Σελίδα 40 από 60 ΠρώτοΠρώτο ... 30353637383940414243444550 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 586 έως 600 από 887

Θέμα: MZ Riders Greece!!!

  1. #586
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gi_4ce Προβολή μηνύματος
    Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω φυσούνες μπροστά καλαμιών?
    Μπες στο ebay.de και ψάξε mz faltenbalg, έτσι τις λένε οι γερμαναράδες...
    ...το νου σου!!

  2. #587
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2014
    Μηνύματα
    7
    ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΘΑ ΣΑΣ ΤΑ ΓΡΑΨΩ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟΣ.
    <<ΚΟΚΙΚΛΗ>> ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΕΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ SITE ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ.ΕΛΑΣΤΙΚΕΣ ΚΑΛΥΠΤΡΕΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΙΚΡΟΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΣΙΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑΝ ΣΚΑΣΙΜΑΤΑ,ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΑΝΩ ΠΑΡΕΔΩΣΑΝ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ ΤΑ ΞΕΝΑ.ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΕΠΕΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΛΛΗΝΑ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ .ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΙΔΕΑ ΑΣ ΜΑΣ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΕΙ.
    <<STODIAOLO>> ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΤΗΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΠΗΓΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ.ΕΙΧΕ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗ ΘΗΣΕΩΣ ΑΠΟ ΚΕΙ ΨΗΛΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΚΟΝΤΑ.ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΝΘΕΡΜΟΣ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΣΤΡΟΦΑΛΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΤΙ ΕΙΔΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΓΥΡΙΣΕΙ ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ.ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΕΞΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ??
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΠΕΝΤΑΚΟΣΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΣΤΡΟΦΑΛΟΥ ΑΛΛΑΓΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΚΙΒΩΤΙΟΥ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΕΙΧΑΝ ΜΙΚΡΗ ΦΘΟΡΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΕΤΟΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΠΑΝΩ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΖΜΑΝ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΑ Η ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΦΙΞΙΜΟ ΜΙΑΣ ΒΙΔΑΣ!!!!!! (ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΕΤΑΓΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 3η 4η ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΦΘΟΡΑ ΦΟΥΡΚΕΤΩΝ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΛΑΣΚΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΜΥΛΟΥ ΠΟΥ ΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΤΟΝ ΕΠΙΛΟΓΕΑ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ.)
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΙΔΑ ΝΕΚΡΑΣ.
    ΣΟΥ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΩ (ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟΧΩ ΠΕΤΥΧΕΙ!!) ΠΕΝΤΕ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ.
    1η φωτο:EINAI ΤΟ ΔΕΞΙΟ ΤΜΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΟΤΑΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΚΑΠΑΚΙ.ΕΧΩ ΞΕΒΙΔΩΣΕΙ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΒΑΛΒΙΔΑ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΟΠΗ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΠΑ.
    2η φωτο:ΕΔΩ ΤΟ ΔΕΞΙΟ ΤΟ ΔΕΞΙΟ ΤΜΗΜΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΟΤΑΝ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ.
    3η & 4η φωτο: ΕΔΩ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟΝ ΑΞΟΝΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΡΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΔΡΑΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΒΟΗΤΗ ΟΠΗ!! ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ.ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΑΠΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΑΚΡΟ ΤΟΥ ΑΞΟΝΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΡΡΟΗ ΛΑΔΙΟΥ ΚΥΡΙΩΣ ΟΤΑΝ ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ.(ΕΔΩ ΜΕ ΤΑΠΑ ΚΑΙ ΧΑΝΕΙ ΟΤΑΝ ΔΙΑΣΤΕΛΛΕΤΑΙ!!!)
    Η ΒΑΛΒΙΔΑ ΤΩΡΑ ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΕΞΑΓΩΝΟ ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΤΣΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΕΧΕΙΣ ΞΕΣΥΝΔΕΣΕΙ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΑΚΙ ΕΧΕΙΣ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΣ.ΚΑΛΟΥ ΚΑΚΟΥ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕ ΠΡΩΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΞΕΡΑΜΕΝΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΔΕΙΑΖΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΡΤΕΡ.ΑΝ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΠΙΛΟΓΕΑ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΠΛΑΣΤΙΚΟΣ ΜΠΕΖ ΔΙΣΚΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΜΙΑ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΕΠΑΦΗ.ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΛΒΙΔΑ ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΝΕΚΡΑ.ΚΑΝΕΙ ΣΩΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΤΑΛΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΒΑΛΒΙΔΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΝΑΒΕΙ Η ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΛΥΧΝΙΑ Ν ΣΤΟ ΚΟΝΤΕΡ.
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΒΑΛΒΙΔΑΣ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΛΑΔΙΑΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΑΛΟΙΦΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΙΔΩΝΕΙΣ.ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΡΟΤΟΥ ΓΕΜΙΣΕΙΣ ΛΑΔΙ ΤΟ ΚΑΡΤΕΡ.
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΠΑ ΔΙΠΛΑ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ SITE ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΑΝ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ.ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ.ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΑΞΟΝΑΚΙ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ΤΟΧΕΙ ΦΕΡΕΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΣΕ ΤΟΡΝΟ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΕΦΑΡΜΟΣΤΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΠΑΝΩ ΣΑΝ ΤΑΠΑ.ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΜΙΝΟΚΟΛΛΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΜΟΡΦΗ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΥΜΕΝΟ.
    ΠΟΣΟ ΧΡΕΩΝΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.
    ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ.!!!!!!!!!
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 1.jpg‎   2.jpg‎   3.jpg‎  

  3. #588
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2014
    Μηνύματα
    7
    ΚΑΙ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 4.jpg‎   5.jpg‎  

  4. #589
    Δαιμονικέ, εσύ είσαι κανονικός μάστορας!
    Η μεταλική τάπα δίπλα στην βαλβίδα νεκράς δεν έχει τρύπα. Έσπασε και έβγαλα το μεταλικό στρογγυλό ελασματάκι που εφάρμοζε μέσα στην στρογγυλή μεταλική εσοχή=μεταλική τάπα όπως λες. Αν και εγώ δεν βλέπω τάπα εκεί. Μεταλική στρογγυλή εσοχή, βλέπω.
    Εντάξει είναι εξάγωνη η βαλβίδα. Θέλει μπουζόκλειδο.

  5. #590
    Δηλαδή, Δαιμονικέ, έσπασε αυτό το μικρό μεταλικό στρογγυλό ελασματάκι που εφάρμοζε μέσα στην στρογγυλή εσοχή που είναι κολλητά στην βαλβίδα νεκράς.

  6. #591
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DEMONIKOS Προβολή μηνύματος
    ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΘΑ ΣΑΣ ΤΑ ΓΡΑΨΩ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟΣ.
    .
    .
    .
    ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ.!!!!!!!!!
    Καλώς ήρθες στο φόρουμ, οι πληροφορίες σου είναι πολύ ενδιαφέρουσες.

    Μην γράφεις με κεφαλαία, σε ενα φόρουμ το να γραφεις με κεφαλαία ειναι σαν να φωνάζεις στον αλλο που διαβάζει, κι εκτός αυτού είναι και κουραστικό στο διάβασμα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #592
    Σαββατοκύριακο θα ασχοληθώ με την ΜΖ και την κόλληση της βαλβίδας νεκράς. Δαιμονικέ και όποιος άλλος ξέρει, μετά το βγάλσιμο της βαλβίδας νεκράς και το άπλωμα της κόλλας στο σπείρωμά της, την βιδώνουμε κανονικά όπως κάθε βίδα η πρέπει να κάνουμε και κάτι άλλο; Π.χ. αντιστοίχιση σημειων βίδας-έδρας;
    Για να μην κάνω καμμιά πατάτα και τρέχω μετά στους....ειδικούς!....

  8. #593
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Διαβάζει κανείς από τους moderators?

    Παράκληση από τον φίλο χρήστη makis71 (ΜεΖεδόβιος κι αυτός) αν μπορεί να γίνει reset στο password του και να του στείλετε νέο ή εν πάση περιπτώσει να επικοινωνήσετε στη διεύθυνση email που έχει δηλώσει για το φόρουμ, διότι ξέχασε τον κωδικό του και δε μπορεί να συνδεθεί!!
    Ευχαριστώ εκ μέρους του...
    ...το νου σου!!

  9. #594
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2014
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STO DIAOLO Προβολή μηνύματος
    Σαββατοκύριακο θα ασχοληθώ με την ΜΖ και την κόλληση της βαλβίδας νεκράς. Δαιμονικέ και όποιος άλλος ξέρει, μετά το βγάλσιμο της βαλβίδας νεκράς και το άπλωμα της κόλλας στο σπείρωμά της, την βιδώνουμε κανονικά όπως κάθε βίδα η πρέπει να κάνουμε και κάτι άλλο; Π.χ. αντιστοίχιση σημειων βίδας-έδρας;
    Για να μην κάνω καμμιά πατάτα και τρέχω μετά στους....ειδικούς!....
    Mάλλον δεν σε έχω προλάβει βλέπω είσαι αποφασισμένος!!Αν την ξεβίδωσες την βαλβίδα δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο την περνάς με στεγανοποιητικό και την ξαναβιδώνεις ,απλά πράγματα.
    Εκεί που με παραξενεύεις είναι με την οπή και την τάπα.Για να σου δείξω λίγο πως είναι αυτές οι τάπες θα σου πω ότι ίδιες ακριβώς χρησιμοποιούνται στα αυτοκίνητα(μεγαλύτερου μεγέθους) για να προστατέψουν το σώμα της μηχανής από σπάσιμο λόγω παγώματος των ψυκτικών υγρών.
    Ψάξε στο google για core plugs και θα δείς αρκετές εικόνες.
    Στη Σπύρου Πάτση κυκλοφορούσαν στο ελεύθερο εμπόριο αλλά για αυτοκίνητα, (μεγαλύτερες διαμέτρους) τόσο μικρές δεν είχα δει.
    Τέλος πάντων η ουσια είναι ότι αν αυτή λείπει υπάρχει σημαντική διαρροή λαδιού.
    Αν θες να πειραματιστείς υπάρχουν στα βιομηχανικά εποξικές κόλλες για συγκόλληση και γεμίσματα σε μέταλλα.(θα τις βρεις με διάφορες βαρύγδουπες λεξεις <<ψυχρή κόλληση, ψυχρή οξυγονοκολληση κ.λ.π. >> κατά βάση εποξικές κόλλες δυο συστατικων είναι.)
    Καλή επιτυχία όπως και αν το αντιμετωπίσεις.

  10. #595
    Δαιμονικέ αυτή η στρογγυλή μεταλική τάπα= core plug μπαίνει-εφαρμόζει στην στρογγυλή εσοχή που βρίσκεται κολλητά στην βίδα νέκρας.
    Η εσοχή δεν έχει τρύπα η ράγισμα! Ποιος λόγος υπήρχε και έβαλαν εκεί core plug;
    Είχε σπάσει και δεν έβαλα core plug προχθές κατά την δημιουργία φλαντζόκολλας στο σπείρωμα της βαλβίδας νεκράς. Γέμισα την εσοχή με αυτήν την κόλλα.
    Καθάρισα πολύ καλά το σπείρωμα της βαλβίδας νεκράς και την έδρα της με βενζίνα και τά άφησα να στεγνώσουν. Μετά έβαλα κόλλα από την μέση του σπειρώματος και προς την κεφαλή της βίδας νεκράς. Για να μην πέσει κόλλα στο κάρτερ. Ακόμα δεν έβαλα λάδι στο κάρτερ.
    Θα βάλω φωτογραφία της κόλλας για να μου πεις την γνώμη σου.

  11. #596
    Είχε σπάσει και δεν έβαλα core plug-τάπα προχθές κατά την δημιουργία φλαντζόκολλας στο σπείρωμα της βαλβίδας νεκράς. Γέμισα την εσοχή με αυτήν την κόλλα.
    Είχε σπάσει η core plug μεταλική τάπα που μπαίνει στην εσοχή και απλά γέμισα την εσοχή με κόλλα.
    Τελευταία τροποποίηση από STO DIAOLO; 10/03/2014 στις 13:34.

  12. #597
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2014
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STO DIAOLO Προβολή μηνύματος
    Δαιμονικέ αυτή η στρογγυλή μεταλική τάπα= core plug μπαίνει-εφαρμόζει στην στρογγυλή εσοχή που βρίσκεται κολλητά στην βίδα νέκρας.
    Η εσοχή δεν έχει τρύπα η ράγισμα! Ποιος λόγος υπήρχε και έβαλαν εκεί core plug;
    Είχε σπάσει και δεν έβαλα core plug προχθές κατά την δημιουργία φλαντζόκολλας στο σπείρωμα της βαλβίδας νεκράς. Γέμισα την εσοχή με αυτήν την κόλλα.
    Καθάρισα πολύ καλά το σπείρωμα της βαλβίδας νεκράς και την έδρα της με βενζίνα και τά άφησα να στεγνώσουν. Μετά έβαλα κόλλα από την μέση του σπειρώματος και προς την κεφαλή της βίδας νεκράς. Για να μην πέσει κόλλα στο κάρτερ. Ακόμα δεν έβαλα λάδι στο κάρτερ.
    Θα βάλω φωτογραφία της κόλλας για να μου πεις την γνώμη σου.

    Η εσοχή που βλέπεις είναι κανονικότατη τρύπα αλλά όπως το βλέπεις τώρα που το μοτέρ είναι δεμένο, από μέσα έχει φωλιάσει το άκρο του άξονα που σου δείχνω στην τρίτη κατά σειρά φωτό.(Στο σημειώνω με κίτρινο περίγραμμα).Ετσι λοιπόν για να πετύχουν στεγανοποίηση βάζαν την τάπα από την εξωτερική πλευρα.
    Εγω έχω αναρωτηθεί γιατί σε αυτό το σημείο άφησαν τρύπα.Θα μπορούσαν εκ κατασκευής στη χύτευση να είχαν κλειστή την εξωτερική πλευρά και να μην χρειάζεται τάπα.Να είναι κατασκευαστική αστοχία??!!
    Ισως οι μάστορες που τις δουλεύουν χρόνια να ξέρουν κάτι παραπανω.
    Οι φλατζόκολλες είναι δυο κατηγοριών.Η μια κατηγορία είναι με βάση την γομαλάκα και η άλλη με βάση τη σιλικόνη.
    Η γομαλάκα κυκλοφορεί σε πυκνόρευστη μορφή σε σωληνάρια ή λεπτόρευστη σε μπουκαλάκια(ΙΝΔΙΑΝΟΣ της permatex ευρέως διαδεδομένη).
    Εχουν άριστα αποτελέσματα στην στεγανοποίηση σπειρωμάτων.Υστερούν λίγο σε ελαστικότητα και στις ψηλές θερμοκρασίες.Διαλύονται μόνο με οινόπνευμα.Πάντως όταν χώρισα το σώμα της μηχανης στη μέση είδα ότι είχαν στεγανοποιήσει περιμετρικά τα δυο τμήματα με τέτοιο υλικό.
    Οι σιλικονούχες έχουν μεγαλύτερη ελαστικότητα, αντοχή στις θερμοκρασίες αλλά όχι καλή πρόσφυση σε όλα τα υλικά.(permatex επίσης διαδεδομένη).
    Στην περίπτωσή σου αν έχεις βάλει στην εσοχή φλατζόκολλα δεν νομίζω ότι θα το κρατήσει.
    Προτιμότερο για μένα θα ήταν εποξική κόλλα δυο συστατικών.Στην Μαυρομιχάλη στον Πειραιά (ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ) είχα πάρει πριν από χρόνια τέτοια κόλλα ενισχυμένη με ίνες αλουμινιου για να κλείσω ρωγμή σε αλουμινένιο καπακι μηχανής με πολύ καλό αποτέλεσμα.Δεν είναι τόσο ρευστο οσο οι κόλλες,είναι κατι σαν στόκος.
    Άλλο τι να σου πω δεν ξέρω θέλει έρευνα και πειραματισμό.

  13. #598
    Δηλαδή εκτός από την βαλβίδα νεκράς, τρέχει και από την εσοχή που δεν έχει core plug τάπα, το κέρατό του, όπως τα λες, Δαιμονικέ.
    Τελευταία τροποποίηση από STO DIAOLO; 11/03/2014 στις 09:10.

  14. #599
    Φλαντζόκολλα με σιλικόνη έβαλα, θα στην δείξω.

  15. #600
    Για αυτή την κόλλα, τι λες, Δαιμονικέ; Για να γεμίσω την εσοχή...
    http://www.toolstore.gr/permatex-col...l#.Ux68uz9_vCd
    Permatex COLD WELD,ψυχρη συγκολληση
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων permatex_cold-weld.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από STO DIAOLO; 11/03/2014 στις 08:48.

Παρόμοια θέματα

  1. Rider Sainct killed in Egypt crash
    από Julius στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2004, 12:18
  2. Please help... όχι και ghost rider!!!
    από viki στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 15:02
  3. Shadow Rider - This is not what you expect!... RapidShade
    από RapidShade στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2004, 13:17
  4. ΩΧ,ωΧ.....ο X-rider....
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 10:46
  5. Searching For A Russian Speaking Rider
    από Odyssey στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 14:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF