Σελίδα 39 από 60 ΠρώτοΠρώτο ... 29343536373839404142434449 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 571 έως 585 από 887

Θέμα: MZ Riders Greece!!!

  1. #571
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/06/2013
    Μηνύματα
    18
    [QUOTE=kokkiklhs;2430589]Πάσχα που θα κατέβω, θα μας οργανώσω!!

    Πρώτα να φορεθούν τα νέα λαστιχάκια στο ΜεΖέ σου!!
    Κρίμα που δεν ήσουν στο "Άμμος" club... Τρεις μεζέδες είχαν παρκάρει απ΄έξω!
    Ο ένας 250 του Στράτου (θυμήσου Αιγάλεω), ο άλλος του pan-etz-250 (γνωστός μου).
    Αν είχε φέρει κι ο Βουλ. Παναγ. τον δικό του θα ήμασταν 4!

  2. #572
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/08/2002
    Μηνύματα
    12
    χαιρετώ και γω όλους στο μεζεδο-φόρουμ. Σας παρακολουθώ εδώ και καιρό, έχω και γω ένα μζ 251, μάχιμο εδώ και 15 χρόνια με καθημερινή χρήση. Τελευταία όμως μάλλον μπούκωσε η εξάτμιση. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να την καθαρίσω;

  3. #573
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841

  4. #574
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MZ251 Προβολή μηνύματος
    χαιρετώ και γω όλους στο μεζεδο-φόρουμ. Σας παρακολουθώ εδώ και καιρό, έχω και γω ένα μζ 251, μάχιμο εδώ και 15 χρόνια με καθημερινή χρήση. Τελευταία όμως μάλλον μπούκωσε η εξάτμιση. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να την καθαρίσω;
    Καλώς τον! Ωραία, όσο πάμε γινόμαστε περισσότεροι!!
    Λοιπόν, είσαι σίγουρος ότι μπούκωσε η εξάτμιση του 251; Δύσκολα μπουκώνει, δεν είναι σαν τα γιαπωνέζικα δίχρονα... ο δε λαιμός δε μπουκώνει με τίποτα, είναι πολύ φαρδύς!
    Η κλασική μέθοδος ξεμπουκώματος είναι βγάλσιμο και κάψιμο, είτε με κάνα φλόγιστρο, είτε αν είσαι σε χωριό μέσα σε κάνα βαρέλι με παλιόξυλα! Όλη η μάκα που υπάρχει μέσα θα ξεραθεί και ύστερα με υπομονή και προσεκτικό χτυπηματάκι με ματσόλα θα αρχίσουν να βγαίνουν κομμάτια από μέσα!

    ΟΜΩΣ:
    Στο δικό μου 251 είτε το πηγαίνω 1η/2η μέσα στην πόλη, είτε το βγάζω ταξίδι στην εθνική, δεν έχω δει σημαντική διαφορά επιδόσεων, που θα μπορούσε να οφείλεται σε μπούκωμα! Αντιθέτως, όποτε είδα συμπτώματα "κατάπτωσης" στο μηχανάκι, ήταν από καρμπυρατέρ ή/και μπουζί, οπότε με ένα καθάρισμα και των 2, ή αλλαγή μπουζί/ρύθμιση καρμπ λυνόταν το πρόβλημα. Προτείνω λοιπόν πριν αρχίσεις να καις εξατμίσεις να το ψάξεις από εκεί μεριά, ίσως αν χρειαστεί να ρυθμίσεις/καθαρίσεις και πλατίνες, αν δεν είσαι με ηλεκτρονική! Να σημειώσω εδώ ότι παλιότερα είχα θεματάκια με συμπτώματα που ενίοτε θύμιζαν μπούκωμα, αλλά οφείλονταν σε κακή τοποθέτηση μπουζοκαλωδίου/πίπας από "χαρισματικό" γνωστό και μη εξαιρετέο μάστορα ειδικευμένο στα δικά μας και ταλαιπωρήθηκα για καιρό (πλήρωσα κι ένα κάρο λεφτά και έχασα πολύ χρόνο στο πήγαινε-έλα), μέχρι ο αρχηγός να καταλάβει τι πατάτα είχε κάνει...

    Υ.Γ. Αν τελικά είναι πράγματι ψιλο-μπουκωμένο (δε μιλάμε για βουλωμένο), η καλύτερη λύση είναι ένα μικρό ταξιδάκι καμιά 100αριά χμ και λίγο άνοιγμα στο γκαζάκι, θα γυρίσεις και θα εχει καθαρίσει όλο το σύστημα!
    Πάντα όρθιος, καλές βόλτες!!
    ...το νου σου!!

  5. #575
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/08/2002
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokkiklhs Προβολή μηνύματος
    Καλώς τον! Ωραία, όσο πάμε γινόμαστε περισσότεροι!!
    Λοιπόν, είσαι σίγουρος ότι μπούκωσε η εξάτμιση του 251; Δύσκολα μπουκώνει, δεν είναι σαν τα γιαπωνέζικα δίχρονα... ο δε λαιμός δε μπουκώνει με τίποτα, είναι πολύ φαρδύς!
    Η κλασική μέθοδος ξεμπουκώματος είναι βγάλσιμο και κάψιμο, είτε με κάνα φλόγιστρο, είτε αν είσαι σε χωριό μέσα σε κάνα βαρέλι με παλιόξυλα! Όλη η μάκα που υπάρχει μέσα θα ξεραθεί και ύστερα με υπομονή και προσεκτικό χτυπηματάκι με ματσόλα θα αρχίσουν να βγαίνουν κομμάτια από μέσα!

    ΟΜΩΣ:
    Στο δικό μου 251 είτε το πηγαίνω 1η/2η μέσα στην πόλη, είτε το βγάζω ταξίδι στην εθνική, δεν έχω δει σημαντική διαφορά επιδόσεων, που θα μπορούσε να οφείλεται σε μπούκωμα! Αντιθέτως, όποτε είδα συμπτώματα "κατάπτωσης" στο μηχανάκι, ήταν από καρμπυρατέρ ή/και μπουζί, οπότε με ένα καθάρισμα και των 2, ή αλλαγή μπουζί/ρύθμιση καρμπ λυνόταν το πρόβλημα. Προτείνω λοιπόν πριν αρχίσεις να καις εξατμίσεις να το ψάξεις από εκεί μεριά, ίσως αν χρειαστεί να ρυθμίσεις/καθαρίσεις και πλατίνες, αν δεν είσαι με ηλεκτρονική! Να σημειώσω εδώ ότι παλιότερα είχα θεματάκια με συμπτώματα που ενίοτε θύμιζαν μπούκωμα, αλλά οφείλονταν σε κακή τοποθέτηση μπουζοκαλωδίου/πίπας από "χαρισματικό" γνωστό και μη εξαιρετέο μάστορα ειδικευμένο στα δικά μας και ταλαιπωρήθηκα για καιρό (πλήρωσα κι ένα κάρο λεφτά και έχασα πολύ χρόνο στο πήγαινε-έλα), μέχρι ο αρχηγός να καταλάβει τι πατάτα είχε κάνει...

    Υ.Γ. Αν τελικά είναι πράγματι ψιλο-μπουκωμένο (δε μιλάμε για βουλωμένο), η καλύτερη λύση είναι ένα μικρό ταξιδάκι καμιά 100αριά χμ και λίγο άνοιγμα στο γκαζάκι, θα γυρίσεις και θα εχει καθαρίσει όλο το σύστημα!
    Πάντα όρθιος, καλές βόλτες!!
    Να σαι καλά για τις πληροφορίες! Εδώ και 4-5 μερες δεν έχω προλάβει να κάνω τίποτα. Ελπίζω μέσα στη βδομάδα να ασχοληθώ και θα ενημερώσω. 15 χρόνια δεν μου έχει τύχει να μπουκώσει η εξάτμιση και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ. Την άνοιγα σε καμιά εθνική και ξεκάπνιζε, αλλά τώρα δεν ανεβάζει στροφές και πίσω δεν βγάζει καθόλου κάπνα, γι αυτό μάλλον λέω για μπούκωμα. Θα κοιτάξω βέβαια και αυτά που αναφέρεις.

  6. #576
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MZ251 Προβολή μηνύματος
    Να σαι καλά για τις πληροφορίες! Εδώ και 4-5 μερες δεν έχω προλάβει να κάνω τίποτα. Ελπίζω μέσα στη βδομάδα να ασχοληθώ και θα ενημερώσω. 15 χρόνια δεν μου έχει τύχει να μπουκώσει η εξάτμιση και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ. Την άνοιγα σε καμιά εθνική και ξεκάπνιζε, αλλά τώρα δεν ανεβάζει στροφές και πίσω δεν βγάζει καθόλου κάπνα, γι αυτό μάλλον λέω για μπούκωμα. Θα κοιτάξω βέβαια και αυτά που αναφέρεις.
    Ξεκίνα με ένα καινούργιο μπουζάκι NGK B7HS και ρίξε κι ένα καθάρισμα στο καρμπ, μόνο πρόσεξε να μην πειράξεις το ύψος της βελόνας και σημείωσε ακριβώς πού είναι γυρισμένες οι βίδες του αέρα και του ρελαντί (σφίξε τις μέχρι μέσα και μέτρα ακριβώς στροφές από εκεί που είναι τώρα, ώστε να τις ξανανοίξεις ακριβώς εκεί που ήταν όταν θα είσαι έτοιμος).
    Με προβληματίζει που λες ότι δε βλέπεις κάπνα από την εξάτμιση... τσέκαρε σωληνάκια/ντίζα/τρόμπα λαδιού, μην τυχόν κι έχεις κάνα πρόβλημα με τη λίπανση...
    Α, και όλοι λένε να ΜΗΝ ανακατεύουμε διαφορετικές ποιότητες λαδιού στο δοχείο, αν βάζεις το κλασικό ορυκτέλαιο συμπλήρωσε με τέτοιο, αν βάζεις ημισυνθετικό πάλι να συμπληρώσεις με το ίδιο! Δεν έχω πειραματιστεί με αυτό, αλλά έχω ακούσει άσχημες ιστορίες, οπότε καλύτερα να αποφεύγουμε τις "περίεργες" δοκιμές!
    ...το νου σου!!

  7. #577
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2014
    Μηνύματα
    7
    ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΧΑΙΡΕΤΙΣΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΕΤΖ 251 ΤΟΥ 92 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΜΙΣΟΥΣ 20 ΧΡΟΝΩΝ ΕΝΑ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΟ ΠΡΩΙΝΟ ΤΟΥ 2012 ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΣΤΑ ΚΡΥΑ …ΤΗΣ ΟΔΟΥ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΒΑΡΩΝΤΑΣ ΜΠΙΕΛΛΑ- ΣΤΡΟΦΑΛΛΟ.Η ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΜΕΝ ΕΝΑΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕ Ο ΔΕ ΑΛΛΟΣ ΣΤΗ ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΑΝΕΒΑΖΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ. (ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΥΠΕΡΜΑΣΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΑ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!!!!!!).
    ΚΑΙ ΕΝΩ ΗΜΟΥΝ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΤΑΞΩ ,ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ SITE ΜΕ ΤΑ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΣΜΟ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ.
    ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΚΡΥΓΟΡΩ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ (ΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΟΤΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΑΝ ΙΔΙΟΧΕΙΡΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΞΟΛΚΕΙΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ) ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΒΟΛΕΥΤΗΚΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΠΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΣΕ ΑΧΡΗΣΙΑ.
    ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΞΕΝΑ SITE ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ (OST2RAD,AKF,TKM) ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΛΠ.ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ!!!
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.


    Υ.Γ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΒΙΔΑΣ ΤΗΣ ΝΕΚΡΑΣ (ΒΑΛΒΙΔΑΣ ON-OFF ΓΙΑ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΛΥΧΝΙΑ Ν) ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΑΛΟΙΦΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΠΕΙΡΩΜΑ ΜΕ ΓΟΜΑΛΑΚΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΠΛΑΝΗ ΟΠΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΑΞΟΝΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΛΙΚΗ ΤΑΠΑ.Η ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΑΛΟΥΜΙΝΟΚΟΛΛΗΣΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ.

  8. #578
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DEMONIKOS Προβολή μηνύματος
    ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΞΕΝΑ SITE ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ (OST2RAD,AKF,TKM) ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΛΠ.ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ!!!
    Καλώς το φίλο!! Τελικά είμαστε πράγματι πολλοί, άντε με το καλό να φάμε και τους BMWδάκηδες!!
    Λοιπόν, από Ost2rad και ΑΚF έχω ψωνίσει και για τον ΜεΖέ και για το simson και γενικά είμαι ευχαριστημένος! Δε συμφέρει να πάρεις κάτι λίγο και μικρό διότι όση και να είναι η παραγγελία, τα ταχυδρομικά παραμένουν τα ίδια, νομίζω 15 χρεώνει ο ένας κι 20 ο άλλος... καλή φάση είναι να βρεις κι άλλους (όλο και κάνα ψιλολόι χρειαζόμαστε όλοι κατά καιρούς) και να μοιραστούν τα έξοδα αποστολής! Το ΤΚΜ υποθέτω πως είναι παρόμοια φάση κι αυτό!
    Τα προϊόντα που πουλάνε έχε υπόψιν σου ότι είναι 99% πολωνέζικα, γενικά σε ικανοποιητική ποιότητα, αν και κάποια (ειδικά λαστιχάκια κλπ) δε μου πολυγέμισαν το μάτι, ωστόσο είναι καλή φάση διότι βρίσκεις τα πάντα! Αν χρειαστείς βοήθεια με γερμανικά (τα μεταφρασμένα μενού καμιά φορά δεν εμφανίζουν όλα τα ανταλλακτικά), πες!
    Η μ@λ@κία με αυτά τα γερμανικά sites είναι ότι έχουν τα ίδια πράγματα που θα βρεις σε αντίστοιχα πολωνέζικα, μόνο που οι τιμές των γερμανών είναι συνήθως διπλάσιες, ενίοτε και τριπλάσιες! Η χειρότερη μ@λ@κία είναι ότι όποτε προσπάθησα να επικοινωνήσω με διάφορους πολωνούς, δεν πήρα ποτέ απάντηση από κανέναν...
    Υ.Γ. και το γνωστό ελληνικό μαγαζί από αυτούς τα φέρνει, αλλά καθυστερεί τραγικά και χρεώνει και το κάτι παραπάνω του, όχι όμως και σε απαγορευτικό βαθμό. Η καθυστέρηση είναι το μεγαλύτερό του μειονέκτημα... θα το έχεις διαπιστώσει ήδη! Αντιθέτως οι γερμανοί αποστέλλουν άμεσα! Γενικά το Ost2rad είναι ελαφρώς καλύτερο! Οι τιμές πάνω κάτω είναι σε όλους οι ίδιες, θα δεις μικροδιαφορές και προς τα πάνω και προς τα κάτω στον καθένα, αλλά σε μια παραγγελία με διάφορα τελικά θα σου βγουν παντού τα ίδια!
    Με το καλό να το φτιάξεις το 251 και εύχομαι να το βολτάρεις απροβλημάτιστα τουλάχιστον άλλα 20 χρονάκια! Α, και μακριά από υπερμάστορες, δεν είναι πια εποχές για πεταμένο χρόνο και χρήμα...
    ...το νου σου!!

  9. #579
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DEMONIKOS Προβολή μηνύματος
    ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΧΑΙΡΕΤΙΣΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ
    Καλώς όρισες Δαιμονικέ!
    ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΕΤΖ 251 ΤΟΥ 92 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΜΙΣΟΥΣ 20 ΧΡΟΝΩΝ
    Παρομοίως, 25 έτη με ΕΤΖ 251.
    ΕΝΑ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΟ ΠΡΩΙΝΟ ΤΟΥ 2012 ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΣΤΑ ΚΡΥΑ …ΤΗΣ ΟΔΟΥ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΒΑΡΩΝΤΑΣ ΜΠΙΕΛΛΑ- ΣΤΡΟΦΑΛΛΟ.
    Φθινοπωρινό εμένα από καμπάνα συμπλέκτη.

    Η ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΜΕΝ ΕΝΑΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕ
    Περίεργο!.... Πότε πήγες στον Ρογδάκη;
    Ο ΔΕ ΑΛΛΟΣ ΣΤΗ ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΑΝΕΒΑΖΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ.
    Πόσα σου είπε;
    (ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΥΠΕΡΜΑΣΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΑ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!!!!!!).


    Υ.Γ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΒΙΔΑΣ ΤΗΣ ΝΕΚΡΑΣ (ΒΑΛΒΙΔΑΣ ON-OFF ΓΙΑ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΛΥΧΝΙΑ Ν) ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΑΛΟΙΦΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΠΕΙΡΩΜΑ ΜΕ ΓΟΜΑΛΑΚΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΠΛΑΝΗ ΟΠΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΑΞΟΝΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΛΙΚΗ ΤΑΠΑ.Η ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΑΛΟΥΜΙΝΟΚΟΛΛΗΣΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ.
    Ακριβώς δίπλα-κολλητά με την πλαστική βίδα νεκράς είναι μια στρογγυλή εσοχή και έχει μια μεταλική τάπα-φλούδα. Αυτήν εννοείς;
    Η ΜΖ μου χάνει ακριβώς ανάμμεσα στις δύο.Δεν υπάρχει ορατό σπάσιμο. Η μεταλική εσοχή εισχωρεί στο σημείο που η πλαστική βίδα πιάνει πάνω στο καπάκι. Δηλαδή ένα κομματάκι βίδας νεκράς δεν πιάνει πουθενά. Από την μεριά της μεταλικής εσοχής. Πρόσφατά καταστράφηκε η μεταλική τάπα που λες. Δεν φταίει αυτό βέβαια για την διαρροή γιατί και πριν ειχε διαρροή.
    Δαιμονικέ, έβγαλες την βίδα νεκράς και την άλοιψες με γομαλάκα. Με τι εργαλείο; Έχει τετράγωνο κεφάλι αν θυμάμαι καλά. Και 1-2 φορές που επιχείρησα με πένσα, σταμάτησα εγκαίρως γιατί είδα οτι θα χαλάσει το πλαστικό της. Άλλος κίνδυνος απο το βγάλσιμό της, υπάρχει; Απλά βιδώνεις και όλα καλά;
    Έμαθες από Ν.Ιωνία, πόσα ζητάει για αλουμινοκόλληση;

  10. #580
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MZ251 Προβολή μηνύματος
    Να σαι καλά για τις πληροφορίες! Εδώ και 4-5 μερες δεν έχω προλάβει να κάνω τίποτα. Ελπίζω μέσα στη βδομάδα να ασχοληθώ και θα ενημερώσω. 15 χρόνια δεν μου έχει τύχει να μπουκώσει η εξάτμιση και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ. Την άνοιγα σε καμιά εθνική και ξεκάπνιζε, αλλά τώρα δεν ανεβάζει στροφές και πίσω δεν βγάζει καθόλου κάπνα, γι αυτό μάλλον λέω για μπούκωμα. Θα κοιτάξω βέβαια και αυτά που αναφέρεις.
    Φίλε, κύτταξες την ποσότητα λαδιού μίξης στο δοχείο;

  11. #581
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokkiklhs Προβολή μηνύματος
    Ξεκίνα με ένα καινούργιο μπουζάκι NGK B7HS και ρίξε κι ένα καθάρισμα στο καρμπ, μόνο πρόσεξε να μην πειράξεις το ύψος της βελόνας και σημείωσε ακριβώς πού είναι γυρισμένες οι βίδες του αέρα και του ρελαντί (σφίξε τις μέχρι μέσα και μέτρα ακριβώς στροφές από εκεί που είναι τώρα, ώστε να τις ξανανοίξεις ακριβώς εκεί που ήταν όταν θα είσαι έτοιμος)
    Ρυθμίζουμε πάντα την βίδα ρελαντί στις 1200 στροφές. "Άλλη βίδα αέρα" εννοείς την βίδα του τσοκ με το παξιμάδι;
    Με προβληματίζει που λες ότι δε βλέπεις κάπνα από την εξάτμιση... τσέκαρε σωληνάκια/ντίζα/τρόμπα λαδιού, μην τυχόν κι έχεις κάνα πρόβλημα με τη λίπανση...
    Α, και όλοι λένε να ΜΗΝ ανακατεύουμε διαφορετικές ποιότητες λαδιού στο δοχείο, αν βάζεις το κλασικό ορυκτέλαιο συμπλήρωσε με τέτοιο, αν βάζεις ημισυνθετικό πάλι να συμπληρώσεις με το ίδιο! Δεν έχω πειραματιστεί με αυτό, αλλά έχω ακούσει άσχημες ιστορίες, οπότε καλύτερα να αποφεύγουμε τις "περίεργες" δοκιμές!
    Πολλές φορές έχω ανακατέψει συμβατικό λάδι 2Τ με ημισυνθετικό και συνθετικό. Κανένα πρόβλημα.
    Κοκκίκλη, το 2002 πριν αλλάξω εξάτμιση στον Ρ., έκανα ακριβώς αυτά που λες για να εξαντλήσω κάθε πιθανότητα: Καθαρισμός-φύσημα καρμπυρατέρ, διακόπτη βενζίνης, φίλτρου αέρα, καθαρισμός φίλτρων βενζίνης, αλλαγή μπουζί και πίπας, έλεγχος στις ασφάλειες και στο λάδι 2Τ. Το προβλημα παράμενε. Πήγα Ρ. Με το που πατά την μανιβέλα, λέει: Εξατμιση. Έβαλα καινούργια.

  12. #582
    Με ρίζες στην μεταπολεμική μηχανολογία του πρώην ανατολικού μπλοκ, αυτό που θα πρέπει να προσέχεις είναι να υπάρχει λάδι μίξης στο δοχείο και όχι αν είναι συνθετικό, ημισυνθετικό ή απλά σπορέλαιο.
    Κάποτε έβαζαν λάδι 30άρι αν θυμάμαι καλά στη μίξη, ρευστό να είναι και να λιπαίνει, δεν παίρνει χαμπάρι ο μεζές από τέτοια.

  13. #583
    Σωστός ο παίχτης!
    Αλλά καλό είναι να βάζουμε ένα καλό ημισυνθετικό λάδι μίξης, λέει ο Ρογδάκης.

  14. #584
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω φυσούνες μπροστά καλαμιών?
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  15. #585
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gi_4ce Προβολή μηνύματος
    Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω φυσούνες μπροστά καλαμιών?
    https://www.google.gr/#q=%CF%86%CF%8...B9%CF%89%CE%BD

Παρόμοια θέματα

  1. Rider Sainct killed in Egypt crash
    από Julius στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2004, 12:18
  2. Please help... όχι και ghost rider!!!
    από viki στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 15:02
  3. Shadow Rider - This is not what you expect!... RapidShade
    από RapidShade στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2004, 13:17
  4. ΩΧ,ωΧ.....ο X-rider....
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 10:46
  5. Searching For A Russian Speaking Rider
    από Odyssey στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 14:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF