Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Απιστευτη ιστορια κλοπής απο Μάντρα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    7

    Απιστευτη ιστορια κλοπής απο Μάντρα

    καλσησπερα και χρονια πολλα , η ιστορια ειναι αληθινη συμβαινει αυτη τη στιγμη σε μενα και θα ηθελα τη βοηθεια σας για να βρω μια ακρη.

    Ενα ωραιο πρωι πηγα στη μαντρα του κυριου Φουρναρακη στη λαμπρακη στο υψος του γηπεδου ιωνικου και εδωσα προκαταβολη για ενα TDM 900 του 2007 , την επομενη εργασιμη πηγαμε με τον γιο του μαντρα στο υπουργειο και ολοκληρωθηκε η μεταβιβαση στο ονομα μου. Μεχρι εδω ολα καλα.

    Αυτο εγινε 24/11/2014

    Μετα απο 5-7 μερες βρηκα μεσω αγγελιας να κανω ανταλλαγη το tdm με ενα fazer 1000 του 2006 , παντα μου αρεσε περισσοτερο το fazer και δε το σκεφτξκα πολυ προχωρησα λοιπον, εγινε η ανταλλαγη στα μηχανακια , πηρα στο ονομα μου το fazer πηρα τα κλειδια εδωσα το tdm με εξουσιοδοτηση στο νεο του κατοχο που ηταν απο Σαντορινι και ολα καλα. 2-3 μερες μετα με παιρνει τηλεφωνο τα παιδι απο την Σαντορινι και μου λεει ´φιλε το μηχανακι φαινεται κλεμμενο στο υπουργειο και αναζητειται´...

    Επεσα απο τα συννεφα αφου πριν λιγες μερες το μεταβιβασα κανονικοτατα στο ονομα μου.

    Για να μη σας κουραζω μετα απο πολυ ταλαιπωρια εμαθα τα εξης.
    Ο πρωτος ιδιοκτητης της μηχανης (ας τον ονομασουμε Α) εδωσε με ανταλλαγη το tdm σε εναν απατεωνα (ας τον ονομασουμε Β) ο απατεωνας του εδωσε σαν ανταλλαγμα ενα mercedes slk ,και μια επιταγη 1000 ευρω που ηταν και ακαλυπτη, το mercedes ομως ειχε παρακρατηση και ο Β την αλλαξε απο παρακρατηση σε κυριοτητηα πληρη , μ πλαστο τροπο.Οπως ηταν λογικο δωθηκε σημα απο τον ιδιοκτητη του mercedes οτι ο Β εκανε πλαστα χαρτια και ετσι η αστυνομια βρηκε το mercedes στην περιοχη και το κατεσχεσε.
    Το κατεσχεσε ομως ενω ειχε περασει στον Α ο οποιος ειχεδωσει το tdm στον Β και ετσι με τη σειρα του ο Α εκανε μηνυση για υπεξαιρεση της μηχανης στον Β και η αστυνομια δηλωσε το tdm σαν προιον υπεξαιρεσης και αναζητειτο για κατασχεση και το tdm.

    εδω πρεπει να κανω μια ανω τελεια και να σημειωσουμε το εξης βασικο.Η μηχανη δωθηκε νομιμα απο τον Α στον Β ο Β την εδωσε στον μαντρα Φουρναρακη και εκει μπαινω και εγω στο παιχνιδι... Αγορασα απο τον φουρναρακη το tdm...

    Η μηνυση εγινε μεταγενεστερα απο την μεταβιβαση ... Γινεται αυτο ρε παιδια ;

    Το μηχανακι σε ολη του την πορεια δεν ειχε οοτε παρακρατηση απο τον Α , ο Α εκανε το λαθος εμπιστευτηκε τον Β και του εδωσε κανονικα την μηχανη, εκεινος την εδωσε γρηγορα στον Μαντρα και εγω πηγα και την αγορασα νομιμα μετρητα και με πληρη κυριοτητα απο τον μαντρα.Το ολο σκηνικο με την μηνυση και την κατασχεση του mercedes εγινε ΑΦΟΥ ειχε περασει στο ονομα μου το tdm.

    Και εχω μια βασικη και μονη ερωτηση...

    Εγω γιατι να τρεχω?

    Πηγα στον Μαντρα και αγορασα μια μηχανη οπως κανουμε ολοι μας , μπορει καποιος τριτος ιδιοκτητης πισω να την ανακαλεσει εφοσον την εχει δωσει νομιμα στον επομενο ιδιοκτητη ?
    Και ας του την πηρε με λαμογια να το πω ετσι , ας ειχε κανει παρακρατηση ο Α προς τον Β λογο της επιταγης, ετσι θα ειχε νομικο δικαιωμα επανω στη μηχανη.

    Επισης η αστυνομια δε φταιει που την ωρα που δηλωνει οτι το μηχανακι αναζειτειτΙ δε βλεπει οτι δεν ανηκει πλεον στον Α αλλα σε καποιον τεταρτο ανθρωπο?

    Εχετε καμμια ιδεα γιατι παω να τρελλαθω ?

    Ευχαριστω για το χρονο σας.
    www.c3d.gr

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    7
    Ξεχασα να προσθεσω οτι ο κυριος φουρναρακης εχει και αλλο μηχανακι αυτη τη στιγμη προς πωληση απο τον ιδιον απατεωνα Β , ειναι ενα Kawasaki 1000z ασπρο. οποιος διαλεξει το συγκεκριμενο μαγαζι να αγορασει μηχανη καλυτερα να το ψαξει πιο βαθεια την ιστορια της μηχανης γιατι το να εχει 2 μηχανακια απο τον ιδιο απατεωνα κατι μου βρωμαει...μηπως το κανει συνεχεια αυτο και φερνει κλεμμενα μηχανακια ;εχω αναθεσει την υποθεση στον δικηγορο μου και στις επομενες μερες απ οτι φαιινεται θα στραφω εναντιον και του μαντρα με μηνυση για εξαπατηση και συνεργεια με απατεωνα.
    www.c3d.gr

  3. #3
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    καλα ξεμπερδεματα.... αν δεις κανενα gsxr 1000 k5 μαυρο πες μου να παω να δω μην ειναι το δικο μου που μου το πηραν τον αυγουστο...!@#$%^&*^%$#@
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  4. #4
    Motorradfahrer Το avatar του/της Mits-fz6
    Εγγραφή
    03/05/2012
    Μηνύματα
    201
    Αντίστοιχο γραφιοκρατικό πρόβλημα είχα συναντήσει όταν αγόρασα το fazer μου το οποίο φαινόταν ως κλεμμένο. Σωστή είναι η απορία σου του γιατί πρέπει να τρέχω εγώ, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάποια υπηρεσία στην χώρα αυτή που τρέχει για σένα. Στην κατάσταση μου όλα έχουν οδηγηθεί στην δικαιοσύνη αλλά ως γνωστόν αυτή ενεργεί με ρυθμούς χελώνας ως αποτέλεσμα να μην μπορώ να το μεταβιβάσω την μηχανή μέχρι να ολοκληρωθεί η δίκη. Δίκη η οποία κατά πάσα πιθανότητα δεν θα ολοκληρωθεί ποτέ.

    Καλά ξεμπερδέματα! Και κουράγιο σε σένα και τον δικηγόρο σου.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    7
    Λαχειο λοιπον... με βλεπω να κανω μηνυση στον μαντρα και στον Α και οοοοταν ξεμπλεξω θα εχει αξια η μηχανη 2000 ... και ουτε,
    www.c3d.gr

  6. #6
    Καλό θα ήταν πριν κάνεις μηνύσεις (και πληρώνεις 100 ευρώ το κομμάτι) να συμβουλευτείς έναν νομικό, ο οποίος θα σου υποδείξει και την ορθή πορεία των κινήσεων. Αν, λέμε τώρα, έχεις νομική προστασία στην ασφάλεια, δεν χάνεις κάτι να πάρεις αυτούς τηλέφωνο πρώτα μήπως σε βολέψουν δωρεάν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.531
    τα χουμε ξαναπει αυτα...........
    μαντρας και καθαρο μηχανακι δυσκολο

  8. #8
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Καλα θα ηταν να μην γραφεις και πολλα πολλα στο ιντερνετ οσο "τρεχει" η υποθεση, για να εισαι καλυμμενος και να μην σου ρθει καμια μηνυση μπουμερανγκ το λεω.

    Α! και καλο κουραγιο...
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  9. #9
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    ωχ........
    επεσες στην περιπτωση,ετσι;;;;
    συμβουλεψου τους αρμοδιους επαγγελματιες για να μην βρεθεις προ εκπληξεων...καλα ξεμπερδεματα...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  10. #10
    MALAKA ... ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ !!!!!!!!!

  11. #11
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Τι ειπες τωρα;

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    7
    και ομως γινονται φιλε μου ολα...μγιαυτο να προσεχετε, το οτι γραφω γιαυτο δε δυσφημιζω κανεναν ουτε υποδεικνυω καποιον ... απλα αναφερω το τι περναω με αληθινα γεγονοτα και οχι ψευτικα, αν μου ερθει μηνυση για αναφορα της υποθεσης τοτε καλοδεχουμενη να την αντιμετωπισω και αυτην με την αναλογη μηνυση απο μεριας μου... Ο σκοπος μου ειναι να συμβουλευτω μεσα απο το forum μας και να ακουσω γνωμες καθως επισης και να ενημερωσω οτι υπαρχουν και τετοιες περιστασεις.
    www.c3d.gr

  13. #13
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.502
    νομίζω οτι πρέπει αυτός που αγόρασε το tdm σε συνεργασία με σένα ως ηθικό πωλητή να κινηθείτε προς κάποιο νομικό για να δείτε πως μπορεί να τρέξει η περίπτωση και να απεγκλωβιστεί από δεσμεύσεις το μηχανάκι είναι κρίμα θα μπορούσε να συμβεί σε οποιονδήποτε
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #14
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Aπορία μπορούμε μέσω τροχαίας να ρωτήσουμε εφόσον θέλουμε να κάνουμε μια αγορά
    αν το μηχανάκι ειναι κλεμμένο π.χ αμα μάθουμε απο τον μαντρά εφόσον μας αφήνει να δούμε
    τον αριθμό πλαισίου? Φαντάζομαι θα δίνουν τέτοιες πληροφορίες?!

    Καλά ξεμπερδέματα στο φίλο με την ιστορία του ^^
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Aπορία μπορούμε μέσω τροχαίας να ρωτήσουμε εφόσον θέλουμε να κάνουμε μια αγορά
    αν το μηχανάκι ειναι κλεμμένο π.χ αμα μάθουμε απο τον μαντρά εφόσον μας αφήνει να δούμε
    τον αριθμό πλαισίου? Φαντάζομαι θα δίνουν τέτοιες πληροφορίες?!

    Καλά ξεμπερδέματα στο φίλο με την ιστορία του ^^
    Ο ασφαλιστής σου είναι πολύ πιθανόν να έχει πρόσβαση σε τέτοια στοιχεία.
    Με κάθε επιφύλαξη το γράφω.
    Αλλιώς υπάρχει και ο μητσάρας (shooter) να πληκτρολογήσει τα στοιχεία της μοτο.

    Εύχομαι να ξεμπλέξεις γρήγορα φίλε μου, είναι μεγάλο μπέρδεμα όντως.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μεταχειρισμένο Vstrom από μάντρα / Πάτρα
    από nio1981 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2010, 20:39
  2. Μια απίστευτη ιστορία καθημερινής τρέλλας!!!
    από gong στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2008, 07:36
  3. ΜΙΑ........ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ, ΦΟΒΕΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ
    από irinia στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2008, 22:12
  4. Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2007, 11:49
  5. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2006, 12:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF