Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Yamaha XJ6 Diversion ή Kawasaki ER-6f ?

  1. #1
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248

    Yamaha XJ6 Diversion ή Kawasaki ER-6f ?

    Τα λέει όλα ο τίτλος. Είμαι ανάμεσα στις δύο παραπάνω μοτοσυκλέτες και δεν ξέρω ποια να διαλέξω. Μέχρι σήμερα οδηγάω ένα Aprilia RS125 και σκέφτομαι να πάω σε κάτι που θα μπορεί να με εξυπηρετεί και μέσα στην πόλη αλλά και εκτός (εξού και οι εκδόσεις με fairing). Η πρώτη είναι σε δελεαστική προσφορά (5.995?) αλλά χωρίς ABS ενώ η δεύτερη κοστίζει 7.290? αλλά με 700 επιπλέον μπορεί να εξοπλιστεί με ABS. Η κυριότερη διαφορά που βλέπω (εκτός της τιμής) είναι ότι η μία είναι δικύλινδρη και η τετρακύλινδρη.

    Εσείς τι λέτε?

  2. #2
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    ...δηλαδή αυτό


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xj6-diversion.jpg 
Προβολές:	1583 
Μέγεθος:	30,7 KB 
ID:	200144

  3. #3
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    ...ή αυτό;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	er-6f.jpg 
Προβολές:	1578 
Μέγεθος:	59,8 KB 
ID:	200145

  4. #4
    Εκνευριστικο μελος Το avatar του/της Band(age)it
    Εγγραφή
    09/01/2007
    Μηνύματα
    312
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Garfield
    ...δηλαδή αυτό

    +1
    - Omnia mea mecum porto -

  5. #5
    Ασε το αλλο...

  6. #6
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
    Ασε το αλλο...

  7. #7
    Θα παρεις το πρωτο λεω, ασε το αλλο

  8. #8
    Garfield,

    Σκεπτόμενος κι εγώ για χρήση μέσα στην πόλη αλλα και ταξιδάκια εκτός, είμουν ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Καθώς έχω μια τάση προς τα SS αλλά δεν είμουν ακόμα έτοιμος για μια τέτοια κίνηση, κατέληξα στο Yamaha XJ6 Diversion F. Το έψαξα πολύ, διάβασα, ρώτησα, πήγα σε αντιπροσωπείες κλπ. και τελικά μόλις έπεσε στο μάτι μου η έκδοση "F" ερωτεύτηκα! Anyway..

    .. Έιμαι απόλυτα ευχαριστημένος και πιστεύω οτι ήταν η καλύτερη επιλογή που θα μπορούσα να κάνω απο αυτόματο σε μηχανή μεσαίου κυβισμού! Μέσα στην πόλη το Yamahακι είναι πλέον παιχνίδι, ακόμα και σε αρκετή κίνηση! Για έξω ? Ακόμα περισσότερη απόλαυση! Δεν θα σε φοβήσει καθόλου, θα συγχωρέσει τα τυχόν λάθη σου, το γκαζάκι του το έχει, ωραία ροπή στα χαμηλά, το στήσιμο και το κέντρο βάρους για να απολάυσεις στροφούλες είναι μια χαρά και όπως λέει ένα φιλαράκι, το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι σαν playmobil! Το κάνεις οτι θές! Το έχω ενα μήνα ακριβώς και ήδη γράφω 2520 χιλιόμετρα, τα περισσότερα εκτός πόλης και απόλυτα ευχαριστημένος!

    Αυτά απο μένα, ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο στην επιλογή σου! Παρόλα αυτά θα ήταν καλό, κάποιος ο οποίος έχει το ER-6F να μπορούσε να γράψει πέντε πραγματάκια αντίστοιχα για να πάρεις και μία ιδέα για τον "αντίπαλο"!

    Ότι και να πάρεις πάντος, καλοτάξιδο, αγρατζούνιστο και με πολλά ασφαλές χιλιόμετρα!

  9. #9
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Ευχαριστώ πολύ, Chris K, μου μοιράστηκες με μας τις εμπειρίες σου από το Yamaha. Και έχεις δίκιο που λες αν υπάρχει κανείς με εμπειρία από το Kawasaki να μας πει για να έχουμε μια πιο σφαιρική άποψη.

    Αλήθεια το πήρες με ABS ή χωρίς;

  10. #10
    Φιλαράκι, το Γιαμάχα είναι απλά κ@υλα!!!
    Όρμα και είμαι σίγουρος ότι και θα το απολαύσεις αλλά και ότι κάθε φορά που θα το βλέπς θα ζαχαρώνεις!
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  11. #11
    ειναι περιεργο αλλα μπορω να πω σχεδον τα ιδια για το er-6f...το εχω τρεις μηνες περιπου και 4000 χλμ..για ταξιδακια ειναι οτι πρεπει..για εμενα που ειμαι αρχαριος ειναι μεγαλο σχολειο,με φρενα που πιανουν σταδιακα και οχι αποτομα,γκαζι που ποτε δε ξεσπα,αρκετη δυναμη ωστε να κανεις τη βολτα σου αλλα να μη σε τρομαξει κιολας.Καλη καταναλωση (τεποζιτο που βγαζει κοντα στα 270 χλμ).Θεση αρκετα ανετη.Το diversion το ειχα προσεξει και εγω και αν ειχε βγει το F νωριτερα θα το ειχα παρει.Το καβαλησα και ειναι λιγο μικροτερο και δε μου αρεσαν τα φλασακια του,οπως και το μονοκοματο φαναρι του.κατα τα αλλα κουκλι ειναι.
    Το μεγαλο κακο με το ER ειναι οτι η αντιπροσωπεια δε το πολυπροωθει...εξοπλισμο βρισκεις πανδυσκολα....εκανα αγωνα για να βρω πλαινα για βαλιτσες και top case.Για μανιταρια εβαλα μεσο τον Θεο.
    Το diversion το F βεβαια βγαινει πιο ακριβο με abs και πιστεψε με πραγματικα χρειαζεται..
    ρωτησε με οτι θες για το F η οτιδηποτε αλλο
    http://www.couchsurfing.org/index.html

    http://www.advrider.com

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Garfield
    Ευχαριστώ πολύ, Chris K, μου μοιράστηκες με μας τις εμπειρίες σου από το Yamaha. Και έχεις δίκιο που λες αν υπάρχει κανείς με εμπειρία από το Kawasaki να μας πει για να έχουμε μια πιο σφαιρική άποψη.

    Αλήθεια το πήρες με ABS ή χωρίς;
    Το πήρα χωρίς ABS και αυτό μετά απο αρκετή σκέψη.. Ρώτησα γνωστούς, φίλους και γενικότερα άτομα που γνωρίζω απο κοντά με αρκετή εμπειρία στην πλάτη τους, άλλοι απο 10 έως 30+ χρόνια μηχανόβιοι και τελικά κατέληξα χωρίς ABS. Βασικά, παίζει ρόλο και η χρήση για την οποία προορίζεται περισσότερο η μηχανή. Όπως προείπα, κι εγώ την έχω εντός και εκτός πόλης αλλά ΛΑΤΡΕΥΩ να βγαίνω ταξιδάκια με στροφιλίκια και γενικότερα περίεργες διαδρομές.. Απ' όσο μου είπαν το ABS σε τέτοιου είδους χρήση δεν είναι και οτι καλύτερο. Πιστεύω οτι αν υπάρχει το μυαλό στο κεφάλι και η αντίληψη να παίζει πάντα στα "κόκκινα", ότι και να επιλέξεις δεν θα έχεις πρόβλημα.
    Μέχρι στιγμής πάντος, ακόμα και σε "καφρο-βροχές", όπως για παράδειγμα η μισή απόσταση απο Θεσσαλονίκη - Φιλλιπαίους Γρεβενών που έκανα να ρίχνει τουλούμια, δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα ή ιδιαίτερη φοβία.

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ανωνυμος
    ειναι περιεργο αλλα μπορω να πω σχεδον τα ιδια για το er-6f...το εχω τρεις μηνες περιπου και 4000 χλμ..για ταξιδακια ειναι οτι πρεπει..για εμενα που ειμαι αρχαριος ειναι μεγαλο σχολειο,με φρενα που πιανουν σταδιακα και οχι αποτομα,γκαζι που ποτε δε ξεσπα,αρκετη δυναμη ωστε να κανεις τη βολτα σου αλλα να μη σε τρομαξει κιολας.Καλη καταναλωση (τεποζιτο που βγαζει κοντα στα 270 χλμ).Θεση αρκετα ανετη.Το diversion το ειχα προσεξει και εγω και αν ειχε βγει το F νωριτερα θα το ειχα παρει.Το καβαλησα και ειναι λιγο μικροτερο και δε μου αρεσαν τα φλασακια του,οπως και το μονοκοματο φαναρι του.κατα τα αλλα κουκλι ειναι.
    Το μεγαλο κακο με το ER ειναι οτι η αντιπροσωπεια δε το πολυπροωθει...εξοπλισμο βρισκεις πανδυσκολα....εκανα αγωνα για να βρω πλαινα για βαλιτσες και top case.Για μανιταρια εβαλα μεσο τον Θεο.
    Το diversion το F βεβαια βγαινει πιο ακριβο με abs και πιστεψε με πραγματικα χρειαζεται..
    ρωτησε με οτι θες για το F η οτιδηποτε αλλο
    Για να είμαι ειλικρινής, κάτι τέτοιο περίμενα να ακούσω. Τα δύο συγκεκριμένα μηχανάκια έχουν βγεί για την ίδια χρήση και θέλει αρκετά καλό ψάξιμο για να βγάλεις λεπτομερή άκρη με τα θετικά - αρνητικά ανάμεσα των δύο (ιδιαίτερα σαν αρχάριος). Σε ότι έχει να κάνει με εξοπλισμό μηχανής πάντος, με το Yamaha δεν θα έχεις πρόβλημα καθώς τα βασικά (όπως επίσης και διάφορα άλλα εξτρά aftermarket) - βαλίτσες, μανιτάρια κλπ, τα βρίσκεις άνετα. Οι μεγάλες διαφορές είναι δικύλινδρο - τετρακύλινδρο και φυσικά τα εμφανισιακά γούστα του καθενός. Προσωπικά, ο ήχος της εξάτμισης "σφυρίζει" υπέροχα και διακριτικά όσο χρειάζετε και το όλο στήσιμο του Diversion F, με δύο μικρο-αλλαγές είναι για έκθεση με μοναδικό "ξενέρωτο" σημείο το ψαλίδι του. Αλλαγή βάση πινακίδας, πίσω φτεράκι πάνω απο την ρόδα και με το καλό racing μανετούλες και.... δεν σχολιάζω άλλο!! Θα τα έχω σύντομα παρεμπιπτόντως!

    Οτιδήποτε κι αν χρειαστείς όπως είπε και ο φίλος ανώνυμος, εμείς εδώ είμαστε!

  14. #14
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Τώρα οριστικά είμαι ανάμεσα στις εξης 2 εκδόσεις:

    Yamaha XJ6 Diversion (5.995?)
    Kawasaki ER6f ABS (7.990?)

    Θα ήθελα να μου πείτε ποια από τις δύο να διαλέξω με όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικά επιχειρήματα. Ας αφήσουμε εκτός την εμφάνιση καθώς αν κρίνουμε σύμφωνα με αυτή κλίνω προς μια συγκεκριμένη.

    Τι λέτε, λοιπόν;

  15. #15
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Αρχικά, θα έλεγα να βάλεις ABS και στο div! 8440 πάει, γύρω στα 500 πάνω από το er.

    Μετά, αν τίθεται οικονομικό ζήτημα (καθώς τα 500 είναι ευρώ και όχι στραγάλια)
    δεν έχεις επιλογές

    Τέλος, αν σε παίρνει οικονομικά και για οποιαδήποτε από τις δύο
    μένουν δύο λύσεις:

    -να καβαλήσεις και τις 2 μήπως και σε κάποια "δεν κάθεσαι" καλά.
    -αν δεν υπάρχει ούτε εκεί θέμα,
    θα σου έλεγα να επιλέξεις αυτή που σου αρέσει περισσότερο!!!
    από επιδόσεις, χρήση, ευκολία, κατανάλωση κτλ δεν πιστεύω ότι καμμία από τις δύο θα σε στεναχωρήσει στο ελάχιστο!!




    υγ.: εγώ πάντως...είμαι γιαμαχάκας τελικά
    Ξέρω από βέσπα!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XJ6 vs Kawasaki ER-6F
    από theodore_tsi στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2008, 21:29
  2. Kawasaki ER-6f
    από babis_o_flou στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2007, 22:24
  3. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 13:58
  4. Kawasaki ER-6f : Έχει "όπισθεν";
    από McGyver στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2006, 15:24
  5. News 2006 : Kawasaki ER-6F ABS
    από haldaios στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2005, 11:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF