Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 68

Θέμα: Όλα τα σφάζω , όλα τα μαχαιρώνω...

  1. #46
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kosni
    Ενα φιλαρακι μου πριν 10 μερες γυρισε το γονατο του σε mudialito.. εφυγε κατευθειαν στο κατ με το ποδι να εχει πρηστει παρα πολυ και να σφαδαζει απο τους πονους. Ακτινογραφια ....δεσιμο το ποδι και εφυγε. Τι του ειπαν στο κατ δεν εχει καμια σημασια, Μετα απο 3-4 μερες εβγαλε μαγνητικη η οποια ελεγε για ρηξη εσω εξω πλαγιους πισω μπρος....μηνισκους κτλ. Παει στο πρωτο γιατρο ο οποιος χωρις να του ακουμπησει το ποδι και βλεποντας την μαγνητικη του λεει ..."φιλαρακι το γονατο σου ειναι δυαλυμενο πρεπει να κανουμε επεμβαση...θα σε αναλαβω (θα σου τα παρω) εγω, στο ΙΑΣΩ κτλ κτλ κτλ. Παει και στο δευτερο γιατρο και αφου ειδε τη μαγνητικη και αφου τον εξετασε του ειπε οτι το ποδι του ειναι ειναι μεν ταλαιπωρημενο με υγρο μεσα και εχει και ενα θεματακι με το μηνισκο αλλα οτι σε λιγο καιρο θα επανελθει. Μετα απο δεκα μερες με τα αντιφλεγμονωδη που του εδωσε ο 2ος γιατρος το ποδι εχει ξεπριστει πολυ και πλεον το ψιλοπαταει, λυγιζει 90 μοιρες(τισ δυο πρωτες μερες ηταν καγκελο το ποδι). Θα μου πεις οτι μπορει να μη το ξεπερασει....σωστο και αυτο. Παντως νομιζω οτι πρεπει να παρεις τουλαχιστον μια δευτερη γνωμη.
    Σίγουρα θα πάρω φίλε.
    Ευχαριστώ.


    Περαστικά και στο φιλαράκι σου.
    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kosni
    Ενα φιλαρακι μου πριν 10 μερες γυρισε το γονατο του σε mudialito.. εφυγε κατευθειαν στο κατ με το ποδι να εχει πρηστει παρα πολυ και να σφαδαζει απο τους πονους. Ακτινογραφια ....δεσιμο το ποδι και εφυγε. Τι του ειπαν στο κατ δεν εχει καμια σημασια, Μετα απο 3-4 μερες εβγαλε μαγνητικη η οποια ελεγε για ρηξη εσω εξω πλαγιους πισω μπρος....μηνισκους κτλ. Παει στο πρωτο γιατρο ο οποιος χωρις να του ακουμπησει το ποδι και βλεποντας την μαγνητικη του λεει ..."φιλαρακι το γονατο σου ειναι δυαλυμενο πρεπει να κανουμε επεμβαση...θα σε αναλαβω (θα σου τα παρω) εγω, στο ΙΑΣΩ κτλ κτλ κτλ. Παει και στο δευτερο γιατρο και αφου ειδε τη μαγνητικη και αφου τον εξετασε του ειπε οτι το ποδι του ειναι ειναι μεν ταλαιπωρημενο με υγρο μεσα και εχει και ενα θεματακι με το μηνισκο αλλα οτι σε λιγο καιρο θα επανελθει. Μετα απο δεκα μερες με τα αντιφλεγμονωδη που του εδωσε ο 2ος γιατρος το ποδι εχει ξεπριστει πολυ και πλεον το ψιλοπαταει, λυγιζει 90 μοιρες(τισ δυο πρωτες μερες ηταν καγκελο το ποδι). Θα μου πεις οτι μπορει να μη το ξεπερασει....σωστο και αυτο. Παντως νομιζω οτι πρεπει να παρεις τουλαχιστον μια δευτερη γνωμη.

    δυστηχως περιπτωσεις υπαρχουν πολλες κ με την υγεια δεν ξερεις πιον μπορεις να εμπιστευτεις!

    γιαυτο κ εγω οταν εχω καπιο προβλημα...πλεον ζηταω απο τον γιατρο να μου αναλυση το τι ακρηβως εχω κ στην ακτηνογραφια αλλα και με στυλο σε χαρτι!

    επισης του ζητάω να μου γράψει τους αγγλικούς χαρακτηρισμούς του προβλήματος και με αυτο τον τροπο βρίσκω μονος μου στο interent τι ακριβώς χρειάζεται και σε τι στάδιο ειμαι!

    το νετ εχει τα παντα.........πλεον !
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  3. #48
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
    το νετ εχει τα παντα.........πλεον !
    Στο οποιο νετ, γραφει ο καθεις το μακρυ και το κοντου χωρις ελεγχο και χωρις ονομα (αρκετες φορες)

    Και εκει θελει 14 φορες προσοχη αποτι στο γιατρο

  4. #49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
    Στο οποιο νετ, γραφει ο καθεις το μακρυ και το κοντου χωρις ελεγχο και χωρις ονομα (αρκετες φορες)

    Και εκει θελει 14 φορες προσοχη αποτι στο γιατρο
    το θέμα να εχεις και μια γνώση επανω στα ορθοπεδικα......η και στα υδραυλικά -ηλεκτρικά κτλ.....σχεδόν το ιδιο ειναι!:smilea:

    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  5. #50

    Re: Όλα τα σφάζω , όλα τα μαχαιρώνω...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo

    Έχετε καμμία γνώση / εμπειρία για κάτι τέτοιο?
    Τι κάνουμε τώρα?
    Νυστέρι ή.... ?
    Και κυρίως , που και σε ποιόν?


    Φιλε πριν 2 χρόνια στην μπάλα ολική ρίξη εμπροσθιου χιαστου στο δεξί γονάτο.....
    Φέτος ολική ρίξη εμπροσθιου χιαστου στο αριστερό γονάτο με enduro....

    και ο ορθοπεδικος και ο φυσιοθεραπεύτης μου ειπαν ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ και κομμενα τα πολλα-πολλα
    (μπαλα - μπασκετ - ΡΑΚΕΤΕΣ στην παραλια - enduro )

    Aν δεν εισαι αθλητης και γενικα να ζοριζεις τα γόνατα σου ειναι μια λύση αν δεν θες το νυστέρι.

    Στο μέλλον βλέπουμε!

  6. #51

    Re: Re: Όλα τα σφάζω , όλα τα μαχαιρώνω...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonik

    και ο ορθοπεδικος και ο φυσιοθεραπεύτης μου ειπαν ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ και κομμενα τα πολλα-πολλα
    (μπαλα - μπασκετ - ΡΑΚΕΤΕΣ στην παραλια - enduro )
    εντουρο με kneebraces (asterisk) κάνεις...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	asterisk-knee-braces-knee-braces-2007-model_1.jpg 
Προβολές:	215 
Μέγεθος:	72,1 KB 
ID:	202244

  7. #52

    Re: Re: Re: Όλα τα σφάζω , όλα τα μαχαιρώνω...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    εντουρο με kneebraces (asterisk) κάνεις...
    Αν είναι να αγορασω αυτές, δεν παω να κάνω εγχειριση....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Πλακα κάνω, ειναι μια καλη λύση αλλα για μελλοντικά

  8. #53
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626

    Re: Re: Re: Όλα τα σφάζω , όλα τα μαχαιρώνω...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    εντουρο με kneebraces (asterisk) κάνεις...
    Είχα διαβάσει το παρόμοιο σκηνικό , εδώ .

    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  9. #54
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    ...
    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  10. #55
    Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
    Lupo είμαι στον χώρο του αθλητισμού πολλά χρόνια και ο κομμένος χιαστός είναι συχνό φαινόμενο!
    Φαίνεται σαν να ψάχνεις πολύ ν αποφύγεις την επέμβαση.Ναι,πολύ γιατροί είναι λαμόγια,αλλά κάποιοι ξέρουν τη δουλειά τους καλύτερα απ όλους εμάς εδω μέσα που προσπαθούμε να κάνουμε διαγνώσεις και αποθεραπείες.Επισκέψου κάποιον που εμπιστεύεσαι και οτι σου πει κάνε.
    Εξήγησε του τους φόβους σου και μίλα με κάποιον,που είτε είναι φυσικοθεραπευτής είτε φίλος γιατρός,πάντως να μην νιώθεις οτι έχει συμφέρον απο σενα.
    Χωρίς να θέλω να σ επηρεάσω απο όσα εχω δει στο χώρο του μπάσκετ 15 χρόνια τώρα,θα σου πω οτι δεν έχει αποφύγει καμία αθλήτρια η συναθλήτρια μου το χειρουργείο.Κάποιες που το κατάφερναν για καιρό,γυμναζόντουσαν ΠΟΛΥ και όταν σταματούσαν είχαν πρόβλημα.Οχι βέβαια στο να πατήσουν κάτω,αλλά στο να αθληθούν.

    Όπως και να χει,δεν είναι κάτι τόσο τραγικό όσο το σκέφτεσαι...Όπως κάθε τραυματισμός θέλει την υπομονή του και τη δουλειά του...



    ΑΓΑΠΗΤΗ ΦΙΛΗ.........



    Άπλά τίς έμπειρίες μας παραθέτουμε,πώς είναι δυνατόν νά γίνει διάγνωση άπό το νέτ..??
    Ούτε προσωπικά πρότεινα κάποια θεραπεία έξ άποστάσεως,θά ήταν άστείο.
    Ύπομονή συνέστησα καί όπως γράφουν καί άλλοι φίλοι άν δέν..........
    ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΙΣΜΟ........τότε ΙΣΩΣ.........λέω ΙΣΩΣ γλυτώσεις τό νυστέρι
    όπως έγώ καί κάποιοι άλλοι.
    Ή γνώμη μου είναι πώς κάθε φορά πού παρεμβαίνουμε στή φύση μας..... ΤΗ ΒΙΑΖΟΥΜΕ
    έμμεσα.
    Γιαυτό άν μπορεί καί άν έχει ύπομονή άξίζει νά δοκιμάσει νά γλυτώσει τό νυστέρι.
    Έξάλλου ή κάθε περίπτωση είναι τόσο διαφορετική πού θά ήταν κουτό νά δίνουμε
    όδηγίες άπό 500 χιλιόμετρα μακρυά...!!!
    Αύτά μέ τήν έμπειρία μου σάν παθών καί σάν γυμναστής πού άσχολήθηκα μέ τή
    φυσικοθεραπεία πάνω άπό 30 χρόνια......









  11. #56
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/05/2002
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα και απο μένα,

    Επειδή τυχαίνει να έχω κάνει τη συγκεκριμένη επέμβαση μόλις πριν 17 ημέρες και μετά απο πολύ σκέψη 3 μηνών:
    Το αν θα κάνεις ή όχι επέμβαση έχει να κάνει μάλλον με το πως θέλεις να ζεις, περιορισμένα και με μέτρο ή να μπορείς να κάνεις ελεύθερα δραστηριότητες έστω και μετά απο τον πράγματι αρκετό χρόνο αποκατάστασης? Καθαρά υποκειμενικό...

    Προσωπικά ξεκίνησα την πρώτη ρήξη έσω μηνίσκου απο μπάσκετ, πριν 14 χρόνια (είμαι 41). Το ξεπέρασα με γυμναστική.
    Εδω και 1,5 χρόνο ταλαιπωρήθηκα διαδοχικά 4 φορές απο κακώσεις στο γόνατο κατόπιν αθλητικών δραστηριοτήτων. Τις 3 πρώτες τις ξεπέρασα με γυμναστική και μετά απο λίγο επανερχόμουν. Κάθε κάκωση όμως ήταν ένα κλικ προς το χειρότερο, με αποτέλεσμα πέρα απο το μηνίσκο να αρχίσω πλέον να τραυματίζω και το χιαστό.
    Στη μαγνητική έδειξε μερική ρήξη πρόσθιου χιαστού. Λόγω όμως μεγάλης αστάθειας πλέον στο γόνατο, και αφού είχα όλα τα δεδομένα απο το γιατρό, ο οποίος αρχικά με απέτρεπε μετά την τελευταία και σοβαρότερη κάκωση όμως άφησε την απόφαση σε μένα, αποφάσισα να προχωρησω σε επέμβαση για μηνίσκο και ίσως πρόσθιο χιαστό, εάν η αρθροσκόπηση (η οποία γίνεται κατά τη διάρκεια της επέμβασης) έδειχνε στο χιαστό εκτεταμένη βλάβη.

    Παρόλο που απευχόμουν την επέμβαση στο χιαστό, όπως είδα στο βίντεο της επέμβασης, ο χιαστός μου ήταν "ξέφτια" αν και όχι εντελώς κομμένος.
    Τελικά έγινε και αποκατάσταση χιαστού.

    Σίγουρα το χειρουργείο είναι πακέτο, απο εκει και πέρα όμως εξαρτάται τι επίπτωση έχει το πρόβλημα στη ζωή σου. Δεν είμαι επαγγελματίας αθλητής, θέλω όμως να συνεχίσω tae kwon do, να μπορώ να τρέξω χωρίς να έχω συνέχεια το νού μου μη στραβοπατήσω και κυρίως να μπορώ να παίζω λίγο μπάλα με το γιό μου, πράγματα που ελπίζω να επιτύχω μετά την αποκατάσταση.

    Επίσης δεν είμαι νοσοκομειομανής (ήταν η πρώτη και ελπίζω τελευταία μου επέμβαση) δεν παίρνω φάρμακα και γενικότερα είμαι κατά των επεμβάσεων στο ανθρώπινο σώμα. Αυτή τη φορά όμως, για μένα τουλάχιστον, η συγκεκριμένη λύση ήταν αναγκαία.

    Η μαγνητική πάντως όπως διαπίστωσα και απο άλλες περιπτώσεις στο νοσοκομείο, δε σου δίνει 100% ξεκάθαρη εικόνα. Στο διπλανό μου κρεββάτι, υποτίθεται ότι το παιδί θα έκανε μηνίσκο-χιαστό (είχε μαγνητική που έδειχνε ολική ρήξη) και τελικά έκανε μόνο μηνίσκο. Και δεν ήταν η μοναδική περίπτωση.

    Βρες πάντως ένα γιατρό που να σου εμπνεύσει εμπιστοσύνη και μην αναλώνεσαι σε πολλές επισκέψεις και "μεγάλα" ονόματα. Απλώς ορθοπαιδικό με εμπειρία στο γόνατο και επαναλαμβάνω να εμπνέει εμπιστοσύνη. Και απο εκει και πέρα βλέπεις πως θα προχωρησεις.

    Κάθε περίπτωση έτσι κι αλλιώς είναι μοναδική.

  12. #57

    Re: Όλα τα σφάζω , όλα τα μαχαιρώνω...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
    Χωρίς πολλά - πολλά , και ξέροντας ότι τελικά υπάρχουν πολλοί που το πέρασαν αυτό ,
    έχω το εξής πόρισμα:

    Ρήξη πρόσθιου χιαστού και κάκωση του έσω μηνίσκου.

    (Γιατρός - μαγνητική - γιατρός.)


    Ο γιατρός λοιπόν συμβουλεύει :
    Φυσιοθεραπείες για 10 μέρες ακόμα περίπου , και μετά νυστέρι για φτιάξιμο και των 2.

    Προς το παρόν , το γόνατο είναι εντελώς ασταθές , πονάει , και κουράζεται πανεύκολα!



    Έχετε καμμία γνώση / εμπειρία για κάτι τέτοιο?
    Τι κάνουμε τώρα?
    Νυστέρι ή.... ?
    Και κυρίως , που και σε ποιόν?




    Περαστικα Νικολα
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ΄ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!

  13. #58

  14. #59
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
    ΑΓΑΠΗΤΗ ΦΙΛΗ.........



    Άπλά τίς έμπειρίες μας παραθέτουμε,πώς είναι δυνατόν νά γίνει διάγνωση άπό το νέτ..??
    Ούτε προσωπικά πρότεινα κάποια θεραπεία έξ άποστάσεως,θά ήταν άστείο.
    Ύπομονή συνέστησα καί όπως γράφουν καί άλλοι φίλοι άν δέν..........
    ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΙΣΜΟ........τότε ΙΣΩΣ.........λέω ΙΣΩΣ γλυτώσεις τό νυστέρι
    όπως έγώ καί κάποιοι άλλοι.
    Ή γνώμη μου είναι πώς κάθε φορά πού παρεμβαίνουμε στή φύση μας..... ΤΗ ΒΙΑΖΟΥΜΕ
    έμμεσα.
    Γιαυτό άν μπορεί καί άν έχει ύπομονή άξίζει νά δοκιμάσει νά γλυτώσει τό νυστέρι.
    Έξάλλου ή κάθε περίπτωση είναι τόσο διαφορετική πού θά ήταν κουτό νά δίνουμε
    όδηγίες άπό 500 χιλιόμετρα μακρυά...!!!
    Αύτά μέ τήν έμπειρία μου σάν παθών καί σάν γυμναστής πού άσχολήθηκα μέ τή
    φυσικοθεραπεία πάνω άπό 30 χρόνια......









    Αγαπητέ Φίλε λοιπόν,
    σίγουρα τις εμπειρίες καταθέτει ο καθένας μας,νομίζω όμως οτι σε ενα τόσο ευαίσθητο θέμα όπως είναι της υγείας οφείλουμε να έχουμε κάτι παραπάνω και αυτό είναι γνώσεις.Όχι εμπειρικές,αλλά γνώσεις .
    Δεν το λέω για σενα προσωπικά.Ο Lupo περισσότερο νομίζω έψαχνε/ψάχνει να το κουβεντιάσει όλο αυτό που τον τρομάζει κι ίσως περιμένει ν ακούσει αυτό που θα θελε.Αυτό όμως οφείλει να το κάνει κάποιος γιατρός.
    Το οτι κάποιοι έχουν γλυτώσει το νυστέρι,δεν σημαίνει ούτε οτι είναι η πιο συνήθης πρακτική ούτε οτι είναι η καλύτερη.Εξαρτάται απο την κάθε ΜΟΝΑΔΙΚΗ περίπτωση.Αν τώρα χαρίζουμε ελπίδες,τότε σίγουρα να γράφουμε όλοι για τους γνωστούς μας που γλύτωσαν το νυστέρι.

    Ποια είναι η φύση μας όπως λες?Να περπατάμε με ενα γόνατο που στην πρώτη ευκαιρία θα βγαίνει?Σύμφωνα με τη γνώμη σου,που σίγουρα αν την αναλύσεις θα έχει ενδιαφέρον δεν θα υπήρχε ολόκληρη επιστήμη.Είμαι εκτός θέματος όμως

    Ποτέ ενα χειρουργείο δεν είναι ευχάριστο και σου εύχομαι Lupo να το γλυτώσεις.Να ξέρεις όμως πως αν δεν γίνεται αλλιώς,θα είναι λίγο δύσκολο στην αρχή,αλλά πολύ γρήγορα θα το ξεπεράσεις και θα μπορείς να κάνεις όλα όσα θέλεις και πάλι.Περαστικά!



  15. #60
    Τα καλύτερα έρχονται Το avatar του/της christostr
    Εγγραφή
    08/08/2009
    Μηνύματα
    552
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
    Ok , να κάνω το χειρουργείο. Αλλά ας το δει και κανένας άλλος γιατρός.

    Αφού το έπαθες όμως, σε πιο βαθμό λύθηκε το πρόβλημα?


    Σιγουρα περιμένω και τον Trooper να πάρει θέση.




    Μετά την ενδυνάμωση του τετρακέφαλου (απαραίτητο) είμαι νομίζω 100% εντάξει. Τουλάχιστον έτσι νιώθω
    Φεύγω... πάω ταξίδι να επισκευτώ τον εαυτό μου...

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μιλαμε τα ειδα ΟΛΑ!
    από gcrook στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2009, 21:25
  2. Για Τα Λεφτα Τα Κανεισ Ολα
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 16:13
  3. δυο προσωπα που τα λενε ολα
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2005, 20:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF