Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: επιλογη αυτοκινητου μετα απο πωληση μηχανης!!!

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisdani750
    Εγγραφή
    26/06/2006
    Μηνύματα
    192

    επιλογη αυτοκινητου μετα απο πωληση μηχανης!!!

    παιδια πουλησα το gsxr μου και τωρα πρεπει να παρω ενα αυτοκινητο οικονομικο και με λιγα κυβικα(μεχρι 1400) για να γλιτωνω βενζινες κτλ.....λογο δουλειας!

    τωρα να σας πω ειμαι αναμεσα σε

    1) fiat punto (και ντιζελ κινητηρες....διαλεγω φιατ διοτι εχει εκπτωσεις δλδ βγαζει το φπα και παιρνει αποσυρση)

    2)opel corsa (εκει ειμαι πολυ κοντα στο ντιζελκινητηρα ο οποιος εχει την χαμηλοτερη καταναλωση 3,7l/100km και βγαινει 14000euro καινουριο σε ασπρο)αλλα φτωχο απο εξοπλισμο.

    3)skoda fabia (εδω καλες τιμες καλος κινητηρας με το 1200 tsi 105hp και επισης πολυ ωραιο το διχρωμο.....αλλα το skoda χανει...απο το ονομα)

    μετα ειναι το seat ibiza, renault clio,kai kai......

    πειτε λιγο γνωμες επισης ψαχνω και κανενα μεταχειρισμενο χρονολογιας 2008-2010
    εγινα suzukakios

  2. #2
    Ρωτάς στο κατάλληλο φόρουμ...

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
    Ρωτάς στο κατάλληλο φόρουμ...
    +1

    Μετά μπες στo www.4troxoi.gr και ρωτα για μηχανές
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4
    Tricolore member Το avatar του/της alexxxcbr
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    1.203
    Ολοι οι αυτοκινητακηδες ψαχνουν για μηχανακι και εσυ κανεις το αντιθετο???





  5. #5
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Πρώτα απ'όλα, ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ PUNTO!!!

    α) Στα 1000 χιλιόμετρα θα τρίζουν τα πάντα και οι διακόπτες θα σου μένουν στο χέρι. Κακή συναρμογή, σκληρά πλαστικά και άθλιο φινίρισμα. Κατα τα άλλα, μια χαρά είναι.
    Α, ναι! Ο λεβιές ταχυτήτων σπάει και σου μένει στο χέρι (αυτό συμβαίνει πιο σπάνια...) :a31: .

    β) Opel Corsa πετρέλαιο νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή (λόγω της κατανάλωσης, σίγουρα)

    γ) Skoda Fabia: Νέα γενιά, σούπερ κινητήρες TSI από VW Group. Καλή συναρμογή, καλά υλικά, καμία σχέση με το παλιό.

    δ) Ibiza σκυλί. Το μόνο αρνητικό είναι οι σφιχτές αναρτήσεις σε σχέση με τα άλλα. Από κατανάλωση και πετρέλαιο δεν γνωρίζω.

    ε) Clio: Πιό ακριβά ανταλλακτικά. καλό κινητήρα 1,2 με 100 άλογα.

    στ) Βάλε στην εξίσωση και το Ford Fiesta. Η Ford έχει τους καλύτερους πετρελαιοκινητήρες (στα επαγγελματικά, τουλάχιστον, αλλά νομίζω είναι ο ίδιος και στο fiesta). Έχει και ένα κάρο βραβεία από τον ειδικό τύπο.

    Αυτά. Ότι άλλο θες, ρώτα!
    "Qu ils mangent de la brioche"

  6. #6
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ξεκολλήστε λιγο μια ερωτηση εκανε ο ανθρωπος...

    αμα μπορεσεις να παρεις ντιζελ παρε το με κλειστα ματια...χαμηλοτερη καταναλωση, φτηνοτερο το καυσιμο, μεγαλυτερη ροπη κινητηρα...

    μην πας σε βενζινη γιατι θα σου φανει το gsxr οικονομικο μετα...ολα αυτα τα 1300-1400κε κλπ μεσα στην πολη δυστυχως εχουν μια καταναλωση της ταξης των 10-12λ/100χλμ...δηλαδη τα κερατα σου σε βενζινες θα τα πληρωσεις ετσι κι αλλιως...

    αμα θες να πηγαινεις στεγνος/ατσαλακωτος σκεψουν να παρεις καποιιο μεγκα σκουτερ, στο οποιο με βροχη αμα βαλεις ενα αδιαβροχο απο πανω μενεις εντελως στεγνος...αμα θες και μαλλι στην πενα εχε και μια τσατσαρα μαζι να το φτιαχνεις μολις φτασεις στη δουλεια

    καλες αγορες

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisdani750
    Εγγραφή
    26/06/2006
    Μηνύματα
    192
    για τους πρωτους....

    ολοι οι φιλοι μου ειναι μηχανοβιοι τωρα που πουλησα το gsxr λεω να αλλαξω και παρεες...

    γιατι απευθυνθηκα εδω??? γιατι οσους εχω ρωτησει εξω(κουτακιδες) τους λεω θελω ενα οικονομικο αμαξακι και μου λενε τι να παρεις το punto το 1200 τι το 1400 παρε to evo το 135hp να εχεις και γκαζι.....ασε ειναι στημενο παει φετα στις στροφες(Σε ποιες στροφες δλδ μια εγνατια το ανεβαζουνε και και και....)

    αλλοι νοοτροπια απο εμας.....

    λοιπον ειμαι αναμεσα σε fiesta ξεχασα να το γραψω για το 1200

    και στο Opel to diesel...
    εγινα suzukakios

  8. #8
    Μην κανεις το λαθος να αγορασεις αυτοκινητο.Εγω τωρα δινω διπλωμα για κουτι και ειμαι απογοητευμενος και ηδη μαζευω λεφτα για να παρω μηχανη.Μεγαλη απογοητευση λεμε.Ασε που αυτο που λες με την καταναλωση δεν στεκει.





    ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΜΑΞΙ,ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.
    Ειμαι μονο ενας,ομως ειμαι ενας.Δεν μπορω να κανω τα παντα,ομως μπορω να κανω κατι.Και επειδη δεν μπορω να κανω τα παντα δεν θα αρνηθω να κανω το κατι που μπορω

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokos08
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    267
    Οχι FIAT εννοειται αυτο! Να το εχεις σαν βαση! Γενικα Ιταλικα να τα αποφευγεις,περασαν απο τα χερια μου οπως και πολλων φιλων και δεν θες να ξερεις καλυτερα!!!!

    Απο αυτα τα 3 που αναφερεις θα πας για Corsa με κλειστα ματια,πραγματι καιει πολυ λιγο,ειναι αξιοπιστο και τα ανταλακτικα του ειναι ΠΑΡΑ πολυ φθηνα! Ενδεικτικα θα σου πω, γιατι το εχει φιλος μου και κανουμε μονοι μας τα service, μπουζι,λαδια,φιλτρο καμπινας,λαδιου,βενζινης,ολα μαζι 50 ευρω και γνησια,αγορασμενα απο την αντιπροσωπεια. Εχουν ενα ψιλοπροβληματακι με την κρεμαγιερα τα Corsakia αλλα ειναι μηδαμινο,στα πιο καινουρια μπορει και να εχει διορθωθει ισως.

    To Fabia ειναι αδιαφορο θα ελεγα.

  10. #10
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisdani750
    για τους πρωτους....

    ολοι οι φιλοι μου ειναι μηχανοβιοι τωρα που πουλησα το gsxr λεω να αλλαξω και παρεες...

    γιατι απευθυνθηκα εδω??? γιατι οσους εχω ρωτησει εξω(κουτακιδες) τους λεω θελω ενα οικονομικο αμαξακι και μου λενε τι να παρεις το punto το 1200 τι το 1400 παρε to evo το 135hp να εχεις και γκαζι.....ασε ειναι στημενο παει φετα στις στροφες(Σε ποιες στροφες δλδ μια εγνατια το ανεβαζουνε και και και....)

    αλλοι νοοτροπια απο εμας.....

    λοιπον ειμαι αναμεσα σε fiesta ξεχασα να το γραψω για το 1200

    και στο Opel to diesel...

    Παρε ενα SMart Forfour 1.1 βενζινη (75 αλογα και συνεργασια με Mitsubishi)
    η ψαξε Diesel FIAT Panda π.χ.
    Accipere quam facere praestat injuriam

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokos08
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    267
    Α! Και το Fiesta που λες πολυ καλο!!! Opel ή Fiesta θα χτυπησεις με λιγα λογια.

  12. #12
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αν και νομίζω πως η καλύτερη επιλογή είναι το Corsa. Σκέψου και αυτό που ανέφερε ο kokos08 για τα ανταλλακτικά.

    Παραθέτω μερικούς αριθμούς και τα links, μήπως και σε βοηθήσω

    Ford Fiesta Diesel:

    Κυβισμός:1398
    Ιπποδύναμη: 68
    Ροπή (ΝΜ): 160
    Βάρος: 1030
    Κατανάλωση (λ/100): 4,2

    http://www.autotriti.gr/auto/_NEA_MO...6&montelo=FORD


    Opel Corsa Diesel:

    Κυβισμός:1248
    Ιπποδύναμη: 90
    Ροπή (ΝΜ): 200
    Βάρος: -
    Κατανάλωση (λ/100): 3,7

    http://www.autotriti.gr/Auto/_Nea_Mo...4&montelo=OPEL
    "Qu ils mangent de la brioche"

  13. #13
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Έχοντας περάσει από τα χέρια μας διαχρονικά 3 punto, το punto μας δεν αντιμετώπισε ποτέ κανένα απολύτως πρόβλημα. Το τελευταίο μας έχει πλέον 135.000 χλμ και δεν έχει κάνει κιχ εκτός από το μοτεράκι της υποβοήθησης που μας άφησε πρόσφατα.

    Ανάμεσα στα αυτοκίνητα που προτείνεις, ΜΑΚΡΑΝ η καλύτερη επιλογή είναι η νέα Fabia 1.2 TSI με 105 ονομαστικούς και 118 δυναμομέτρηση.

    Τα TSI μοτέρ έχουν αποδειχτεί πολύ καλά και από το λίγο που τα έχω ζήσει (1-2 ταξίδια) έχω σχηματίσει τις καλύτερες εντυπώσεις και ως προς την απόδοση αλλά και ως προς την κατανάλωση.

    Το εσωτερικό του Fabia είναι καλό, με μέτρια πλαστικά αλλά πάρα πολύ καλή συναρμολόγηση.

    (πρόσεξε μόνο αν χωράς γιατί με φιλαράκι που το κοιτάξαμε έβρισκε το γόνατο του)



    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως αν η τσέπη σου φτάνει πετρέλαιο πας diesel...
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  14. #14
    Πικραμένο μέλος Το avatar του/της guzzistas
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    851
    Πώς είναι δυνατόν όλοι να έχετε πρόβλημα με τα ιταλικά κι εγώ να μην έχω ποτέ.....

    Εχω FIAT punto sporting 5 χρόνια έχω κάνει 120.000 χλμ (δεν είμαι και ο πιο χαλαρός οδηγός, του έχω πιεί το αίμα) και το μόνο πρόβλημα που μου έβγαλε ήταν το μοτεράκι του τιμονιού επειδή έπαιζα με το κουμπάκι city που έχει.... Ούτε λάμπα δεν μου έχει κάψει ..... και οικονομικότατο και στην συντήρηση και στην κίνηση του..... 170 ευρώ κάνω γενικό σέρβις.
    Πριν από αυτό είχα ένα FIAT SEICENTO 4μιση χρόνια, του είχα κάνει 155.000 χλμ. και μόνο το immobilizer είχε μπλοκάρει 1 φορά, κι ένα σετ συμπλέκτη (170 ευρώ)...

    Οτι θέλεις να πάρεις φίλε... αφού στόχος είναι η οικονομία ρώτα τα έξοδα συντήρησης του καθενός... Βλάβες εκτός σέρβις δεν σου εγγυάται καμία μάρκα ότι ΔΕΝ θα έχεις....
    Οι μόνοι πιο ΗΛΙΘΙΟΙ από τους πολιτικούς, είναι οι ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ.



  15. #15
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    πάρε κάτι τέτιο

    http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...ed=0CDYQ9QEwBg

    και λίγο καίει και είναι σάν κουτάκι......εναλλάκτική το VSTROM:rotflmao: :rotflmao:

    ότι και να πάρεις κοίτα να είναι πετρέλαιο και κοίτα και τίποτα σε αέριο η υβριδικό

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2021, 22:31
  2. προβληματα μετά από ρίξιμο της μηχανης
    από ανωνυμος στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2010, 18:21
  3. Επιλογή μποτών μετά από ατύχημα
    από turist στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2009, 11:06
  4. Πώληση μηχανής από απόσταση
    από eXJey στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2007, 20:30
  5. Έετσι θα ειμαστε μετα απο 50 χρονια!!!
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 19:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF