Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 82

Θέμα: Ξέρεις από Σουηδία?

  1. #1
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721

    Ξέρεις από Σουηδία?

    Συνάδελφοι μηχανόβιοι, ούτε λίγο ούτε πολύ σκέφτομαι να την κάνω για Σουηδία. Και όταν λέω Σουηδία εννοώ Στοκχόλμη. Κύρια αιτία η ανεργία, οι πενιχροί μισθοί, η ανύπαρκτη οργάνωση της Ελλάδας που βλέπω να με οδηγεί στα ψυχοφάρμακα, και ο κλασσικός πλέον... Ελληνάρας.

    Σαν προγραμματιστής μπορώ πιστεύω να βρω κάτι εκεί. Το πτυχίο μου είναι Μηχανικός Αυτοματισμών ΤΕΙ Πειραιά αλλά μια ζωή προγραμματιστής είμαι. Θα πάρω και την κοπέλα μαζί, ψυχολόγος είναι, επίσης πολύ δύσκολα τα επαγγελματικά της. Ζούμε σε μεγάλη επαρχιακή πόλη, και από το να πάμε Αθήνα, χίλιες φορές εξωτερικό.

    Τώρα θα μου πείτε γιατί Σουηδία; Γιατί έχουν τρελές κοινωνικές παροχές -όσα μαθαίνουμε τόσο τρελαινόμαστε- που κάνουν τη διαφορά από άλλες χώρες. Επίσης έχουν δεύτερη γλώσσα τα αγγλικά και δε θα έχω πρόβλημα μέχρι να μάθω τα Σουηδικά -υποψιάζομαι ότι για τη δικιά μου δουλειά ίσως να μη χρειάζεται καν-. Και τέλος πολλές παροχές για τη μητρότητα, μιας και σκεφτόμαστε για το πρώτο μας παιδί εκεί. Στα αρνητικά ο καιρός που πιστεύω θα το συνηθίσουμε και το σκοτάδι που ελπίζω να αντέξουμε. Από την άλλη όμως παντού πράσινο που το λατρεύουμε.

    Έχουμε κάνει αρκετή έρευνα και συνεχίζουμε, απλά ρωτάω και εδώ γιατί νομίζω έχουμε αρκετούς στο Σκανδιναβικό κλιμάκιο. Παρακαλώ σεβαστείτε το θρεντ και μη σπαμάρετε. Πείτε μόνο όσοι ΞΕΡΕΤΕ τι παίζει. Από τρόπο ζωής, αμοιβές, κόστη, σπίτι, κλπ κλπ. Ευχαριστώ θερμά.


    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  2. #2
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Υ.Γ. Απόψεις και για άλλες χώρες επίσης δεκτές, όσα μαθαίνουμε καλό κάνουν
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Δανία
    Με τη μοτοσικλέτα μπορεί να σκοτωθείς είναι αλήθεια, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να ζήσεις το χρόνο που σου έχει παραχωρηθεί

    Άντε γεια... Blog

  4. #4
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Ο Trooper θα σου δωσει more info φανταζομαι
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  5. #5
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
    Δανία
    explain
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  6. #6
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    εχετε βρει καποια δουλεια και οι δυο εκει
    ή
    θα πατε θα εγκασταθειτε και αρχιζει το ψαξιμο?
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  7. #7
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    αδερφέ,στην ίδια κατάσταση είμαι και γω.εχω αγανάκτησει πλέον σαυτό το τόπο και σκέφτομαι να βγω και γω έξω.για αυστρία μεριά λέω.το συζήτησα και με την αρραβωνιαστικιά μου και είναι θετική.λέμε να ξεκινήσουμε ταχύρυθμα γερμανικά.
    Το μόνο σίγουρο που ξέρω για την σουηδία είναι ότι ,είναι μέσα στις πέντε πρώτες χώρες σε όλο τον κόσμο με το υψηλότερο ΑΕΠ και μέσα στην εικοσαδα στις χώρες με τον υψηλότερο δείκτη ανθρώπινης ευημερίας...

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
    αδερφέ,στην ίδια κατάσταση είμαι και γω.εχω αγανάκτησει πλέον σαυτό το τόπο και σκέφτομαι να βγω και γω έξω.για αυστρία μεριά λέω.το συζήτησα και με την αρραβωνιαστικιά μου και είναι θετική.λέμε να ξεκινήσουμε ταχύρυθμα γερμανικά.
    Το μόνο σίγουρο που ξέρω για την σουηδία είναι ότι ,είναι μέσα στις πέντε πρώτες χώρες σε όλο τον κόσμο με το υψηλότερο ΑΕΠ και μέσα στην εικοσαδα στις χώρες με τον υψηλότερο δείκτη ανθρώπινης ευημερίας...
    που να δεις τι stats ειχε η ισλανδια πριν ενα χρονο....
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  9. #9
    Εντάξει, φύγετε όλοι και αφήσετε τα χώματα για τα οποία μάτωσαν ολοι οι πρόγονοί σας βορά στα πολύχρωμα όρνια!
    Τα όρνια διώξτε απ τον τόπο σας, όχι τις ψυχές σας!
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  10. #10
    δεν το πουλαω το ζετακι Το avatar του/της veletzas
    Εγγραφή
    30/11/2005
    Μηνύματα
    120
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Εντάξει, φύγετε όλοι και αφήσετε τα χώματα για τα οποία μάτωσαν ολοι οι πρόγονοί σας βορά στα πολύχρωμα όρνια!
    Τα όρνια διώξτε απ τον τόπο σας, όχι τις ψυχές σας!

    πλακα κανεις ετσι?
    panta vromikoi panta laspomenoi

  11. #11
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Εντάξει, φύγετε όλοι και αφήσετε τα χώματα για τα οποία μάτωσαν ολοι οι πρόγονοί σας βορά στα πολύχρωμα όρνια!
    Τα όρνια διώξτε απ τον τόπο σας, όχι τις ψυχές σας!



    απο το να ματωσω εγω τωρα αντε γεια!
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από veletzas
    πλακα κανεις ετσι?
    Όχι φίλε μου...Ποτέ για τέτοια θέματα.
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MG


    απο το να ματωσω εγω τωρα αντε γεια!
    Φυσικά, θέλει @@ και νεφρά το να κάτσεις και να πολεμήσεις. Η φυγή, από την άλλη, είναι εύκολη
    Στο καλό
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.472
    Πηγαινετε πρωτα μια "αναγνωριστικη" βόλτα κανα 2 βδομαδες , και μετα αποφασιστε.
    Απο πολλες απόψεις.


  15. #15
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Φυσικά, θέλει @@ και νεφρά το να κάτσεις και να πολεμήσεις. Η φυγή, από την άλλη, είναι εύκολη
    Στο καλό
    ,

    για να πολεμησεις πρεπει πρωτα να ξερεις τον εχθρο σου ....
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ξερεις απο Cb400sf????
    από MSGL στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2008, 01:45
  2. Ξερεις απο βεσπα;
    από kalesin στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2007, 12:11
  3. Scooter από Σουηδία ?
    από Nik0s στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2006, 11:34
  4. Μήπως ξέρεις από... Satelis;
    από smirnof στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2006, 16:54
  5. καλέ μου άνθρωπε ξέρεις απο jammer?
    από Motoulis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2006, 10:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF