Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 37

Θέμα: Μειονεκτηματα διαιρουμενης για πιστα..

  1. #16
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.753
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
    Και όταν θες να πας μια βόλτα, θα πηγαίνεις με το πουπουλένιο μπουφάν σου και jeans ή, ακόμα καλύτερα, θα κάθεσαι στην καφετέρια με τη μισή ολόσωμη δεμένη γύρω από τη μέση σου σαν τον ηλίθιο.
    Πάντως ένας φίλος που "δοκίμασε" τη διαιρούμενη, σίγουρα θα προτιμούσε να έχει τι μισή φόρμα να κρέμεται και να είναι σαν ηλίθιος ( ) παρά τα εγκαύματα που έπαθε όταν η διαιρουμένη διαιρέθηκε κατά τη διάρκεια του σουρσίματος μετά από πτώση.

    Μετά από αυτό δε σκέφτηκα ούτε λεπτό να πάρω διαιρούμενη.

    The decision is yours!


  2. #17
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
    Πάντως ένας φίλος που "δοκίμασε" τη διαιρούμενη, σίγουρα θα προτιμούσε να έχει τι μισή φόρμα να κρέμεται και να είναι σαν ηλίθιος ( ) παρά τα εγκαύματα που έπαθε όταν η διαιρουμένη διαιρέθηκε κατά τη διάρκεια του σουρσίματος μετά από πτώση.

    Μετά από αυτό δε σκέφτηκα ούτε λεπτό να πάρω διαιρούμενη.

    The decision is yours!

    "Ένας φίλος" πιθανότατα έδωσε 7 ευρώ για διαιρούμενη και περίμενε θαύματα.

    Τέλος πάντων, περί ορέξεως... η διαιρούμενη είναι πρακτικότερη, η ολόσωμη - υποτίθεται - δίνει καλύτερη αίσθηση στην πίστα. Αυτά είναι τα γεγονότα. Από κει και πέρα, εξαρτάται τις απαιτήσεις του καθενός.
    Life begins at 45°.

  3. #18
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.753
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
    "Ένας φίλος" πιθανότατα έδωσε 7 ευρώ για διαιρούμενη και περίμενε θαύματα.
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Τέλος πάντων, περί ορέξεως... η διαιρούμενη είναι πρακτικότερη, η ολόσωμη - υποτίθεται - δίνει καλύτερη αίσθηση στην πίστα. Αυτά είναι τα γεγονότα. Από κει και πέρα, εξαρτάται τις απαιτήσεις του καθενός.
    Αυτή σου η απάντηση μάλλον είναι καλύτερη απο την προηγούμενη περι ηλιθίων κλπ

  4. #19
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Μην κολλάτε στις λέξεις. Έχω δει κολλητάρια μου έτσι, να μην μπορούν να κάτσουν σαν άνθρωποι και ξέρω πως είναι. Δεν είχα διάθεση να προσβάλλω κανέναν.
    Life begins at 45°.

  5. #20
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.753
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
    Μην κολλάτε στις λέξεις. Έχω δει κολλητάρια μου έτσι, να μην μπορούν να κάτσουν σαν άνθρωποι και ξέρω πως είναι. Δεν είχα διάθεση να προσβάλλω κανέναν.
    Αμφισβήτησες όμως... anyway.

    Δεν είπε κανείς ότι οι διαιρούμενες δεν είναι πιο άνετες (στην εκδρομή - βόλτα) αλλά σίγουρα οι ολόσωμες είναι πιο ασφαλείς.
    Επίσης είναι πιο άνετες όταν είσαι καβάλα, είτε εντός είτε εκτός πίστας!


  6. #21
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
    αλλά σίγουρα οι ολόσωμες είναι πιο ασφαλείς
    Εδώ ακριβώς είναι το σημείο διαφωνίας μας :P Δε θεωρώ τη φόρμα μου λιγότερο ασφαλή από οποιαδήποτε ολόσωμη. Βέβαια, δεν υπάρχει τρόπος να αποδείξει κάποιος κάτι, οπότε απλά μένουμε στις θεωρίες.
    Life begins at 45°.

  7. #22
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.753
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
    Εδώ ακριβώς είναι το σημείο διαφωνίας μας :P Δε θεωρώ τη φόρμα μου λιγότερο ασφαλή από οποιαδήποτε ολόσωμη. Βέβαια, δεν υπάρχει τρόπος να αποδείξει κάποιος κάτι, οπότε απλά μένουμε στις θεωρίες.
    Θες να πεις ότι έχει την ίδια αντοχή το φερμουάρ και οι ραφές του απ' ότι το μονοκόμματο δέρμα;;;

  8. #23
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
    Θες να πεις ότι έχει την ίδια αντοχή το φερμουάρ και οι ραφές του απ' ότι το μονοκόμματο δέρμα;;;
    Θέλω να πω ότι δεν πιστεύω ότι θα με "αφήσει" ποτέ το φερμουάρ σε πτώση. Εξάλλου προστατεύεται από δέρμα.
    Life begins at 45°.

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
    Εδώ ακριβώς είναι το σημείο διαφωνίας μας :P Δε θεωρώ τη φόρμα μου λιγότερο ασφαλή από οποιαδήποτε ολόσωμη. Βέβαια, δεν υπάρχει τρόπος να αποδείξει κάποιος κάτι, οπότε απλά μένουμε στις θεωρίες.
    δυστυχώς υπάρχει τρόπος και δεν είναι μόνο θεωρία... και αφού είσαι τόσο σίγουρος για το αντίθετο, εύχομαι να μη χρειαστεί να το μάθεις


  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
    Θέλω να πω ότι δεν πιστεύω ότι θα με "αφήσει" ποτέ το φερμουάρ σε πτώση. Εξάλλου προστατεύεται από δέρμα.
    αυτο που λες δεν ισχυει. η αστοχία θα έρθει απο το "τραβηγμα" του φερμουαρ οχι απο την επαφη του με τη ασφαλτο.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
    Πάντως ένας φίλος που "δοκίμασε" τη διαιρούμενη, σίγουρα θα προτιμούσε να έχει τι μισή φόρμα να κρέμεται και να είναι σαν ηλίθιος ( ) παρά τα εγκαύματα που έπαθε όταν η διαιρουμένη διαιρέθηκε κατά τη διάρκεια του σουρσίματος μετά από πτώση.

    Μετά από αυτό δε σκέφτηκα ούτε λεπτό να πάρω διαιρούμενη.

    The decision is yours!

    θυμασαι μηπως λεπτομερειες;; τι εταιρεια ηταν, αν ειχε περιμετρικο φερμουαρ η μονο στη μεση, αν σιγουρα την ειχε κουμπομενη, τετοια..

  11. #26
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.753
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
    αυτο που λες δεν ισχυει. η αστοχία θα έρθει απο το "τραβηγμα" του φερμουαρ οχι απο την επαφη του με τη ασφαλτο.



    θυμασαι μηπως λεπτομερειες;; τι εταιρεια ηταν, αν ειχε περιμετρικο φερμουαρ η μονο στη μεση, αν σιγουρα την ειχε κουμπομενη, τετοια..
    Η φόρμα είχε περιμετρικό φερμουάρ, και ήταν ενωμένη.

    Έχεις πμ.


  12. #27
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    δυστυχώς υπάρχει τρόπος και δεν είναι μόνο θεωρία... και αφού είσαι τόσο σίγουρος για το αντίθετο, εύχομαι να μη χρειαστεί να το μάθεις

    +1
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #28

    Wink

    ΕΠΕΙΔΗ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΣΕ
    ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΦΟΡΜΑΣ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΟΥ Η ΜΠΟΥΦΑΝ ΔΙΟΤΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΝΕΤΕ ΕΚΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.

  14. #29
    Μέλος Έξτρα Σπέσιαλ Το avatar του/της MitsosNaked
    Εγγραφή
    13/07/2007
    Μηνύματα
    318
    Για σοβαρες διαφορες στην ασφαλεια μεταξυ ολοσωμης και διαιρουμενης(ειδικα μπουφαν και παντελονι) δεν εχω διαβασει ΠΟΥΘΕΝΑ. Το αδυνατο σημειο ειναι κυριως το μπροστινο μερος(οταν δεν καλυπτεται απο φερμουαρ 360 μοιρων) σε περιπτωση που συρθεις με την κοιλια που αν ψιλοεξεχει μπορει να παθεις εγκαυμα. Στον Αγγλικο τυπο παντως γιατροι εχουν γραψει επανειλημεννα πως για ατυχηματα ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ πιστα, η διαιρουμενη ειναι προτιμοτερη απο την ολοσωμη κυριως απο τους paramedics. Αυτο που επισης θα σκανναρω συντομα απο το περιοδικο Superbike, ειναι το αρθρο γιατρου εξπερ σε τροχαια που αναφερεται στο ποσο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ειναι η καμπουρα σε περιπτωση ατυχηματος ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ.



    Η φιλοσοφια στο σχεδιασμο αγωνιστικου εξοπλισμου απεχει παρασαγγας απο τη φιλοσοφια του σχεδιασμου για προστατευτικο εξοπλισμο για χρηση δρομου.


    Στην πιστα που ειναι ενα ελεγχομενο περιβαλλον, η ολοσωμη ειναι σαφως ΚΑΛΥΤΕΡΗ απο τη διαιρουμενη. Στο δημοσιο δρομο διαιρουμενη.

    Υ.Γ.
    Να σας δω να σας πιανει κοψιμο και να πατε για χεσιμο σε κανα βρωμερο μαγαζι στην εθνικη ενω ειστε ταξιδι με την ολοσωμη, οπως με επιασε εμενα περυσι, που, αν δε φοραγα διαιρουμενη, θα ειχε τραγικη καταληξη, και μετα ελατε να μιλησουμε για ανεση!!:rotflmao: :rotflmao:
    ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΠΑΣΟ ΜΟΥ ΑΤΑΣΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΟΥ ΣΛΙΚ !!!!



    Wings for Life - Φιλανθρωπικός Οργανισμός με σκοπό την Θεραπεία Τραυμάτων στη Σπονδυλική Στήλη

    http://www.wingsforlife.com


  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kiloMeater
    Εγγραφή
    02/08/2006
    Μηνύματα
    200
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked

    Υ.Γ.
    Να σας δω να σας πιανει κοψιμο και να πατε για χεσιμο σε κανα βρωμερο μαγαζι στην εθνικη ενω ειστε ταξιδι με την ολοσωμη, οπως με επιασε εμενα περυσι, που, αν δε φοραγα διαιρουμενη, θα ειχε τραγικη καταληξη, και μετα ελατε να μιλησουμε για ανεση!!:rotflmao: :rotflmao: [/B]
    my worst nightmare...
    και το σκέφτομαι συχνά

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΦΟΡΜΑΣ ΓΙΑ ΠΙΣΤΑ
    από Πολυμήχανος στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2007, 10:29
  2. Παντελονι+μποτες για πιστα, απορια....
    από Alki_Viades στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2006, 21:45
  3. Πάνω που ψάχνω για πίστα...
    από zireous στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2006, 01:16
  4. Vfr 400 για πίστα
    από bookman στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 22:00
  5. Στολή για Πίστα - Ενοικίαση?
    από stavrobeis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2006, 17:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF