αγόρασα προ διμήνου και να περάσω στο F800GS...αλλα όντως η τιμή του παραμένει τσιμπημένη και δεν βρίσκεται σε μεταχειρισμένο σε καλή τιμή...ακόμα...

    ερώτηση...απο την μπέμπα σου δίνεις τιποτα extra χωριστά:smilea: ?

    αν ναι στείλε μου πμ με σχετικές τιμές

    adios

  5. #5
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ssokinn
    mike καλησπέρα,

    ευχαριστώ για την απάντηση σου...το test ride το έκανες στη Servin απ ότι κατάλαβα...μιας και ήμαστε απο τα ίδια μέρη.

    Τωρα εγώ είμαι στον ενδοιασμό να δώσω το F650GS που αγόρασα προ διμήνου και να περάσω στο F800GS...αλλα όντως η τιμή του παραμένει τσιμπημένη και δεν βρίσκεται σε μεταχειρισμένο σε καλή τιμή...ακόμα...

    ερώτηση...απο την μπέμπα σου δίνεις τιποτα extra χωριστά:smilea: ?

    αν ναι στείλε μου πμ με σχετικές τιμές

    adios


    Αυτή τη στιγμή εννοείς έχεις το μονοκίλυνδρο F650GS ή το καινούριο (twin)?
    Αν έχεις το παλιό τότε η αλλαγή θα είναι όντως μεγάλη. Αν έχεις το καινούριο, τότε αν δεν πας χώμα δε νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις τη κίνηση. Πάντως όντως η τιμή είναι τσιμπημένη.

    Όσον αφορά για τα έξτρα. Πλέον δεν πωλείται η μοτοσυκλέτα μου, μιας & είχα αρνητικές εξελίξεις στον επαγγελματικό τομέα.


    Ναι στη Servin είχα κάνει το test ride.


  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της simeon
    Εγγραφή
    05/08/2005
    Μηνύματα
    178
    [i] Επίσης το μηχανάκι σίγουρα με αλλαγή εξάτμισης & βγάλσιμο καταλύτη έχει πολλά να δώσει ακόμα.
    Ωραια παρουσιαση!!! αλλα εδώ μου το χάλασες(ο καταλύτης δεν πρέπει να βγαίνει)!!!

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2008
    Μηνύματα
    18
    Mike καλησπέρα,

    ελπίζω οι αρνητικές εξελίξεις που λες να είναι παροδικές και ν αποκτήσεις το ωραιο 800GS που τεσταρες...εχω το μονοκύλινδρο και όπως καταλαβαίνεις το πέρασμα ειναι ουσιαστικό και προκλητικό, δυστηχώς όσο και η τιμή του΄....γι αυτο προβληματίζομαι...και δυστηχώς ακόμα και τα μεταχειρισμένα, ελάχιστα, που παίζουν μου φαινονται ακριβά...

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Εγω το βρηκα χειροτερο στο δρομο και καλλιτερο εκτος δρομου απ'οτι περιμενα.
    Επιφυλασομαι στο οτι ηταν τεστ ντραιβ και δεν επαιξα με την αναρτηση, αλλα πανω απο τα 150 μου φανηκε ασαφες και στο στριψιμο το μπροστινο μου εδινε πολυ μετρια αισθηση. Μου αρεσε πολυ ο κινητηρας του. Σε γενικες γραμμες καλο αλλα για αυτα τα χρηματα θα ηθελα πιο ποιοτικες αναρτησεις.

  9. #9
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.974
    Φίλε,έχω κι εγώ ένα 650GS του 06 κι αν θες την ταπεινή μου γνώμη,ΜΗΝ ΠΡΟΧΩΡΑΣ ΣΕ ΑΛΛΑΓΗ ΑΚΟΜΑ...μην μπαίνετε στη διαδικασία ''ας πάρω το καινούριο μοντέλο γιατί το δικό μου πάλιωσε" και λοιπά κόλπα του marketing,μας δημιουργούν ανάγκες χωρίς να τις έχουμε...Με το 800ρι έχω σαν σύνολο μια 15λεπτη εμπειρία σε ένα test ride.ΟΚ,ο κινητήρας ήταν πολιτισμικό σόκ,μου άρεσε πολύ,μιλάμε βέβαια για δικύλινδρο σε σχέση με το μονοκύλινδρο που έχουμε με τα πλεονέκτήματα που αυτό συνεπάγεται (π.χ. κραδασμοί,δύναμη). ΑΛΛΑ....τι να κάνεις τον κινητήρα αν έχεις μια σέλα απαράδεκτη; Η σέλα του μονοκύλινδρου είναι αρχοντική,θρόνος!!! Γνωστός μου που αγόρασε το δικύλινδρο 650 λέει ότι είναι ελεεινή,σκληρή,στενή και άβολη,κάθε μισή ώρα στάση για ξεμούδιασμα.Έβαλε περισσότερο αφρώδες υλικό κι είδε μια μικρή βελτίωση αλλά πάει για σέλα καινούρια όπως λέει.Επίσης για μέσα στην πόλη λόγω ύψους (για μένα που είμαι 1,73) το μονοκύλινδρο με βολεύει καλύτερα σε κίνηση κι επιτόπιους ελιγμούς.Αν περνάς τα περισσότερα χιλιόμετρα σε αστικό περιβάλλον και κάνεις που και που κανά ταξιδάκι....νομίζω πως δε χρειάζεται να προβείς ακόμα σε αλλαγή.Αν σε ικανοποιεί η μικρή πιστή μουμπού ακόμα μην την αλλάζεις.Αν γουστάρεις πολύ το 800 τώρα...άλλη ιστορία.Απλά εγώ σαν κανόνα έχω να περιμένω να κυκλοφορήσει μια μοτοσυκλέτα δυο χρονάκια μέχρι να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα.Αααα,κι η ποιότητα κατασκευής,αν την ελέγξεις εξονυχιστικά ένα κλικ απ'ότι έχεις συνηθίσει στο μονοκύλινδρο.Η μικρή ταπεινή μου γνώμη στο ερώτημά σου.. Εγώ πάντως κάθε μέρα την ερωτεύομαι ακόμα περισσότερο τη μονοκύλινδρη.

  10. #10
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.974
    ....Διευκρίνηση:Αναφέρω πως η ποιότητα κατασκευής ένα κλικ σε σχέση με το μονοκύλινδρο.Ασαφές...εννοώ ένα κλικ πιο κάτω ποιοτικά.Αν την καλοψάξεις την 800 θα βρεις μικρά ψεγάδια...Σε κάποιο φόρουμ για 800GS που είχα μπει παλαιότερα πολλοί ιδιοκτήτες ανέφεραν ότι είχαν πρόβλημα με τη βαφή και την ποιότητα των πλαστικών,σε κάποιους είχε ξεφλουδίσει σε κάποια συγκεκριμένα κοινά σημεία.Αυτά...

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2008
    Μηνύματα
    18
    AUFGEBRACHT καλημέρα,

    ενδιαφέρον τα όσα αναφέρεις την μονοκύλινδρη την έχω πολύ λίγο καιρό και κάθε μέρα την εμπιστεύομαι παραπάνω...απλά λίγο το οτι βγήκε το G650GS, δεν ξέρω αν την δοκίμασε κανείς, λίγο το οτι θέλουμε πάντα παραπάνω, έκανα τις παραπάνω σκεψεις.

    Σκεφτόμενος βεβαια και ότι τώρα η τιμή των δικών μας μεταχειρισμένων μονοκύλινδρων θα πέσει αρκετά μιας και το καινούριο G650GS κοστίζει 7000€.

  12. #12
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αποψη μου οτι το F650GS (για δικυλινδρα μιλαμε παντα) ειναι πιο ολοκληρωμενη μοτοσικλετα απο το 800. Κανει ακριβως τα ιδια πραγματα με το μεγαλο, εχει ενα πολυ ωραιο κινητηρα που δε χρειαζεται παραπανω αλογα και στην ασφαλτο, οπου ουτως η αλλως προκειται να περασει το 95% της ζωης του, ειναι πιο καλο απο τον μεγαλο του αδερφο λογω ελαστικων, γεωμετριας και χαμηλοτερου υψους. Στο χωμα οι διαφορες τους ειναι μικρες, αλλωστε αν ζηταει καποιος κατι παραπανω ας κοιταξει προς KTM μερια.Οπως αναφερθηκε και πιο πανω το μοναδικο του ελαττωμα ειναι η σελα που ειναι επιεικως απαραδεκτη και θυμιζει σε ανεση μονοκυλινδρο 250cc 15ετιας...

  13. #13
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.974
    H G650GS είναι μια έξυπνη κίνηση της BMW σε περίοδο κρίσης...ABS,θερμαινόμενα γκριπ,αλάρμ στον βασικό εξοπλισμό,η βασική διαφορά είναι εκτός της βασικής ρύθμισης της ανάρτησης που έχει γίνει πιο σκληρή και στιβαρή,ο κινητήρας.Κατασκευάζεται στην Κίνα υπό την επίβλεψη μηχανικών της BMW...Πολλοί στο άκουσμα και μόνο της λέξης κινητήρας made in China αλλάζουν χρώμα.Σίγουρα η τιμή θα πέσει στα δικά μας μονοκύλινδρα αλλά από την άλλη πολλοί δε γουστάρουν να λένε ότι έχουν BMW με κινέζικο κινητήρα.Το ξαναλέω...ο ίδιος βασισμένος στον αειθαλή Rotax είναι αλλά κατασκευάζεται σε κινεζικό εργοστάσιο για μειωμένα εργατικά,ο ίδιος κινητήρας κινεί όλη τη σειρά Χ650. Τέλος θα συμφωνήσω με τον ελ χυμαδώρ,value for money σε αυτά που θες να κάνεις είναι η δικύλινδρη 650 ,είναι entry level μοτοσυκλέτα όπως λέγεται.

  14. #14
    Αν εχω καταλαβει σωστα προκειται για μονοκυλινδριο τελικα μηχανακι καθοτι και οι δυο κυλινδροι σκανε μαζι αρα αν κατι παει στραβα στον ενα κυλινδρο τοτε ο αλλος πως θα συμπεριφερθει ? αναρωτιεμαι, αραγε μηπως γνωριζει κανεις αν επι π.χ ενα απο τα ψεκαστικα του ενος κυλινδρου παρουσιαση προβλημα τοτε πως θα συμπεριφερθει η μηχανη(μοτερ).
    Ειχα το v strom 650 τωρα ποια το αποχωριστικα, και ηξερα οτι το εργαλειο οτι προβλημα να τυχαινε
    πηγαινες με το ενα κυλινδρο στο προορισμο σου.
    Μηπως προκειται περι μυθου δικυλινδρου, αλλα ενα ποιο εξελιγμενο μονοκυλινδρο.
    Το να κανεις λαθη ειναι ανθρωπινο
    Το να συγχωρεις ειναι θεϊκο..

  15. #15
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zeb
    Αν εχω καταλαβει σωστα προκειται για μονοκυλινδριο τελικα μηχανακι καθοτι και οι δυο κυλινδροι σκανε μαζι αρα αν κατι παει στραβα στον ενα κυλινδρο τοτε ο αλλος πως θα συμπεριφερθει ? αναρωτιεμαι, αραγε μηπως γνωριζει κανεις αν επι π.χ ενα απο τα ψεκαστικα του ενος κυλινδρου παρουσιαση προβλημα τοτε πως θα συμπεριφερθει η μηχανη(μοτερ).
    Ειχα το v strom 650 τωρα ποια το αποχωριστικα, και ηξερα οτι το εργαλειο οτι προβλημα να τυχαινε
    πηγαινες με το ενα κυλινδρο στο προορισμο σου.
    Μηπως προκειται περι μυθου δικυλινδρου, αλλα ενα ποιο εξελιγμενο μονοκυλινδρο.


Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά αξίζει τον κόπο?
    από btmxyz στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2006, 14:00
  2. Επιδαυρος..τελικα αξιζει;
    από gcrook στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2004, 15:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF