Σελίδα 27 από 41 ΠρώτοΠρώτο ... 17222324252627282930313237 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 391 έως 405 από 605

Θέμα: Virago xv 400....το πηρα!!!

  1. #391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
    ...με τι ρε? με νικελ?

    Δηλαδη η σκουρια και η οξειδωση ειναι καλυτερα?...απλα δεν το εφτιαξα ετσι οπως θα αρεσε σε εσενα δηλαδη?

    Και ελεγα οτι τα νικελ ειναι ταυτοσημο των custom!....βυρωνα να με τρελανεις θες?

    Ενταξει να ακουσω οποιαδηποτε αρνητικη κριτικη , αλλα τωρα αυτο ακουγεται λιγο περιεργο.
    Εδω αλλα μηχανακια του ειδους βγαινουν με περισσοτερα χρωμια απο την μανα τους.
    Να διευκρινήσω ότι δεν συμπαθώ τα chopper-οειδή
    Πέραν αυτού, ακόμα και αυτά που μπορώ να πω πως είναι συμπαθητικά για το γούστο μου, δεν έχουν ως προαπαιτούμενο την ύπαρξη πολλών κομματιών νίκελ. Κάποια ναι κάποια όχι, και αυτό έχει να κάνει με το γούστο του ιδιοκτήτη τους μιας και τα περισσότερα είναι customized.

    Αρνητική κριτική δεν έχω να κάνω γιατί περί γούστου και ορέξεως δεν υπάρχει αντίλογος. Αποψη μου είναι ότι έμπλεξες με πολύ δύκολο χρώμα (χρυσό) που δεν "δένει" εύκολα με άλλα χρώματα και κυρίως με τα χρώμια.
    Ίσως ο συνδυασμός χρυσού-νίκελ να φωνάζει πολύ, και όχι τα νίκελ από μόνα τους.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #392
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    ...... Αποψη μου είναι ότι έμπλεξες με πολύ δύκολο χρώμα (χρυσό) που δεν "δένει" εύκολα με άλλα χρώματα και κυρίως με τα χρώμια.
    Ίσως ο συνδυασμός χρυσού-νίκελ να φωνάζει πολύ, και όχι τα νίκελ από μόνα τους.
    Το λΕπον....

    αυτο το quote ειναι απο την 3η σελιδα του thread:
    http://www.moto.gr/forums/showthread...5&pagenumber=3


    Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
    Τελικα επελεξα κατι πιο φωτεινο!

    Τελευταια την εχω ''καταβρει'' με το χρυσο μεταλλικο χρωμα!
    Τρομερα φωτεινο , απιστευτα επικαλυπτικο , δεν ζεματαει με τον ηλιο , δεν λερωνει ευκολα και οταν πεφτει φως πανω του ''λαμπιριζει'' γλυκα το μεταλλο απο μεσα!

    ....δεν απευθυνομαι αποκλειστικα στον byron , ουτε απολογουμαι για τις επιλογες μου , απλα θελω να τις αιτιολογησω.

    Οταν αποκτησα (δεν λεω ''αγορασα'') το Virago ,μπορουσα απλα να το αφησω οπως ηταν και να το χρησιμοποιω καθημερινα ως ''μουλαρι''....κανενας δεν θα ειχε προβλημα με αυτο!
    Εχω ηδη αναφερθει στις ανεξηγητες αιτιες να το σενιαρω οποτε δεν θα το αναλυσω παλι , σημειωστε ομως οτι δεν ειχα ποτε στην ζωη μου τετοιο μηχανακι , ποσο μαλλον να ασχοληθω με κατι τετοιο.

    η κατασταση οπως ηταν αρχικα το μηχανακι ηταν αναλογη της τιμης που αγοραστηκε , ισως και λιγο καλυτερη αφου.................
    quote απο πρωτη σελιδα πρωτο ποστ:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
    ......To xv εχει καινουργια λαστιχα , αριστα φρενα και αναρτησεις και το μονο που θελει ειναι ενα service και λιγη δουλεια στα καρμπυρατερ αρχικα , και ενα εμφανισιακο ''ρετους'' μετεπειτα.....
    Εν κατακλειδι η επιλογη του χρωματος ειχε και καποια βαση , δεν ηταν τοσο τυχαια οσο φαινεται.
    Επιτρεψτε μου απο την λιγοστη εμπειρια σαν (αυτομαθης) φανοβαφεας να εξηγησω:
    Ενα σκουρο χρωμα τονιζει τα λοιπα μηχανικα και περιφερειακα τμηματα της μοτοσυκλετας....ενα μαυρο για παραδειγμα αναδεικνυει τα χρωμια και οτιδηποτε αλλο ειναι πιο φωτεινο (τα παντα δηλαδη) , ενω ενα ανοιχτο χρωμα ''κλεβει'' το ματι απο αυτα και εστιαζει σε αυτο καθεαυτο!
    Η αρχικη κατασταση (με σκουριες και θολα αλουμινια) επεβαλε να χρησιμοποιησω ενα ανοιχτο χρωμα για τους προαναφερθεντες λογους.Κατανοητο φανταζομαι.

    ...απλα στην συνεχεια δεν εμεινα εκει και προσπαθησα να σουλουπωσω το γενικοτερο συνολο....ωραια! μπηκε ανοιχτο χρωμα!...ειναι λογος αυτος να μεινουν τα υπολοιπα παρταλια?


    Ουτε ισχυριζομαι οτι δημιουργησα το τελειο μΑτοσακο , ουτε οτι ειμαι μαστορας κλπ κλπ

    ....απλα αυτη ειναι η προσπαθεια μου και θελησα να την συζητησουμε μαζι....


    Η αληθεια ειναι οτι μεσα απο το ποσταρισμα των εργασιων μου και δη στην πορεια αυτου , ΕΜΑΘΑ ΠΟΛΛΑ οπως επισης υπηρξαν πολλες γνωμες (και αρνητικες) που ελαβα υποψη και πιστευω οτι καλα εκαναν και τις ειπαν οσοι τις ειπαν.
    Μαλιστα καποιες φορες ''ετρεξα'' σε προφιλ και ειδα αν καποιος εχει παλιοτερα ποστ να επιδειξει κατι αναλογο (γενικα-δεν μιλαω για τσοπερακια) , και κατα ποσο ''βαρυνει'' η γνωμη του.

    ...μια μικρη ''ερευνα'' βρε αδερφε!

    Οπως επισης ανεβαζοντας ενα ποστ εχω πληρη επιγνωση οτι η κατασταση ''δημοσιοποιειται'' και ειναι αναμενομενο να βρεθουν ατομα που ειτε εγκρινουν ειτε οχι και εχουν το τσαγανο να βγουν να το πουν (και καλα κανουν!)

    ...αυτο που δεν δεχομαι ειναι οι κακεντρεχεις προσπαθειες γελοιοποιησης και διασυρμου ανευ λογου και αιτιας , κατι που ισως αποθαρρυνει αλλους να ανεβασουν κατι αντιστοιχο με την δικη τους μοτοσυκλετα....

    Δηλαδη να φοβομαστε να ανεβασουμε κατι μην τυχον του ''ταδε'' δεν του αρεσει ....και επειδη ο ταδε εχει τετοιο χαρακτηρα (οταν γραφει) , θα (προσπαθησει) να μας κανει ρεζιλι?

    Sorry ''ταδε'' , αλλα εγω απο τετοια δεν μασαω , καποιος αλλος ομως?
    ...ισως αυτο ειναι λιγο βαθυτερο οσον αφορα νεαροτερα και πιο ντροπαλα ατομα αλλα δεν θελω να το αναλυσω περαιτερω....στην τελικη οι κινησεις τις διαχειρησης ηταν καταλυτικες σε αυτο το θεμα και δεν εχω κανενα παραπονο...as it should be!

    ...και εγω εχω δει παμπολλα μηχανακια που ενω μου δεν μου αρεσαν (οι μετατροπες παντα) , ο ιδιοκτητης επλεκε εγκωμια για το ''ποσο αλλαξε!-ποσο εδειξε-ποσο γαμει'' κλπ κλπ....
    Φυσικα σκεφτηκα οτι αυτο που ειναι μ@λακια με τα δικα μου ματια πιθανως στα ματια αλλων οντως γαμει!....και δεν ειπα/εγραψα τιποτα.....but that's just me...

    Δεν εχω την ιδια απαιτηση απο κανεναν , οπως λενε και οι αναφορες στο φορουμ περι ''netiquette'' , απλα θα συμπληρωνα οτι η κοινως εννοουμενη εθιμοτυπια (σχετικα με την μοτοσυκλετα παντα) , περα απο κανονες θελει και λιγο φιλοτιμο απο μερους μας.


    Αρνητικα σχολια δεκτα , με μια γνωμη απο πισω να τα ''backαρει'' και να παιρνει συζητηση.

    ελπιζω να ακουγονται λογικα αυτα που ειπα.
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  3. #393
    Οι σημερινες εργασιες πανω στο Virago δεν ειχανε σχεση με την εμφανιση του , αλλα με την πρεπουσα μηχανικη κατασταση, και συγκεκριμενα με την συντηρηση και την σωστη λειτουργια του μπροστινου συστηματος.

    Απο την μοτοσυκλετα μπορει να μην εχω απαιτησεις περι ''στησιματος/στριψιματος και extreme οδηγησης , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι στον συγκεκριμενο τομεα μπορω να αφησω το μηχανακι ασυντηρητο και παρατημενο.

    Το μπροστινο παρουσιαζε απο την μερα που το πηρα καποια σημαδια ''κοπωσης'' και ''καθιζησης'' , οπως επισης ειχα παρατηρησει εξ'αρχης ψεγαδια στην συμπιεση και στο rebound.

    Το πρωτο πραγμα που πηγε το μυαλο μου ηταν οτι τα λαδια του μπροστινου θελουν αλλαγη και τα ελατηρια το πιθανοτερα να ειχαν ''κατσει'' απο την πολυκαιρια και την χρηση.

    Μετα απο προσκληση του φιλου μου κωστα για παρεα και βοηθεια , πηγα μεχρι το χαιδαρι και καναμε μαζι αυτην την πραγματικα ευκολη εργασια!

    Επειδη οι φωτογραφιες δεν επεξηγουν ολα τα σταδια απο αυτα που καναμε σημερα , αναφορικα λεω οτι η μοτοσυκλετα για να βγουν εξω λαδια και ελατηρια πρεπει να εχει ανασηκωμενο στον αερα τον μπροστινο τροχο , και να λασκαριστουν οι βιδες στην πανω τιμονοπλακα που κρατουν τα καλαμια.

    Τα παραπανω τα προσταζει το manual της haynes , οπως επισης εξηγει τον τροπο που απασφαλιζουν οι ταπες με τα o-ring και δινει το σωστο Front fork volume για την χωρητικοτητα του μπροστινου σε λαδι.
    ...γενικα ολη η εργασια εγινε με βαση το Manual.

    Επισης το κειμενο προειδοποιει οτι πρεπει να δωθει ιδιαιτερη προσοχη να μην λερωθει το συστημα πεδησης και το λαστιχο με λαδια , και αν αυτο συμβει , τοτε πρεπει να πλυθει σχολαστικα και να αντικατασταθουν τα τακακια!...οσο περιεργο και αν ακουγεται το διασταυρωσα και οντως τα τακακια σωστο ειναι να μην επαναχρησιμοποιηθουν εαν λερωθουν με λαδια.

    ...οποτε η αρχη εγινε με την αφαιρεση της δαγκανας.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1αφαιρεση δαγκανας.jpg 
Προβολές:	339 
Μέγεθος:	69,8 KB 
ID:	211536
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  4. #394
    ..με την δαγκανα απουσα , προχωρησα στην αφαιρεση των βιδων αποστραγγισης αριστερα και δεξια στα καλαμια.

    Το βημα αυτο μπορει να γινει και μετα , αλλα ηθελα να αφαιρεθει οσο λαδι γινεται πριν βγουν τα ελατηρια εξω.

    ...βεβαια δεν ενδυκνειται να παταει κατω η ροδα καθως συμπιεζει το βαρος το ελατηριο και οταν ελευθερωθει θα πεταχτει με δυναμη , και ακομα χειροτερα αν στηριζεται στο σταντ θα κοντραρει απο αριστερα και θα σκασει κατω ολη η μηχανη απο τα δεξια!...συν του οτι θα πρεπει να ανασηκωθει το καλαμι σε ολη την διαδρομη για να ξαναμπουν λαδια και ελατηρια παλι μεσα!
    Προσοχη να σηκωσετε τον τροχο οσοι κανετε αυτη τη δουλεια μονοι σας.

    ....περα οτι ειχαμε σηκωσει τον τροχο στον αερα , ειχαμε δυο μεγαλες λεκανες αριστερα δεξια για τα παλια λαδια που θα εβγαιναν απο τα βιδακια.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2 ξεβιδωμα αποστραγγισης.jpg 
Προβολές:	340 
Μέγεθος:	62,2 KB 
ID:	211537
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  5. #395
    Εχοντας χαλαρωσει την πανω τιμονοπλακα απο τα καλαμια , προχωραμε στην αφαιρεση των ταπων με τα o-ring.
    Αυτες απασφαλιζουν με δυνατο πατημα προς τα κατω και αφαιρεση με δυο μικρα κατσαβιδια των ασφαλειων μεσα απο την πατουρα εσωτερικα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3 αφαιρεση ασφαλειας και ταπας.jpg 
Προβολές:	337 
Μέγεθος:	54,7 KB 
ID:	211538
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  6. #396
    ...τωρα μπορουσα πλεον να βγαλω τα ελατηρια μεσα απο το πιρουνι.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4 αφαιρεση ελατηριων.jpg 
Προβολές:	340 
Μέγεθος:	81,7 KB 
ID:	211539
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  7. #397
    ...με τα ελατηρια εξω , το πιρουνι ''τρομπαριστηκε'' καμποσες φορες ωστε να αφαιρεθει ολο το παλιο λαδι απο μεσα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5 ελατηρια εξω για αποστραγγιση μπροστινου.jpg 
Προβολές:	339 
Μέγεθος:	58,2 KB 
ID:	211540
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  8. #398
    Στην μοτοσυκλετα μου τα λαδια που αφαιρεθηκαν , ηταν καταμαυρα και με λασπωδη υφη!

    Τα λαδια δεν επρεπε να ειχαν αλλαχτει ποτε! .......πραγματικα απορω πως δουλευε (εστω με στοιχειωδη λειτουργια) η αναρτηση.:hypnotize


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6 αποστραγγιση.jpg 
Προβολές:	340 
Μέγεθος:	52,3 KB 
ID:	211541
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  9. #399
    με το μπροστινο απαλλαγμενο απο τα παλια λαδια , ηρθε η ωρα να τοποθετησω τα καινουργια.

    Ειχα προμηθευτει απο το σαββατο ενα λαδι μπροστινου το οποιο δεν ειχα ξαναχρησιμοποιησει στο παρελθον: spectro fork oil SAE 10.
    ...σχεδον στην τυχη , απλα ηθελα ενα επωνυμο προιον.

    Η επιλογη του SAE δεν ηταν τυχαια , καθως ηθελα να βαλω μεσα κατι που θα δουλευε πιο ''αργα'' και σκληρα απο 5αρι και 7,5αρι.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7 νεα λαδια 10αρια.jpg 
Προβολές:	343 
Μέγεθος:	55,6 KB 
ID:	211542
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  10. #400
    βεβαιωθηκα για την σωστη μετρηση -συμφωνα με το manual παντα- (226cc)

    ...ατσα και μπλε χρωματακι!
    :rotflmao:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8 σωστες μεζουρες λαδιου.jpg 
Προβολές:	343 
Μέγεθος:	43,2 KB 
ID:	211543
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  11. #401
    ...μετα το καινουργιο λαδι , καλο καθαρισμα στα ελατηρια και ξανα μεσα στο μπροστινο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9 ελατηρια σκουπισμα και ξανα μεσα.jpg 
Προβολές:	371 
Μέγεθος:	70,4 KB 
ID:	211544
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  12. #402
    ...οσο για το επικειμενο ''καθισμα'' των ελατηριων , τοποθετησα δυο ροδελες παχους 3mm στον ρολο του αποστατη (τιποτα σημαντικο) , αλλα ενδεχομενως να συμπιεσουν ελαχιστα το ελατηριο...

    ..και αν δεν λειτουργησουν , το πολυ πολυ να χασω τα φρενα στην εισοδο της Κ1 και να κανω ''ισαδι''!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10 μετα τα ελατηρια αποστατες.jpg 
Προβολές:	376 
Μέγεθος:	57,4 KB 
ID:	211545
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  13. #403
    Και τελος πριν επανατοποθετηθουν οι ταπες εβαλα λιγο γρασσο στα o-ring για να ''κατσουν'' και να στεγανωσουν καλυτερα.

    ...μαζι με δυο τσιγαρα και λιγη αναμονη για αποστραγγιση , ολη η φαση δεν πρεπει να πηρε πανω απο 30 λεπτα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11 τοποθεση ταπας γρασσο & ασφαλιση.jpg 
Προβολές:	373 
Μέγεθος:	47,4 KB 
ID:	211546
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  14. #404
    Δοκιμασα με αλοιφη για γυαλισμα μεταλλων να κανω μερικα τμηματα που ηθελαν ρετους αρκετα ΕΠΙΜΟΝΑ και ειχα πραγματικα πολυ καλα αποτελεσματα.

    Σε αυτη την φωτογραφια ειναι το πισω αριστερο νικελ καλυμμα της κεφαλης , απο το οποιο δεν εχω αλλη φωτο που να φαινεται καλα πως ηταν πριν για να συγκρινετε , αλλα αξιζει να το δειτε!

    ...αυριο-μεθαυριο θα κανω και τα υπολοιπα 3 καλυματα και θα τραβηξω φωτο ''πριν & μετα''.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc03774.jpg 
Προβολές:	345 
Μέγεθος:	68,9 KB 
ID:	211859
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  15. #405
    ...αλλα η κυριοτερη εργασια που εγινε σημερα (χωρις να ολοκληρωθει) , ειναι η αλλαγη της τσιμουχας του διαφορικου η οποια ειχε διαρροη και εσταζαν βαλβολινες.

    ...κατι που δεν πρεπει να μεινει ανεπισκευαστο φυσικα...ηδη και πολυ το αμελησα!


    Η προχθεσινη συναντηση που ειχαμε τυχαια εγω και ο Dashmod με εναν παλιοφιλο απο μια μακρινη νεανικη περιοδο ητανε καταλυτικη!
    ...ο Παρασκευας εχει πτυχιο μηχανικου , δουλευει σε συνεργεια απο μικρη ηλικια (εδω και πολλα χρονια σε εξουσιοδοτημενο BMW) , και μας πληροφορησε οτι εχει εγκαταστησει στο παλιο του σπιτι full εξοπλισμο συνεργειου (ραμπες τορνους - οτι βαζει ο νους) , και επισκευαζει τα δικα του μηχανακια και οπως επισης και για κανενα φιλαρακι.....

    ...μετα την αλλαγη των λαδιων του μπροστινου στο αυτοσχεδιο συνεργειο του κωστα , το διαφορικο πηγε για επισκευη στον παρασκευα!

    ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΡΑΜΠΑ ΛΟΙΠΟΝ!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc03776.jpg 
Προβολές:	340 
Μέγεθος:	88,0 KB 
ID:	211860
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

Παρόμοια θέματα

  1. το πηρα το kle 400
    από gregogti στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2013, 16:44
  2. Το Πηρα!!!
    από pablack στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2004, 11:07
  3. Το Πηρα Το Πηρα!!!!!
    από BIKENEST στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 13:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF