Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Νέος οδηγός κ πρώτη μηχανή

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/06/2010
    Μηνύματα
    22

    Νέος οδηγός κ πρώτη μηχανή

    Καλησπέρα, θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη των μελών που κάτι παραπάνω ξέρουν:Σκέφτομαι να πάρω την fz6 για πρώτη μηχανή και θέλω να μου πείτε νομίζετε ότι θα μπορέσω να αντεπεξέλθω?θα ήθελα να πάρω μια μηχανή για την οποία θα είμαι προσεκτικός στην αρχή, δε θα το παίρνω στις βροχές, με βολεύει η θέση της γιατι το θέλω για μέσα στην πόλη αλλά κ σε ταξίδια κ μετά από κάποιο καιρό θα μπορέσω να το ανοίξω κ λίγο παραπάνω μιας κ ακούω ότι στα χαμηλά είναι σχετικά γραμμική.Έχει καλή μεταπωλητική αξία σε σχέση με μια er 6f, μπορώ να βάλω μπαγκαζιέρακαι γενικότερα νιώθω ότι θα με βολεύει για τη χρήση που θέλω αλλά είμαι επιφυλακτικός γιατι η συνολική μου εμπειρία σε μηχανές είναι 15 ώρες των μαθημάτων οδήγησης.Τι λέτε?

  2. #2
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    εσυ πως τον "κωβεις" τον εαυτο σου; το εχεις;
    γιατι δεν ειναι και λιγα 90/100 αλογατα (τοσα νομιζω εχει η οχι )
    για πρωτη μηχανη
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/06/2010
    Μηνύματα
    22
    να πω την αλήθεια δε μπορώ να καταλάβω για αυτό κ ρωτάω, την έκανα test ride αλλά κάτω από τις 6 χιλ στροφές από όπου ακούω ότι η μηχανή αλλάζει συμπεριφορά..

  4. #4
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    μια χαρα ειναι.go for it!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/06/2010
    Μηνύματα
    22
    η χρήση για την οποία τη θέλω είναι για κυψέλη κέντρο καθημερινά(κ μετά από 6 μήνες μελίσσια κέντρο), 2-3 εξόδους την εβδομάδα στην αθήνα κ μια εκδρομή περίπου το μήνα ή δίμηνο, κ το καλοκαίρι κανα νησί, από λεφτά θέλω να δώσω max 6000 (οπότε μάλλον μια καλή μεταχειρισμένη) κ καμια 700ρια για καλό μπουφάν,κράνος,γάντια. απλά μου αρέσει να υπάρχει η δυνατότητα να το ανοίγω λίγο περισσότερο αργότερα, να κάνω ανετα ταξίδια αλλά κ να μην είναι πολύ ογκώδης (transalp κ τέτοια).Για abs τι λέτε?

  6. #6
    το γκάζι είναι γραμικό και άμα έχεις το νου σου θα είσαι μια χαρά.

    βέβαια λες ότι είναι το 1ο σου μηχανάκι, οπότε έχω κάποιους ενδοιασμούς για το πόσο θα το ευχαριστηθείς και θα το αξιοποιήσεις.. θα πρότεινα να δεις και το mt-03

  7. #7
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    PARTO ME ABS!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #8
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Πάρτο είναι πολύ καλή επιλογή , γραμμικό γκάζι , αξιοπρεπή συμπεριφορά και κατανάλωση (για τήν κατηγορία του ) ,

    καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από err
    η χρήση για την οποία τη θέλω είναι για κυψέλη κέντρο καθημερινά
    Το ιδανικό μηχανάκι :wacko:
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/05/2010
    Μηνύματα
    153
    να πω λοιπον κι εγω την γνώμη μου, ως πρωτάρα!
    θεωρώ οτι αν κινείσαι κυρίως στην πόλη, θα βόλευε ενα σκουτερ μεγάλου κυβισμού.
    αυτό θα σου επέτρεπε να κάνεις και μια βόλτα εκτός πόλης με μεγάλη άνεση. (εχει ανετη σέλα αλλα και καλή τελική ταχύτητα)
    κι εγώ αγόρασα πρόσφατα μηχανή αλλα δεν πούλησα το σκουτεράκι μου, ακριβώς για να μπορώ να κινούμαι στην πόλη ξεκούραστα.
    δεν ειναι τυχαίο οτι ο αδερφός μου, κάτοχος μιας fazer600 , κάθε μέρα προτιμά να καβαλά τον "κουραμπιέ" για να κατέβει στα μαγαζιά παρά να πάρει την μηχανή του.
    αν δεν κοιτάς , εκεί που θες να πας.......θα πας , εκεί που κοιτάς....

  11. #11
    Αν ειναι να παρεις το γυμνο, κοιτα και το gsr 600. Μπορει να ειναι πιο ασχημο απο το fz6 αλλα το παιρνεις 6000 ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.
    Εγω fazer εχω και εχω να σου πω οτι ειναι παρα πολυ καλη μηχανη (τηρουμενων των αναλογιων). Κανει ακριβως οτι φτιαχτηκε να κανει, ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
    Κρανη NOVA:
    "Βαλ'το καλα στον αγκωνα σου"

  12. #12
    Hasta la Victoria Siempre Το avatar του/της blueangel
    Εγγραφή
    19/01/2006
    Μηνύματα
    827
    Βέβαια εγώ δεν είμαι και ο πιο αντικειμενικός για το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά φίλε μου προχώρα με κλειστά μάτια!Αφενός είναι είναι ενα αξιοπρεπέστατο μοτόρι σε όλα από την άλλη ειδικά (αν φυσικά σε πρώτο στάδιο δεν προχωρήσεις σε επαναχαρτογραφήσεις) στις χαμηλές με την τρύπα που έχει σου δίνει την συμπεριφορά παπιού μέχρι τις 6000 στροφές,οπότε για σένα θαναι μια χαρά
    Hay personas que nos hablan y ni las escuchamos...., Hay personas que nos hieren y no dejan ni cicatrizes...., Pero hay personas que simplemente aparecen en nuestra vida y nos marcan para siempre....., No hagas nada por obligacion ni por compromiso .....,Si no por amor !!!
    Cuando una puerta se cierra,otra se abre...
    NO CUENTES LOS ANOS, CUENTA LOS RECUERDOS!!!


  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mparmpanik
    Εγγραφή
    20/05/2009
    Μηνύματα
    171
    εγω την εχω την ψιλοενσταση μου.

    νεος οδηγος λεει και πρωτη μηχανη που σημαινει οτι δεν εχει την πειρα
    ουτε να το κουμανταρει το μηχανακι, ουτε να το σταματαει ουτε να το κραταει ορθιο

    και το βασικοτερο δεν εχει την αντιληψη να ξερει οτι τα 100 αλογατα ειναι πολλα και επικυνδινα.

    γιατι στο τριμηνο (ή και νωριτερα) μολις συνηθισει τον ογκο και το βαρος της μηχανης,
    μολις μπει σε καμμια στροφη με λιγα παραπανω και βγει ορθιος,
    θα νομισει οτι τα δαμασε τα αλογατα, θα νομισει οτι "το χει" το μηχανακι
    και θα αρχισει να ξεπερναει τα ορια του..

    και σε τετοιες περιπτωσεις οταν καταλαβαινεις το λαθος σου πως εχεις υπερεκτιμησει τις ικανοτητες σου,
    ειναι συνηθως πολυ αργα..

    οσο αφορα τον τροπο οδηγησης, η διαφορα της μηχανης με ενα αυτοκινητο (που πιθανα θα εχεις καποια επαφη) ειναι οτι την μηχανη την οδηγει ο αναβατης της (και δεν του συγχωρει κανενα λαθος) αντιθετα με τα κουτια που ειναι καφενεια στο τιμονι και σου αφηνουν πολλα περιθωρια να διορθωσεις την παπαρια που εκανες.

    παντα ορθιος να εισαι..

  14. #14
    Το οτι ειναι ψοφιο στα χαμηλα ευνοει τους νεους αναβατες, γιατι δεν το κανει νευρικο. Πχ, στην βροχη ειναι πιο ασφαλες απο το Vstrom που ειχα και σπιναριζε μετα τις 3000 σαλ. (fact)
    Κρανη NOVA:
    "Βαλ'το καλα στον αγκωνα σου"

  15. #15
    KTHακικό Μέλος Το avatar του/της Emden
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    70
    ψιλοπολύ δεν είναι ρε παιδια... με τα μαθήματα δε μαθαίνεις τπτ, ιδιαίτερα σε μεγάλες ταχύτητες. Η Αθήνα είναι ζούγκλα.. για νέο οδηγό και πολύ περισσότερο με ένα μηχανάκι που μπορεί να το νίωθεις έξω από τις δυνάμεις σου. Έγω για να φτάσω σε αυτό πέρασα απο 3 μηχανάκια πέρα απο τον πάπιο
    Μας έφαγαν οι μαστοράδες εκ πείρας και τα εξ ακοής αποφθέγματα. ...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος οδηγός και 1η μηχανή..
    από GeorgeMT στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2012, 10:55
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2009, 16:38
  3. Νέος οδηγός, πρώτη μηχανή
    από fparis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 17:21
  4. Νέος οδηγος - ερωτήσεις
    από cbr125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 18:30
  5. νέος οδηγός
    από mbjp στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2005, 11:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF