Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 69

Θέμα: εικοσι κεφαλια / κανενα κρανος

  1. #46
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    ο κάθε γονιός πρέπει να πάρει στο γιό του ένα TDM.
    γιατί όπως είναι πασίγνωστο στην Ελλάδα.. άν έχεις TDM δεν χρειάζεσαι κράνος.

    so simple.

  2. #47
    ΜΕΛΛΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ... Το avatar του/της tifoso4ever
    Εγγραφή
    13/05/2004
    Μηνύματα
    471
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis21
    και επειδη παιδεια σε αυτο το κρατος δυστηχως δεν υπαρχει θα πρεπει εδω να αυτοσχεδιασουμε..
    μεσα απο τις λεσχες και τους αυτονομους φορεις θα πρεπει να υπαρξει δραση.
    για παραδειγμα οι αγωνες και τα track days θα μπορουσαν να ειναι μια αρχη.ξερω οτι τα πραγματα δεν ευνοουν καθως δεν υπαρχουν πολλες πιστες και γενικοτερα υποδομες αλλα κανεις δεν ειπε οτι θα ειναι ευκολο..να κανει ο καθενας οτι περισσοτερο μπορει για την καινουργια γενια.το να ακολουθησουμε το δρομο του εκφοβισμου και να κοιμομαστε με τη συνηδηση μας ησυχη νομιζω πως ειναι λαθος..ισως θα πρεπει να αφιερωνουμε που και που μια απο τις μοσυκλετιστικες μας κυριακες στα πιτσιρικια και να τους δειχνουμε ποια ειναι η σωστη κουλτουρα σε αυτο που κανουμε.
    γενικα το θεμα ειναι να γινουν η οδηγηση και η ασφαλεια συνονυμες εννοιες μες το μυαλο των μικρων
    Πολυ σωστα τα λες, ΣΥΜΦΩΝΩ φυσικα στην εκπαιδευση απο πολυ μικρη ηλικια, αλλα τα ιδια ελεγαν καποιοι μεγαλυτεροι απο μενα πριν 30 χρονια, τα ιδια λεγαμε κι εμεις πριν 15 χρονια, και ΤΙΠΟΤΑ δεν αλλαξε ριζικα δυστυχως...
    Ειναι τραγικο να υπαρχουν ακομα και σημερα, εν ετοι 2010 αντιληψεις του τυπου "ειμαι ατρωτος και δεν βαζω κρανος" ή "ειμαι πολυ καλος οδηγος και προσεχω" κλπ κλπ ΚΑΙ απο 30αρηδες, οχι μονο απο πιτσιρικαδες...
    ΠΩΣ θα το αντιμετωπισεις αυτο, με λογια και "παιδεια"????
    Τι παιδεια να δωσεις σε εναν ανθρωπο 30 χρονων???

  3. #48

    Re: εικοσι κεφαλια / κανενα κρανος

    Το αρχικό ερώτημα ήταν αυτό:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
    Πως μπορουμε να πλησιασουμε αυτα τα παιδια , πως γινεται να τους πουμε δυο πραγματακια?

    Πως θα μπορεσουμε εμεις , ή οποιοσδηποτε αλλος να ''περασουμε'' το νοημα του εξοπλισμου (κυριως του κρανους) σε 17χρονα παιδια?
    Πως θα συνετίσεις δηλαδή ένα παιδί που ήδη δεν φοράει κράνος, που ήδη έχει μάθει λάθος? Πως θα του αλλάξεις τον τρόπο σκέψης από δω και στο εξής?

    Απ'ότι βλέπω πολλοί μιλάτε για την πρόληψη.Δηλαδή για αυτούς που έχουν μάθει λάθος δεν υπάρχει σωτηρία?

    Και μια που λέμε για πρόληψη όμως ίσως θα έπρεπε να αλλάξει και ο τρόπος εξετάσεων και απόκτησης διπλώματος.

    Έβλεπα π.χ. εχτές το top gear και μου έκανε εντύπωση πως στην Φινλανδία για δίπλωμα αυτοκινήτου κάνεις μαθήματα για 3 χρόνια.Σε βρεγμένο, το βράδυ κτλ κτλ..Δεν ξέρω αν γίνεται το ίδιο και για μοτοσυκλέτες αλλά φαίνεται ότι δείχνουν την απαιτούμενη σοβαρότητα σε τέτοια θέματα...

    Δείτε τι λέει από το 0:45 μέχρι το 1:30.. http://www.youtube.com/watch?v=fy8LJx71_9o
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  4. #49
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    701
    σε αυτο που λετε για τις μεγαλυτερες ηλικιες εχετε απολυτο δικαιο.η παιδεια δεν μπορει να παιξει ρολο εκει.
    μαλον δεν εχω απαντηση πανω σε αυτο,ή τουλαχιστον καμια που να κανει πολυ καλη δουλεια

    εκει γινεται πιο συνθετο το θεμα και νομιζω οτι θα πρεπει να υπαρχει σωστη πληροφορηση,σωστη μεριμνα απο την πολιτεια και σωστη αντιμετωπιση απο τους ανθρωπους του χωρου.
    σε καμια περιπτωση δεν λεω να αφησουμε στην τυχη τους καποιους μεγαλυτερους σε ηλικια αναβατες που δεν διδαχθηκαν σωστα καποια πραγματα αλλα εκει θα χρειαστει και η δικια τους συνεισφορα στο να θελουν να ακουσουν να μαθουν και τελικα να προστατεψουν τον εαυτο τους..
    Αν ενημερωσεις σωστα απο τα ΜΜΕ τους εν λογω αναβατες,αν γινονται οι αναλογες κινησεις απο τους ανθρωπους του χωρου τοτε ακομα και αυτοι θα μπορουν να μαθουν και να αλαξουν.
    δεν θελω να γραφω και ναλεω μεγαλα λογια και ιδεες που δεν μπορουν να υλοποιηθουν για λογους εντυπωσιασμου.
    σε πρακτικο επιπεδο τα παραδειγματα ειναι πολλα και στις περισσοτερες περιπτωσεις πιο απλα απο οσο φανταζομαστε.
    και κατα τη γνωμη μου η αστυνομια θα μπορουσε να παιξει πολυ πιο καθοριστικο ρολο εαν ειχε ενα πιο ενημερωτικο και προληπτικο χαρακτηρα παρα με το (κατα την αποψη μου)καθαρα εισπρακτικο που υιοθετει
    ακομα και αυτο το φορουμ αλλα και καθε ειδους μοτοφορουμ(που υπαρχουνπολλα)αποτελει ενα πολυ καλο παραδειγμα για το πως μπορεις να επηρεασεις θετικα ως προς την ασφαλη οδηγηση τετοιες ηλικιες αναβατων



    Και σε προσωπικο επιπεδο θα πρεπει παλι ο καθενας να κανει οτι μπορει.να επηρεασει οσους περισσοτερους μπορει στο περιβαλον του.να τους πει πεντε πραγματα και ας ακουστει βαρετος.
    εγω το πρωσπαθησα και το προσπαθω καθε μερα.να πεισω συναδελφους,φιλους μελη του οικογενειακου μου κυκλου που επιλεγουν τη μοτο σαν μεσο οτι η ασφαλεια προεχει.οτι χρειαζετε το κρανος παντα αλλα και τα γαντια και οι μποτες και οτι περισσοτερο μπορουν.παντα.
    ισως γινομαι κουραστικος ωρες ωρες αλλα δεν τα παραταω.

  5. #50

    Re: Re: εικοσι κεφαλια / κανενα κρανος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    ....Απ'ότι βλέπω πολλοί μιλάτε για την πρόληψη.
    Δηλαδή για αυτούς που έχουν μάθει λάθος δεν υπάρχει σωτηρία? .....

    η πλευρα που βλεπει ο φιλος τα πραγματα ειναι τουλαχιστον ενδιαφερουσα....
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  6. #51
    Αν εν έτη 2010 με τηλεόραση, ράδιο, ίντερνετ κάποιος μεγαλύτερης ηλικίας
    θεωρεί ότι το κράνος είναι προαιρετικό δε μπορείς να κάνεις τίποτα.

    1000 σποτ τη μέρα να παίζουν μυαλό δε βάζουν.

    Σα το τσιγάρο ένα πράμα.

  7. #52
    Κρανος φοραγα απο την αρχη που αρχισα να καβαλαω. Κυριως επειδη εβλεπα τον πατερα μου να φοραει. Ηξερα οτι μπορει να σου σωσει τη ζωη σε μια δυσκολη στιγμη, αλλα δεν το ειχα ενστερνιστει! Ισως επειδη ειχα την εντυπωση οτι δεν θα συνεβαινε κατι τετοιο σε μενα. Οταν ομως αρχισα να κοιταζω αριστερα και δεξια στο νετ, να βλεπω βιντεακια απο ατυχηματα κλπ, τοτε συνειδητοποιησα την πραγματικη αξια του κρανους, τοτε το αντιληφθηκα πληρως!
    Δυστυχως ετσι οπως εχουν τα πραγματα, γνωμη μου ειναι οτι δεν χρειαζεται να εξεταζουμε για ποιο λογο φοραει καποιος κρανος, αλλα οτι φοραει! Αν ο φοβος προστιμου, το πουλημα μουρης κλπ οδηγουν στην χρηση κρανους τοτε οκ. Και για να μην παρανοηθω, αναφερομαι στην ελληνικη περιπτωση μονο. Ισως οταν φτασουμε σε ενα σημειο, τα κρανη να ειναι η πλειοψηφια, τοτε να μπορεσουμε να ασχοληθουμε με το για ποιον λογο το φοραει ο καθενας.
    Τωρα, αν θελεις να προσεγγισεις καποιον, και να τον κανεις να το φορεσει το ριμαδι, πιστευω οτι δεν μπορεις να αναπτυξεις μια εννιαια "τακτικη". Αλλος θα πεισθει με σοκαριστικες εικονες, αλλος θα το δει σαν μουρη, και αλλος θα πεισθει μεσα απο μια εποικοδομητικη κουβεντα.
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  8. #53
    Άλλος για Χίο τράβηξε κι άλλος για Μυτιλίνη. Δίκιο έχεις αλλά που θα τό'βρεις...

  9. #54
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
    Κρανος φοραγα απο την αρχη που αρχισα να καβαλαω. Κυριως επειδη εβλεπα τον πατερα μου να φοραει. Ηξερα οτι μπορει να σου σωσει τη ζωη σε μια δυσκολη στιγμη, αλλα δεν το ειχα ενστερνιστει! Ισως επειδη ειχα την εντυπωσει οτι δεν θα συνεβαινε κατι τετοιο σε μενα. Οταν ομως αρχισα να κοιταζω αριστερα και δεξια στο νετ, να βλεπω βιντεακια απο ατυχηματα κλπ, τοτε συνειδητοποιησα την πραγματικη αξια του κρανους, τοτε το αντιληφθηκα πληρως!
    Δυστυχως ετσι οπως εχουν τα πραγματα, γνωμη μου ειναι οτι δεν χρειαζεται να εξεταζουμε για ποιο λογο φοραει καποιος κρανος, αλλα οτι φοραει! Αν ο φοβος προστιμου, το πουλημα μουρης κλπ οδηγουν στην χρηση κρανους τοτε οκ. Και για να μην παρανοηθω, αναφερομαι στην ελληνικη περιπτωση μονο. Ισως οταν φτασουμε σε ενα σημειο, τα κρανη να ειναι η πλειοψηφια, τοτε να μπορεσουμε να ασχοληθουμε με το για ποιον λογο το φοραει ο καθενας.
    Τωρα, αν θελεις να προσεγγισεις καποιον, και να τον κανεις να το φορεσει το ριμαδι, πιστευω οτι δεν μπορεις να αναπτυξεις μια εννιαια "τακτικη". Αλλος θα πεισθει με σοκαριστικες εικονες, αλλος θα το δει σαν μουρη, και αλλος θα πεισθει μεσα απο μια εποικοδομητικη κουβεντα.
    Συμφωνούμε. Πάμε με πολύ αργά βήματα όμως, όπως και σε πολλούς άλλους τομείς της ζωής.
    Λόγω του ότι δεν υπάρχει συνέπεια από το κράτος στους ελέγχους, η χρήση κράνους παραμένει στα πλαίσια του εθελοντισμού ή ανάλογα με το κρύο του χειμώνα. Είναι πραγματικά κρίμα να βγαίνει μια νέα γεννιά στους δρόμους με τόση πληροφόρηση πλέον και να αντιμετωπίζει τα ζητήματα με την ίδια αφασία όπως η προηγούμενη.
    Δυστυχώς εμείς οι παλιότεροι έχουμε τη μεγαλύτερη ευθύνη γιαυτό.
    Η μέθοδος που είναι πιο κατάλληλη εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Ωστόσο από τη μεριά του κράτους, το να θυμόμαστε την οδική ασφάλεια με δημοσιουπαλληλικά σποτάκια τις μέρες των γιορτών και τους τροχαίους να ξεπετάγονται μέσα από πικροδάφνες δεν μας έχει πάει πουθενά τα τελευταία τριάντα χρόνια. Τα πασαλείματα και το να δείξουμε και φέτος μια παρουσία δεν έχουν πραγματικό αποτέλεσμα, είναι άλλη μια επιφανειακή προσέγγιση των πραγμάτων.

  10. #55
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
    Συμφωνούμε. Πάμε με πολύ αργά βήματα όμως, όπως και σε πολλούς άλλους τομείς της ζωής.
    Λόγω του ότι δεν υπάρχει συνέπεια από το κράτος στους ελέγχους, η χρήση κράνους παραμένει στα πλαίσια του εθελοντισμού ή ανάλογα με το κρύο του χειμώνα. Είναι πραγματικά κρίμα να βγαίνει μια νέα γεννιά στους δρόμους και να αντιμετωπίζει τα ζητήματα με την ίδια αφασία όπως η προηγούμενη.
    Δυστυχώς εμείς οι παλιότεροι έχουμε τη μεγαλύτερη ευθύνη γιαυτό.

    Το κυριο λαθος του κρατους κατα τη γνωμη μου, δεν ειναι η μη συνεπεια στους ελεγχους, αλλα το οτι δεν εχει θεσει τις βασεις για να αναπτυχθει μια σωστη οδηγικη παιδεια. Και προσωπικα εχω καταληξει οτι ολα ειναι θεμα παιδειας τελικα. Απο τη χρηση ή οχι του κρανους, μεχρι με ποια κριτηρια ψηφιζουμε στις εκλογες. Δυστυχως η ιδιοσυγκρασια μας σαν λαος ειναι τετοια, που εαν ενταθουν οι ελεγχοι, το μονο που θα καταφερουν ειναι να αυξησουν την παρουσια κρανων των 50 ευρω..
    Διαφωνω με οτι οι παλιοτεροι εχετε την μεγαλυτερη ευθυνη, γιατι σε ολη αυτη την κουβεντα πρεπει να βαλουμε και την ατομικη ευθυνη! Δεν μπορεις να οριζεις την ζωη σου, παντα με βαση ο,τι εκαναν οι προηγουμενοι. Πρεπει να βλεπεις και λιγο πιο περα.
    Απο αυτα που βλεπω καθημερινα, πιστευω οτι η κατασταση στους πιτσιρικαδες εχει βελτιωθει λιιιιιγο. Πλεον τα βραδια θα δω ενα κλασσικο μπραχαμιοτικο GLX αλλα ο αναβατης του θα φοραει κρανακι, εικονα που πριν 3-4 χρονια απλα δεν υπηρχε.

    Αυτα για την χρηση κρανους, γιατι στην κυκλοφορια ειμαστε ακομα τα ιδια χαλια. Μικροι, μεγαλοι, κρανομενοι, ακρανοτοι.
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  11. #56
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
    Το κυριο λαθος του κρατους κατα τη γνωμη μου, δεν ειναι η μη συνεπεια στους ελεγχους, αλλα το οτι δεν εχει θεσει τις βασεις για να αναπτυχθει μια σωστη οδηγικη παιδεια. Και προσωπικα εχω καταληξει οτι ολα ειναι θεμα παιδειας τελικα. Απο τη χρηση ή οχι του κρανους, μεχρι με ποια κριτηρια ψηφιζουμε στις εκλογες. Δυστυχως η ιδιοσυγκρασια μας σαν λαος ειναι τετοια, που εαν ενταθουν οι ελεγχοι, το μονο που θα καταφερουν ειναι να αυξησουν την παρουσια κρανων των 50 ευρω..
    Διαφωνω με οτι οι παλιοτεροι εχετε την μεγαλυτερη ευθυνη, γιατι σε ολη αυτη την κουβεντα πρεπει να βαλουμε και την ατομικη ευθυνη! Δεν μπορεις να οριζεις την ζωη σου, παντα με βαση ο,τι εκαναν οι προηγουμενοι. Πρεπει να βλεπεις και λιγο πιο περα.
    Απο αυτα που βλεπω καθημερινα, πιστευω οτι η κατασταση στους πιτσιρικαδες εχει βελτιωθει λιιιιιγο. Πλεον τα βραδια θα δω ενα κλασσικο μπραχαμιοτικο GLX αλλα ο αναβατης του θα φοραει κρανακι, εικονα που πριν 3-4 χρονια απλα δεν υπηρχε.

    Αυτα για την χρηση κρανους, γιατι στην κυκλοφορια ειμαστε ακομα τα ιδια χαλια. Μικροι, μεγαλοι, κρανομενοι, ακρανοτοι.
    Σε όλα τα πρωτοπόρα στην οδική ασφάλεια δυτικά κράτη η μείωση των ατυχημάτων επιτεύχθηκε με τον συνδυασμό ομοβροντίας δυνατών τηλεοπτικών - ραδιοφωνικών σποτ και εντατικών αστυνομικών ελέγχων που απλά δεν ατόνισαν μετά από τον πρώτο μήνα όπως στη χώρα μας. Μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν από τη μεριά του κράτους σε αυτόν τον τομέα.
    Επίσης κι ένα κράνος των 50-100? προστατεύει πολύ καλύτερα από το τίποτα.
    Είπα ότι έχουμε ευθύνη οι παλιότεροι γιατί όταν κρατά η μάνα το παιδί αγκαλιά στο κάθισμα του συνοδηγού, όταν ο πατέρας δεν φορά κράνος-ζώνη, ο θείος δεν περνά τον ανηψιό από τη διάβαση δίπλα του κι ο τροχονόμος που γράφει το πρωί δεν φορά ζώνη-κράνος στο πολιτικό του όχημα το απόγευμα, όσα σποτάκια οδικής ασφάλειας και να δει ο νέος, έχει αρκετό δίκιο να μην τα κάνει πράξη.

  12. #57
    applied... Το avatar του/της paTman_the
    Εγγραφή
    08/02/2006
    Μηνύματα
    89
    Θα ήθελα να παραθέσω (τι είπα πάλι!!!) μια προσωπική εμπειρία.

    Φίλος και κάτοχος μηχανής μεγάλου κυβισμού δεν δέχεται ότι το να φοράς κράνος μέσα στην πόλη κάνει το να καβαλάς πιο ασφαλές. ΌΤΙ και να του έχω πει απλά ΔΕΝ το δέχεται... Και έχει τσιμπίσει και 1-2 κλήσεις ήδη... Είναι έξυπνο άτομο και μορφωμένο (καταλαβαίνει απο πιθανότητες...) αλλά απλά δεν δέχεται ότι είναι πιο επικίνδυνο όταν δεν φοράς κράνος.

    Το γελοιότερο όλων; ακόμα και αν δεν το φοράει το έχει πάντα στην κούτα πίσω του.

    Φοράει μόνο αν περνάει από σημείο που μπορεί να έχει μπλόκο ή αν βγει εθνική.

    Περιμένετε εσείς τα "αλάνια" να φορέσουν κάτι που
    1) στοιχίζει σημαντικά για την ηληκία τους.
    2) είναι "φασαρία" να κουβαλάς
    3) τους κρύβει (=> τους χαλάει τη μόστρα)
    ;;;;;;;;;

    Προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει ο κάθε ένας μας να κάνει ότι μπορεί με τους "δικούς" του (παιδιά, ξαδέρφια, αδέρφια, φίλους, κλπ) και από εκεί και πέρα καθώς από σχολείο και δημόσιους φορείς δεν μπορούμε να περιμένουμε τπτ το μόνο που μας σώζει είναι ο "βούρδουλας" της αστυνομίας. Ελπίζω με την οικονομική κρίση να το θυμούνται περισσότερο...

    Για πάντα ραγιάδες ...
    Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο;

  13. #58
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the


    Για πάντα ραγιάδες ...
    Πολύ μεγάλη κουβέντα.
    Η οδική ασφάλεια-χρήση κράνους είναι απλώς ένας τομέας που εκδηλώνεται πάλι αυτή η νοοτροπία

  14. #59
    Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ Το avatar του/της Tsakalaki
    Εγγραφή
    19/04/2006
    Μηνύματα
    281
    Δίκιο έχετε όλοι...που θα το βρείτε είναι το θέμα...


    Ο σωστός τίτλος του τόπικ θα ήταν "20 κεφάλια - κανένα μυαλό"..


    όσο δεν υπάρχει μυαλό και φόβος δε πρόκειται να μπει το κράνος...

    και άντε, το χωρίς κράνος, να το δεχτώ... αλλά το στυλάκι έχω-το-κρανος-περασμενο-στο-χέρι.... έ, εκεί είναι που τα παίρνω...


    Για να μην ανοίξουμε το άλλο θέμα, το φοράω-κρανος-και-εχω-το-κινητο-σφινωμενο-μεσα-και-μιλαω...

    The golden light above you show me where you're from
    The magic in your eye bewitches all you gaze upon
    You stand upon your hill and behop all around you
    They wonder where you're from oh yeah they wonder where I found you
    Oh my love it's a long way where you're from, it's a long way
    Aμμουλιανη, διακοπές 2007
    Ανακοίνωση - προειδοποίηση Υπουργείου Εσωτερικών - Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλονίκης

  15. #60
    ειπαμε..fournas Το avatar του/της fournas
    Εγγραφή
    17/06/2009
    Μηνύματα
    801
    υπαρχει περιπτωση.... λεω , μηπως .....

    να κανουμε το εξης :


    να μαζευτουμε οσοι εχουν το χρονο και την ορεξη

    και να σκευτουμε τι θα ηταν χρησιμο να ξερουν-μαθουν αυτα τα παιδια , ωστε να μην βαζουν την "μαγκια"

    πανω απο την ασφαλεια τους..



    αυτο μπορει να γινει

    α) με καποια video (που υπαρχουν ταλεντα εδω μεσα να φτιαξουν) ,

    β)να τους μιλησουμε με οσο πιο απλο τροπο και με λογια που χρησιμοποιουν , οχι μονο για την χρηση του κρανους αλλα και την ωριμοτητα που πρεπει να δειχνουν στους δρομους ,

    γ)να τους δειξουμε εμεις πως χρησιμοποιουμε αυτο το μεσο (ο sid 1967 ενα καλο παραδειγμα, ο menelaos 69 ακομα ενα και ποσοι αλλοι απο εδω μεσα .. )

    δ)ισως καποιοι εδω μεσα γνωριζουν προσωπικα εκπαιδευτες στα σχολεια που κανουμε (0300 και css) και να θελει να βοηθησει καποιος απο αυτους , να συνταχθει ενα κειμενο που θα ηταν ενας "μπουσουλας" για το τι θα πουμε σε αυτα τα παιδια.

    ε)... ?


    ολα αυτα θα μπορουσαν να γινουν στο αμφιθεατρο στου εκαστοτε σχολειου.
    θα λαμβανουν μερος ταξεις που θα μπορουσε να μας υποδειξει ενας ειδικος παιδαγωγος.

    καποιοι απο εδω μεσα ειναι μελος σε καποια μοτολεσχη
    επειδη σαν forum ισως να μην μπορουμε να εμφανιζομαστε σαν δημιουργοι και διεκπερωτες τετοιας κινησης , να γινει απο εκει...
    δλδ αντι να ερθουμε σε επαφη με καποιον στο υπουργειο ,στο συλλογο γονεων,στους διευθυντες σαν forum θα το κανουμε σαν λεσχη,
    εφοσον εχουμε την συγκαταθεση της και την βοηθεια των μελων της..


    υ.γ 1 : αναλυση σε αυτα που λεω αλλα και τις υπολοιπες ιδεες που εχω θα ηταν καλητερα να γινει εφοσον υπαρχει ενδιαφερον

    υ.γ 2 : sorry για την ανορθογραφια μου


















    υ.γ 3 : μηπως ειμαι πολυ ρομαντικος ?

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κρανος
    από DORTIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 21:42
  2. κρανος
    από tools στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 07:51
  3. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 09:54
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2004, 23:42
  5. κειμενο χωρις κανενα μοτοσυκλετιστικο ενδιαφερον...
    από Todi στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 22:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF