Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 36 από 36

Θέμα: Χρηματική αποζημίωση για θάνατο μοτοσικλετιστή

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
    Γιατί εγώ (για την ώρα) το βλέπω μισοάδειο:΄

    Επειδή όπως είπαμε και παραπάνω, δεν υπάρχει καμία πειθαρχική κύρωση (και μάλιστα μιλάμε για ΘΑΝΑΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!), ενώ τα λεφτά αυτά είναι δικά μου και δικά σας. Με ξεσκίζει η εφορία με 40%, με ξεσκίζει ο φόρος της βενζίνης, με ξεσκίζου τα διόδια, το σπατόσημο, το σκατόσημο, τα τέλη κυκλοφορίας, τα έξοδα μεταβίβασης (να συνεχίσω με τους φόρους ή το πιάσαμε? )

    Ένας άνθρωπος σκοτώθηκε λοιπόν επειδή κάποιος δήμος έχει χαραμοφάηδες μηχανικούς, και κάποια νομαρχία έχει @@ρχίδια διευθυντάδες...

    Δεν άκουσα κανέναν να πηγαίνει φυλακή.
    Μα φίλε μου, εγώ δεν υποστήριξα ότι με μια δικαστική απόφαση...λύθηκε το πρόβλημα.

    Μια αρχή και ένα βήμα πρός την σωστή κατεύθυνση υποστήριξα ότι είναι...
    Η πειθαρχική κύρωση σε χάλασε ???
    Αφού είναι γνωστό ότι όταν το κράτος θέλει να θάψει ένα θέμα, κάνει μια ΕΔΕ που ποτέ κανείς δεν μαθαίνει την τύχη της...

    Και στο κάτω-κάτω της γραφής, οι συγγενείς του νεκρού έχουν κάθε ΝΟΜΙΜΟ δικαίωμα να στραφούν ΚΑΙ ΠΟΙΝΙΚΑ με την κατάθεση μήνυσης εναντίον των υπευθύνων (αν δεν το έχουν ήδη κάνει) και όχι να περιοριστούν στην ΑΣΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ...
    Ίσα-ίσα που στο ποινικό δικαστήριο η επιδίκαση αποζημίωσης για το συμβάν θα είναι ένα επιπλέον χαρτί στα χέρια τους...
    Επιλογή τους είναι πως θα κινηθούν. Εγώ προσωπικά θα το κυνήγαγα ΚΑΙ ΠΟΙΝΙΚΑ...

  2. #32
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    @marine

    Δεν καταλαβαίνω το νόημα της απάντησής σου. Δε μιλάμε για περίπτωση που στράβωσε ζάντα και αποζημιώθηκε ο παθών. Αυτό συμβαίνει πλέον συχνά. Μιλάμε για εγκληματική αμέλεια και θάνατο. Πως συγκρίνεις ένα σπασμένο χέρι?

    @theod

    Η απαισιοδοξία μου, καλώς ή κακώς, μάλλον προέχεται από την ασθένεια που χτυπάει διάφορους ευαισθητοποιημένους που πήγαν εξωτερικό, έζησαν λίγο εκεί, και γύρισαν στη motherland για ...καλύτερες μέρες. Όλα όσα συμβαίνουν και συζητάμε εδώ (και αλλού), αν κάτσω λίγο και τα σκεφτώ συνολικά... είναι ΑΣΤΕΙΑ. Είναι παλαβά, τρελλά, ακατανόητα.

    Όπως μου είπε κι ένας φίλος <ωραίος> μοτοσυκλετιστής που γύρισε πριν λίγο καιρό από ταξιδάκι στο εξωτερικό:

    Είμαστε απλώς ζώα σε χωράφι. Δεν ξανακάνω ούτε ενα χιλιόμετρο στην Ελλάδα.

    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  3. #33
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    lipon ine kala ta lefta exo arxisi ke to skeftome

    340.000 euro?
    8a ma8o tin gineka mou mixani
    varis koropiou vgenoun ta lefta e?
    den asximi idea......
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    se kamia periptosi pantos den anaplironete o xamos tou dikou sou an8ropou
    prosopika an ginotan kati tetio ke exana to pedi mou xtipa ksilo an mou fernan lefta stin 8esi tou mpori ke na pe8ena apo tin stenaxoria anti apla na imoun gia panta rakos

    ke genika den antexete i fasi
    to kako ine oti den iparxi 8eos meta apo afto na tou fas to larigki
    ke na tou xtipisis to mialo sto mikser me mpoliko sk@t0
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  4. #34
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο έχεις SF !
    απο πέρσι που βγηκα εξωτερικό ειμαι σαφώς ποιο επίμονος να προσπαθησω να αλλάξω κάτι στην Ελλάδα, αυτα που θεωρούν αυτοί αυτονόητα εμεις δεν τα φανταζόμαστε ότι υφίστανται...
    Είναι σαν να βλέπεις τι δικαιώματα έχεις αλλά και τελικά εδώ πόσο ευκολα σε κάνουν να πιστεύεις ότι δεν θα βγάλεις άκρη , επιδή μέχρι τώρα ... ΕΤΣΙ ... γίνεται...

  5. #35
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF

    Είμαστε απλώς ζώα σε χωράφι. Δεν ξανακάνω ούτε ενα χιλιόμετρο στην Ελλάδα.

    οντως ρε παιδια ειμαστε ...
    και συμφωνώ

    δεν υπάρχει αντίλογος σε κατι τέτοιο..


    το μονο πρόβλημα είναι οτι αυτό ειναι το δικό μας χωράφι
    αυτο έχουμε
    δεν έχουμε άλλο...

    υπάρχουν πιο ωραία χωράφια με πιο ωραία λουλούδια το ξέρω , ολοι σχεδόν κάτι έχουμε ακούσει ,υπάρχουν και χειρότερα τι να κάνουμε...

    οτι και να κάνουμε εδω ομως είμαστε ...
    και μην νομίζετε οτι το να τα συζητάμε απλά και μόνο δεν είναι κάτι...

    ολα ξεκινάνε απο το κατά ποσο οι πολίτες μιασ χώρας έχουν συνηδειτοποιήσει ορισμένα πράγματα..

    θέλει χρόνο δεν λέω...

    αλλά αυτό το χωράφι εχουμε...

    αξίζει να παλαίψουμε για αυτο..

    και η ζωή συνεχίζεται...

  6. #36
    Μουλιάσαμε Το avatar του/της marine521
    Εγγραφή
    06/04/2005
    Μηνύματα
    276
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
    @marine

    Δεν καταλαβαίνω το νόημα της απάντησής σου. Δε μιλάμε για περίπτωση που στράβωσε ζάντα και αποζημιώθηκε ο παθών. Αυτό συμβαίνει πλέον συχνά. Μιλάμε για εγκληματική αμέλεια και θάνατο. Πως συγκρίνεις ένα σπασμένο χέρι?

    .
    [/i] [/B]
    Από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις όμως. Εσύ δηλαδή το κάνεις άμα σου στραβώσει η ζάντα να ζητήσεις αποζημίωση;

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF