Σελίδα 8 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 249

Θέμα: ατιμη χοντα...

  1. #106
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
    δν το βγαζουν τυχαια πρωτο ολα τα περιοδικα .. κ στο ευρωπαικο σουπερστοκ πηρε 7/8 νικες .. δν θυμαμαι καλα, αλλα νομιζω εχασε μονο τον τελευταιο αγωνα. κ δε θα λεγε κανεις το berger αργοτερο του badovini!

    το σουπερσπορ μηχανακι στην τελικη δν ειναι φτιαγμενο για να βγαζει 200.000 χλμ

    κ αμα ηταν κ τοσο πια καλο γιατι το κοψε κ απ τα wsbk? εφοσον εβγαινε στην παραγωγη μεχρι το 2006 αν δν κανω λαθος, αν η χοντα ή ο τεν κατε πιστευε οτι ειχε περισσοτερες πιθανοτητες μ αυτο θα εβαζε το βερμιουλεν κ τον τοσελαντ να τρεχουν με vtr.. δν νομιζω οτι τιθεται θεμα συγκρισης ειτε σε πλαισιο ειτε σε μοτερ με το νεο cbr
    Αφού τα έχουμε πει το μηχανάκι σκοτώνει, δεν είμαι αντίθετος σε αυτό. Απλά περιμένω να μπορεί να βγάζει καμια 20.000 χιλίομετρα.
    ΚΩΣΤΗΣ

  2. #107
    Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
    Δές αυτό σελίδα 11 τέλος -12 αρχή:

    http://www.moto.gr/forums/showthread...&pagenumber=11
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  3. #108
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
    Πάνο μου και τα 2 έχω οδηγήσει, άλλη φάση το Ducati δεν συγκρίνεται. Αυτό δεν σημαίνει ότι το VTR δεν είναι καλό.

    Δές αυτό σελίδα 11 τέλος -12 αρχή:

    http://www.moto.gr/forums/showthread...&pagenumber=11

    δεν ειπα σε καμια περιπτωση οτι το βιτιαρ ειναι κακο...

    απλα, παιρνοντας αφορμη απο το ποστ του ρειν, δηλαδη ποσο φανταστικο ειναι το vtr...οταν μιλαμε για μια μηχανη, που ναι μεν ενιανι φανταστικη, αλλα για να μπορει να φτασει τα υπολοιπα, πρεπει να κρατησεις μονο το πλαισιο και το ψαλιδι και ολα τα υπολοιπα να τα αλλαξεις, σκατα κορυφη ειναι...δεχομαι το οτι μπορει να το γουσταρει απειρα καποιος, αλλα οχι και το οτι ειναι κορυφη και μαλιστα κορυφων...οταν τα αντιστοιχα μαλιστα της εποχης, ηταν καλυτερα...

    επισης μιας και ο ρειν αναφερει ακαμψιες...αυτο ειαν σχετικο...μπορει καποιο παλιοτερο πλαισιο(σε συγκεκριμενες περιπτωσεις) να εινια πιο ακαμπτο απο ενα πιο καινουριο...μιλαμε ομως για ενα πλαισιο, που ειχε να διαχειριστει +50 κιλα, οποτε λογικη η αυξημενη ακαμψια, και βαρος φυσικα, τα οποια ομως μπορει να οδηγουσαν τελικα, λογω καταπονησεων, σε πιο μαλακο συνολο...



    το ντουκατι το ανεφερα λογο προσωπικης λοξας αλλα και προσωπικης εμπειριας, μια και εχω οδηγησει s final edition(γαμω την κοινωνια μου ) και μαλιστα οπως ειπα, και αντεχουν, και μο&ν@ροι ειναι, και γαργαλιουνται τα μοτερ, φτανοντας ευκολα τα 160 αλογα χωρις να χανεις τιποτα απο αξιοπιστια...και στην τελικη, μολις το βαρεθεις, το βαζεις στο σαλονι σου να το χαζευεις εσυ και οποιος περναει

    εξ αλλου, την διαφορα παντα θα την κανει ο οδηγος...και οχι το μηχανακι...οποτε δεν αξιζει να ασχολουμαστε τοσο...

  4. #109
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc

    Φιλε Rein, σε παρακαλω να βρεις ενα τεστ οπου το VTR, με τους καθρεφτες οπως εβγαινε, περναει τα μηχανακια της εποχης του...δε θα βρεις γιατι δεν επαιζε το σεναριο...2 παραθεσαμε εδω και στα 2 πατωσε.
    Η μηχανη αυτη απο στοκ ηταν ενα λεωφορειο και μονο μετα απο πολυ εξελιξη και αφου το HRC το ειχε παρει πατριωτικα καταφερε να παρει 2 πρωταθληματα στη καριερα της στις πιστες, το 2000 και το 2002. Δηλ μαλλον την εσπειραν παρα εσπερνε, καθοτι η Ducati με τις διαφορες εκδοσεις του 916 και την εξελιξη τους, η βιοτεχνια δηλ. του τοτε, καταφερε να παρει συνολικα 7 η 8 πρωταθληματα, δεν θυμαμαι ακριβως. Ναι ηταν ποιοτικη σε ολα της, ναι μπορει να την εχεις 20 χρονια και να μη χαλασει, αλλα αμα θελω ποιοτητα παω στα Costa Boda...

    Τωρα για τα πλαισια παλι, δεν μπορω να βαλω φωτογραφιες αλλα που θα παει, θα το στρωσουν το φορουμ, για να δουμε το πλαισιο του VTR αλλα και του ΖΧ 7 συγκριτικα με ενα πλαισιο σημερινο, απο CBR, ΖΧ ή οτι αλλο θελετε. Οι διαφορες βγαζουν ματια, απλα με μια φωτο θα πεις το ενα καλαμακι και το αλλο μπετον. Η τεχνολογια προχωραει Rein και καλο ειναι να νοσταλγουμε μηχανακια της εποχης μας, που μας στοιχειωσαν τα ονειρα (δε λεω οτι εισαι παππους ετσι?, απλα εισαι λιγο αρχαιοκαπηλος εδω που τα λεμε ), αλλα το να ισχυριζεσαι οτι θα στησεις μοτο 4 γενιες πισω να περασει τις συγχρονες, ε, ειναι ουτοπια. Δεν γινονται αυτα, εκτος αν πεισεις κανα συνταξιουχο του HRC να αφησει το ψαρεμα και να μαζεψει αλλους 4-5 μαζι με μερικες εκατονταδες χιλιαδες $, να στησουν κατι που θα μοιαζει με VTR μονο στο λογοτυπο.

    Τωρα για το ζητημα του Choy που θετεις, δεν επρεπε εσυ ιδιαιτερα να τα λες αυτα...αλλιμονο Rein αν αυτοι οι χρονοι γινονταν απο το πουθενα και ξαφνικα. Ειναι σα να μου λες θα ανοιξει ενας τυχαιος συνεργειο και θα τουμπανιαζει τα Hayabusa στα 220 αλογα, ε δε γινονται αυτα. Ο τυπος μπορει να καβαλησε μηχανη προ 5ετιας, αλλα εχει τρεξει πανευρωπαικο, εχει προπονηθει πολυ, εχει ΟΜΑΔΑ πολυ οργανωμενη και επισης δεν τον νοιαζουν τα λεφτα, αν με πιανεις.
    Ο Swantz παλι που ειναι παγκοσμιος, γυρισε στο 1.25 και οχι 1.23. Σιγουρα μπορει να το κανει, ακομα και τωρα, αν σκεφτεις οτι το χρονο τον εκανε με τα φλας και μονο με racing λαστιχα, αλλα μιλαμε για μια μορφη των αγωνων, μια ταλενταρα απο τις λιγες.

    http://www.motorcycle-usa.com/9/795/...onclusion.aspx

    χωρις να χρειαστει να το πολυψαξω...με καθρεφτοφλας που το θες,παροτι ειναι αφελες ειδικα εσυ να κρινεις ενα μηχανακι στην εντελως στοκ μορφη του...

    ειλικρινα σταματα να το λες λεοφωρειο, αστητο κλπ. διοτι εκτιθεσαι,μια και ξερεις καλα οτι το στησιμο ειναι στα χερια του εκαστοτε μηχανικου εφ οσον ειναι καλη η βαση...

    αναφορικα με την βαση τωρα...

    ποια εξελιξη και ποιον πατριωτισμο λες? το 2000 ηρθε απο το πουθενα και πηρε παγκοσμιο στην πρωτη του χρονια...3 χρονια ετρεξε και τα 2 πηρε τα παγκοσμια...

    μια απο τα ιδια στο ama...ακομη και 8ωρο κερδισε...

    μιλαμε για την πρωτη και μονη ουσιαστικα κινηση της honda στα v2 , εναν κινητηρα πανω στον οποιο δεν ειχε την παραμικρη πειρα κοντρα στην ducati που φτιαχνει μονο v2 εδω και 30 χρονια...

    ειναι ξεκαθαρο το ξεβρακωμα νομιζω...

    το πως και το γιατι των πρωταθληματων της ducati εχει συζητηθει ιδιαιτερα εκτενως πολλες φορες οποτε δεν θα σταθω σε αυτο...το μονο που θα πω ειναι για τα πρωταθληματα απο το 2002 και μετα στα οποια η ducati ηταν η μονη ουσιαστικα εργοστασιακη sbk με 5απλασιο κοστος εναντι ολων των υπολοιπων ιδιωτικων Ι4 συμμετοχων...για να μην μιλησω για το τι εγινε μολις ασχοληθηκαν λιγο σοβαρα οι ιαπωνες...

    "θελουμε 2500cc μοτερ αλλιως θα φυγουμε" κι αλλα τετοια γκομενικα...οσο συνεφεραν οι κανονισμοι ηταν μια χαρουλα ομως...

    το κατα ποσο μπορει ενα vtr και να παιξει με τα συγχρονα(στην ελλαδα ε) το εχει αποδειξει ο μπουστας με τους χρονους του με το μιλλε...και μην μου πεις οτι το μιλλε ειναι πιο εξελιγμενο μηχανακι γιατι θα γελασει καθε πικραμενο χειλι...το κατα ποσο μπορω να το στησω εγω ειναι κατι δεν αποδεικνυεται γραπτως οποτε το ξεπερναμε,για την ωρα τουλαχιστον...

    στο θεμα πλαισιων το "οπτικο" που χρησιμοποιεις ως επιχειρημα ,πολυ απλα ειναι ανυποστατο,διοτι ειναι ενας μονος απο 1000 παραγοντες με βαση τους οποιους κρινεται ενα πλαισιο...αλλα βαλε και θα επιχειρηματολογησω επι των φωτογραφιων...

    επιμενω στο θεμα οδηγων...τον μπουστα δεν θα τον πιασω μια και η εξελιξη του σε επιπεδα ελληνικου πρωταθληματος,οπως ξερεις ,του ειναι παντελως αδιαφορη εδω και 15 χρονια...συν τοις αλλοις εχει γερασει...εφ οσον κερδιζει κι ετσι στα παλια του τα παπουτσια οι χρονοι...

    θα σταθω το οτι εδω και 5-6 χρονια οι χρονοι ειναι περιπου ιδιοι...και δεν φταινε οι μηχανικοι σε αυτο...οσο αχρηστοι ηταν προ 5αετιας ειναι και τωρα...τα μηχανακια ομως εξελισσονται,αλλα αυτη την εξελιξη δεν την βλεπουμε στις σερρες...

    σιγουρα ο τσοι δεν ειναι τυχαιος ,αλλα το οτι με ελαχιστη πειρα στις σερρες κανει καλυτερο χρονο απο ανθρωπους που εδω και 10 χρονια τρεχουν συνεχεια στην ιδια πιστα,ειναι τουλαχιστον αστειο...

    ο σβαντζ εκανε βολτα στο 1.25 με φουλ στοκαδουρα και ειπε οτι η πιστα ειναι για 1.17...τον πιστευω...

    το θεμα δεν ειναι το τελεντο του τσοι η του σβαντζ,αλλα οι δυνατοτητες της πιστας και κατα ποσο τις εκμεταλευονται οι ντοπιοι οδηγοι...

    στο θεμα μηχανικων ,επιβεβεβαιωνεις τα λογια μου...

    ευχομαι να κλεισουμε καποια στιγμη τα παραπανω ζητηματα για να μπορεσω επιτελους να γραψω για τα χαλια της χοντα την τελευταια δεκαετια...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  5. #110
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    δε θα ήταν καλά να έβαζες και το τρακ τεστ που είχε γίνει;

  6. #111
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
    ε δεν το λες και ευκολο να χασει 35 κιλα που διαφερει απο ενα 1198R περαν των ιππων
    Μια χαρά τα χάνει:

    DURBAHN
    ΚΩΣΤΗΣ

  7. #112
    Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
    Δές αυτό σελίδα 11 τέλος -12 αρχή:

    http://www.moto.gr/forums/showthread...&pagenumber=11
    ...:a19:
    "Στον πατέρα μου οφείλω το ζην, στον δάσκαλό μου το ευ ζην"
    Member of "ΚΑΓΚΟΥΡΟΓΑΜΟΣΑΥΡΟΣ" official club

  8. #113
    Παλαιο Μελος Το avatar του/της dimdoc
    Εγγραφή
    13/10/2005
    Μηνύματα
    166
    Βρε Rein, δουλευομαστε μεταξυ μας? Γιατι ή δουλευομαστε, ή δεν καθησες να διαβασεις καν το τεστ που παρεθεσες και πηγες κατευθειαν να δεις τη καταταξη..
    Λοιπον το τεστ που παρεθεσες ειναι ενα τεστ δρομου, οχι πιστας, οπου εχουν ληφθει μεταξυ αλλων υποψη η πρακτικοτητα, η ανεση, η φιλικοτητα στο δρομο, ακομα και η χωρητικοτητα του αποθηκευτικου χωρου κατω απο τη σελα καθως και η ανεση του συνεπιβατη...!!!!!

    The RC51 makes riding on public roads a little more comfortable. While the other two are unquestionably race replicas, Honda's racer has been prepped with real world amenities that simply can't be ignored. For starters, the RC51 offers up ample storage space in the rear cowling for a few assorted sundry items that both the Aprilia and Ducati can't. Removal of the plastic lid reveals a space large enough for a tool kit, a camera, license and registration. Moreover, the rear cowling can be removed and a passenger seat can be added so a significant other can enjoy the open road too.

    Τωρα αν θες να κανουμε τεστ σκουτερ δεν χω κανενα θεμα, αλλα ας ανοιξουμε ενα αλλο ποστ να μιλησουμε ποσα κρανη χωρανε κατω απο το SH 300...ναι στη πρακτικοτητα και στη μεταφορα συνεπιβατη βγαινει πρωτο το VTR, αναμεσα στα ιταλικα δικυλινδρα...

    To ιδιο περιοδικο που παρεθεσες ομως εχει μια βδομαδα μετα τις ιδιες μοτοσυκλετες στη πιστα...εδω βγαινει παλι τελευταιο...!!!!!

    http://www.motorcycle-usa.com/9/778/...onclusion.aspx


    Third Place Honda RC51

    Honda's superbike won the street portion of the test, but it didn't quite stand as tall as the competition on the track. The glaring difference was the Italian duo's expensive Öhlins suspension which outclassed the Honda's Showa components


    και για τις 2 αλλες μοτοσυκλετες

    Second Place - Aprilia Mille Factory

    For the cynics in our group, the glass was half empty because it lacked a bit of mid-corner stability, friendly riding manners, and a rear brake. For the other contingent of testers the glass was half full thanks to an aggressive temperament, razor-sharp handling, and its Italian exotica factor. Ultimately, the Mille is judged on what its rider expects of a track bike. Some love it, like Chamberlain and Mitchell who gave the Mille Factory the highest marks; some don't.

    Winner Ducati 999S

    We simply have no choice but to declare the Ducati 999S the winner of our 2004 V-Twin track shootout, even if it comes with the highest price tag. There is no other V-Twin-powered machine we'd rather navigate a racetrack on than the S version of Ducati's Triple-nine.

    Εδω για την αντικειμενικοτητα του πραγματος να σημειωσουμε οτι το VTR σε αυτο το τεστ του 2004 ηταν το φθηνοτερο απο τα αλλα δυο με διαφορα. Δεν ηταν ομως παντα ετσι, οταν πρωτοβγηκε ηταν κατα πολυ ακριβοτερο, απλα το 2004 ηταν η τελευταια χρονια παραγωγης του μοντελου και η Χοντα ηθελε να ξεπουλησει...
    Το μοντελο δεν ηρθε καθολου απο το πουθενα, ηρθε επι τουτου και φτιαχτηκε για να κερδισει την Ducati στους αγωνες οπου τους ειχε ξεβρακωσει με το 916.



    Παμε λιγο σε Πανελληνιο και χρονους που αναφερεις. Προτεινω αν ασχολεισαι ή θελεις να ασχοληθεις οντως με ελληνικους αγωνες, να εμβαθυνεις λιγο περισσοτερο. Οι μηχανες εξελιχθηκαν και οι οδηγοι με το οποιο επιπεδο εχουν το πηραν αυτο το κατι παραπανω. Μη κοιτας μονο τον χρονο του πρωτου. Πλεον εχουμε 6-7 οδηγους στο 1.20. Αυτο παλια δεν υπηρχε, ηταν ο Μπουστας, ο Συνιωρης και οι αλλοι 3-4 δευτερολεπτα πισω. Τωρα ειναι μαζι στο ιδιο ενα με εναμιση δευτερολεπτο.
    Απο τον τελευταιο αγωνα στις Σερρες


    MARTIN CHOY 1.19.701
    ΙΑΝΝΗΣ ΜΠΟΥΣΤΑΣ 1.20.293
    ΚΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΟΝΤΟΜΑΡΟΣ 1.20.513
    ΣΑΚΗΣ ΣΥΝΙΡΗΣ 1.20.424
    ΜΑΝΛΗΣ ΣΤΡΑΤΑΣ 1.21.308
    ΦΤΗΣ ΤΣΑΛΙΚΗΣ 1.21.699
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΑΤΣΟΥΛΑΣ 1.21.692
    ΣΠΥΡΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΖΟΣ 1.21.921
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΓΕΡΑΚΙΤΗΣ 1.24.080
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΙΤΟΥΡΗΣ 1.25.612

    Αυτοι οι οδηγοι που ειναι στο .20 και στο .21, απο δω και περα χρειαζονται οχι μονο χερια, που αναμφισβητητα εχουν, αλλα οργανωμενη ομαδα και γατο μηχανικο. Ο οποιος οχι μονο θα στησει τη μηχανη, αλλα θα μπορει να διαβασει τη τηλεμετρια, να ψαξει τα 2-3-5 αλογα παραπανω και να δωσει στον οδηγο του αυτο το κατι τις για να κατεβει αυτο το μισο ή ενα δυετερολεπτο. Ειμαστε κοντα στα ορια της πιστας, ακομα και αν δεχθουμε οτι γινεται το 1.18, αυτο θελει πλεον αλλα πραγματα για να το φτασεις. Θελει κατι παραπανω απο χερια και ψυχη, γιατι αυτο οι αναβατες αυτοι το εχουν. Θελει υποστηριξη απο σοβαρη ΟΜΑΔΑ.
    Δεν αντιλεγω οτι θα υπαρχουν στο εξωτερικο τελανταρες που και με αυτες τις μοτο θα μπορουν να κατεβασουν, ομως περαν του ταλεντου τους θα ειχαν στη πορεια τους υποστηριξη απο γατους μηχανικους και θα εχουν μαθει να δουλευουν αλλιως μεσα στη πιστα, αν με πιανεις...


    ...ex 88 SS 600 GR

  9. #114
    Παλαιο Μελος Το avatar του/της dimdoc
    Εγγραφή
    13/10/2005
    Μηνύματα
    166
    Φιλε boussias η μοτο που εχεις φτιαξει ειναι φανταστικη και δειχνει ανθρωπο που και γνωσεις εχει και μερακι. Σιγουρα θα ειναι πολυ καλη και στη πιστα, αν στηθει σωστα, γιατι τα εξαρτηματα υπαρχουν, αλλα το 999R ή το 1098R πολυ δυσκολα θα τα δει απο κοντα.

    Και επειδη νομιζεις οτι εχω κολλημα με τα ιταλικα η οτιδηποτε αλλο, η μηχανη που εχω τωρα ειναι Honda 1KRR 2008, και στο παρελθον ειχα στη κατοχη μου μοτο απο ολες τις μαρκες εκτος απο Kawasaki και Agusta. Δεν εχω κανενα κολλημα με καμια εταιρια, οταν βγαζουν καλες μοτο και ειμαι για αγορα, προχωραω να παρω αυτο που μου αρεσει και πιστευω οτι θα παει καλα στη πιστα ή στο δρομο, αναλογα.


    ...ex 88 SS 600 GR

  10. #115
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ρε παιδια...ας πουμε...το θρεντ, υπαρχει για την ''ατιμη'' χοντα...που εχει σταματησει να βγαζει σοβαρα μηχανακια...και μιλαμε για το πιο σοβαρο μηχανακι της...που γινεται σοβαρο...αμα το παρεις και του ριξεις 10.000...δηλαδη ποιο δε θα γινει σοβαρο?και φειζερ αν παρεις και του ρξεις τοσα τουμπανο θα γινει...


    μηχανακια τουμπανα, και στημενα μαλιστα υπαρχουν πολλα...απο ιδιοτες μαλιστα...και δε το ξερει κοσμος αυτο...ουτε στη βουτα συχναζουν, ουτε παιρνουν παραμασχαλα τρακ ντει...

    πχ, εδω στην πατρα, υπαρχει 999 ΤΟΥΜΠΑΝΟ, με πλαισιο/ψαλιδι απο 999RS(οσοι ξερουν τι ειναι το rs, καταλαβαινουν)...φυσικα για να εχει το πλαισιο που σας λεω, φανταστειτε τι αναρτησεις και φρενα εχει(της μαρκας που φανταζεστε ειανι, αλλα οχι η εκδοσεις που φανταζεστε...)
    οσο για το μοτερ...αντε γεια...


    αλλα εχει νοημα να συγκρινεις αυτο το μηχανακι, που εχουν αλλαχτει τα παντα, με κατι αλλο?ΚΑΝΕΝΑ...

  11. #116
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Η Honda θα το φτιάξει το 1000ρι V4 και πιστευω οτι σε 2 χρόνια θα είναι στην παραγωγή.
    Θα είναι ακριβό όμως και θα αρχίσουν οι γκρίνιες πάλι.

    Το VTR δεν συμβαδίζει με τα σχεδιαστικά στανταρ της Honda και δεν καταλαβαίνω γιατι κολλήσατε εκει. Ηταν καλό, είναι αυτό που είναι, αλλά η Honda δεν ειχε καμμιά διάθεση να φτιάξει τέτοιο μηχανάκι.
    Απλά αναγκάστηκε να το φτιάξει για να παρει πρωτάθλημα, μια και οι κανονισμοί τότε δεν της έπέτρεπαν να το πάρει με το V4.
    Η Honda προτιμούσε 1.000.000 φορές να ξανακερδίσει με το RC45 (πήρε μονο ενα το 97 με τον Kocinski) κι άλλα πρωταθλήματα όπως είχε κερδίσει παλιότερα με το RC30, παρά με το V2.
    Βγάλτε τις παρωπίδες και κοιτάτε και λίγο πιο μακριά.

    Nαι εγω το είπα αυτό. :rotflmao:

    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #117
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing


    Nαι εγω το είπα αυτό. :rotflmao:


    :rotflmao: :rotflmao:

    εισαι "αρχαιολαγνος" και χαιρεσαι δηλαδης?

  13. #118
    δεν συνεννοουμαστε...

    εβαλα το τεστ για να σταματησεις να μιλας για λεωφορεια κλπ τραγελαφικα...ακομη και στην πιστα τα πηγε μια χαρα συγκρινομενο με μηχανακια full ohlins...το λεει και το κομματι που παρεθεσες...

    πριν μου λεγες οτι τον επινε απο τις ντουκες και τωρα μου λες οτι το βγαλε η χοντα για να μαμησει τους ντουκους...οπως και εγινε δηλαδη...

    ελεος ρε φιλε ειλικρινα...αν θες απλα να σου πω οτι εχεις δικιο πες το μου να τελειωνουμε,να μην καθομαι και γραφω τσαμπα...


    να εμβαθυνεις εσυ περισσοτερο dim...διοτι μολις "ανακαλυψαν" τα γατονια,οδηγοι και μηχανικοι τα dunlop κατεβασαν 1-1.5 δευτερολεπτα κατω τους χρονους τους...αλλιως παλι 2-3 πισω θα ηταν απο τους πρωτους...τιποτα δεν αλλαξε λοιπον...δυο τρεις μονο μπορουν να οδηγησουν,ανεξαρτητα συνθηκων, στο 21...ολοι οι αλλοι κανουν βολτα...

    εγω χτυπιεμαι για τα dunlop εδω και 10 χρονια...αλλα ολα τα "τιμονια" επρεπε να τα δουν να δουλευονται απο γρηγορο(τσοι) για να πειστουν...

    απλως χωνεψε το οτι το ελληνικο πρωταθλημα ειναι για τον πεο και σε αυτο φταινε ολοι...πλην εμου φυσικα που δεν ασχολουμαι...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  14. #119
    Κοιτα...για τον πεο βασικα ειναι ολη η χωρα οποτε μη περιμενεις απο ενα περιθωριακο αθλημα να διαπρεπει..
    Με τα μεσα που διαθετουμε κ την γενικοτερη απαξιωση ακομα και απο ατομα γνωστες σαν κ σενα,κ παλι μια χαρα ειμαστε.
    Απο κει κ περα κ οσο αφορα τους χρονους..Εχεις δικιο για τα dunlop,βοηθησαν να βγουν χρονοι στους δευτεραντζες κουλους οπως τους λες οδηγους.Αλλα μη ξεχνας οτι κ οι πρωτοκλασσατοι dunlop φορανε,γιατι δεν κατεβασαν κ αυτοι αναλογα?
    Κ μη μου πεις οτι ο Μπουστας κ ο Συνιωρης γερασαν γιατι κ οι υπολοιποι που τρεχουν δεν ειναι κ τιποτα εφηβοι.
    Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχει γερασει η πιστα των σερρων γι'αυτο κ εχουν κολλησει οι χρονοι τα τλευταια χρονια.Κ αν δεν συντηρηθει 1.17 με συμβατικο μηχανακι ας ερθει ο kevin να το γραψει..
    Οσο για τους χρονους των 600 εχεις αδικο.
    Ενας μοναχα οδηγος (που τυγχανει κατ'εμε το μεγαλυτερο ελληνικο ταλεντο),με σουπερ προετοιμασμενη μοτοσυκλετα,πλησιασε τον χρονο της 1ης οχταδας των 1000.Παντως για ανθρωπο που δεν ασχολειται με το πανελληνιο μια χαρα ενημερωμενο σε βρισκω!!
    Οσο για τα σημερινα 1000αρια εχεις παλι αδικο.
    Εχεις γενικοτερα ενα θεμα με καποια μοντελα κ τα εξυμνεις με καθε ευκαιρια.
    Πολυ καλα κανεις (κ γω το παθαινω με το xr650 μου) αλλα νομιζω γινεσαι υπερβολικος.
    Ειδικα για το vtr sp2 να υποστηριζεις οτι μπορει με τις επεμβασεις σου να'ναι ανταγωνιστικο σε χρονους με τα σημερινα 1000αρια ειναι τελειως ακυρο.
    Κ ο Μπουστας να το τρεξει ουτε βαθρο δεν θα δει.
    Νομιζω εκτιθεσαι μ'αυτα που γραφεις κ δεν σου αξιζει.
    Ολα αυτα ανεξαρτητα με τον σεβασμο που τρεφω στις μηχανολογικες σου γνωσεις

  15. #120
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
    Μια χαρά τα χάνει:

    DURBAHN
    Μωρε ουτε ο Ντουρμπαν ούτε ο Χουντινι δεν το σωζει......
    Ban 'em all

Σελίδα 8 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ζητώ τίμιο χοντα
    από ETV-bomba στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2008, 09:02
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2006, 08:31
  3. ΓΙΑΤΙ Η ΑΤΙΜΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ;ΓΙΑΤΙ;
    από john pap στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2006, 09:16
  4. Την πήρα την άτιμη....
    από asmar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2003, 00:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF