Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 69

Θέμα: εικοσι κεφαλια / κανενα κρανος

  1. #31
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
    ... μου ελεγε το ψωνιο δυνατα "μπαμπα, γιατι δεν εφερες το κρανος μου;"

    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
    ...αισθανομαι ευθηνη απεναντι σε οσους μοτοσυκλετιστές ή ποδηλάτες δε φορούν κράνος...
    ...απο την μια καλα κανεις , απο την αλλη δεν αισθανονται ευθυνη οι ιδιοι για το κεφαλι τους..
    (...μαλλον δεν υπαρχει και λογος με σκ@τα αντι για εγκεφαλο , δεν συντρεχει καμια ανησυχια.....)


    ...μετα αναρωτιομαστε τι μιμουνται οι πιτσιρικαδες (στην περιπτωση που δεν το κανουν για μαγκια...)

    ...εμας στους δρομους!
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  3. #33
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    To κράνος - Τα κράνη

    Ο Κράνος - Οι Κράνοι
    'Eχεις δίκιο, έκανα λάθος.
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pakosgemistos
    Εγγραφή
    21/12/2007
    Μηνύματα
    105
    Πολλά διάβασα...λίγα έχω να γράψω!
    Δεν είμαι απο αυτούς που είχαν μηχανάκι απο μικρός,με το ζόρι δανεικό Lead 50αρι στην Γ' λυκείου μαζί με κράνος όμως,πάντα φορεμένο απο φόβο μη με σταματήσει η Αστυνομία.και δευτερευόντως απο αίσθημα ασφάλειας το οποίο ακόμη έχω!

    Μία λύση βλέπω,βέβαια σκληροπυρηνική και μη εφαρμόσιμη(επειδή είμαστε Ελληνες), και εννοώ οτι με το που βλέπουμε πιτσιρικά χωρις κράνος,του παίρνουμε τα κλειδιά και τον βάζουμε να τηλεφωνήσει στους γονείς του να έρθουν επι τόπου.

    Κάτι όμως που προβλέπει πολύ''ξύλο'' για εμάς,γιατί μόλις έρθει ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ πατέρας σιγα μην τα ψάλλει στο γιό,εμείς θα την πληρώσουμε!!!!:rotflmao:

  5. #35
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Συμφωνώ ότι γνωρίζουμε ποιο είναι το σωστό στη συγκεκριμένη περίπτωση, όμως αλλίμονο αν ο καθένας μας θεωρεί ότι έχει δίκιο και προχωρεί σε βία. Και γιατί αυτό να γίνει σε πιτσιρικάδες.
    Από την άλλη το δικό μας μοτοσυκλετιστικό κόσμο κληρονομούν, ας είμαστε κι εμείς σωστότεροι. Τα παιδιά των συνειδητοποιημένων μοτοσυκλετών πιστεύω λειτουργούν πολύ πιο σωστά από τα παιδιά των διαφόρων Νοελλήνων ( στην νοοτροπία ).
    Όπως καταλαβαίνουμε όμως, οι σωστοί σε κάθε κάστα, είναι η μειοψηφία.

  6. #36
    Δύσκολα πράγματα...Θέλει πολύ προσπάθεια σε αυτές τις ηλικίες να τους αλλάξεις τα μυαλά πριν αποκτήσουν τίποτα σημάδια,στην καλύτερη...

    Εδώ εγώ μαρτύρησα να πείσω την αδερφή μου να βάζει κράνος στα 23-24 της...

    Ήταν βλέπετε φοιτήτρια σε νησί όταν πήρε το παπάκι και δεν είχε μάθει να το φοράει,οπότε ούτε στην Αθήνα το φόραγε,τις λίγες φορές που κυκλοφορούσε με αυτό πλέον..

    Την βλέπω μια φορά ακράνωτη...Ρε καλή μου,ρε χρυσή μου...Τίποτα...
    Δεύτερη φορά...Ρε βλαμμένο στις ίδιες κηδείες πήγαμε,αφού ξέρεις...Τίποτα...
    Τρίτη φορά....Ρε &^$^@*&$^@ βάλε κράνος μη σου %$#%$ τίποτα,δεν σε βάραγα μικρή θες να αρχίσω τώρα...Αυτό έπιασε λίγο,αλλά δεν έφτανε....

    Έπρεπε να τρακάρω εγώ με το ΤΤ πριν 5-6 χρόνια και να δει το κράνος μου πως έγινε...Από τότε βάζει πάντα...

    Μάλλον


    ΥΓ Αν ο ανήλικος που καβαλάει παπάκι έχει πατέρα/μάνα που φοράει κράνος πριν ανέβει στην μοτό 99% θα κάνει και αυτό το ίδιο χωρίς να χρειαστεί να του πει καποιος..Όταν όμως στο 99% των περιπτώσεων η επιρροή/συμβουλή των γονιών για το θέμα είναι <<μην πάρεις μηχανάκι>> και μετά τέλος,υπάρχει θέμα...

  7. #37
    Πολλά τα χρόνια... Το avatar του/της Antwnis
    Εγγραφή
    18/02/2003
    Μηνύματα
    274
    Δεν έχει νόημα να προσπαθείς να πείσεις τα 17χρονα (και όχι μόνο βέβαια) περί του κράνους.
    Θα χάσεις τσάμπα τον χρόνο σου.
    Αυτό είναι δουλειά της πολιτείας (να κάνει ελέγχους, να τα πηγαίνει αυτόφωρο ή ότι άλλο)
    Θα μου πεις βέβαια, "Μα, δεν λειτουργεί σωστα η πολιτεία", αυτό είναι αλλου παπά ευαγγέλιο όμως!
    Άσε τη φύση και την... τύχη να αποφασίσει ποια θα επιβιώσουν και ποια θα θυσιαστουν στην άσφαλτο.
    Τώρα, άμα έχεις δικό σου παιδί που δεν φοράει κράνος...
    Η λύση είναι μία: Ντείρτο, ντείρτο αλύπητα μέχρι να μάθει να το φοράει!


    Όλα είναι έτσι, μέχρι να αποδειχθεί ότι είναι αλλιώς! :a39:

  8. #38
    Δικύλινδρο μέλος Το avatar του/της aris_n
    Εγγραφή
    08/12/2009
    Μηνύματα
    134
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
    Δεν έχει νόημα να προσπαθείς να πείσεις τα 17χρονα (και όχι μόνο βέβαια) περί του κράνους.
    Θα χάσεις τσάμπα τον χρόνο σου.
    Αυτό είναι δουλειά της πολιτείας (να κάνει ελέγχους, να τα πηγαίνει αυτόφωρο ή ότι άλλο)
    Θα μου πεις βέβαια, "Μα, δεν λειτουργεί σωστα η πολιτεία", αυτό είναι αλλου παπά ευαγγέλιο όμως!
    Άσε τη φύση και την... τύχη να αποφασίσει ποια θα επιβιώσουν και ποια θα θυσιαστουν στην άσφαλτο.
    Τώρα, άμα έχεις δικό σου παιδί που δεν φοράει κράνος...
    Η λύση είναι μία: Ντείρτο, ντείρτο αλύπητα μέχρι να μάθει να το φοράει!


    Απο τις πιο άκυρες τοποθετήσεις, σε ένα πολύ σοβαρό και πονεμένο θέμα. Ελπίζω να κάνεις πλάκα
    San Francisco Bay Area member......

  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
    Δεν έχει νόημα να προσπαθείς να πείσεις τα 17χρονα (και όχι μόνο βέβαια) περί του κράνους.
    Θα χάσεις τσάμπα τον χρόνο σου.
    Δυστυχώς όχι πολύ μακριά από την αλήθεια...
    Αλλά και έναν στους 100 να πείσεις πάλι μια ζωή την έσωσες.
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    "εικοσι κεφαλια / κανενα κρανος"

    Ζεφο, μαλλον επρεπε να γραψεις:

    εικοσι κεφαλια / κανενα μυαλο

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
    "εικοσι κεφαλια / κανενα κρανος"

    Ζεφο, μαλλον επρεπε να γραψεις:

    εικοσι κεφαλια / κανενα μυαλο
    Θανο αυτο θελω να το γραψω οταν βλεπω μεγαλυτερους χωρις κρανος.....
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  12. #42
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
    Δεν έχει νόημα να προσπαθείς να πείσεις τα 17χρονα (και όχι μόνο βέβαια) περί του κράνους.
    Θα χάσεις τσάμπα τον χρόνο σου.
    Αυτό είναι δουλειά της πολιτείας (να κάνει ελέγχους, να τα πηγαίνει αυτόφωρο ή ότι άλλο)
    Θα μου πεις βέβαια, "Μα, δεν λειτουργεί σωστα η πολιτεία", αυτό είναι αλλου παπά ευαγγέλιο όμως!
    Άσε τη φύση και την... τύχη να αποφασίσει ποια θα επιβιώσουν και ποια θα θυσιαστουν στην άσφαλτο.
    Τώρα, άμα έχεις δικό σου παιδί που δεν φοράει κράνος...
    Η λύση είναι μία: Ντείρτο, ντείρτο αλύπητα μέχρι να μάθει να το φοράει!


    Aν δεν μπορεί κάποιος να πείσει 17 χρονα, τότε πότε θα μπορεί; Στην ηλικία των 13, των 10, των 5 ή μόλις γεννηθούν; Γιατί θα υπάρχει κάποια ηλικία που υπάρχει συνεννόηση φαντάζομαι.
    Κατά τα άλλα αν βρεις παπά-δάσκαλο-αστυνομικό να ενδιαφέρεται πιο πολύ από εσένα για το παιδί σου, κάτι θα πηγαίνει πολύ λάθος
    Αντί για ξύλο μπορείς να το ρίξεις από το ποδήλατο ή το μηχανάκι του, για να μάθει από πρώτο χέρι.

  13. #43
    ΜΕΛΛΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ... Το avatar του/της tifoso4ever
    Εγγραφή
    13/05/2004
    Μηνύματα
    471
    Μεγαλη κουβεντα ανοιξαμε...
    ΤΑ περισσοτερα ειπωθηκαν, δεν μπορω να προσθεσω κατι...
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ η πραγματικοτητα ειναι οτι μονο ο φοβος της κλησης θα λειτουργησει θετικα σε αυτες, και σε ΟΛΕΣ τις ηλικιες σε καποιους "αντιρρησιες αντι-κρανο-χρησιμοποιητες"...(τι λεξη...)
    Και λεω δυστυχως, γιατι και γω στην εποχη μου, παρ'ολο που ειχα κρανος, οταν ειχε καλο καιρο ΔΕΝ το φοραγα, οταν καποια εποχη ειχαν χαλαρωσει οι ελεγχοι... (ΚΑΚΩΣ κατα τη γνωμη μου, σε τετοια θεματα, ας το θεωρησουν οσοι θελουν ¨εισπρακτικο" μετρο, ΔΕΝ πρεπει να χαριζονται...Κρανος, ζωνη, κινητο, παραβιαση κοκκινου, στοπ, αναστροφη, ειναι λιγα απο αυτα που ΠΡΕΠΕΙ να πετσοκοβουν! ΑΣ ΜΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ για να μην πληρωνουν! Τελος. Ειμαι καθετος σ'αυτο...)
    Λαθος φοβος, ναι, αλλα το αποτελεσμα μετραει...Σιγα σιγα, ολο και περισσοτεροι θα ψαχτουν λιγο περισσοτερο με το θεμα κρανος, και θα παρουν ενα καλυτερο, κι ενα πιο καλο, και ουτω καθ'εξης...

    Συμφωνω απολυτα με το δημιουργο αυτης της συζητησης, αλλα χωρις - και παλι λεω ΔΥΣΤΥΧΩΣ - ΕΠΙΒΟΛΗ και αστυνομευση της χρησης κρανους, δεν θα γινει απλα ΤΙΠΟΤΑ...
    Οποιος ανεφερε το "οπου δεν πιπτει λογος (βλεπε λογικη-γνωση-παιδεια...) πιπτει ραβδος" (βλεπε αστυνομευση και επιβολη προστιμου...), εχει μεγαλο δικιο...

  14. #44
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    693
    αφου διαβασα τα οσα εχουν γραφτει μεχρι τωρα στο θεμα,και επειδη με ενδιαφερει πολυ το ζητημα θα γραψω και γω τη γνωμη μου.
    καταρχην να πω οτι λυπαμε που καταληξαμε οτι η λυση στο θεμα του κρανους ειναι ο φοβος.αυτο για μενα ειναι τραγικο και απαραδεκτο..πιστευω οτι σε μακροχρονια βαση θα εχει τα ακριβως αντιθετα αποτελεσματα.ειτε ο φοβος που θα δημιουργηθει θα προερχεται απο την αστυνομια(κληση δλδ)ειτε απο την παρουσιαση τροχαιων ατυχηματων.
    νομιζω οτι η μονη λυση σε αυτα τα ζητηματα ειναι η σωστη διαπαιδαγωγηση και η επαναληψη.
    μην περιμενετε να φτασει ενα παιδι σε ηλικια 17 ετων για να του μαθετε να χρησημοποιει το κρανος ή να οδηγαει σωστα.στην ηλικια αυτη που τα παιδια αμφισβητουν τα παντα γυρω τους το πιο πιθανο ειναι να μας χλευασουν..δυσκολα θα εφαρμοσουν αυτα που τους λενε οι μεγαλυτεροι μονο και μονο απο αντιδραση στις περισσοτερες περιπτωσεις!
    το θεμα ειναι απο μικρα να περασει μεσα τους η ενοια της ασφαλους οδηγησης και κυκλοφοριας.
    μονο με σωστες βασεις θα αλλαξουμε την αναλογια του 20 κεφαλια/0 κρανη σε κατι πολυ καλυτερο απο αυτο.
    ο φοβος δεν ειναι λυση,ειναι ημιμετρο.

  15. #45
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    693
    και επειδη παιδεια σε αυτο το κρατος δυστηχως δεν υπαρχει θα πρεπει εδω να αυτοσχεδιασουμε..
    μεσα απο τις λεσχες και τους αυτονομους φορεις θα πρεπει να υπαρξει δραση.
    για παραδειγμα οι αγωνες και τα track days θα μπορουσαν να ειναι μια αρχη.ξερω οτι τα πραγματα δεν ευνοουν καθως δεν υπαρχουν πολλες πιστες και γενικοτερα υποδομες αλλα κανεις δεν ειπε οτι θα ειναι ευκολο..να κανει ο καθενας οτι περισσοτερο μπορει για την καινουργια γενια.το να ακολουθησουμε το δρομο του εκφοβισμου και να κοιμομαστε με τη συνηδηση μας ησυχη νομιζω πως ειναι λαθος..ισως θα πρεπει να αφιερωνουμε που και που μια απο τις μοσυκλετιστικες μας κυριακες στα πιτσιρικια και να τους δειχνουμε ποια ειναι η σωστη κουλτουρα σε αυτο που κανουμε.
    γενικα το θεμα ειναι να γινουν η οδηγηση και η ασφαλεια συνονυμες εννοιες μες το μυαλο των μικρων

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κρανος
    από DORTIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 21:42
  2. κρανος
    από tools στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 07:51
  3. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 09:54
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2004, 23:42
  5. κειμενο χωρις κανενα μοτοσυκλετιστικο ενδιαφερον...
    από Todi στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 22:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF