Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΟΝΕΙΡΟ ΧΑΘΗΚΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ

  1. #1
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΟΝΕΙΡΟ ΧΑΘΗΚΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ

    http://underinformation.wordpress.co...merican-dream/


    OΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ....ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.....
    Accipere quam facere praestat injuriam

  2. #2
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    έχει σίγουρα δόσεις αλήθειας , αλλά με μερικές διαφορές..

    1. Η ταμπέλα στους αστυνομικούς και τους νέους οτι είναι σε αντίπαλα στρατοπεδα μόνο με μίσος να τους χωρίζει... είναι τουλάχιστον ηλίθια. Ειδικά αν σκεφτείς οτι οι ίδιοι αστυνομικοί έχουν και παδιά και αρκετά παιδιά έχουν και γονείς αστυνομικούς.

    2. Η εξάπλωση της βίας δεν είναι Ελληνικό προνόμιο ή γέννεση .. προυπήρξε η Γένοβα και άλλα γεγονότα που είχαν την ίδια συνέχεια και μια κατάληξη χωρίς αποτέλεσμα. Το ίδιο θα γίνει και εδώ.. γιατί υπάρχει ενας πολύ απλός λόγος...

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ.

    Το να υπάρχει μια συνεχής αναρχία δεν μπορεί να γίνει , αλλά ούτε και οι πολιτικοί θα βγούνε ξαφνικά και θα ικανοποιήσουν το σύνολο των αιτημάτων. Για αυτό και κάποια πράγματα ίσως να αλλάξουν άλλα οχι. Το μόνο σίγουρο όμως είναι πως τίποτα δεν θα αλλάξει ριζικά. Τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί μια πολύ εφαρμόσιμη και αξιόπισιμη εναλλακτική απο το σύστημα που επικρατεί σήμερα.

    Σύστημα που να θυμίσω , άλλαξε στην Ευρώπη και στον Δ.Κόσμο γενικώς μετά την παρέλευση των φέουδων , των Βασιλιάδων και της αριστοκρατίας.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  3. #3
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    α.. και να μην ξεχνιόμαστε... ήδη έχει γνωστοποιηθεί έγγραφο απο Europol και CIA που αναφέρει πως υπάρχει κίνδυνος , τρομοκρατικές οργανώσεις να βρούν πρόσφορο έδαφος μέσα απο τους ταραξίες για να βρούν νέα μέλη αλλά και να χτυπήσουν στόχους που υπό άλλες συνθήδες δεν θα μπορούσα να πλησιάσουν.

    Στις περιοχές που χαρακτηρίζονται ώς "πιθανό τόξο τρομοκρατίας" συμπεριλαμβάνονται οι Ιταλία-Ισπανία και φυσικά Ελλάδα.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ.


    αλλαγή της πολιτείας με ίδιους πολίτες πως θα γίνει?

    μονο αμα αλλάξουν οι άνθρωποι θα αλλαξει και η ανθρωπότητα

    η μόνη ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ.


    οσο για το αμερικανικο ονειρο ....
    φερόμαστε (ακομα) σαν πιιθηκακια που χαζευουν μπροστα σε γυαλιστερά καθρεφτακια
    ζηλεύουμε και θεωρούμε σωστα τα πρότυπα που μας οδήγησαν εδω

  5. #5
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Mαλλον θα πρεπει ν' αρχισουμε να δινουμε καθρεφτακια στους αμερικανους κατακτητες και τη περιουσια των ινδιανων ξανα στα χερια τους !

  6. #6
    διαβάζοντας αυτο στα ΝΕΑ
    σκέφτηκα οτι ολοι μπορεί να βελτιωθούμε και να παμε σε ενα καλήτερο αυριο
    αν
    σκεφτόμαστε καθε μερα τα παιδικά μας όνειρα



    «Κωνσταντίνος, 48 χρόνων. Τρελή κίνηση και το meeting σημαντικό. Ξεσφίγγω τη γραβάτα. Εκνευρισμός: Δεν μπορώ να αντιληφθώ το γιατί καθυστερώ σε αυτό το χάος.
    Έξαλλος για την καθυστέρηση...
    και συνεχώς αναζητώ τον υπεύθυνο.
    Μέχρι που εμφανίστηκε μπροστά μου.
    Χωρίς κουκούλα: Μπορούσα να δω τα γυαλάκια του, τα σιδεράκια του στα δόντια, γεμάτος ακμή, με τα μαλλιά αχτένιστα...
    Είχε κλείσει τον δρόμο και εμπόδιζε τον «δρόμο μου». Πρέπει να ήταν φίλος σου, Αλέξανδρε. Κι αυτός και οι συμμαθητές του.
    Μου μίλησε στον πληθυντικό: “κύριε, δεν μπορώ να σας αφήσω να περάσετε, κάνουμε διαδήλωση”. ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ συναντήθηκαν- ή μάλλον αυτός έψαχνε να κοιτάξει τα δικά μου μάτια... Γιατί εγώ προσπαθούσα να μην τον κοιτάξω.
    Ήταν σίγουρο. Κάτι μου θύμιζε... Ή μάλλον κάποιον αναγνώρισα στο πρόσωπό του. Αλλά δεν ήθελα να το παραδεχτώ. Μπορεί να έχουν περάσει 30 χρόνια... Αλλά δεν ήταν δύσκολο στην “τρέλα” της ματιάς του να αναγνωρίσω κάτι πολύ γνώριμο, πολύ οικείο σε μένα.
    Φίλησε την κοπελιά του και άρχισε να χοροπηδάει πάλι και να φωνάζει το σύνθημά του. Έσκυψα το κεφάλι.
    Έκανα αναστροφή και έφυγα...
    Έκανα δηλαδή αυτό που κάνω τα τελευταία 30 χρόνια...
    ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ και φεύγω...
    Αναστροφή από ιδέες...
    Αναστροφή από πιστεύω...
    Αναστροφή από διεκδικήσεις...
    Αναστροφή από αγώνες...
    Αναστροφή από αντίσταση...
    Αναστροφή από ιδανικά...
    Αναστροφή, αναστροφή, αναστροφή, αναστροφή!!!
    Αλέξανδρε, ντρέπομαι που δεν έκατσα δίπλα του, ντρέπομαι που δεν έχω κάτσει δίπλα σε όλους σας όλα αυτά τα χρόνια.
    Αλέξανδρε, ξεπούλησα τις ελπίδες σου στις “off-shore” της βόλεψής μου...
    Αλέξανδρε, υποθήκευσα το μέλλον σου για να αγοράσω “δομημένες” ιδεολογίες που βόλευαν τη σκέψη μου...
    Αλέξανδρε, αγόρασα με τα όνειρά σου “μεθαδόνη λήθης” για να μου απαλύνουν τους πόνους από την εξάρτηση των ορίων που είχα βάλει στη ζωή μου...
    Αλέξανδρε, δεν ξέρω αν πρέπει να ελπίζεις σε μένα...
    Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ αντίσταση πλέον περιορίζεται μόνο στο να κάνω Join σε Causes στο Facebook.
    Ντρέπομαι... και το βούρκωμα που έχω στα μάτια μου από το Σάββατο είναι η δικαιολογία που χρησιμοποιώ απέναντι σε αυτές τις καταραμένες ενοχές...
    ΣΥΓΓΝΩΜΗ...
    “... και όταν θα ΄ρθουν οι καιροί, που θα χει σβήσει το κερί στην καταιγίδα υπερασπίσου το παιδί γιατί αν γλιτώσει το παιδί υπάρχει ελπίδα...” Δεν σε γλίτωσα Αλέξανδρε, αλλά υπάρχει ελπίδα, το είδα στα μάτια του φίλου σου που θα έχει από σήμερα και κάθε μέρα κλεισμένο τον “... δρόμο μου”.
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΦΟΥΡΛΑΣ του Γεωργίου και της Βασιλικής (εγώ περήφανος για τους γονείς μου... Εκείνοι δεν ξέρω πόσο!)».

  7. #7
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Δλδ οσοι δεν αντιδρουν και εχουν κανει "αναστροφη" στο να καταλαβουν την πραγματικοτητα και να παψουν να κατηγορουν τους αναρχικους, που στο κατω κατω ειναι οι προφυλακτηρες του μαζικου κινηματος σε καθε τρομοκρατια του κρατους, θα πρεπει να τους ξησουμε τη πλατη για να χαλαρωσουν και να επιστρεψουν ξανα στη παλη για δικηο και ανθρωπινη κοινωνια ;

    Δλδ να παψω να πληρωνω για να με βαρανε ;
    Ποιος θα με βαραει μετα ;
    Θα ξεπερασω το συνδρομο της στερησης ;
    Θα πρεπει να νοικιασω προσωπικο βασανιστη ;


  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
    διαβάζοντας αυτο στα ΝΕΑ
    σκέφτηκα οτι ολοι μπορεί να βελτιωθούμε και να παμε σε ενα καλήτερο αυριο
    αν
    σκεφτόμαστε καθε μερα τα παιδικά μας όνειρα



    «Κωνσταντίνος, 48 χρόνων. Τρελή κίνηση και το meeting σημαντικό. Ξεσφίγγω τη γραβάτα. Εκνευρισμός: Δεν μπορώ να αντιληφθώ το γιατί καθυστερώ σε αυτό το χάος.
    Έξαλλος για την καθυστέρηση...
    και συνεχώς αναζητώ τον υπεύθυνο.
    Μέχρι που εμφανίστηκε μπροστά μου.
    Χωρίς κουκούλα: Μπορούσα να δω τα γυαλάκια του, τα σιδεράκια του στα δόντια, γεμάτος ακμή, με τα μαλλιά αχτένιστα...
    Είχε κλείσει τον δρόμο και εμπόδιζε τον «δρόμο μου». Πρέπει να ήταν φίλος σου, Αλέξανδρε. Κι αυτός και οι συμμαθητές του.
    Μου μίλησε στον πληθυντικό: “κύριε, δεν μπορώ να σας αφήσω να περάσετε, κάνουμε διαδήλωση”. ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ συναντήθηκαν- ή μάλλον αυτός έψαχνε να κοιτάξει τα δικά μου μάτια... Γιατί εγώ προσπαθούσα να μην τον κοιτάξω.
    Ήταν σίγουρο. Κάτι μου θύμιζε... Ή μάλλον κάποιον αναγνώρισα στο πρόσωπό του. Αλλά δεν ήθελα να το παραδεχτώ. Μπορεί να έχουν περάσει 30 χρόνια... Αλλά δεν ήταν δύσκολο στην “τρέλα” της ματιάς του να αναγνωρίσω κάτι πολύ γνώριμο, πολύ οικείο σε μένα.
    Φίλησε την κοπελιά του και άρχισε να χοροπηδάει πάλι και να φωνάζει το σύνθημά του. Έσκυψα το κεφάλι.
    Έκανα αναστροφή και έφυγα...
    Έκανα δηλαδή αυτό που κάνω τα τελευταία 30 χρόνια...
    ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ και φεύγω...
    Αναστροφή από ιδέες...
    Αναστροφή από πιστεύω...
    Αναστροφή από διεκδικήσεις...
    Αναστροφή από αγώνες...
    Αναστροφή από αντίσταση...
    Αναστροφή από ιδανικά...
    Αναστροφή, αναστροφή, αναστροφή, αναστροφή!!!
    Αλέξανδρε, ντρέπομαι που δεν έκατσα δίπλα του, ντρέπομαι που δεν έχω κάτσει δίπλα σε όλους σας όλα αυτά τα χρόνια.
    Αλέξανδρε, ξεπούλησα τις ελπίδες σου στις “off-shore” της βόλεψής μου...
    Αλέξανδρε, υποθήκευσα το μέλλον σου για να αγοράσω “δομημένες” ιδεολογίες που βόλευαν τη σκέψη μου...
    Αλέξανδρε, αγόρασα με τα όνειρά σου “μεθαδόνη λήθης” για να μου απαλύνουν τους πόνους από την εξάρτηση των ορίων που είχα βάλει στη ζωή μου...
    Αλέξανδρε, δεν ξέρω αν πρέπει να ελπίζεις σε μένα...
    Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ αντίσταση πλέον περιορίζεται μόνο στο να κάνω Join σε Causes στο Facebook.
    Ντρέπομαι... και το βούρκωμα που έχω στα μάτια μου από το Σάββατο είναι η δικαιολογία που χρησιμοποιώ απέναντι σε αυτές τις καταραμένες ενοχές...
    ΣΥΓΓΝΩΜΗ...
    “... και όταν θα ΄ρθουν οι καιροί, που θα χει σβήσει το κερί στην καταιγίδα υπερασπίσου το παιδί γιατί αν γλιτώσει το παιδί υπάρχει ελπίδα...” Δεν σε γλίτωσα Αλέξανδρε, αλλά υπάρχει ελπίδα, το είδα στα μάτια του φίλου σου που θα έχει από σήμερα και κάθε μέρα κλεισμένο τον “... δρόμο μου”.
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΦΟΥΡΛΑΣ του Γεωργίου και της Βασιλικής (εγώ περήφανος για τους γονείς μου... Εκείνοι δεν ξέρω πόσο!)».
    πολυ καλο tai

  9. #9
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ.


    Gandalf [/B][/QUOTE]

    Αυτό ακριβώς είναι που θέλουν να μας κάνουν πιστέψουμε.

    Συγνώμη, αλλά δεν το "αγοράζω"...

    Ας μην ξεχνάμε, εξάλλου, ότι το Αμερικάνικο Όνειρο, έχει απογυμνωθεί προ πολλού από το φανταχτερό του περιτύλιγμα και έχει αντικατασταθεί από τον σκληρό αγώνα για επιβίωση από τους υπερχρεωμένους σύγχρονους σκλάβους (εμάς) με σκοπό την όλο και μεγαλύτερη συγκέντρωση πλούτου και εξουσίας από αυτούς... (να αναλύσω?)

    Πόσοι είμαστε?

    Πόσοι είναι?

    do the math... όπως λένε και οι φίλοι αμερικάνοι....

    Η λύση υπάρχει, θέλουμε να τη δούμε?

  10. #10
    Κάποτε θα 'ρθουν να σου πουν
    πως σε πιστεύουν, σ' αγαπούν
    και πώς σε θένε

    Έχε το νου σου στο παιδί,
    κλείσε την πόρτα με κλειδί
    ψέματα λένε

    Κάποτε θα ‘ρθουν γνωστικοί,
    λογάδες και γραμματικοί
    για να σε πείσουν

    Έχε το νου σου στο παιδί
    κλείσε την πόρτα με κλειδί,
    θα σε πουλήσουν

    Και όταν θα 'ρθουν οι καιροί
    που θα 'χει σβήσει το κερί
    στην καταιγίδα

    Υπερασπίσου το παιδί
    γιατί αν γλιτώσει το παιδί
    υπάρχει ελπίδα

    Στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος
    Μουσική: Μίκης Θεοδωράκης
    Πρώτη εκτέλεση: Παύλος Σιδηρόπουλος
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΜΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ , ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΜΑ ΞΗΓΙΕΣΑΙ ΝΤΡΕΤΑ !

  11. #11
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Η λύση υπάρχει, θέλουμε να τη δούμε?
    Δεν μας την λές και εμάς αδερφέ, γιατί προσωπικά όπου και να κοιτάξω δεν την βλέπω;


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  12. #12
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Απ'τα δακρυγονα που να δεις ρε γκανταλφ !!

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Δεν μας την λές και εμάς αδερφέ, γιατί προσωπικά όπου και να κοιτάξω δεν την βλέπω;


    Gandalf
    Αν αρχίσουμε να νοιαζόμαστε γι αυτά που συμβαίνουν γύρω μας και να την ψάχνουμε λίγο περισσότερο με αυτά που μας ταίζουν έχουμε κάνει μια καλή αρχή.

    Αν:

    σταματήσουμε να παίρνουμε δάνεια για να αγοράσουμε αγαθά που δεν χρειαζόμαστε

    κρατήσουμε ένα αυτοκίνητο 1300 κκ μας κάνει τη δουλιά μας και δεν πάρουμε το τέρας

    διατηρούμε ένα κώδικα ηθικής στη δουλειά μας

    σεβόμαστε τους ανθρώπους, τα ζώα και το περιβάλλον μας

    την επόμενη φορά που θα πάμε στην κάλπη δεν μας πιάσει αμνησία

    και πολλά ακόμη αν....


    Τι θα γινόταν αν τα κάναμε, αυτά και πολλά άλλα που ξέρω ότι τα γνωρίζεις?

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr Luv
    Αν αρχίσουμε να νοιαζόμαστε γι αυτά που συμβαίνουν γύρω μας και να την ψάχνουμε λίγο περισσότερο με αυτά που μας ταίζουν έχουμε κάνει μια καλή αρχή.
    Αν:
    σταματήσουμε να παίρνουμε δάνεια για να αγοράσουμε αγαθά που δεν χρειαζόμαστε
    κρατήσουμε ένα αυτοκίνητο 1300 κκ μας κάνει τη δουλιά μας και δεν πάρουμε το τέρας
    διατηρούμε ένα κώδικα ηθικής στη δουλειά μας
    σεβόμαστε τους ανθρώπους, τα ζώα και το περιβάλλον μας
    την επόμενη φορά που θα πάμε στην κάλπη δεν μας πιάσει αμνησία
    και πολλά ακόμη αν....
    Τι θα γινόταν αν τα κάναμε, αυτά και πολλά άλλα που ξέρω ότι τα γνωρίζεις?


    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
    αλλαγή της πολιτείας με ίδιους πολίτες πως θα γίνει?
    μονο αμα αλλάξουν οι άνθρωποι θα αλλαξει και η ανθρωπότητα
    η μόνη ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ.
    που ακριβώς διαφωνούμε είπες??


  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai




    που ακριβώς διαφωνούμε είπες??

    Δεν είπα... :smilea:

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το αμερικάνικο όνειρο
    από menos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2011, 18:50
  2. ΟνΟφαδικη και ΟΧΙ μονο ... για την ΚΥ 29/05/05
    από crs-k στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2005, 23:19
  3. Για στριφτερους και οχι μονο....
    από Runner Ducati στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 17:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF