Σελίδα 47 από 60 ΠρώτοΠρώτο ... 37424344454647484950515257 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 691 έως 705 από 887

Θέμα: MZ Riders Greece!!!

  1. #691
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2014
    Μηνύματα
    9
    οχι καινουρια

  2. #692
    Κι έβγαλε τόσες πολλές ζημιές βρε παιδί μου!

  3. #693
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2014
    Μηνύματα
    9
    Δεν μου της εβγαλε με το καλημερα στην διαρκεια των 8 πρωτων ετων τις εβγαλε δηλ στα πρωτα περιπου 130000 χλμ .Απο κει και μετα δεν εχει ζητησει τιποτα περα απο ψιλοπραγματα

  4. #694
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από redfire7 Προβολή μηνύματος
    Δεν μου της εβγαλε με το καλημερα στην διαρκεια των 8 πρωτων ετων τις εβγαλε δηλ στα πρωτα περιπου 130000 χλμ .Απο κει και μετα δεν εχει ζητησει τιποτα περα απο ψιλοπραγματα
    130.000 χλμ;;;;; Πολύ ζημιάρικο το κόβω φιλαράκι.

  5. #695
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2014
    Μηνύματα
    4
    Για να γνωρίζετε πως έχει:
    Ήταν η πρώτη μου μοτοσυκλέτα (ETZ 251) και η εμπειρία ήταν τόσο τραυματική που ούτε ζωγραφιστή δε θέλω να τη βλέπω.
    Προσπάθησα σκληρά να τη συμπαθήσω αλλά μάταια.Γνωστός μάστορας έπεξε το ρόλο του σε αυτό.
    Επίσης δε θα ξεχάσω σε ένα μοτό που ένας παθών την είχε βάλει κάτω με μια βαριοπούλα και της "εξηγούσε".
    ΑΛΛΑ:Έμαθα να ψάχνω,να κρατάω κατσαβίδι,να κάνω σούζες και να βρίζω.
    Πάρ'αυτα επειδή κάτι θυμάμε τα παραθέτω εδώ (μπορεί να έχουν ήδη αναφερθεί) μπας και χρησιμεύσουν (Κάποτε υπήρχε και "CLUB" στεγαζόμενο στη ΛΕΜΟΤ,τα μέλη του ήταν πραγματικά γνώστες του τι χρειαζόταν η μοτοσυκλέτα για να τσουλάει απροβλημάτιστα).
    -Αναρτήσεις: Υπήρχαν KONI για πίσω με ρύθμιση προφόρτησης,είχαν μαύρο ελατήριο,όπου τα βρείτε πάρτε τα αξίζουν.
    Για το μπροστινό η λύση είναι πειραματισμός με λάδια και αποστάτες πάνω για προφόρτιση (όποιος ανοίξει το παλίο μπροστινό μου θα βρει απο 3 εικοσάρικα,δρχ, μέσα).
    -Οπωσδήποτε αλλαγή της ασφαλιοθήκης και.. εγκατάσταση πηνίων.Δε νοήτε μοτοσυκλέτα χωρίς μανιατό.Αυτό λύνει το βασικό πρόβλημα, μπορεί να δουλέψει χωρίς μπαταρία.
    Εν αντιθέση με όλες τις σύγχρονες μοτοσυκλετες το MZ δεν θα σε αφήσει ποτέ αν ξέρεις, απλά και μόνο επειδή δεν έχει ηλεκτρονική.'Ενα σετ πλατίνες καλό είναι να υπάρχει,έστω και ένα κομμάτι γυαλόχαρτο θα κάνει τη δουλεία.
    Για εμένα η σέλα θέλει άλλο υλικό,κατ'οπιν συνενόησης με ταπετσέρη που είχε έτοιμο κάλυμα,την άνοιξα πρόσθεσα,αφαίρεσα διαφορετικής ποιότητας υλικό και την πήγα για τοποθέτηση καλύματος.- Αυτό θέλει απλά χρόνο,κανείς δεν θα στο κάνει,προσθέτεις και δοκιμαζεις, αφαιρείς και δοκιμάζεισ κλπ μέχρι να φτάσεις στο σωστό.
    Προσοχή στους πειραματισμούς με το καρμπυρατέρ, δεν έχει reed ότι φεύγει και χωράει πάει στον κύλινδρο.
    Η τρόμπα λαδιού μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα,όποιος θέλει την ξηλώνει και κάνει τη μίξη manual στο ντεπόζιτο.-Ακραίο-
    Τέλος το μπρουρόσομπο(aka εξάτμιση) μπορεί να ανοιχτεί προσεκτικα (πάνω στη ραφή) και να ξανακλείσει με εσωτερικό δαχτυλίδι και βίδες,ώστε να μπορείτε να το ανοίγετε και να το καθαρίζετε σε τακτά χρονικά διαστήματα.
    Τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι δύσκολο για κάποιον που επιμένει να έχει στην κατοχή του MZ (Με τέτοια θέληση μπορεί να κόψει το κάπνισμα,να χάσει 30 κιλά και να "βγάλει" την ομορφότερη γκόμενα μέσα σε 5 λεπτά,απροβλημάτιστα). Εγώ δεν μπορώ,δεν θέλω κλπ.

  6. #696
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Καλώς τον!
    Εγώ μπορώ να πω με βεβαιότητα πως από αυτά που γράφεις και με τον τρόπο που τα γράφεις, σίγουρα το αγάπησες και το αγαπάς το 251, ασχέτως με το τι λες...
    Ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου, αλλά και τις γνώσεις σου μαζί μας, κι εύχομαι να το ξανασκεφτείς και να σε ξαναδούμε στην παρέα των ενεργών μεζεδόβιων!


    Ερώτηση: Όταν λες εγκατάσταση πηνιών (μανιατό κλπ), τι ακριβώς παίζει; Γίνεται; Ξέρεις λεπτομέρειες; Αυτή η μ@λ@κία με το alternator που κάνανε οι γερμαναράδες ήταν όντως για κλωτσιές, αν αλλάζεται εύκολα με κάτι συγκεκριμένο και οικονομικό, προφανώς ενδιαφέρει όλους...
    Εκτός αν εννοείς την κλασική VAPE, που αν και κάνει δουλειά, είναι πανάκριβη, κοστίζει περισσότερο από την αγορά ενός ολόκληρου ΜΖ σήμερα...
    ...το νου σου!!

  7. #697
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexkollias Προβολή μηνύματος
    Για να γνωρίζετε πως έχει:Ήταν η πρώτη μου μοτοσυκλέτα (ETZ 251)
    Καλώς όρισες!
    Προσπάθησα σκληρά να τη συμπαθήσω αλλά μάταια.Γνωστός μάστορας έπεξε το ρόλο του σε αυτό
    Μπορείς να μας πεις, ποιος;
    Πάρ'αυτα επειδή κάτι θυμάμε τα παραθέτω εδώ
    Χρήσιμα τα όσα έγραψες.
    -Αναρτήσεις: Υπήρχαν KONI για πίσω με ρύθμιση προφόρτησης,είχαν μαύρο ελατήριο,όπου τα βρείτε πάρτε τα αξίζουν.
    Σώστος. Αυτά είχα στην ΜΖ μου από το 1991 έως το 2013. Η μοναδική συντήρηση που έκανα ήταν μια αλλαγή τσιμουχών και λαδιού στην KONI-Καλλιρόης τότε. Τα έχω ακόμα σε πολύ καλή κατάσταση αποθηκευμένα για να τα βάλω όταν χαλάσουν τα γνήσια της ΜΖ που έβαλα στην ανακαίνιση της μηχανής μου.
    -Οπωσδήποτε αλλαγή της ασφαλιοθήκης και.. εγκατάσταση πηνίων.Δε νοήτε μοτοσυκλέτα χωρίς μανιατό.Αυτό λύνει το βασικό πρόβλημα, μπορεί να δουλέψει χωρίς μπαταρία.
    Έβγαλα την ασφαλειοθήκη με τις μακρουλές ασφάλειες και έβαλα ασφαλειοθήκη ΜΖ με τετράγωνες. Αυτό με τα πηνία είναι ενδιαφέρον! Πες λεπτομέρειες!
    Εν αντιθέση με όλες τις σύγχρονες μοτοσυκλετες το MZ δεν θα σε αφήσει ποτέ αν ξέρεις, απλά και μόνο επειδή δεν έχει ηλεκτρονική.'Ενα σετ πλατίνες καλό είναι να υπάρχει,έστω και ένα κομμάτι γυαλόχαρτο θα κάνει τη δουλεία.
    Η ΜΖ μου έχει ηλεκτρονική από τη μάνα της. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Μπορεί να χαλάσει η ηλεκτρονική στα καλά-καθούμενα;
    Για εμένα η σέλα θέλει άλλο υλικό,
    Σωστά.Και η δερματίνη της είναι σκληρή και κόβεται.Άλλαξα υλικό και δερματίνη.
    Προσοχή στους πειραματισμούς με το καρμπυρατέρ, δεν έχει reed ότι φεύγει και χωράει πάει στον κύλινδρο.
    Θύμαμαι παλιά-κάποια εποχή, βλέπαμε ΜΖ με reed που τοποθετούσαν οι μάστοροι της εποχής.
    Τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι δύσκολο για κάποιον που επιμένει να έχει στην κατοχή του MZ (Με τέτοια θέληση μπορεί να κόψει το κάπνισμα,να χάσει 30 κιλά και να "βγάλει" την ομορφότερη γκόμενα μέσα σε 5 λεπτά,απροβλημάτιστα). Εγώ δεν μπορώ,δεν θέλω κλπ.
    Σιγά, μας έκανες supermen!!!

  8. #698
    Προφανώς ο φίλος μιλάει γι' αυτό:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	150point.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	44,9 KB 
ID:	322770

    Και βρίσκεται εδώ:

    http://www.powerdynamo.biz/eng/syste...4/9522inst.php

    Κάτι παρόμοιο βγαίνει και για το JAWA 350 που έκανα ανακατασκευή, αλλά εγώ είμαι μαζόχας και γουστάρω πλατίνες (όπως λένε τα αμερικλανάκια, ότι δουλεύει μην το πειράζεις).

  9. #699
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2014
    Μηνύματα
    4
    -Επειδή δεν το είχα ψάξει τότε δεν ξέρω ποία είναι ακριβώς η μετατροπή,το "πρόβλημα" το περιγράφει κάποιος στο αγγλικό forum:
    "the MZ alternator uses field coils, which need a battery to produce a magnetic field. The Suzuki had a fixed magnet rotor, as do most jap bikes"
    Η Powerdynamo παράγει μετατροπή σε 12 Volt και ναι μεν έχει μια πατέντα ώστε να δουλεύει χωρίς μπαταρία αλλά χρησιμοποίει έναν πυκνωτή μεγάλης χωριτικότητας,το ζητούμενο είναι να μπορεί να πάρει μπρός χωρίς τίποτα από τα παραπάνω.Γιά το VAPE δε γνωρίζω-και είναι όντως ακριβό.Μάλλον χρειάζετε συμβουλή από ηλεκτρολόγο μοτοσυκλετών,αυτός θεορητικά άμα έχει γνώσεις και όρεξη θα μπορέσει να απαντήσει στο ερώτημα αν μπορεί να γίνει μετατροπή με ανταλλακτικά από άλλη μοτοσυκλέτα (και δη μεταχειρισμένα για χαμηλό κόστος).
    -Η ηλεκτρονική μπορεί να σε αφήσει ανά πάσα ώρα και στιγμή,με αυτό έχουμε συμβιβαστεί χρόνια τώρα, πλατίνες τέρμα.
    -Όσο για τους μάστορες όπως γνωρίζετε καλύτερα, δύο έχουν μείνει οπότε καλός η κακώς με αυτούς θα κάνετε κουμάντα.Εγώ στη θέση σας θα προσπαθούσα να βρω χώρο για να μαζέψω 1-2 παρατημένα,λύσιμο για ανταλλακτικά και φτιάξιμο μόνος μου.Άλλοστε αυτή είναι η αξία μιας δίχρονης απλής σε λειτουργία μηχανής.
    Ψάχνοντας βρήκα και τα παρακάτω:
    http://www.youtube.com/watch?v=6ptXHE2i0x0 <--MZ 250/251 service film - full version
    http://www.moonshiners.org.uk/MZ/MZmanual.pdf <-- Repair Manual ETZ250

  10. #700
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Δεν εχω ηλεκτρολογικες γνωσεις αλλα αυτο γινεται στα 50αρια χωρις μπαταρια και μονο με το μανιατοδυναμο στα 6v.Στα 12v και στα μεγαλα κυβικα δεν ξερω αν γινεται.
    Ο ενας μαστορας ειναι ο ΙΩΝΑΣ ο αλλος ποιος ειναι?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #701
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2014
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω ηλεκτρολογικες γνωσεις αλλα αυτο γινεται στα 50αρια χωρις μπαταρια και μονο με το μανιατοδυναμο στα 6v.Στα 12v και στα μεγαλα κυβικα δεν ξερω αν γινεται.
    Ο ενας μαστορας ειναι ο ΙΩΝΑΣ ο αλλος ποιος ειναι?
    ο ρογδάκης

  12. #702
    Προσπάθησα σκληρά να τη συμπαθήσω αλλά μάταια.Γνωστός μάστορας έπεξε το ρόλο του σε αυτό
    Ποιος από τους δύο; Ιωνάς η Ρογδάκης;

  13. #703
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2014
    Μηνύματα
    7
    Αγαπητοί φίλοι
    Μπαίνω στην επικοινωνία σας διότι η 251 μου παρουσιάζει προβλήματα υγείας και χρειάζομαι την γνώμη σας. Ξαφνικά μετά τις 3000 με 4000 στροφές αρχίζει να ρετάρει να κάνει διακοπές και θορύβους. Με το που την βάζω μπροστά το πρωί δεν έχει κανένα πρόβλημα αλλά όταν αρχίσει να ζεσταίνεται μου παρουσιάζει το πρόβλημα. Η εξάτμιση είναι ΟΚ, τα καλώδια καινούργια. Δεν έχω ελέγξει καρμπυρατέρ. Έχει κάποιος αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο?
    Ευχαριστώ

  14. #704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Palaios Προβολή μηνύματος
    Αγαπητοί φίλοι
    Μπαίνω στην επικοινωνία σας διότι η 251 μου παρουσιάζει προβλήματα υγείας και χρειάζομαι την γνώμη σας. Ξαφνικά μετά τις 3000 με 4000 στροφές αρχίζει να ρετάρει να κάνει διακοπές και θορύβους. Με το που την βάζω μπροστά το πρωί δεν έχει κανένα πρόβλημα αλλά όταν αρχίσει να ζεσταίνεται μου παρουσιάζει το πρόβλημα. Η εξάτμιση είναι ΟΚ, τα καλώδια καινούργια. Δεν έχω ελέγξει καρμπυρατέρ. Έχει κάποιος αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο?
    Ευχαριστώ
    Μπουζί, πλατίνες κοίταξες;
    Περισσότερο σε πλατίνες εστιάζω εγώ, αλλά ας πουν και οι κάτοχοι.

  15. #705
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2014
    Μηνύματα
    7
    Αγαπητέ φίλε
    Σε ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου. Η μοτοσυκλέτα έχει ηλεκτρονική και το μπουζί το έχω κοιτάξει. Το περίεργο είναι ότι όλα αρχίζουν όταν ο κινητήρας ζεσταθεί. Όσο είναι κρύος δεν παρουσιάζει πρόβλημα.

Παρόμοια θέματα

  1. Rider Sainct killed in Egypt crash
    από Julius στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2004, 12:18
  2. Please help... όχι και ghost rider!!!
    από viki στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 15:02
  3. Shadow Rider - This is not what you expect!... RapidShade
    από RapidShade στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2004, 13:17
  4. ΩΧ,ωΧ.....ο X-rider....
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 10:46
  5. Searching For A Russian Speaking Rider
    από Odyssey στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 14:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF