Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: ΑΛΥΣΙΔΑ ΚΑΙ ΓΡΑΝΑΖΙ ΓΙΑ F650 (ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ)

  1. #1
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.971

    ΑΛΥΣΙΔΑ ΚΑΙ ΓΡΑΝΑΖΙ ΓΙΑ F650 (ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ)

    Καλησπέρα,
    Μετά από 21.000 χλμ το πίσω γρανάζι χρειάζεται αλλαγή, οπότε μαζί θα αλλάξει και η μαμά αλυσίδα. Ερώτημα: βάζουμε μαμά αλυσίδα και γρανάζια, ή κάτι aftermarket; Έχετε να προτείνετε κάτι; Για αλυσίδα σκέφτομαι CZ, έχω ακούσει καλά λόγια για την αντοχή της και απ' ότι είδα και η μαμίσια CZ είναι...τώρα τί τύπος...Το γρανάζι το πίσω το μαμά πάντως μου είπαν ότι μοιάζει λίγο φτηνιάρικο και μπορώ να βάλω κάτι καλύτερο. Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη από όσους έχουν κάνει την εν λόγω αλλαγή!!!! Ευχαριστώ

  2. #2
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    θα βρεις σε renthal και σε jt για το μηχανάκι σου και εγώ στήν διαδικάσία αλλάγης στο ξαδερφάκι του τόν πηγασο

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    5
    ήθελα και εγώ να δοκιμάσω την τσέχικη αυτή εταιρία μιας και άκουσα καλά λόγια αλλά βρήκα πιο εύκολα την DID PREMIUM X-RING 520/112 (520/112 είναι το νούμερο της αλυσίδας ανεξάρτητα από μάρκα) , δεν νομίζω να το μετανοιώσεις .Γρανάζια προτίμησε σιδερένια ,τα αλουμινένια είναι ελαφρύτερα αλλά είναι για πιο εξεζητημένη χρήση,εγώ πίσω RENTHAL δεν βρήκα (ή δεν βγαίνει ) αλλά τα AFAM είναι πολύ καλά.Με την ευκαιρία πήγα σε 15-47 γρανάζωμα(διμπουζο Dakar) και μου έκατσε πολύ καλά η διαφορά για τη χρήση που κάνω.

  4. #4
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.971
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SEARCH
    ήθελα και εγώ να δοκιμάσω την τσέχικη αυτή εταιρία μιας και άκουσα καλά λόγια αλλά βρήκα πιο εύκολα την DID PREMIUM X-RING 520/112 (520/112 είναι το νούμερο της αλυσίδας ανεξάρτητα από μάρκα) , δεν νομίζω να το μετανοιώσεις .Γρανάζια προτίμησε σιδερένια ,τα αλουμινένια είναι ελαφρύτερα αλλά είναι για πιο εξεζητημένη χρήση,εγώ πίσω RENTHAL δεν βρήκα (ή δεν βγαίνει ) αλλά τα AFAM είναι πολύ καλά.Με την ευκαιρία πήγα σε 15-47 γρανάζωμα(διμπουζο Dakar) και μου έκατσε πολύ καλά η διαφορά για τη χρήση που κάνω.
    Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Την αλλαγή δεν θα την κάνω σε εξουσιοδοτημένο της BMW και εκεί μου πρότεινε αλυσίδα D.I.D. και γρανάζι της JT. Όταν του είπα για την CZ μου είπε πως δεν συγκρίνεται σε ποιότητα και αντοχή με την D.I.D. Πάντως έχω ακούσει καλά λόγια για την τσέχικη, υπήρχαν και κάτι περίστροφα CZ αν είναι η ίδια μάρκα, άρα τα πάνε καλά με τα σιδερικά...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.851
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
    Όταν του είπα για την CZ μου είπε πως δεν συγκρίνεται σε ποιότητα και αντοχή με την D.I.D.
    Από που έβγαλε αυτό το συμπέρασμα?
    Για ποιότητα δεν ξέρω (ούτε κάν πως ορίζεται στις αλυσίδες), αλλά σε αντοχή είναι πολύ καλές και σε πολύ καλές τιμές.

  6. #6
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.971
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Από που έβγαλε αυτό το συμπέρασμα?
    Για ποιότητα δεν ξέρω (ούτε κάν πως ορίζεται στις αλυσίδες), αλλά σε αντοχή είναι πολύ καλές και σε πολύ καλές τιμές.
    Φαντάζομαι πως σε μια αλυσίδα η ποιότητα είναι συνώνυμο της αντοχής και των χλμ που βγάζουν, το πόσες φορές θα χρειαστεί τέντωμα, ή το ότι κάποιες έρχονται από το εργοστάσιο προτεντωμένες. Αυτός συγκεκριμένα χρησιμοποιεί τις D.I.D. με γρανάζι JT χρόνια και μου την πρότεινε. Ίσως είναι το γεγονός ότι η CZ δεν είναι τόσο γνωστή σα φίρμα, ότι είναι τσέχικη κι όχι γιαπωνέζικη...Πάντως σε ένα φόρουμ για Hayabusa πίνανε νερό στο όνομα της CZ, μου έκανε εντύπωση. Το κακό είναι πως πρέπει να ανέβω Αθήνα να πάρω αλλού τη CZ αν καταλήξω εκεί και αλλού τα γρανάζια, που σκέφτομαι σε AFAM.

  7. #7
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.490
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
    Το κακό είναι πως πρέπει να ανέβω Αθήνα να πάρω αλλού τη CZ αν καταλήξω εκεί και αλλού τα γρανάζια, που σκέφτομαι σε AFAM.
    η cz βγαζει και σετ με γραναζια,θα σου ερθει και πιο οικονομικα http://translate.google.com/translat...czretezy.cz%2F
    RIDE MORE TALK LESS

  8. #8
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.971
    CZ σετ αλυσιδογράναζα δε βρίσκω, μάλλον θα καταλήξω εδώ:
    http://www.moto-accessories.gr/greek...atPosition=466

    Κάποιος μου είπε μπροστά γρανάζι να βάλω ΜΟΝΟ μαμίσιο γιατί έχει λέει κάτι τσιμουχάκια για τον θόρυβο,ισχύει αυτό ή λέει βλακείες;
    Επίσης, ρώτησα και για AFAM στον Τασσούλη, η εταιρεία βγάζει δύο σετ για το 650, το ένα στα € 109 με 5άρα αλυσίδα και o-rings και το πιο ακριβό στα € 142 με αλυσίδα 7άρα και x-rings. Ποιά η διαφορά και τί σημαίνει 5άρα και 7άρα; Ευχαριστώ

Παρόμοια θέματα

  1. αλυσίδα και γρανάζια για Honda Ηornet 08
    από immoral στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2013, 16:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF