Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 68

Θέμα: Πολύ λάδι βρε παιδί μου

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/02/2008
    Μηνύματα
    27

    Πολύ λάδι βρε παιδί μου

    Εχωντας σώας τας φρένας και πλήρη επίγνωση των πράξεων μου μπαίνω στα ποτισμένα με λάδια και υγρά φρένων χωράφια των τεχνικών θεμάτων να πώ και εγώ τον πόνο μου και να ακούσω τις φωτισμένες απαντήσεις σας.( μετά από τέτοια εισαγωγή αν μπορείται μην μου απαντάτε)
    H ερώτηση είναι η εξής σε vstrom 650 του 08 που πήρα μεταχειρισμένο είναι η δεύτερη φορά που όταν το παίρνω από το συνεργείο μετά από αλλαγή λαδιών βλέπω την στάθμη του λαδιού να είναι πάρα πολύ ψηλά δλδ οταν η μηχανή είναι όρθια ή στο διπλό το γυαλάκι φαίνεται γεμάτο λάδι και πρέπει να γείρω την μηχανή πααρα πολυ στο πλάι για να δω το λάδι να κατεβαίνει και να μπαίνει εντός ορίων F-L. Την πρώτη φορά με μεγάλη συριγγα έβγαλα γύρω στα 250ml (μπορεί και παραπάνω)ήρθε στα ίσα του και συνέχισα την ζωή μου θεωρώντας απλά οτι του μαστορα του περίσσευε λαδάκι και είπε να βάλει λίγο παραπάνω ακριβώς όμως το ίδιο συνέβει και την δεύτερη φορά σε άλλο συνεργείο (αντιπροσωπεία συγκεριμένα) ο οποίος όταν τον ρώτησα γιατί φαίνεται να έχει περισσότερο λάδι από το κανονικο μου είπε ότι έβαλε ακριβως την ποσότητα που ορίζει ο κατασκευαστης να μην το βγάλω και σιγά σιγά θα έρθει στα ίσα του????
    Μετά από 500χλμ δεν έχει έρθει, να το βγάλω ή να μην ασχοληθώ? και γιατί το γυαλάκι να δείχνει λάθος ένδειξη και είναι κακό ο κινητήρας να έχει παραπάνω λάδι αν εχει ? επίσης υπάρχει θεός και μετά θάνατον ζωή πότε θα καταστραφεί ο κόσμος κ.α.
    Κάθε απάντηση δεκτή εκτός από κακεντρεχή σχόλια για το απόλυτο μηχάνημα οδήγησης και υπερτατο δώρο του τσακ νορρις στην ανθρωποτητα (λέγε με strom, v strom)
    Αισιόδοξοι είναι μόνο οι απληροφόρητοι.

  2. #2
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Πως το μετράς το λαδάκι;... το έχεις αφήσει το μηχανάκι να δουλέψει λίγο;

    Συνήθως θέλει κανά 5λεπτο λειτουργίας για να δείξει σωστά. Τους λόγους δεν τους θυμάμαι καλά αλλά έχει εδώ τζιμάνια να στο κάνουν νια-νιά τεχνικά.

    Νομίζω οτι κάτι έχει να κάνει με την κυκλοφορία του σε όλο το μοτέρ, αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος και μπορεί να φύγει και καμιά ινδιάνικη πατάτα τότε καλό είναι να στο αναλύσουν άλλοι.

    Θυμάμαι πάντως και απο το manual πως πρέπει να δουλέψει λίγο το μηχανάκι και μετά να μετρήσεις.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  3. #3
    :rotflmao:
    Σ'ωραίος ρε φίλε !!

    Δεν έχω ακούσει ποτέ να πειραχτεί κινητήρας από λίγο παραπάνω λαδάκι.
    Αφού δεν κατεβαίνει κιόλας, το απόλυτο εργαλείο δουλεύει τζιτζί.
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αν σου βάζουν την σωστή ποσότητα λαδιού και αυτό ανεβαίνει πολύ ψηλότερα από το max, τότε είναι μια - κατά το μάλλον ή ήττον - απόδειξη ότι ΔΕΝ σου αλλάζουν το φίλτρο λαδιού ..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/02/2008
    Μηνύματα
    27
    Μετα από οδήγηση περιμένω κανένα 5-10λεπτα και το τσεκάρω
    Αισιόδοξοι είναι μόνο οι απληροφόρητοι.

  6. #6
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    e... μάλλον τότε αυτό που λέει ο Oldman παίζει...

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Με παραπανω παθαινει(πεταει της τσιμουχες συνηθως) οπως και με παρακατω(τα γνωστ).
    Για να ελενξεις την σταθμη βαζεις για κανα 3-4λεπτα τον κινητηρα σε λειτουργια να γεμισει το φιλτρο κτλ αφηνεις ενα 2-3λεπτα και ελενχεις.Το ποσα λιτρα βαζεις μεσα το καθοριζει το manuali, και αποκλειεται να σου βαλαν παραπανω ειδικα σε αντιπροσωπεια..

    Ο επομενος παρακαλω
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
    Δεν έχω ακούσει ποτέ να πειραχτεί κινητήρας από λίγο παραπάνω λαδάκι.
    Σωστά, γιατί από το "μπαμ" που κάνει κουφαίνεσαι ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/02/2008
    Μηνύματα
    27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Αν σου βάζουν την σωστή ποσότητα λαδιού και αυτό ανεβαίνει πολύ ψηλότερα από το max, τότε είναι μια - κατά το μάλλον ή ήττον - απόδειξη ότι ΔΕΝ σου αλλάζουν το φίλτρο λαδιού ..
    Την τελευταία φορά στην αντιπροσωπεία μου το αλλάξαν σίγουρα γιατί είχε περάσει από το μυαλο μου, είχα σημαδέψει το παλιό και το τσέκαρα
    Αισιόδοξοι είναι μόνο οι απληροφόρητοι.

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Σωστά, γιατί από το "μπαμ" που κάνει κουφαίνεσαι ...

    Respect master!!
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  11. #11
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954

    Re: Πολύ λάδι βρε παιδί μου

    Ενώ ξεκινάς όμορφα:
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aardvark
    Εχωντας σώας τας φρένας και πλήρη επίγνωση των πράξεων μου μπαίνω στα ποτισμένα με λάδια και υγρά φρένων χωράφια των τεχνικών θεμάτων να πώ και εγώ τον πόνο μου και να ακούσω τις φωτισμένες απαντήσεις σας.( μετά από τέτοια εισαγωγή αν μπορείται μην μου απαντάτε)

    μετά το γ@Μ@ς:
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aardvark
    .... σε vstrom 650 του 08 που πήρα μεταχειρισμένο...





    Αρχικά δημιουργήθηκε από aardvark
    μετά από αλλαγή λαδιών βλέπω την στάθμη του λαδιού να είναι πάρα πολύ ψηλά
    σου βάζουν περισσότερο επειδή το καίει.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από aardvark
    μου είπε ότι έβαλε ακριβως την ποσότητα που ορίζει ο κατασκευαστης να μην το βγάλω και σιγά σιγά θα έρθει στα ίσα του...
    Αυτό εννοούσε ο πρωτομάστορας, με το παραπάνω..


    Μην ανησυχείς...όλα καλά. :rotflmao:

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aardvark
    Την τελευταία φορά στην αντιπροσωπεία μου το αλλάξαν σίγουρα γιατί είχε περάσει από το μυαλο μου, είχα σημαδέψει το παλιό και το τσέκαρα
    Τότε κάτι δεν κανουν σωστά εκεί γύρω...

    (πρέπει να έχει μια βίδα που "στραγγίζει" τον θάλαμο του φίλτρου ή κάτι τέτοιο ..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Τότε κάτι δεν κανουν σωστά εκεί γύρω...

    (πρέπει να έχει μια βίδα που "στραγγίζει" τον θάλαμο του φίλτρου ή κάτι τέτοιο ..)
    Το φίλτρο είναι καρτριτζ.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgis4
    Εγγραφή
    26/05/2008
    Μηνύματα
    297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Πως το μετράς το λαδάκι;... το έχεις αφήσει το μηχανάκι να δουλέψει λίγο;

    Συνήθως θέλει κανά 5λεπτο λειτουργίας για να δείξει σωστά. Τους λόγους δεν τους θυμάμαι καλά αλλά έχει εδώ τζιμάνια να στο κάνουν νια-νιά τεχνικά.

    Νομίζω οτι κάτι έχει να κάνει με την κυκλοφορία του σε όλο το μοτέρ, αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος και μπορεί να φύγει και καμιά ινδιάνικη πατάτα τότε καλό είναι να στο αναλύσουν άλλοι.

    Θυμάμαι πάντως και απο το manual πως πρέπει να δουλέψει λίγο το μηχανάκι και μετά να μετρήσεις.

    Gandalf
    Αυτο ακριβως...:smilea:
    Το συνηθες ειναι αν ειναι κρυο το μηχανακι να μη φαινεται καθολου το λαδι στο τζαμακι η οταν ειναι ζεστο (μετα απο βολτα) να φαινεται μεχρι επανω γεματο...
    Οταν σβησεις το μηχανακι μετα απο πολυωρη βολτα περιμενε 5 λεπτακια να *κατσουν* και τσεκαρε.
    Θα το στρωσω που θα παει..

  15. #15
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
    Το συνηθες ειναι αν ειναι κρυο το μηχανακι να μη φαινεται καθολου το λαδι στο τζαμακι η οταν ειναι ζεστο (μετα απο βολτα) να φαινεται μεχρι επανω γεματο...
    Είσαι σίγουρος ότι δεν συμβαίνει το ανάποδο..?

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πολυ custom ρε παιδι μου...
    από devil's animal στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2012, 22:03
  2. Αυτοί οι ξένοι είναι πολύ αναλαφροι βρε παιδί μου
    από island στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2008, 09:40
  3. Παιδι μου, Παιδι μου, Παιδι μου
    από kalesin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 138
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2007, 23:45
  4. ΜΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΑ!!!
    από sub_zero στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2006, 01:43
  5. TLR - Που είσαι κόστομ παιδί μου???
    από SF στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2005, 08:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF