Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: βοήθεια για Βάλκαν Τουρ

  1. #16
    Welcome back Giorgio !!!!

    Αν νομίζεις ότι θα τη βγάλεις καθαρή και φέτος είσαι γελασμένος.

    Πιάσε και γράφε να χαζέψουμε κι εμείς ρε φίλε!!

    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  2. #17
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Ευχαριστώ για το καλοσόρισμα παίδες
    Ταξιδιωτικό με παραδοσιακή μόρφή δεν το βλέπω να γράφω προς το παρόν αλλά θα περιγράψω εδώ μερικές ανθρώπινες στιγμές του ταξιδιού που θεωρώ ότι είναι και όλη η ομορφιά του ταξιδιού...
    θα το πάρω λίγο ανάποδα χρονικά αλλά δεν έχει σημασία...

    Fyrom, Bitola, επίστρέφουμε Ελλάδα και ψάχνω για τα σύνορα, έργα παντού και παρακάμψεις... Σκοπιανός που "νοιώθει", με κουτί, βρίσκεται πίσω μου και μου κορνάρει φωνάζοντάς μου ταυτόχρονα όταν παίρνω λάθος δρόμο... μου κάνει νόημα να ακολουθήσω και με βγάζει στον κεντρικό μετά πό ένα σλάλομ στα στενά της Βίτολα, μου δείχνει ποια κατεύθυνση να πάρω και με χαιρετάει... xvala pouno...φωνάζω και πάω προς την πατρίδα...
    Αλβανία, στο δρόμο προς Ελμπασάν...βενζινάδικο, γέμισμα, δεν δέχεται βίζα, δεν έχουμε λέκι, πληρώνουμε με ευρώ... πιάνουμε κουβεντούλα, είμαστε Έλληνες του λέμε... παρκάρω στην άκρη για καφέ και νερό... μόλις ξεμπλοκάρει από την δουλειά, έρχεται και λέει στον σερβιτόρο ότι ό,τι πάρουμε είναι κερασμένο... μας χαιρετάει και γυρίζει στην δουλειά...
    Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Πλαγκάι, ψάχνουμε το κάμπινγκ ακολουθώντας τις ταμπελίτσες... βρίσκουμε το κάμπινγκ μινιατούρα, πεντακάθαρο και περιποιημένο... στήνουμε δίπλα στο παγωμένο ποτάμι...Εκεί ακριβώς, δίπλα στο ποτάμι, την άλλη μέρα θα πιάσουμε κουβέντα για ώρες με το Βόσνιο, και τίποτες άλλο όπως μας δήλωσε, ιδιοκτήτη του κάμπινγκ. Συνομιληκός μας σχεδόν έχοντας ζήσει το πόλεμο σαν στρατιώτης, ήταν φανερό μέσα στα μάτια του πόσο πολύ του είχε χαράξει την ψυχή όλη αυτή η φρίκη και ο παραλογισμός του πολέμου. Μετά από αυτό το ζωντανό "ντοκυμαντέρ" - επιμόρφωση νοιώσαμε και εμείς κάπως...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  3. #18
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Αφού το έχεις γιατί το καθυστερείς ρε παιδάκι μου..;

    Γράψε ένα σωστό και όμορφο ταξιδιωτικό.
    Πάρε τον χρόνο σου. Δεν χρειάζεσαι κάτι το φοβερό.
    Οι εμπειρίες σας και μόνο είναι αρκετές για πολύ ενδιαφέρον και ζωντανό ταξιδιωτικό...



  4. #19
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    συνεχίζω...
    Βοσνία-Ερζεγοβίνη, στο δρόμο για Μόσταρ, στάση για νερό, μπισκότο και ξηροκάρπι... από παρακείμενο εργοτάξιο πλησιάζει ο φύλακας, χαιρετιώμαστε και με ρωτάει αν είναι όλα καλά... του απαντώ οκ, εννοείτε ότι δεν γνωρίζει ντιπ Αγγλικά και όλη η στοιχομυθία γίνεται αλλά "Πουλάκης" (νοηματική για όσους δεν θυμούνται...).Τον κερνάω παραδοσιακό Συριανό χαλβαδοπιτάκι την ώρα που μασουλάω και εγώ ένα, του αρέσει και μας κάνει νόημα να πάμε μαζί του... μας προσφέρει 2 καρέκλες να κάτσουμε και την δική του να βάλουμε πανω το φαγητό μας... του λέω να κάτσει αυτός και αρχίζουμε να τα "λέμε"... μοιραζόμαστε τα μπισκότα και τα ξηροκάρπια μας και το νερό από την πηγή του ποταμού που μας προσφέρει και συνεχίζουμε να πολυλογούμε... αφού φάγαμε ήπιαμε και τα "είπαμε" χαιρετιστήκαμε πολλές φορές με τον Ζόραν και συνεχίσαμε ευδιάθετοι και χαμογελάστοί...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  5. #20
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    ....
    Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Βίσεγκραντ, πρώτες ώρες στη χώρα και σταματάμε για συνάλλαγμα... μένω στη μηχανή και το μωρό παίνει στην τράπεζα, βγαίνει και πίσω της ακολουθεί κοντοκουρεμένο ξανθό παλικάρι γύρω στο 1,90, 130 κιλά τουλάχιστον και σβέρκο αεροδρόμιο...πλησιάζει...λέει κάτι δικά του και μετά hello...hello...Great Britain?... no Greece... ohh of course, how stupid of me... dont say that... τελικά βρεθήκαμε στη καφετέρια του Μότσα να πίνουμε καφέ και μπύρα, ήταν πρόεδρος του μοτοσυκλετιστικού συλλόγου της πόλης και πρωταθλητής Ελληνορωμαικής πάλης στην Γιουγκοσλαβία στην κατηγορία junior, μετά ήρθε ο πόλεμος...
    Τα αγγλικά του μέτρια, αλλά το επικοινωνιακό του χάρισμα σπουδαίο. Μιλήσαμε για τα πάντα και μέσα σε μιάμιση ώρα μας έκανε να νοιώσουμε τόσο οικίαόσο ένας παλιός φίλος...Ανταλάξαμε "συνδέσμους" και χωρίσαμε σαν παλιοί φίλοι που απόλαυσαν μια αναπάντεχη συνάντηση μετά από χρόνια...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  6. #21
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    ...
    Σερβία, Βελιγράδι, φτάνουμε νύχτα μετά από μια πατάτα που έκανα, ψάχνουμε το ξενοδοχείο που μένει και φιλικό μας ζευγάρι... Είμαι κοντά, το νοιώθω, αλλά τα στενά ίδια και τα γράμματα δυσανάγνωστα... ZZR1000, νομίζω, δικάβαλο, έτοιμο για αναχώρηση, το πλευρίζω και ζητάω βοήθεια... δεν είναι σίγουρος και ρωτάει την κοπελιά, κάνω μπροστά για να μην κλείσω τον δρόμο, μου φωνάζει... περίμενε... αργώ να το συνηδητοποιήσω και δεν είμαι αι σίγουρος... μου κάνει νόημα, ακολουθώ και σε λίγο το βρίσκουμε... πιάνουμε την κουβέντα πριν χωρίσουμε και τελικά ήταν ένας... Παπαδόπουλος...μεγαλομένος στην Σερβία...ο μπαμπάς Παπαδόπουλος ήταν προφανώς από τους τυχερούς της γης με Σέρβα γυναίκα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  7. #22
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    ...Βουλγαρία, Σόφια, απογευματάκι, πρώτη μέρα του ταξιδιού έξω από την εκκλησία του Αλεξάντερ Νέφσκι, ραντεβού στα τυφλά με τον Παναγιώτη, ο τοίχος φεύγει και τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα... είναι ψηλός ,τον περίμενα ποιο ψηλό...,καλοσχηματισμένο κορμί και μάτια ανοιχτόχρωμα...15 μέρες στα φανταστικά Βαλκάνια λέει το ταξίδι, καλά μας έκατσε σκέφτομαι μέχρι που θυμάμε ότι δεν είχα έρθει στο τηλεπαιχνίδι...Φτου...και τώρα;

    Σύνελθε μεγάλε... χαμογελαστός φαίνεται, θα πάμε να κοιμηθούμε σπίτι του χωρίς να τον ξέρουμε και να μας ξέρει... ρε μήπως είναι κανας σπαστικός, παρεξηγιάρης μίζερος και μπλέξουμε; φαντάσου να είναι κανας καταπιεστικός της φιλοξενείας και να μας πήξει όλη μέρα...μπα τα γραπτά του άλλα φανερώνουν... για να δούμε λοιπόν αν η διαδικτιακή επικοινωνία είναι ικανή και αξιόπιστη να κάνει ανθρώπους άγνωστους μέχρι πριν από λίγο να δέσουν και να ταιριάξουν μακριά από τις οθόνες και τα πληκρολόγια...Εγώ πίστεύω ότι έγινε...

    Κερασάκι στην τούρτα, η είδηση ότι τριάδα μοτοσυκλετιστών- επίδοξων κατακτητών του βοριότερου άκρου της Ευρώπης, με επικεφαλή Ρουφιάνο φτάνει εντός ολίγων λεπτών και θα βρεθεί και αυτή φιλοξενούμενη στη ζεστή και φιλόξενη αγκάλη του Παναγιώτη... Ακολουθεί δείπνο... τι άλλο να ζητήσει κανείς για την πρώτη μέρα του ταξιδιού του...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  8. #23
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
    Αφού το έχεις γιατί το καθυστερείς ρε παιδάκι μου..;

    Γράψε ένα σωστό και όμορφο ταξιδιωτικό.
    Πάρε τον χρόνο σου. Δεν χρειάζεσαι κάτι το φοβερό.
    Οι εμπειρίες σας και μόνο είναι αρκετές για πολύ ενδιαφέρον και ζωντανό ταξιδιωτικό...


    χΆΑιντε... και εγώ που νόμιζα ότι κατεβάζει η γκλάβα σου...με κόβεις ρε εμένα κατάληλο για "σωστά και όμορφα ταξιδιωτικά";
    :rotflmao: :rotflmao:
    Anyway δεν θα υποσχεθώ, ούτε θα αποκλείσω τίποτα αλλά προς το παρόν θα μείνω πιστός στην περιγραφή μοτοταξιδιωτικών στιγμιοτύπων...

    υ.γ.1 Σου έχω πει να μου στείλεις κάτι για να σου στείλω και εγώ κάτι...οργανώσου... χΑΑιντε
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για μονοκύλινδρα αερόψυκτα
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 13:01
  2. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 03:22
  3. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15
  4. βοηθεια για CRM 250
    από crmaris στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 14:58
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF