Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Αφαίρεση σιγαστήρα από Gsxr600 K4

  1. #1
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591

    Αφαίρεση σιγαστήρα από Gsxr600 K4

    Γεια χαρά σε όλους, να ρωτήσω κάτι, διάβασα τυχαία σε ένα περιοδικό ότι το μωρό μου έχει αφαιρούμενο σιγαστήρα στο τελικό. Γνωρίζει κανείς αν θα έχω κανένα πρόβλημα αν τον αφαιρέσω? Πέρα από τον θόρυβο βεβαίως βεβαίως.... Δλδ παίζει να απορυθμιστεί και να μην δουλεύει σωστά ο κινητήρας? Να θέλει ρύθμιση ο ψεκασμός όπως όταν αλλάζεις όλόκληρο τελικό ή εξάτμιση?


  2. #2
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Κάποιος έστω να γνωρίζει κάτι ανάλογο για κάποιο άλλο μοντέλο ???


  3. #3
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    δεν ειμαι και ειδικος αλλα υποθετω οτι καθε αλλαγη που κανουμε ιδιατερα στο συστημα εξαγωγης θα επιρεασει την αποδοση και λειτουργεια του κινητηρα οποτε πρεπει να τον ξαναρυθμησουμε.
    αλλα γιατι να αφεισεις το μηχανακι χωρις καθολου τελικο; τι πιστευεις οτι θα κερδισεις;

  4. #4
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    εμμ ναι ΧΩΡΙς ΣΙΓΑΣΤΗΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ μαλλον αυτο εννοουσες

    ισχυουν τα παραπανω....νομιζω!

  5. #5
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    εμμ ναι ΧΩΡΙς ΣΙΓΑΣΤΗΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ μαλλον αυτο εννοουσες

    ισχυουν τα παραπανω....νομιζω!
    Ναι βρε, αυτό εννοούσα, χωρίς τον σιγαστήρα μέσα στο τελικό..... Όχι να βγάλω εντελώς το τελικό.........

  6. #6
    Η καθε εξατμιση εχει μελετηθει να δουλευει στην μορφη που την παραγει το εργοστασιο κατασκευης της.Γνωμη μου ειναι να μη χαλασεις το πολυ ακριβο τελικο της ΜΟΤΟ σου και απλως κανε λιγο οικονομια ωστε να αγορασεις ενα μεταχειρισμενο τελικο,σε αυτο ισως να σε βοηθησω.
    Never say...never

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από IMPETUOUS
    Η καθε εξατμιση εχει μελετηθει να δουλευει στην μορφη που την παραγει το εργοστασιο κατασκευης της.Γνωμη μου ειναι να μη χαλασεις το πολυ ακριβο τελικο της ΜΟΤΟ σου και απλως κανε λιγο οικονομια ωστε να αγορασεις ενα μεταχειρισμενο τελικο,σε αυτο ισως να σε βοηθησω.
    Πολύ ακριβό??Χμμμ, δεν νομίζω ούτε ότι είναι τόσο ακριβό, ούτε ότι κερδίζεις πολλά να ψάξεις να βρεις aftermarket μεταχειρισμένο (άντε να βρεις κιόλας!)

    Stako γνώμη μου είναι αφαιρώντας τον σιγαστήρα πιστεύω δεν θα δεις διαφορά στην απόδοση. Και αν έχει θα είναι τόσο μικρή που δεν πρόκειται να την καταλάβεις (θεωρητικά μπορεί να χάσεις λίγο χαμηλά και να κερδίσεις ψηλά). Εφόσον η μηχανή σου έχει από τη μαμά αφαιρούμενο σιγαστήρα δεν έχεις παρά να το δοκιμάσεις! Στο manual δεν γράφει τίποτα σχετικό?

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mtsop
    Εγγραφή
    19/10/2004
    Μηνύματα
    281
    Γιατί δεν βρείσκεις από το ebay ένα μεταχειρισμένο τελικό της Yoshimura να κάνεις τη δουλειά σου;

    Τα μαμά τελικά είναι ακριβά για να τα αγοράσεις (καινούργια).

  9. #9
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Δυστυχώς στο manual δεν έγραφε τίποτα. Δεν έχω προσέξει εαν γράφει κάτι στο Service Manual (το πλήρες δλδ βιβλίο) που έχω επίσης.

    Έχετε δίκιο για μεταχειρισμένα κτλ, απλά τώρα δεν περισεύουν λεφτά για τέτοια...... Και έλεγα να βολευόμουν λίγο με αυτό.....

    Η βλακεία τώρα είναι ότι προσπαθώντας να ανοίξω το τελικό, χάλασε το ένα από τα 3 άλλεν και δεν ανοίγει με τίποτα τώρα....... Δεν χάλασαν οι στροφές, φαγώθηκε η "κεφαλή" του άλλεν και δεν πιάνει καλά το εργαλείο να το γυρίσει...........

  10. #10
    αν εξεχει απο το προσωπο της ταπας και εισαι δυνατο αγορι,παρε μια καλη πενσα η μια "σκυλα" και ξεσφιξε το...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  11. #11
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    αν εξεχει απο το προσωπο της ταπας και εισαι δυνατο αγορι,παρε μια καλη πενσα η μια "σκυλα" και ξεσφιξε το...
    Μακάρι να εξείχε αρκετά ώστε να το πιάσω....... Αλλά δεν.............

    Άσε που μιλάμε για πολύ σφιχτή βίδα, για να ανοίξω τις άλλες δυο έκανα πολύ μεγάλο μοχλό...... Ίσως λόγω των τεράστιων θερμοκρασιών που παίζουν στην περιοχή.......

    Μάλλον μόνη λύση είναι να "φτιάξω" μια εγκοπή που να μπει πάνω της ένα ίσιο κατσαβίδι και έτσι να την βγάλω. Αλλά αν αυτό αποτύχει τότε την πάτησα για τα καλά καθώς η βίδα θα μείνει πάνω και θα φαίνεται χάλια!

    Προς το παρόν το αφήνω, θα κάνω υπομονή να ακούσω τον κινητήρα "καλύτερα" όταν αλλάξω το τελικό.........


Παρόμοια θέματα

  1. gsxr600 k4 vs super duke !!!
    από zukik4 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 10:22
  2. Αφαίρεση φίλτρου από Runner 180VXR
    από stako στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2007, 15:43
  3. olosomi se gsxr600 k4
    από zukik4 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 22:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF