Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: Τα φώτα σας...

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/04/2010
    Μηνύματα
    13

    Τα φώτα σας...

    Γεια χαρά σε όλους!Είμαι 31 ετών αλλά νέος οδηγός(οδηγώ εδώ κ έξι μήνες).Το πρώτο μου μηχανάκι είναι ένα beverly 300 με το οποίο έχω κάνει περίπου 2000 χλμ κ δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο παράπονο αλλά επειδή διαπιστώνω ότι μου αρέσει η αίσθηση κ τα πλεονεκτήματα που προσφέρει ένα δίτροχο,σκέφτομαι να το αλλάξω για κάτι μεγαλύτερο.
    Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα κινηθώ στο χώρο του μεταχειρισμένου κ πιο συγκεκριμένα για μοντέλο από το 2007 κ μετά.Οι μηχανές που μου αρέσουν είναι 4,άντε το πολύ 6:Στην κορυφή οι tiger κ f800gs.Ακολουθούν οι vstrom κ versys(μόνο η καινούρια,η παλιά δε μου αρέσει καθόλου)κ σε τρίτη μοίρα οι tdm κ fazer.Το ξέρω ότι δεν ανήκουν όλες στην ίδια κατηγορία αλλά μεγάλο ρόλο παίζει πλέον για εμένα κ η εμφάνιση κ αυτές είναι που μου αρέσουν!
    Oι διαδρομές που κάνω είναι κυρίως μέσα στην πόλη αλλά αν είχα μια μηχανή όπως αυτές,σίγουρα θα έβγαινα κ για εκδρομές.Μια φορά το επιχείρησα με το σκουτεράκι κ με κούρασε αρκετά,ιδίως ο αέρας(έχω ύψος 1.92μ.) κ το ''ταβάνι'' των 120km/h.
    Έχω διαβάσει αρκετά συγκριτικά κ αφιερώματα για τα παραπάνω μοντέλα σε forums (κ όχι μόνο)όσον αφορά στις επιδόσεις/οδική συμπεριφορά τους.Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο εδώ,είναι να μάθω πράγματα για το κόστος χρήσης αυτών(εννοώ κατανάλωση,service,ανταλλακτικά.Το κόστος απόκτησης πάνω-κάτω το ξέρω).Ιδίως αν υπάρχει κάποιος που είχε παλιότερα σκουτεράκι κ τώρα έχει μια τέτοια μηχανή κ θα μπορεί άμεσα να κάνει τη σύγκριση με τα συν κ τα πλην των 2 περιπτώσεων,π.χ. πόσο πιο ακριβά πληρώνει κάποια πράγματα στην f800 απ'ότι στο 300άρι.
    Επίσης θα ήθελα συμβουλές για μικρά tips που μπορεί να μου φανούν χρήσιμα κ πιο πολύ για το κομμάτι της δυσκολίας μετάβασης από ένα αυτόματο 300άρι σε μια κανονική μηχανή.
    Απαραίτητη σημείωση:Ζητάω μόνο αυτά τα συγκεκριμένα πράγματα από όσους ασχοληθούν με το thread κ για έναν ακόμα λόγο:ΔΕΝ έχω κάνει test ride καμία από τις 6,δυστυχώς.Όταν με το καλό γίνει αυτό,θα παρθεί κ η τελική απόφαση.Προς το παρόν,θα ήθελα να έχω άποψη για όλα τα υπόλοιπα...

  2. #2
    Ζηκοοοοοοοοοοοοο Το avatar του/της μπακαλογατος
    Εγγραφή
    08/03/2010
    Μηνύματα
    16
    Φιλε δεν εχω οδηγησει καμμια απ αυτες τις μηχανες που περιγραφεις και ετσι δεν μπορω να σου δωσω τα φωτα μου.
    Ομως σαν παλιοσειρα μπορω να σου δωσω γενικες συμβουλες οπως οι κατωθι

    1) Αμα σου κανει κλικ μια μηχανη παρτην.Καλυτερα να σπασεις τα μουτρα σου αμα βγει μαπα το καρπουζι,παρα να την εχεις απωθημενο μια ζωη.
    2)Να ξερεις οτι γενικα και συνηθως, οι ευρωπαικες μοτοσυκλεττες σε βαθος χρονου, ειναι πιο ευρωφαγες απο τις γιαπωνεζες,ομως απο την αλλη κατα 99% σε αποζημιωνουν στον δρομο,(κρατημα,φρενα,).Απ την αλλη βεβαια πιο πολλες φορες συνεργειο στα ιδια χιλιομετρα,πιο συχνες ρυθμισεις για να δουλεψουν σωστα,και μικροτερη εμπορικη αξια στην μεταπωληση.
    3)Συνηθως οι ευρωπαιες ειναι ομορφοτερες (ειδικα οι ιταλιδες),και σε τρελλαινουν με την ομορφια τους ,ομως οι γκεισες ειναι πιο υποτακτικες,και σου κανουν ολα τα χατηρια,ενω οι αλλες ειναι πιο πολυ πουτ@νιτσες και ολο ναζια.Οι πρωτες δηλαδη κανουν για ερωμενες,ενω οι δευτερες για σπιτι και οικογενεια.Επισης αντεχουν στις δουλιες της οικογενειας ,ενω οι πρωτες ειναι πιο πολυ για τα μπουζουκια και την ντολτσε βιτα αν καταλαβαινεις τι εννοω.
    4)Οτι και να παρεις να το αγαπας και να το φροντιζεις,για να σε φροντισει και αυτο.
    Καλη εκλογη και πολλη προσοχη γιατι,η προσοχη σωζει,και η απερισκεψια σκοτωνει.
    Η μανα του συντηρητικου και προσεκτικου σπανια κλαιει,ενω του κοκορακου κλαιει συνεχως
    Ζηκο θα προβω σε ωμοτητες!!!!!
    Και γω σε τι θα προβω,σε ψημμενοτητες????

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/04/2010
    Μηνύματα
    13
    Ζήκο μου σ'ευχαριστώ 2 φορές!Κ για την απάντηση κ γιατί είσαι ο μοναδικός που ασχολήθηκες
    Το 1ο απ'όσα λες το σκέφτομαι πολύ γιατί μ'ενδιαφέρει.Ήταν κριτήριο επιλογής κ για το αμάξι μου κ δεν το έχω μετανιώσει(η τσέπη μου μόνο το μετανιώνει ).Προσπαθώ όμως παράλληλα να σκέφτομαι κ τα υπόλοιπα κριτήρια γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα είχα ήδη καταλήξει στην κόκκινη Ducati Hyper 796,την οποία όπως βλέπεις δεν αναφέρω καν στις υποψήφιες για ευνόητους λόγους...
    Για το 2ο που λες πάνω κάτω το γνώριζα.Μακάρι να υπήρχε suzuki multistrada aλλά δεν...:rotflmao:
    Με το 3ο κ 4ο μέρος όσων γράφεις συμφωνώ κ πάνω σ'αυτό σκέφτομαι το εξής:Αν είχα μια vstrom θα σκεφτόμουν μέσα σε λίγους μήνες από την απόκτησή της ότι θέλω να την αλλάξω;Η απάντηση(στη θεωρία τουλάχιστον,η οποία-ως γνωστόν-απέχει από την πράξη)είναι ναι.Στο ίδιο όμως ερώτημα για μια tiger η απάντηση είναι όχι κ αυτό λέει κάποια πράγματα...

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF