Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 162

Θέμα: λαδια τουτου σε μοτο

  1. #1
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559

    λαδια τουτου σε μοτο

    Μετα απο αρκετο ψαξιμο συνοψιζω τις αιρετικες αποψεις επι του θεματος. Οπου μηχανες εννοειται οτι αναφερομαστε σε αυτες με υγρο συμπλεκτη.

    1) δεν υπαρχουν επιστημονικα τεκμηριωμενες αποψεις που να υποστηριζουν οτι τα λαδια για μηχανες ειναι καλυτερα απο οτι τα λαδια αυτοκινητου για χρηση σε μηχανες.

    2) υπαρχουν καποιες επιστημονικα τεκμηριωμενες αποψεις για το οτι ειναι ισοδυναμα και για το οτι αυτο που τελικα μετραει ειναι η ποιοτητα του λαδιου και οχι το μαρκετινγκ σχετικα με τον προορισμο χρησης.

    3) Τα λαδια για ντηζελ κινητηρες ειναι συνηθως πιο ανθεκτικα στην διατηρηση των προδιαγραφων ιξωδους με την χρηση.

    4) Αν χρησιμοποιηθουν λαδια αυτοκινητου σε μηχανη, καλο ειναι ειναι να μην ειναι τυπου 'energy conserving' γιατι μπορουν να προκαλεσουν ολισθηση συμπλεκτη. Τα xxW40 και μεγαλυτερου ιξωδους, συνηθως δεν ειναι αυτου του τυπου.

  2. #2
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Εγώ εχω μια ένσταση και μέχρι κάποιος να μου πει υπεύθυνα το τι γίνεται δεν θα χρησιμοποιούσα λάδια για τουτου σε μηχανή.

    Οι κινητήρες αυτοκινήτου λειτουργουν στις 3000-5000σαλ. Οι κινητήρες των μοτο φτάνουν τις 16000 πια.

    Μου φαίνεται απίθανο να μην έχει σημασία αυτό στην σύνθεση των λαδιών.

  3. #3
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    λοιπον Dr.Big...

    επειδη εχεις σκαλωσει ολιγον με το θεμα




    εγω εχω χρησιμοποιησει λαδια αυτοκινητου σε μηχανη...

    και οχι τιποτα ακριβα αυτοκινηταδικα λαδια, 3? το λιτρο ειχαν και ειναι τα λαδια που προτεινει η opel για τα αυτοκινητα της...

    τα χρησιμοποιησα γιατι περισσευαν, και ο κινητηρας θα ανοιγοταν καποια στιγμη...


    Μια χαρα δουλευαν, το μοτερ μετα απο καποιο διαστημα ανοιχτηκε, και δεν ειχε φθορα που δε θα επρεπε να ειχε...

    δε λεω οτι τα συστηνω κιολας, αλλα μην περιμενετε να γινει και καμια εκρηξη αν βαλετε αυτοκινηταδικα λαδια σε μοτο...

    Το προβλημα θα ειναι αμα δεν εχει λαδια ο κινητηρας...
    Οποτε καλυτερο θα ειναι να φροντηζουμε να υπαρχει η σωστη ποσοτητα μεσα στον κινητηρα, και οχι το να εχουμε το καλυτερο και ακριβοτερο λαδι το οποιο κανει 20? το λιτρο...

  4. #4
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Εγώ εχω μια ένσταση και μέχρι κάποιος να μου πει υπεύθυνα το τι γίνεται δεν θα χρησιμοποιούσα λάδια για τουτου σε μηχανή.

    Οι κινητήρες αυτοκινήτου λειτουργουν στις 3000-5000σαλ. Οι κινητήρες των μοτο φτάνουν τις 16000 πια.

    Μου φαίνεται απίθανο να μην έχει σημασία αυτό στην σύνθεση των λαδιών.

    http://www.nightrider.com/biketech/oiltest1.htm

  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    λοιπον Dr.Big...

    επειδη εχεις σκαλωσει ολιγον με το θεμα




    εγω εχω χρησιμοποιησει λαδια αυτοκινητου σε μηχανη...

    και οχι τιποτα ακριβα αυτοκινηταδικα λαδια, 3? το λιτρο ειχαν και ειναι τα λαδια που προτεινει η opel για τα αυτοκινητα της...

    τα χρησιμοποιησα γιατι περισσευαν, και ο κινητηρας θα ανοιγοταν καποια στιγμη...


    Μια χαρα δουλευαν, το μοτερ μετα απο καποιο διαστημα ανοιχτηκε, και δεν ειχε φθορα που δε θα επρεπε να ειχε...

    δε λεω οτι τα συστηνω κιολας, αλλα μην περιμενετε να γινει και καμια εκρηξη αν βαλετε αυτοκινηταδικα λαδια σε μοτο...

    Το προβλημα θα ειναι αμα δεν εχει λαδια ο κινητηρας...
    Οποτε καλυτερο θα ειναι να φροντηζουμε να υπαρχει η σωστη ποσοτητα μεσα στον κινητηρα, και οχι το να εχουμε το καλυτερο και ακριβοτερο λαδι το οποιο κανει 20? το λιτρο...

    Διαβασε το παραπανω λινκ. Ειναι πολυ ενδιαφερον. Σκαλωμα ις γκουντ, νο?
    Οσο για την ποιοτητα θα διαφωνησω, μια και τα μη καλα λαδια μετα πο λιγο γινονται νερακι.

  6. #6
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Διαβασε το παραπανω λινκ. Ειναι πολυ ενδιαφερον. Σκαλωμα ις γκουντ, νο?
    Οσο για την ποιοτητα θα διαφωνησω, μια και τα μη καλα λαδια μετα πο λιγο γινονται νερακι.

    ta σκαλωματα καλο μας κανουν, μας προβληματιζουν...




    για την ποιοτητα, δε λεω να βαζουμε λαδια με το κιλο απο το λιντλ, εγω το 5100 βαζω στη μηχανη μου, που δεν ειναι και φτηνο κιολας...




    απλα λεω οτι τα πανακριβα συνθετικα λαδια των 20? στο λιτρο ειναι περιττα...




    ΥΓ:Εχθες που πηγα να παρω λαδια απο ο λαμπριανιδη, τον ρωτησα τι ρολο βαρανε τα torco...
    Σε σχεση με τα 5100 που πηρα, μου ειπε οτι ειναι εντελως αλλη κατηγορια, κλασεις ανωτερο το torco...Και δεν ειχαν μεγαλη διαφορα στην τιμη, 9,5? τα torco και 7,5? τα Motul...
    Αλλα επειδη πηρα 6 λιτρα και δεν ειχα παραπανω λεφτα δε τα πηρα τα τορκο

  7. #7
    Όλοι οι κατασκευαστές ζητούν προδιαγραφές μοτοσυκλέτας για το λάδι που θα χρησιμοποιούμε στον κινητήρα τους, για ποιο λόγο εμείς να κάνουμε του κεφαλιού μας?

    Τα αυτοκινητόλαδα πέρα από έλειψη πρόσθετων για σασμαν δεν εγγυώνται ότι δε θα πατινάρουν και τους δίσκους (ιδίως τα 100% συνθετικά). Μετά είναι οι θερμοκρασίες, τα μέταλλα, τα ισχυρότερα αντιαφριστικά των μηχανόλαδων κ.ά.
    Άλλα πρόσθετα και αναλογίες αυτών χρειάζεται ένα αυτοκινητόλαδο και άλλα ένα μηχανόλαδο.

    Όσο για τα torco... πιο ταυτόσημο με τη μοτοσυκλέτα λάδι από το motul δεν υπάρχει!
    Χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχουν κι άλλοι καλά λάδια, η γκάμα motul 5100, 300V και φροντίδας moto απλά τα σπάει!
    Fun Is Not A Straight Line

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
    Όλοι οι κατασκευαστές ζητούν προδιαγραφές μοτοσυκλέτας για το λάδι που θα χρησιμοποιούμε στον κινητήρα τους, για ποιο λόγο εμείς να κάνουμε του κεφαλιού μας?

    Τα αυτοκινητόλαδα πέρα από έλειψη πρόσθετων για σασμαν δεν εγγυώνται ότι δε θα πατινάρουν και τους δίσκους (ιδίως τα 100% συνθετικά). Μετά είναι οι θερμοκρασίες, τα μέταλλα, τα ισχυρότερα αντιαφριστικά των μηχανόλαδων κ.ά.
    Άλλα πρόσθετα και αναλογίες αυτών χρειάζεται ένα αυτοκινητόλαδο και άλλα ένα μηχανόλαδο.

    Όσο για τα torco... πιο ταυτόσημο με τη μοτοσυκλέτα λάδι από το motul απλά υπάρχει!
    Χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχουν κι άλλοι καλά λάδια, η γκάμα motul 5100, 300V και φροντίδας moto απλά τα σπάει!

    Μη κοιτας που στην ελλαδα ολα ειναι ακριβα. Στον πολιτισμενο κοσμο τα λαδια για αυτοκινητο ειναι πολυ φθηνοτερα. Απο κει αρχισε ολη η ιστορια, οτι πληρωνεις παραπανω το ιδιο προιον.

    Οσο για τα Μοτουλ 5100 θα διαφωνησω. Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι μετα απο 1500-2000 κμ θελουνε αλλαγη (τουλαχιστο οσον αφορα την δικη μου αισθηση ποιοτητας λειτουργιας). Τα εχω δοκιμασει σε 6 μηχανες.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    http://www.nightrider.com/biketech/oiltest1.htm
    Tο τεστ είναι εντελώς μπακάλικο σε σχέση μ'αυτό
    http://www.technilube.com/motorcycle...ite_papers.php .

    Δεν παραθέτει ούτε νούμερα σχετικά με φθορές,ούτε εικόνες ούτε τίποτα(όπως το δεύτερο τεστ).
    Ούτε διαγράμματα ούτε μετρήσιμα μεγέθη.

    Και αν πει κανείς ότι το χρηματοδότησε η amsoil τουλάχιστον έχει υπεύθυνα σφραγίδα και υπογραφή
    http://www.technilube.com/pics/motorcycle/affidavit.gif

    Μπορεί να μη χαλάσει ο κόσμος αν κάποιος βάλει λάδι αυτοκινήτου στο μηχανάκι του και το δουλεύει κυρία(τότε γιατί το πήρε ; ) .
    Ας πάρει λοιπόν κανείς R6 (που φτιάχτηκε για σκίσιμο) και ας του βάλει το λάδι που βάζω εγώ στο Punto.
    Και να μας πάρει κανα τηλέφωνο να μας πει.
    Μην πάρει όμως πρώτα την ΕΛΠΑ και γελάμε..

    edit:To θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα σε τεστ να μην έχει φωτό και κυρίως ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ.Η επιλεκτική παράθεση τιμών προσωπικά δε μου λέει πολλά

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig

    Οσο για τα Μοτουλ 5100 θα διαφωνησω. Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι μετα απο 1500-2000 κμ θελουνε αλλαγη
    Ειδικά αν το μοτέρ είναι αερόψυκτο ναι τόσο περίπου αντέχουν!!

  11. #11
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig

    Οσο για τα Μοτουλ 5100 θα διαφωνησω. Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι μετα απο 1500-2000 κμ θελουνε αλλαγη (τουλαχιστο οσον αφορα την δικη μου αισθηση ποιοτητας λειτουργιας). Τα εχω δοκιμασει σε 6 μηχανες.
    +1000
    Προσωπικα τα θεωρω απαραδεκτα και γω και ουτε καν για γρασσαρισμα της αλυσιδας δεν ειναι αξια.. :rotflmao:

    Ο φιλος που τα θεωρει τοσο καλα εχει δοκιμασει καποιο αλλο λαδι?Οποιοδηποτε ομως...ξεκινα απο τα απλα οπως κι εγω...βαλε τα castrol gps semisynthetic να δεις λαδι και διαρκεια (δεν σπαει τοσο γρηγορα οσο το motul) αλλα και απιστυετο κιβωτιο....και μετα μπες στα σκληρα να παθεις το σοκ...torco t4r παλι semisynthetic (παντα) να δεις λειτουργια μοτερ και κιβωτιο ακομα καλυτερο απο το προηγουμενο που ανεφερα!
    Keep spamming!!!:a13:

  12. #12
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Tο τεστ είναι εντελώς μπακάλικο σε σχέση μ'αυτό
    http://www.technilube.com/motorcycle...ite_papers.php .

    Δεν παραθέτει ούτε νούμερα σχετικά με φθορές,ούτε εικόνες ούτε τίποτα(όπως το δεύτερο τεστ).
    Ούτε διαγράμματα ούτε μετρήσιμα μεγέθη.

    Και αν πει κανείς ότι το χρηματοδότησε η amsoil τουλάχιστον έχει υπεύθυνα σφραγίδα και υπογραφή
    http://www.technilube.com/pics/motorcycle/affidavit.gif

    Μπορεί να μη χαλάσει ο κόσμος αν κάποιος βάλει λάδι αυτοκινήτου στο μηχανάκι του και το δουλεύει κυρία(τότε γιατί το πήρε ; ) .
    Ας πάρει λοιπόν κανείς R6 (που φτιάχτηκε για σκίσιμο) και ας του βάλει το λάδι που βάζω εγώ στο Punto.
    Και να μας πάρει κανα τηλέφωνο να μας πει.
    Μην πάρει όμως πρώτα την ΕΛΠΑ και γελάμε..

    edit:To θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα σε τεστ να μην έχει φωτό και κυρίως ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ.Η επιλεκτική παράθεση τιμών προσωπικά δε μου λέει πολλά

    Ωραιο αρθρο. Το μεν ενα βεβαια συγκρινει λαδια αυτο-μοτο (οσον αφορα το ιξωδες), το δε αλλο λαδια μοτο μεταξυ τους, οποτε δεν μας βοηθαει εν προκειμενω πολυ.
    Εχεις βρει κανενα αλλο που να συγκρινει λαδια αυτο-μοτο με διαγραμματα και εικονες?
    Οσο για το ρ1 νς πουντο, δες το (2) στο αρχικο ποστ του θρεντ.

    Δεν υποστηριζω ουτε τη μια αποψη ουτε την αλλη. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω βρει πειστηρια για να υποστηριξω καμια απο τις δυο. Γι' αυτο και ανοιξα το θρεντ, μπας και καποιος αλλος εχει!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Εγώ εχω μια ένσταση και μέχρι κάποιος να μου πει υπεύθυνα το τι γίνεται δεν θα χρησιμοποιούσα λάδια για τουτου σε μηχανή.

    Οι κινητήρες αυτοκινήτου λειτουργουν στις 3000-5000σαλ. Οι κινητήρες των μοτο φτάνουν τις 16000 πια.

    Μου φαίνεται απίθανο να μην έχει σημασία αυτό στην σύνθεση των λαδιών.
    1) Το πιο πιθανό άμα βάλεις λάδι αυτοκινήτου είναι αν το λάδι αυτό έχει αντιτριβικό μέσα
    να πατινάρει ο συμπλέκτης !

    2) Τι σε κάνεις να πιστεύεις ότι ένας κινητήρας αυτοκινήτου turbo diesel 2500 κ.ε. που
    αποδίδει 175 άλογα στις 4500 σαλ και ροπή στρέψης 37 κιλά στις 2600 σαλ θέλει υποδιέστερο
    λάδι από μια μοτό???
    Ακόμα και τα 1400άρια κουτί πλέον με τις ιπποδυνάμεις που έχουν θέλουν καλό ίσως και
    καλύτερο λάδι από μια μοτό!

    3) Σαφώς και παίζει μεγάλο ρόλο η σύνθεση του λαδιού σε ότι αφορά τα πρόσθετα !

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Ο φιλος που τα θεωρει τοσο καλα εχει δοκιμασει καποιο αλλο λαδι?Οποιοδηποτε ομως...ξεκινα απο τα απλα οπως κι εγω...
    YZF-R6 '99 με motul 300V πίστα, τάπα, Εγνατία, χειμώνα-καλοκαίρι και δεν έκανε κιχ! Όχι μετά από 5-10000 km αλλά μετά από 75.000! Εσύ φίλος έχεις φτάσει ποτέ με σκίσιμο σ' αυτά τα km και να χρειαστείς όλο κι όλο ρύθμισμα 4 βαλβίδες εξαγωγής?
    Άμα βάλεις 5100 ή οποιοδήποτε ημισυνθετικό και πας κόφτες, είσαι απλώς παράφρων.
    Αλλά δεν είναι όλα τα μηχανάκια για σκίσιμο. Σαν γκάμα λοιπόν καλύπτει τους πάντες η motul. Οι εστέρες δεν παίζονται σε προστασία κινητήρα-φθορών. Το ίδιο καλά λόγια έχω να πω και για ένα λάδι της Castrol full synth 10-50 (νομίζω RS) που δούλευε φίλος σε R1.

    Άλλο λάδι. Ναι. Bellray, Spectra, και κανα 2 ακόμα. Μέχρι να φτάσω όμως στις Σέρρες δεν είχα σασμάν!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS

    Ας πάρει λοιπόν κανείς R6 (που φτιάχτηκε για σκίσιμο) και ας του βάλει το λάδι που βάζω εγώ στο Punto.
    Και να μας πάρει κανα τηλέφωνο να μας πει.
    Μην πάρει όμως πρώτα την ΕΛΠΑ και γελάμε..
    Το πέτυχες man!


    Όποιος πιστεύει ότι κάνουμε σοβαρή συζήτηση προτείνοντας λάδια αυτοκινήτου σε moto ας το πει σ' αυτόν που εμπιστεύεται το service της καλής του κι αν δεν μαζέψει από μπουζόκλειδα μέχρι πιστόνια στο κεφάλι να αλλάξει αμμέσως συνεργείο.
    Fun Is Not A Straight Line

  15. #15
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis

    Όποιος πιστεύει ότι κάνουμε σοβαρή συζήτηση προτείνοντας λάδια αυτοκινήτου σε moto ας το πει σ' αυτόν που εμπιστεύεται το service της καλής του κι αν δεν μαζέψει από μπουζόκλειδα μέχρι πιστόνια στο κεφάλι να αλλάξει αμμέσως συνεργείο.
    εισαι ελαφρως εκτος θεματος (οσο παταει η γατα)

Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κινητήρας WANKEL σε μοτό (ιστορική αναδρομή)
    από 675 στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2012, 10:25
  2. Αλλαγή μπαταρίας σε μοτό....
    από billakosthegr στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2010, 18:00
  3. Λαδια καρτερ σε κτμ 200 exc
    από zactri στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2008, 16:53
  4. Αεροσακος σε μοτο
    από el_hymador στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 16:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF