Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Προληματάκι στο καινούριο μωρό!!!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2012
    Μηνύματα
    7

    Προληματάκι στο καινούριο μωρό!!!

    Καλησπέρα σας και από μένα, ίσως το πιο πρόσφατο μέλος της οικογένειας των CB. Μετά από ένα εξάμηνο συμβίωσης με ενα cbr 600 f4i αποφάσισα να το γυρίσω σε κάτι πιο πρακτικό και στον original έρωτα μου, το hornetaki του 2003-2004, το οποίο βρήκα με 17.000km και σαν καινούριο!!! Πάρτε μάτι!!!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0141.jpg 
Προβολές:	640 
Μέγεθος:	96,2 KB 
ID:	260480

    Λοιπόν, το προβληματάκι που έχουμε είναι το εξής: Από τα 85 ως τα 65 το τιμόνι μου τρέμει ελαφρά, ίσα που το καταλαβαίνω, και το βλέπω όταν το αφήνω εντελως. Κάτω και πάνω από αυτά τα km δεν ισχύει κάτι ανάλογο. Το μηχανάκι έχει κανα μήνα που έβαλε καινούρια λάστιχα, dunlop qualifier, και σκέφτομαι μήπως παίζει κάτι με λάθος ζυγοστάθμιση η κάτι άλλο δωστε μου τα φωτα σας κρίμα είναι!!! Δεν είναι κάτι τραγικό αλλά με ενοχλεί. Το μηχανάκι δεν έχει πέσει και δεν έχει ούτε γρατσουνιά.
    Και το τελευταίο που θέλω να ρωτήσω είναι που μπορω να βρω ένα service manual η να μου πει κάποιος βρε αδερφέ πότε πρέπει να γίνει τι γιατί δεν έχω ιδέα για μεγάλο service κλπ. Είμαι στα 17.500 km ευχαριστω εκ των προτέρων.

  2. #2
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AggelosKos Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι έχει κανα μήνα που έβαλε καινούρια λάστιχα, dunlop qualifier, και σκέφτομαι μήπως παίζει κάτι με λάθος ζυγοστάθμιση η κάτι άλλο δωστε μου τα φωτα σας κρίμα είναι!!! Δεν είναι κάτι τραγικό αλλά με ενοχλεί. Το μηχανάκι δεν έχει πέσει και δεν έχει ούτε γρατσουνιά.
    με την προϋποθεση οτι δεν εχει πεσει οπως λες.... τσεκαρεις τιμονι (ειναι "ζυγισμενο" στα καβαλετα?) λαστιχα ( χωρα παραγωγης και παρτιδα π.χ. ισως το μπροστα να ειναι 2011 made in Korea και το πισω 2009 made in Germany )

    ρουλεμαν τιμονιου και τελος ζυγοσταθμιση

    τις πιεσεις στα λαστιχα ποτε τις ελεγξες τελευταια φορα?
    Accipere quam facere praestat injuriam

  3. #3
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    οπως λεει ο SVX
    ξεκινα απο τα πιο απλα:
    πιεσεις στα λαστιχα(το μπροστα)
    αν δεν ειναι αυτο, πιστευω ειναι ζυγοσταθμιση ειδικα αφου λες οτι δεν το κανει σε αλλες ταχυτητες και οτι προσφατα εβαλες καινουργια λαστιχα
    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  4. #4
    Ασχετο με το υπαρχον πρόβλημα, αλλα γενικώς απέφευγε στάση για φωτογράφιση στη ΛΕΑ...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Ασχετο με το υπαρχον πρόβλημα, αλλα γενικώς απέφευγε στάση για φωτογράφιση στη ΛΕΑ...
    👍

    Τα χόντα έχουν αλλαγή λάδια και φίλτρο ανά 12.000χλμ.
    Φίλτρο αέρα ανά 18.000 όπως και έλεγχο-ρύθμιση βαλβίδων ανά 24.000.
    Στη θέση σου θα πήγαινα για ένα μεγάλο σέρβις τώρα και θα μέτραγα απο αυτά τα χλμ ανεξάρτητα από το τι μου είπανε.
    Επίσης, αν δεν έχεις βάλει μπαγκαζιέρα (που κάνει το τρέμουλο φυσιολογικό) θα τσέκαρα πρώτα πιέσεις μετά ζυγοστάθμιση και τέλος ρουλεμαν κλπ.
    Αυτά τα λίγα αρχικά.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hornettrela
    Εγγραφή
    28/03/2012
    Μηνύματα
    254
    κατα 99% αν ολα τα υπολοιπα ειναι οκ ζυγοσταθμιση στα λαστιχα... εμενα σταματησε οταν αλλαξα το εμπρος λαστιχο το οποιο ηταν προβληματικο απο κατασκευης!!!

  7. #7
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Προσοχή! Για τέτοιο τρέμουλο πολλές φορές φταίει η πίσω ρόδα/λάστιχο, όχι η εμπρός.
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2011
    Μηνύματα
    320
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Ασχετο με το υπαρχον πρόβλημα, αλλα γενικώς απέφευγε στάση για φωτογράφιση στη ΛΕΑ...
    Απόφευγε...

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2012
    Μηνύματα
    7
    Λοιπόν, ξεκινωντας ευχαριστω για την άμεση ανταπόκριση σας. Εχουμε και λέμε οι πιέσεις στα λάστιχα δεν είναι, δοκίμασα 36-38 που είπε ο μηχανικός μου και 36-40 που λέει η μαμα dunlop και έχω το ίδιο θέμα. Επίσης το τιμόνι είναι σωστά καθως μου το ρύθμισε πάλι ο μηχανικός μου(βέβαια είναι ένα κέρατο χωρίς αντίβαρα και περιμένω να μου στείλουν το μαμα για να το βάλω). Αρα έχουμε αποκλείσει κάποιες περιπτωσεις και πάμε για ζυγοστάθμιση???(αλήθεια πόσο κοστίζει?). Τέλος στη ΛΕΑ δε σταμάτησα για φωτό αλλά για να καθαρίσω τη ζελατίνα του κράνους μετά τη δολοφονία ενός τεράστιου μπάμπουρα που μου άφησε ζουμιά σε μέγεθος μεγαλύτερο του 2ευρου, οπότε έβγαλα και τη φωτό!!!

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AggelosKos Προβολή μηνύματος
    [...]βέβαια είναι ένα κέρατο χωρίς αντίβαρα[...]
    Ε, πες μας όλα τα δεδομένα
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2012
    Μηνύματα
    7
    Δεν σκέφτηκα ότι μπορεί να παίζει ρόλο αυτό...μπορεί??? Σίγουρα δεν έμεινε κάτι άλλο πάντως!!!

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2012
    Μηνύματα
    7
    καλησπέρα ξανά, έχουμε και λέμε, αντίβαρα μπήκαν πιέσεις είναι δοκιμασμένες και οκ και τέλος σήμερα έκανα ζυγοστάθμιση μπροστά-πίσω τροχό. Και όμως το πολύ μικρό κούνημα όταν αφήνω το τιμόνι παραμένει 85-65km/h τιάλλο μπορεί να είναι ρε παιδιά?δεν ενοχλεί τόσο αλλά το ότι υπάρχει μου τη δίνει τρελά. Φοράω μια μικρή μασκούλα και μια χαζοκαρίνα υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι από αυτά? ουφ ξενερωνω...

  13. #13
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nicksior Προβολή μηνύματος
    Απόφευγε...
    Το ίδιο σωστά είναι και τα δύο

    http://www.neurolingo.gr/en/online_t...85%CE%B3%CE%B5
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #14
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.882
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AggelosKos Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα ξανά, έχουμε και λέμε, αντίβαρα μπήκαν πιέσεις είναι δοκιμασμένες και οκ και τέλος σήμερα έκανα ζυγοστάθμιση μπροστά-πίσω τροχό. Και όμως το πολύ μικρό κούνημα όταν αφήνω το τιμόνι παραμένει 85-65km/h τιάλλο μπορεί να είναι ρε παιδιά?δεν ενοχλεί τόσο αλλά το ότι υπάρχει μου τη δίνει τρελά. Φοράω μια μικρή μασκούλα και μια χαζοκαρίνα υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι από αυτά? ουφ ξενερωνω...
    Υπάρχει περίπτωση να φταίει η μάσκα που έχεις βάλει, δοκίμασέ το χωρίς αυτήν και βλέπεις.

  15. #15
    δεν είναι κάτι για να ασχοληθείς....

    πάρα πολλά μηχανάκια το κάνουν σε αυτές τις συγκεκριμένες ταχύτητες....

    τι φταίει? τίποτα και όλα..... οπότε απλά ξεπέρασέ το και προχώρα......

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2013, 21:52
  2. Το μωρο στο παραθυρι
    από jimmis5 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2010, 14:24
  3. εβαλε το μωρο στο πλυντηριο..........
    από zoropatra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 19:31
  4. το καινουριο μου μωρο
    από reinmeister στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2005, 21:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF