Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 69

Θέμα: εικοσι κεφαλια / κανενα κρανος

  1. #16
    Πιστεύω ότι αν κάποιος ξεκινήσει να πληροφορεί τα παιδιά του απ'όταν είναι μικρά, αυτό το φαινόμενο θα εξαφανιστεί. Αλλά να φοράει κι αυτός κράνος ΠΑΝΤΑ και χωρίς δικαιολογίες. Όταν βλέπει τον πατέρα του να πηγαίνει στο περίπτερο ή στο μίνι μάρκετ χωρίς κράνος το παιδί, γιατί αυτό να βάλει κάποια στιγμή;

    Όταν άρχισα να κουβαλάω τα παιδιά (ήταν γύρω στον 1 χρόνο) σε ειδικό κάθισμα ποδηλάτου, τους έβαζα κράνος. Και εγώ, πάντα με κράνος (υποκρισία να πιέζεις το παιδί να μάθει με κράνος και εσύ να το παίζεις κομμάντο). Τώρα είναι τα μικρά 3,5 χρονών και ξέρουν ότι χωρίς κράνος, άμα πέσεις θα σπάσεις το κεφάλι σου. Ελπίζω, η πλύση εγκεφάλου που τους κάνουμε να δουλέψει.

    Μετά από καθημερινή χρήση κράνους για 23 χρόνια (ναι, και με καύσωνα), χέζομαι μόνο στην ιδέα να μην βάλω...

  2. #17
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    οσες φορες προσπαθησαμε φαγαμε τα μουτρα μας.

    τροχοπεδη ηταν αλλοτε οι συλλογοι γονεων και κηδεμονων στα σχολεια,αλλοτε συναδελφοι μοτοσυκλετιστες,αλλοτε εταιριες και μεγαλοσυμφεροντα,αλλοτε τοπικοι αρχ''οντες''.

    αστα βραστα...
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #18
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
    οκ .. εγω διαφωνω οτι ο φοβος ειναι η λυση ... @@ λυση ειναι σορρυ κιολας

    το θεμα δν ειναι να το φορας γιατι φοβασαι. ουτε για αστυνομια, ουτε επειδη θα πεσεις

    εχουν περασει 6-7 χρονια απο τοτε που πηρα το πρωτο μηχανακι κ ημουν 15 χρονων

    δε φορουσα κρανος οταν πηγαινα σχολειο ποτε μεχρι τα 17. σε διαδρομες εκτος σχολειου φορουσα. τα παιδια δν φορανε γιατι βλεπουν το συμμαθητη τους/αδερφο τους κ τον καθε βλακα να μη φοραει κ εχουν μια ταση να πανε να γινουν το ιδιο μλκες μ αυτον, λογικο μεν αφου στην εφηβεια δν εχεις πολυ μυαλο(η πλειοψηφια δν ειχαμε)

    αυτο που πρεπει ν αλλαξει ειναι να χουν ενα καλυτερο προτυπο (και ναι τα παιδια εχουν προτυπα μη μου πει κανεις εγω γ@μησα κ εκανα οτι ηθελα μονος μου .. τα περισσοτερα παιδια μιμουνται συμπεριφορες) να θελουν να γινουν λοιπον σαν καποιον αλλο κ οχι το μλκα αδερφο ή συμμαθητη τους. οταν ημασταν σχολειο στο ηρακλειο ηταν μικρη κοινωνια κ ολα πανω κατω τα παιδια γνωριζομασταν .. κ ειχαν γινει πολλες φορες ατυχηματα, πολλοι ειχαν γνωστους τους που σκοτωθηκαν ή εμειναν σε κωμα 2 χρονια, δν αλλαξε μετα καθολου το πως οδηγουσαν, ουτε αγορασαν κρανος!

    πχ ο μονος λογος που φορουσα μικρος (κ οταν φορουσα) ηταν γιατι εβλεπα αγωνες απο πριν παρω μηχανακι .. στους αγωνες ναι ειναι οι πιο γαματοι απ ολους .. στους αγωνες φορανε κρανος, κ ειναι οντως οι καλυτεροι απ ολους. ε θα προσπαθησω να μοιασω σ αυτους κ στα @ μου τι λεει ο καθε μλκας γυρω μου.. πολυ μετα καταλαβα την πραγματικη σημασια του κ επειτα δν καβαλαω το μηχανακι χωρις
    Θα έλεγα ότι συμφωνώ απόλυτα και ότι είναι λάθος να επενδύουμε στον φόβο και όχι στην παιδεία με σκοπό να φοράνε πλέον όλοι κράνος. Εκφράζει και μένα αυτή η άποψη ΑΛΛΑ δεν μπορώ να μην παραθέσω ένα χαρακτηριστικό γεγονός που με έχει κάνει και σκέφτομαι ΚΑΙ με άλλο τρόπο. Και εξηγούμε...
    Από το 2001 κατοικώ στη Σύρο (οδηγώ από το 1994), όταν πρωτοήρθα τα κράνη ήταν ελάχιστα και σπάνια αξεσουάρ της μοτοσυκλετιστικής κοινωνίας στο νησί... τόσο που και εγώ που φόραγα γενικά κράνος ήμουν ποιο χαλαρός και λιγότερο τυπικός καμιά φορά... Κάπου εκεί ξεκινά ένα ανελέητο κυνηγητό της αστυνομίας που κάνει μπλόκα και γράφει ασταμάτητα όσους δεν φοράνε κράνος. Σε δύο χρόνια μέσα όλοι φόραγαν ότι έιχαν στην αποθήκη τους παρατημένο, οι πωλήσεις έκτοξευονται και δύσκολα έβλεπες ξεκράνωτο.Τα τελευταία χρόνια μάλιστα παρατηρώ ότι όλοι αγοράζουν και καλά κράνη και μάλιστα φοράνε κράνος και οι συνεπιβάτες ακόμα και σε παπιά...Το ποσοστό πλέον είναι σχεδόν αντεστραμένο και βλέπεις λίγους χωρίς κράνος... Δεν πιστεύω ότι αποκτήθηκε μοτοσυκλετιστική παιδεία ξαφνικά αλλά λίγο ο φόβος λίγο ο μιμιτισμός τελικά υπήρξε αποτέλεσμα... μήπως τελικά το αποτέλεσμα μετράει...; Πραγματικά αναρωτιέμε αν τελικά η λύση είναι αυτή για να έχουμε άμεσο και γρήγορο αποτέλεσμα!;
    Πάντα όρθιοι παίδες
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  4. #19
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
    .... τα κράνοι ....
    To κράνος - Τα κράνη

    Ο Κράνος - Οι Κράνοι
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    To κράνος - Τα κράνη

    Ο Κράνος - Οι Κράνοι
    Ω! Κράνος!
    :wacko:
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    εγω παντως μια ζωη τον πατερα μου με κρανος τον θυμαμαι.
    Μπορει να με εχει επιρρεασει, γιατι κι εγω δεν οδηγω ποτε χωρις αυτο.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    λουκι λουκ οπου δν πιπτει λογος πιπτει ραβδος κ γι αυτο φορεσαν απ οτι φαινεται

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Δηλαδή κάνουμε ότι κάνει και ο πιο γαμάτος? Και ποιος είναι αυτός?

    Ίδια νοοτροπία με τους πιτσιρικάδες του σήμερα δεν είναι και αυτή?

    Ο μόνος λόγος για να φοράς κράνος είναι για ασφάλεια, τώρα το πως θα επιτευχθεί ίσως διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο.
    δν σε πιανω .. ναι ως εφηβος εγω αυτο εκανα παντως κ επειδη το θυμαμαι το λεω .. προσπαθουσα να μοιασω στα τοτε προτυπα μου. κ θυμαμαι αναλογα κ τους τοτε συνομιληκους μου τι εκαναν .. ιδια νοοτροπια θα χουν τα παιδια ειτε σημερα ειτε αυριο ειτε χθες (οκ, η πλειοψηφια παντα)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    Για τους 40αρηδες 50αρηδες με το καλογυαλισμενο Varadero - Vstrom - GS1200 που καμαρωνεουν με τσιγαρο στο στομα και το μαλι να ανεμιζει αλα Πανος Μιχαλοπουλος??

    ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΠΕΙΤΕ .. ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ Απο την "φτασμενη-κατασταλαγμενη" κοινωνια
    γι αυτον δν μπορει να γινει κατι κ ουτε πολυ σημασια εχει .. το θεμα ειναι να μαθουν να προστατευουν τον εαυτο τους τα παιδια ωστε να φτασουν κ να πανε 40 και 50 .. γι αυτους που ειναι ηδη 40 κ 50 .. who cares :rotflmao:

  8. #23
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    ο αδελφος μου ηταν το κλασσικο 16χρονο με το glx που σκορπαγε ξεκρανωτος και δεν μπορουσα να τον πεισω ΤΟΤΕ να φορα κρανος με λογικα επιχειρηματα η με το φοβο.

    Τελικα μαζεψα 5-6 φιλους μου με μηχανες στο μικρολιμανο τον εφερα και αυτον και αρχισα τυπου <<πς τι γαματοι που ειναι και εγω θα γινω ετσι οταν παρω μεγαλη μηχανη >>
    <<μαλακα τι κρανουμπα ειναι αυτη με τους διαολους >> και κατι τετοια μαγκιτικα που κρατιομουν μην βαλω τα γελια... τελικα αρχισε να δουλευει ολο αυτο το καθημερινο <<κοιτα τον βλακα τον ξεκρανοτο με το παπακι πως ειναι>> και κατι αλλες τετοιες χαζομαρες... τσονταρα τα μισα λεφτα και πηρε κρανος με δρακους και τετοια... του εδινα και τη μηχανη μια φορα το μηνα στο τελος καταληξαμε να κοροιδευει αυτους που δεν φοραγαν κρανος! περασαν ομως 2-3 χρονια για να φορεσει κρανος με το σκεπτικο οτι ειναι για την ασφαλεια του...αυτο το φοραγε για την μοστρα!νο ματερ!καπως επρεπε να γινει....

    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
    δν σε πιανω .. ναι ως εφηβος εγω αυτο εκανα παντως κ επειδη το θυμαμαι το λεω .. προσπαθουσα να μοιασω στα τοτε προτυπα μου. κ θυμαμαι αναλογα κ τους τοτε συνομιληκους μου τι εκαναν .. ιδια νοοτροπια θα χουν τα παιδια ειτε σημερα ειτε αυριο ειτε χθες (οκ, η πλειοψηφια παντα)
    Έννοοούσα ότι για μένα το πρότυπο είναι πολύ υποκειμενικό και αόριστο... Εμένα όλοι οι γνωστοί δεν φορούσαν κράνος, μικροί και μεγάλοι. Και ο πατέρας μου όχι πάντα αλλά μου εξηγούσε και καταλάβαινα πως χωρίς αυτό αν πέσεις bye bye love..Τώρα που μεγάλωσα του τα πρήζω εγώ να το φοράει συνέχεια..

    Τέλος πάντων σε κάποιον λειτουργεί το πρότυπο, σε κάποιον το σοκ, σε κάποιον ο φόβος του προστίμου..αν φέρνουν αποτέλεσμα κάθε λύση αποδεκτή.

    Για μένα το καλύτερο είναι να τονίσεις την χρησιμότητα και την αναγκαίοτητα του κράνους όχι ποιος το φοράει και άρα αφού το κάνει αυτός κάντο και συ ούτε και πόσα θα πληρώσεις αν δεν το φοράς.Ο μόνος λόγος είναι η ασφάλεια.

    "Αν δεν το φοράς και πέσεις θα πεθάνεις." Απλή περιεκτική και σοκαριστική φράση για να πεις σε έναν πιτσιρικά και τα παραδείγματα να του δείξεις άπειρα δυστυχώς.

  10. #25

    Re: εικοσι κεφαλια / κανενα κρανος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx


    Πως μπορουμε να πλησιασουμε αυτα τα παιδια , πως γινεται να τους πουμε δυο πραγματακια?

    Πως θα μπορεσουμε εμεις , ή οποιοσδηποτε αλλος να ''περασουμε'' το νοημα του εξοπλισμου (κυριως του κρανους) σε 17χρονα παιδια?

    Δεν υπαρχει καλυτερος και πιο αμεσος τροπος απο το να περναγαν αυτα τα παιδια, ενα πρωϊνο στα επειγοντα του κατ ή του ασκληπειου... οι εικονες θα ηταν ο καλυτερος δασκαλος!



    ΥΓ. Παλι καλα που πολλοι απο εμας δεν ξεχνανε την αγνοια κινδυνου που εχει απο τη Φυση ο εφηβος...
    money cant buy me love !!!

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider

    "Αν δεν το φοράς και πέσεις θα πεθάνεις." Απλή περιεκτική και σοκαριστική φράση για να πεις σε έναν πιτσιρικά και τα παραδείγματα να του δείξεις άπειρα δυστυχώς.
    μα το ξερει ηδη .. ομως δε φοραει .. λογικο ολους στα 15 μας βαραει η μλκια:rotflmao: :rotflmao:

    τελος παντων για μενα δν ειναι η σωστη λυση η βολτα στο κατ μιας κ σε μενα κ κοντινο μου περιβαλλον δε δουλεψε

  12. #27
    ο τακακιας Το avatar του/της nio1981
    Εγγραφή
    08/03/2010
    Μηνύματα
    780
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
    εξαρταται ποιος φοβος φιλε....

    α) ο σωστος φοβος για να μην ανοιξει το κεφαλι σου και τιναξεις τα πεταλα.

    β) ο λαθος φοβος της κλησης και του μπατσου.

    (σε καθε περιπτωση ειναι φοβος , απλα ο πρωτος ειναι αυτος που δινει κινητρο για σωστο εξοπλισμο , και οχι για να μην σε γραψουν -οπως ο δευτερος -οποτε ακομα και ενα γκιογκιο στο κεφαλι αρκει)

    ποιος τον μαμει τον μπατσο?δεν μιλησα για αστυνομια...μιλαω καθαρα για κατ και σπασμενα κεφαλια....κακα τα ψεματα...εγω τουλαχιστον τοτε ειχα αγνοια...ακουγα γονεις κλπ και προσεχε και θα μεινεις αναπυρος κλπ αλλα δεν χαμπαριαζα....μεχρι που στα 23 πηγα για δουλεια στο <ολυμπιο>(ιδ.νοσοκ. στην πατρα) και εκλασα μεντες οταν ειδα τα παιδια με τα καροτσακια απεξω....ηταν αρκετο
    nio1981

    πολυ ζουζουνι ο καμπος....:a37: :a37:


  13. #28
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Ευκολη ερωτηση, δυσκολη απαντηση.
    Ντρεπομαι που το λεω, αλλα στα 41 μου, το μεγαλυτερο ποσοστο (για μεσα στην πολη εννοω) προερχεται απο φοβο και φοραω κρανος.
    Ας τα παρουμε απ την αρχη. Πιτσιρικας με παπιες κτλ, (αν και ποτε δεν ειχα δικο μου οχημα, αλλα ημουν καλος και γρηγορος οδηγος και ολοι μου εδιναν τα οχηματα τους να τα οδηγω εγω, τρομαρα μου) δεν θυμαμαι ποτε να φορεσα κρανος. Ουτε ειχα βεβαια. Μια και μοναδικη φορα (περιπου το 1986) χρειαστηκε να παω ενα μακρυνο δρομολογιο (εννοειται με ξενη μηχανη, ενα Gpz) και τοτε ενοιωσα την αναγκη να φορεσω κρανος. Πηγα και πηρα το κρανος του ξαδερφου μου (και μη μου πειτε για μεγεθη κτλ) μπουφαν και γαντια, και ναι, αυτη τη φορα, επεσα... Με πλακωσε ο συνοδηγος, με αποτελεσμα να μη μπορω να κουνηθω κατα την πτωση, κι οταν σηκωθηκα, ειχε λοιωσει ολο το κρανος απο αριστερα, γαντια απ τη μερια της παλαμης και μπουφαν απο την παλαμη μεχρι τον αγκωνα.
    Σκεφτηκα οτι ημουν πολυ τυχερος αφου ειδα αυτο το αποτελεσμα και μαλιστα δεν ειχα εξοπλισμο κι ομως εψαξα μονος μου να βρω, και ηταν και καλοκαιρι.
    Ξερετε κατι; Μυαλο δεν εβαλα. Ουτε καν αγορασα κρανος. Αργοτερα πηρα και μια 200αρα vespa, αλλα κρανος οχι.
    Μεγαλωσα, παντρευτηκα, πηγαμε και διακοπες με την αθανατη vespa, αλλα κρανος κανεις. Ουτε εγω, ουτε η γυναικα. Καποια στιγμη, πηρα ενα AX-1. No κρανος. Μεχρι που "εσπασα" το μηχανακι και πηρα ενα transalp. Μαζι με το transalp μου εκανε δωρο ο εμπορας ενα κρανος. Την αρχη το φορουσα (σαν κατι καινουριο) αλλα σχετικα συντομα το παρατησα παλι και το χρησιμοποιουσα μονο σε δρομολογια εκτος πολης. (Κατι ειναι κι αυτο...) Τωρα και λιγα χρονια βεβαια το φοραω, αλλα οπως ειπα και στην αρχη, πιο πολυ απο φοβο. Κι οταν λεω φοβο, εννοω φοβο προστιμου, παρα φοβο πτωσης.
    Και η ειρωνια ειναι οτι εχω 4 κρανη. Ενα jet, ενα ανοιγομενο και δυο full face. Ομως τωρα και κανα 4μηνο που πηρα το τελευταιο full face, το φοραω καθημερινα, ακομα και μεσα στην πολη. Αλλα οχι και στον μπακαλη...
    Και καποια στιγμη, εμφανιζεται και ο υιος. Ε τι; οσο "λαθος" κι αν ειμαστε, το σωστο το ξερουμε. Του αγοραζω λοιπον ενα Caberg jet με κατι "διαολους" ζωγραφισμενους πανω του για να μην νοιωσει αβολα ξαφνικα μεσα σ ενα βαρυ full face κρανος, και καραγουσταρε. Ενοιωθε τοσο μαγκας που πηγαινα στο σχολειο να τον παρω, (μιλαμε για μια αποσταση που συνηθως παμε με τα ποδια) κι οταν για χ λογους δεν κρατουσα το κρανος, μου ελεγε το ψωνιο δυνατα "μπαμπα, γιατι δεν εφερες το κρανος μου;" κι εγω χαιρομουν, διοτι μαζι με τη μαγκια του, εγω περνουσα το σκοπο μου.
    Και περσι του πηρα κι αυτο το υπεροχο full face Nolan που τον πρωτο καιρο τα βραδια το επαιρνε στο κρεβατι του και το μεσημερι ετρωγε και το κρανος μαζι μας...
    Ομως μεσολαβησε ενας χειμωνας και οταν ηρθε το καλοκαιρι που μολις περασε, δεν ηθελε να βαζει κρανος, παρα μονο οταν πηγαιναμε μακρυνες βολτες. Φυσικα δεν περναει το δικο του, αλλα το θεμα ειναι το γιατι;
    Και εννοοειτε οτι δεν πρεπει αλλα να λεμε κι αλλα να κανουμε, δεν με εχει δει ποτε χωρις κρανος.
    Οσο για μενα, μη φανταστειτε οτι ειμαι καποιος ψευτοκυριλακιας με μηχανη καφετεριας. Ισως ο εξοπλισμος μου να ειναι πιο ακριβος απ τη μηχανη μου. Ελπιζω να συνεχισω με το ρυθμο του τελευταιου 4μηνου...
    Στο δια ταυτα, αν κρινω απ τον εαυτο μου νομιζω οτι ειναι ενας συνδυασμος πραγματων.
    1. Σωστη ενημερωση και πλυση εκγεφαλου
    2. Φοβος προστιμου
    3. Φοβος πτωσης
    4. Μαγκια
    5.Συνηθεια
    6. Οικονομικοι λογοι
    Και μετα απ αυτο το μυνημα, μαλλον πρεπει να κανω καιρο να ξαναγραψω κατι...
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  14. #29
    παιδια μια διευκρινηση σχετικα με τον ''φοβο'' που ανεφερα πριν....


    Φοραμε το κρανος γιατι: (τα τοποθετω στην σειρα ξεκινωντας απο τον σημαντικοτερο λογο)

    α) μας προστατευει απο πιθανη κρουση

    β) μας παρεχει την δυνατοτητα να κινηθουμε με μεγαλυτερες ταχυτητες απο αυτες που με τις οποιες το ανθρωπινο σωμα ΔΕΝ κατασκευαστηκε για να κινειται.

    γ) μας παρεχει την δυνατοτητα να μπορουμε να οδηγαμε απομακρυνοντας εξωγενης παραγοντες (βροχη/αερας/πετραδακια/μυγακια..κλπ)



    Ο πρωτος και σημαντικοτερος λογος (αυτος με την κρουση) , απο την στιγμη που εχουμε συνειδητα στο κεφαλι μας την σκεψη οτι το κρανος μας προστατευει , συνεπαγεται οτι χωρις κρανος ειμαστε ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟΙ!

    ....κατα μια εννοια δηλαδη φοβομαστε να οδηγησουμε μοτοσυκλετα χωρις κρανος , ή οτι μπορουμε να την οδηγησουμε , αλλα φοβομαστε μην μας τυχει τιποτα (θα χτυπησουμε περισσοτερο απο την περιπτωση που δεν θα το φορουσαμε..)

    Αυτος ο ''φοβος'' (σε εισαγωγικα) , τον οποιο χαρακτηρισα και ως ''σωστο φοβο'' , ειναι αποτελεσμα σωστης παιδειας και συνειδησης , ειναι ο λογος που αγοραζουμε κατι ''καλο'' και οχι μια πλαστικη μ@λακια για να μην φαμε κληση , και τελος παντων ο λογος που δεν το αγορασαμε για τον αγκωνα , αλλα για το κεφαλι...


    ...απορω γιατι τοσος ντορος για την λεξη φοβος.......
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
    εγω παντως μια ζωη τον πατερα μου με κρανος τον θυμαμαι.
    Μπορει να με εχει επιρρεασει, γιατι κι εγω δεν οδηγω ποτε χωρις αυτο.
    Εγω τον πατέρα μου τον θυμαμαι παντα χωρίς κρανος με μια μπλε βέσπα ,ως που μια ωραία μερα του οκτωβρη του 1984, ημουνα 13 και κρεμομουν στο παραθυρο με τον αδερφο μου και μας καθυσηχαζε η γειτονισσα η Κούλα γιατι είχε χτυπήσει το τηλέφωνο κι η μάνα μου έφυγε τρέχωντας απ το σπίτι γιατι καποιος βιαστικος με ένα ωραίο κοκκινο αυτοκινητάκι περασε το κοκκινο και έστειλε τον πατέρα μου σε πτηση εννεα μετρων.
    Μετα στο νοσοκομείο προσπαθούσαν να του σώσουν το κεφάλι κι αφησαν το ποδι στη μοιρα του. Σωσαν το κεφάλι,αλλα σχεδον χάσαν το πόδι.

    Να πω μονο πως αισθανομαι ευθηνη απεναντι σε οσους μοτοσυκλετιστές ή ποδηλάτες δε φορούν κράνος. Οδηγώ σε απόσταση απο αυτους ,τους προσπερνω με πολύ μεγάλη προσοχή ,πολυ περισσότερο απο ότι τα αυτοκινητα κι αμα τυχει να παιξω-ψιλοκοντράρω στο δρομο καμια φορά κοιταω ο αλλος να φορα το κράνος του.
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κρανος
    από DORTIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 21:42
  2. κρανος
    από tools στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 07:51
  3. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 09:54
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2004, 23:42
  5. κειμενο χωρις κανενα μοτοσυκλετιστικο ενδιαφερον...
    από Todi στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 22:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF