Σελίδα 17 από 50 ΠρώτοΠρώτο ... 7121314151617181920212227 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 241 έως 255 από 744

Θέμα: Glx 90 Restoring

  1. #241
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    σημερα πηγα και πηρα τα χρωματα.ο μαμα κωδικος στα υδατοδιαλυτα χρωματα εχει υποστρωμα-βαση που ειναι ολα τα μεταλλα και η περλα και απο πανω πεφτει η διαφανεια.η βαση πεφτει σαν κανονικη βαφη 2 χερια και στο τελος μια αχνα για να αναδειχτουν τα μεταλλα.η αποχρωση της βασης δεν θυμιζει σε τιποτα το τελικο χρωμα το οποιο πετυχαινεται με τη διαφανεια.
    το καλο σημειο τωρα ,το κοστος των χρωματων 190?
    αυτα για να καταλαβουν οι πιτσιρικαδες οτι οταν τους βαφουν με αυτο τον κωδικο το παπι με 150? καποιο λακο εχει φαβα.βρισκουν παρεμφερεις κωδικους χωρις πολλα υποστρωματα,αλλα οταν πας διπλα στον κανονικο κωδικο η διαφορα βγαζει ματι...
    keep watching guys.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7777777777777777777.jpg 
Προβολές:	2464 
Μέγεθος:	84,2 KB 
ID:	209902

  2. #242
    Δικύλινδρο μέλος Το avatar του/της aris_n
    Εγγραφή
    08/12/2009
    Μηνύματα
    134
    ΕΕΕεεεετσι προχώρα ακάθεκτος λέμε!!!!Περιμένω πως και πως να το δώ να γυαλίζει στον ήλιο και σε παρακαλώ βάλε συγκριτικές φωτό του πρίν και μετά κολλητά η μία με την άλλη. Αυτή την πρώτη φωτό που το βρήκες μέσα στο γιαπί....Μόνο τότε θα φανεί το τεράστιο μέγεθος της δουλειάς σου!!!
    Εμείς keep watching και εσυ keep working
    San Francisco Bay Area member......

  3. #243
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Τι μου κανεις !!!
    Τι μου κανεις !!!
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  4. #244
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
    Τι μου κανεις !!!
    Τι μου κανεις !!!
    χρηστο......μας βλεπουν και μικρα παιδια

  5. #245
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SpyrosAfricaner
    Εγγραφή
    23/05/2009
    Μηνύματα
    117
    Μπραβο ρε Σπυρακο...το κανες παλι το θαυμα σου.!!!! Θα μας τρελλανεις ολους με τις ανακατασκευες σου..!!!! Βλεπω μολις το τελειωσεις να πουλας το beverly..χεχεχεεε

  6. #246
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SpyrosAfricaner
    Εγγραφή
    23/05/2009
    Μηνύματα
    117

    Talking

    Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
    τα σιδερενια παρελκομενα βαφτηκαν με ενα γκρι σφυρηλατο...
    Α ..και για να μην το ξεχασω... ωραια βυζι@ ρε μαγκα,

  7. #247
    ...το καλο σημειο τωρα ,το κοστος των χρωματων 190?
    αυτα για να καταλαβουν οι πιτσιρικαδες οτι οταν τους βαφουν με αυτο τον κωδικο το παπι με 150? καποιο λακο εχει φαβα.βρισκουν παρεμφερεις κωδικους χωρις πολλα υποστρωματα,αλλα οταν πας διπλα στον κανονικο κωδικο η διαφορα βγαζει ματι...
    ... Μαλιστα!
    Πολυ ενδιαφερον θα λεγα..
    Φανταζομαι το κοστος ανεβαινει αρκετα οταν μιλαμε για custom χρωματα με διαφορες περλες κλπ?

    Να σε ρωτησω. Ειδα πως "απλα" ετριψες τον σκελετο για αρχη, τον περασες με ασταρι το οποιο το ετριψες μεχρι να λειανει.
    Η ιδια δουλεια δεν θα μπορουσε να γινει με αρχικα αμοβολη ωστε να φυγουν τα παντα και να φανει μεταλλο.. στην συνεχεια πυθανοτατα γαλβανισμα-ασταρι-βαψιμο?
    Για να μην παρεξηγηθω δεν τα λεω σαν συμβουλη αλλα σαν απορια που ειμαι σιγουρος πως θα λυθει. Αν μπορουσες εξηγησεις τον λογο και τα μειονεκτηματα του να ξεκινας κατευθειαν σε μεταλο την βαφη θα μου λυνοντουσαν αρκετες αποριες..

  8. #248
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas83
    ... Μαλιστα!
    Πολυ ενδιαφερον θα λεγα..
    Φανταζομαι το κοστος ανεβαινει αρκετα οταν μιλαμε για custom χρωματα με διαφορες περλες κλπ?

    Να σε ρωτησω. Ειδα πως "απλα" ετριψες τον σκελετο για αρχη, τον περασες με ασταρι το οποιο το ετριψες μεχρι να λειανει.
    Η ιδια δουλεια δεν θα μπορουσε να γινει με αρχικα αμοβολη ωστε να φυγουν τα παντα και να φανει μεταλλο.. στην συνεχεια πυθανοτατα γαλβανισμα-ασταρι-βαψιμο?
    Για να μην παρεξηγηθω δεν τα λεω σαν συμβουλη αλλα σαν απορια που ειμαι σιγουρος πως θα λυθει. Αν μπορουσες εξηγησεις τον λογο και τα μειονεκτηματα του να ξεκινας κατευθειαν σε μεταλο την βαφη θα μου λυνοντουσαν αρκετες αποριες..
    αν δεις την ανακατασκευη του BMW R51 αυτο ακριβως εχω κανει.υαλοβολη(η αμμοβολη αφηνει μεγαλυτερο κοκο) και μετα ηλεκτροστατικη βαφη.εδω το πλαισιο ομως ειχε σαπακι και εβαλα μπαλωμα,αρμοκολες,στοκο,ασταρι.επισης το πλαισιο επρεπε να βαφτει συγκεκριμενο κωδικο που δεν ξερω αν θα γινοταν στην ηλεκτροστατικη.εν ολιγης χρησιμοποιω υαλοβολη-αμμοβολη σε πλαισια που θελω να δω απο κατω απο το χρωμα για κρυφες ρωγμες.(στο R51 εμφανιστηκε μια,το ιδιο θα κανει και ο χρηστος στο cb γιατι ειναι απο καψιμο),στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν θα εκανα πουθενα κακο παρα μονο στην τσεπη μου.δεκτες και συμβουλες και παρατηρησεις,δεν ειμαστε ξερολες,ιδιωτες ειμαστε με καλο στον εγκεφαλο

  9. #249
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Αν μπορουσες εξηγησεις τον λογο και τα μειονεκτηματα του να ξεκινας κατευθειαν σε μεταλο την βαφη θα μου λυνοντουσαν αρκετες αποριες.. [/B]
    γενικα οσο λιγοτερα υλικα φορτωνεις το αντικειμενο εργασιας σου τοσο καλυτερο.τα πλαστικα και τα μεταλλα εχουν συστολες διαστολες που τα υλικα φανοποιιας δεν ακολουθουν παντα με επιτυχια.βεβαια αν η κατασταση των κουστουμιων-σκελετου ειναι χαλια τοτε αναγκαστικα φορτωνεις υλικα στοκοι-ασταρια,αλλα και παλι υπαρχουν τεχνικες να ελαχιστοποιησεις τον κινδυνο

  10. #250
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
    ...(στο R51 εμφανιστηκε μια,το ιδιο θα κανει και ο χρηστος στο cb γιατι ειναι απο καψιμο)...
    Ναι το ειδα, βεβαια μιλαμε για εντελος ψειρισμα μιας και ειπες πως ειναι σχισμη παχους τριχας..
    Αποτι εχω διαβασει ηλεκτροσταικη γινεται μονο σε πλαισια αλουμινιου, αρα και στον συγκεκριμενο σκελετο (glx) δεν θα μπορουσε να γινει (φανταζομαι μιλαμε για κλασσικη λαμαρινιτσα). Διορθωσε με αν κανω λαθος. Οποτε η μονη λυση μετα την αμοβολη ειναι ασταρωμα και βαψιμο? Λεω εγω τωρα...

    Βασικα μολις ειδα του χρηστου το cb δεν πιστεψα πως μπορει να γινει restoring μιας και οπως εχει αναφερθει δεν γινεται σε καμμενα μηχανακια.. Βεβαι δεν ειναι ολικο καψιμο οποτε ελπιζω ο σκελετος να μην εχασε την αντοχη του

    Ευχαριστω για τις απαντησεις και μην φοβασαι συντομα θα μου δημιουργηθουν και αλλες αποριες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  11. #251
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    ηλεκτροστατικη γινεται και στα ατσαλινα πλαισια,στο αλουμινιο συνηθως ανοδιωση...

  12. #252
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas83


    Βασικα μολις ειδα του χρηστου το cb δεν πιστεψα πως μπορει να γινει restoring μιας και οπως εχει αναφερθει δεν γινεται σε καμμενα μηχανακια.. Βεβαι δεν ειναι ολικο καψιμο οποτε ελπιζω ο σκελετος να μην εχασε την αντοχη του

    Ευχαριστω για τις απαντησεις και μην φοβασαι συντομα θα μου δημιουργηθουν και αλλες αποριες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Σπαμαρω τωρα αλλα
    Το καψιμο στον σκελετο του δικου μου ειναι μονο επιφανειακο και εβγαλε μονο το χρωμα .
    Αποδειξη οτι το τεποζιτο (που η λαμαρινα του ειναι πολυ πιο λεπτη απο τον σκελετο και ειχε μεγαλυτερη επιφανεια εκτεθημενη στην φωτια )που ηταν ακριβως απο πανω απο το σημειο που εχω βαλει στον κυκλο δεν επαθε απολυτως τιποτα (ουτε την στεγανοτητα του εχασε.)
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  13. #253
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
    Σπαμαρω τωρα αλλα
    Το καψιμο στον σκελετο του δικου μου ειναι μονο επιφανειακο και εβγαλε μονο το χρωμα .
    Αποδειξη οτι το τεποζιτο (που η λαμαρινα του ειναι πολυ πιο λεπτη απο τον σκελετο και ειχε μεγαλυτερη επιφανεια εκτεθημενη στην φωτια )που ηταν ακριβως απο πανω απο το σημειο που εχω βαλει στον κυκλο δεν επαθε απολυτως τιποτα (ουτε την στεγανοτητα του εχασε.)
    +90cc

  14. #254
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.233
    Κύριοι lspiros, sv9cvk και λοιποί ανακατασκευασάκηδες, μας έχετε γ@μήσει την ψυχολογία λέμε, νοιώθω σαν το αντίστοιχο του πεινασμένου χοντρού που βλέπει Μαμαλάκη να ετοιμάζει, μαγειρεύει και μετά να χλαπάκιάζει στην τηλεόραση.... ΚΙ ΑΛΛΟ, ΚΙ ΑΛΛΟ!!!

  15. #255
    Το μεράκι αντάμωσε τη γνώση και κάνανε τα ποιήματα που παρακολουθούμε.
    Ispiros και sv9cvk, ότι καλύτερο για να μη πω τα καλύτερα restoring που έχω ποτε παρακολουθήσει.
    Συγχαρητήρια για μια ακόμη φορά παιδιά και ειδικά στον Ispiros γιατί απλά ο άνθρωπος ζωγραφίζει.

Παρόμοια θέματα

  1. Καθαρισμα κεφαλης Honda GLX 90
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2019, 01:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF