Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Πρώτο σοβαρο εργαλειο !

  1. #1

    Πρώτο σοβαρο εργαλειο !

    Καλησπερα σας !

    Ψαχνοντας για μηχανακι (google etc) πετιχα αυτο εδω το φορουμ !

    Ως νεος στον χορο, ζητω την ταπεινη βοήθειά σας.

    Η χρηση της μηχανης θα ειναι κυριως βολτες, ταξιδια (εξωτερικο), αλλα παραλληλα επειδη μ'αρεσει και το γκαζι (!) σκεφτομουνα κατι σε fazer/hornet/cbf.
    Αρχικα ειχα στο μυαλο μου κατι σε on/off οπως v-strom/translap αλλα ισως τελικα να μου ταιριαζει κατι σε ποιο street.

    Μετα απο λιγο ψαξιμο ειδα οτι fazer/hornet/cbf ειναι αρκετα ανετα σε μακρινα ταξιδια.

    Καποια στιγμη μου ειχα γυαλισει και το duke αλλα δεν νομιζω να κανει γι αυτη την δουλεια ως μονοκυλιδνρο

    Επισης επειδη το χρημα ειναι λιγο και μαλλον θα παω σε κατι μεταχειρισμενο, υπαρχει καποιας συγκεκριμενης χρονιας σειρα που ειναι καλυτερη? Ακομα, τι πρεπει να προσεξω πριν αγορασω ενα μεταχειρισμενο για να μην μας ποιασουν και κοροιδο !

    Ποια η γνωμη σας για περι του θεματος?

    Ευχαριστω εκ των προτερων,

    /Manos

  2. #2
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789

    Re: Πρώτο σοβαρο εργαλειο !

    Αρχικά δημιουργήθηκε από manos437
    Καλησπερα σας !

    Πσαχνοντας για μηχανακι (google etc) πετιχα αυτο εδω το φορουμ !

    Ως νεος στον χορο, ζητω την ταπεινη βοήθειά σας.

    Η χρηση της μηχανης θα ειναι κυριως βολτες, ταξιδια (εξωτερικο), αλλα παραλληλα επειδη μ'αρεσει και το γκαζι (!) σκεφτομουνα κατι σε fazer/hornet/cbf.
    Αρχικα ειχα στο μυαλο μου κατι σε on/off οπως v-strom/translap αλλα ισως τελικα να μου ταιριαζει κατι σε ποιο street.

    Μετα απο λιγο ψαξιμο ειδα οτι fazer/hornet/cbf ειναι αρκετα ανετα σε μακρινα ταξιδια.

    Καποια στιγμη μου ειχα γυαλισει και το duke αλλα δεν νομιζω να κανει γι αυτη την δουλεια ων μονομυλιδνρο

    Επισης επειδη το χρημα ειναι λιγο και μαλλον θα παω σε κατι μεταχειρισμενο, υπαρχει καποιας συγκεκριμενης χρονιας σειρα που ειναι καλυτερη? Ακομα, τι πρεπει να προσεξω πριν αγορασω ενα μεταχειρισμενο για να μην μας ποιασουν και κοροιδο !

    Ποια η γνωμη σας για περι του θεματος?

    Ευχαριστω εκ των προτερων,

    /Manos
    Τι να εννοείς άραγε?????????
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #3
    .... Δεν νομιζω να μην καταλαβες τι ειπα
    απο iphone γραφω γι αυτο και αυτα τα λαθη...

  4. #4
    Εκνευριστικο μελος Το avatar του/της Band(age)it
    Εγγραφή
    09/01/2007
    Μηνύματα
    312
    Για ποσα λεφτα μιλαμε?
    Μπορεις να στραφεις προς ενα cbf-1000 ας πουμε? Το θεωρω ιδανικο για τη χρηση που περιγραφεις και πολυ αξιοπιστο μεταχειρισμενο
    Υ.Γ. Το Hornet δεν ειναι ανετο για ταξιδια .
    - Omnia mea mecum porto -

  5. #5
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  6. #6
    Δεν ξερω αν θα ηταν καλη ιδεα να παω σε 1000αρι για 1η μηχανη, το 600αρι cbf δεν θα με καληψει στα ταξιδια λετε ; Τα λευτα που μπορω να δοσω ειναι 5 χιλιαρικα

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manos437
    Δεν ξερω αν θα ηταν καλη ιδεα να παω σε 1000αρι για 1η μηχανη, το 600αρι cbf δεν θα με καληψει στα ταξιδια λετε ; Τα λευτα που μπορω να δοσω ειναι 5 χιλιαρικα
    Μια χαρά θα σε καλύψει φίλε η CBF, όπως και η Fazer/Hornet.
    Αξιόπιστες και οι τρεις, ταξιδιάρες, σταθερές, με πληθώρα από βαλίτσες, bagster, κλπ.

    Και βρίσκεις και σε καλές τιμές.
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  8. #8
    Υπαρχει καποιας χονολογιας μοντελο απο hornet/cbf που ειναι καλυτερα ?

  9. #9
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manos437
    .... Δεν νομιζω να μην καταλαβες τι ειπα
    απο iphone γραφω γι αυτο και αυτα τα λαθη...

    Αίσχος λοιπόν τα iPhone την επόμενη φορά να πάρεις iTelephone


    Μπορεί λοιπόν και να κατάλαβα τι προσπαθούσες να πεις αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι υποχρεωμένος να κοιτώ άπραγος τον "βιασμό" της ΓΛΩΣΣΑΣ μου..

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #10
    Εκνευριστικο μελος Το avatar του/της Band(age)it
    Εγγραφή
    09/01/2007
    Μηνύματα
    312
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manos437
    Υπαρχει καποιας χονολογιας μοντελο απο hornet/cbf που ειναι καλυτερα ?
    Εγω θα κοιτουσα το cbf απο 2003+ αλλα και το Bandit 650S ABS απο 2007 και μετα που θα το βρεις στα ιδια λεφτα ενω ειναι υπερ-αξιοπιστο και οικονομικοτατο . Νομιζω πως για τα λεφτα που θελεις να διαθεσεις ειναι φοβερη επιλογη
    - Omnia mea mecum porto -

  11. #11
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Γεια σου Μάνε και καλώς ήρθες στο φλόρουμ

    θα σου πω ότι λέω και σε κάθε νέο μέλος που έρχεται με την ίδια ερώτηση . Προτίμησε στα λεφτά που διαθέτεις μια και οι καιροί είναι δύσκολοι να πάρεις κάτι καινούριο .Για το αν το μεταχειρισμένο ειναι εκτος εγγύησης και σου βγάλει κάτι , κλάφτα Χαράλαμπε .Και επίσης πέρα από την λογική και την χρήση που θα της κάνεις προτίμησε ένα μηχανάκι που κατά πρώτα θα σου αρέσει και μετά που θα κάνει "τέλεια" την δουλειά σου .

    Επίσης , εγώ τουλάχιστον , αν είχα σκοπό να κάνω ταξίδια εξωτερικό δεν θα τα έκανα με μεταχειρισμένο μηχανάκι , άσχετα αν ήταν τέλειο . Και αν αλήθεια διαθέτεις μόνο 5 Κ , που σημαίνει οτι οικονομικά κινείσαι στην μετριότητα χωρίς να το λέω αυτό μειωτικά , πόσο συχνά αλήθειά νομίζεις θα κάνεις ταξίδια ?? Μήπως να έπαιρνες κάτι για πόλη (εκτός και έχεις παπί) που να κάνει και κανενα ταξιδάκι έστω και με υποχωρήσεις ?

    Δεν ξέρω τι εμπειρίες έχεις από μοτο , αλλά πρόκειται για πολύ ακριβό σπορ . Για το λόγο αυτό πριν προχωρήσεις σε αγορά ψάξε αρκετά για το κόστος συντήρησης . Ειλικρινά έχω δει ιδιοκτήτη XX1100 να διαμαρτύρεται σε εξουσιοδοτημένο σερβις της Χοντα για τυπικό σέρβις βαλβίδες λάδια φίλτρα (όλα) και μπουζί ιριδίου κάπου 150 ευρώ !!

    Αυτά και καλές βόλτες
    Modenas Kriss 125

  12. #12
    Εκνευριστικο μελος Το avatar του/της Band(age)it
    Εγγραφή
    09/01/2007
    Μηνύματα
    312
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    Ειλικρινά έχω δει ιδιοκτήτη XX1100 να διαμαρτύρεται σε εξουσιοδοτημένο σερβις της Χοντα για τυπικό σέρβις βαλβίδες λάδια φίλτρα (όλα) και μπουζί ιριδίου κάπου 150 ευρώ !!
    Δηλαδη ποσο ηθελε να του παρουν..με ενα 50αρικο να ξεμπερδεψει?
    Τι κοσμος κυκλοφορει ρε πστ μου...
    - Omnia mea mecum porto -

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu


    θα σου πω ότι λέω και σε κάθε νέο μέλος που έρχεται με την ίδια ερώτηση . Προτίμησε στα λεφτά που διαθέτεις μια και οι καιροί είναι δύσκολοι να πάρεις κάτι καινούριο .Για το αν το μεταχειρισμένο ειναι εκτος εγγύησης και σου βγάλει κάτι , κλάφτα Χαράλαμπε .Και επίσης πέρα από την λογική και την χρήση που θα της κάνεις προτίμησε ένα μηχανάκι που κατά πρώτα θα σου αρέσει και μετά που θα κάνει "τέλεια" την δουλειά σου .

    Επίσης , εγώ τουλάχιστον , αν είχα σκοπό να κάνω ταξίδια εξωτερικό δεν θα τα έκανα με μεταχειρισμένο μηχανάκι , άσχετα αν ήταν τέλειο . Και αν αλήθεια διαθέτεις μόνο 5 Κ , που σημαίνει οτι οικονομικά κινείσαι στην μετριότητα χωρίς να το λέω αυτό μειωτικά , πόσο συχνά αλήθειά νομίζεις θα κάνεις ταξίδια ?? Μήπως να έπαιρνες κάτι για πόλη (εκτός και έχεις παπί) που να κάνει και κανενα ταξιδάκι έστω και με υποχωρήσεις ?

    Αυτά και καλές βόλτες
    Μιλαμε για 1-2 ταξιδια το χρονο. Πολυ προκατειλημμένο σε βρισκω για τα μεταχειρισμενα. Εχω δει καποιες πολυ καλες πετιπτωσεις οπως
    http://www.kritikes-aggelies.gr/navpsub.php
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/776455/

    Αλλα απ'οτι βλεπω το bandit καινουργιο κανει 6 χιλιαρικα και δεν ξερω ισως ματωσω λιγο παραπανω για να το παρω καινουργιο !

  14. #14
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manos437
    Μιλαμε για 1-2 ταξιδια το χρονο. Πολυ προκατειλημμένο σε βρισκω για τα μεταχειρισμενα. Εχω δει καποιες πολυ καλες πετιπτωσεις οπως
    http://www.kritikes-aggelies.gr/navpsub.php
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/776455/

    Αλλα απ'οτι βλέπω το bandit καινουργιο κανει 6 χιλιάρικα και δεν ξέρω ίσως ματώσω λίγο παραπάνω για να το παρω καινούργιο !
    όπως λες και μόνος σου το μπαντιτ , στα 4300 με αρχική τιμή 6350 νομίζω ευκαιρία δεν το λες ακριβώς με την δεδομένη κατρακύλα στις τιμές σήμερα . Άλλωστε σύντομα θα κυκλοφορήσει το καινούριο μπαντιτ , που χωρις να διαφέρει και πολύ είναι καινούριο και θα πιέσει όσους σκοπεύουν να πουλήσουν να το συντομεύουν .

    Με τα μεταχειρισμένα προκατειλημμένος δεν είμαι ιδιαίτερα , αλλά αν δεν είναι πραγματική ευκαιρία δεν αξίζει τον κόπο . Και πίσω από τις ευκαιρίες συχνά κρύβονται παγίδες . Οπότε και πάλι ρισκάρεις εκτός και βρεις μηχανάκι από γνωστό που εμπιστεύεσαι 100 % Για το μπαντιτ σακούλα συμφωνώ και εγώ , κάνει τα πάντα , ειναι οικονομικό και όμορφο ...




    Modenas Kriss 125

Παρόμοια θέματα

  1. το εργαλειο
    από karelis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2004, 12:30
  2. Βάλτε εδώ To πρώτο σας..Μοτορι.....
    από powerphot στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2004, 15:30
  3. και μιας και το πρώτο μου...
    από frapes στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2004, 15:33
  4. Τραπεζα Αιματοσ [σοβαρο] !!!
    από jimbar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2004, 15:10
  5. Το πρωτο για φετος
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2004, 12:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF