Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 69 από 69

Θέμα: εικοσι κεφαλια / κανενα κρανος

  1. #61
    applied... Το avatar του/της paTman_the
    Εγγραφή
    08/02/2006
    Μηνύματα
    89
    Απολύτως λογικό και γαμάτο αυτό που προτείνεις.

    Οσο δεν ΤΡΟΜΑΖΟΥΝ όμως δεν θα αλλάξουν συμπεριφορά. Και δεν αρκεί να δουν ανοιγμένα κεφάλια, κόκκαλα να τρυπάνε το δέρμα και αιματάκι παντού. Χρειάζονται παραδείγματα γνωστών τους και φίλων τους για να καταλάβουν πόσο κοντά είναι σε όλους ο κίνδυνος και ότι κανείς δεν είναι άτρωτος.

    Παρόλα αυτά, επειδή είμαι ρομαντικός, νομίζω ότι θα μπορούσε να αλλάξει η νοοτροπία "το κράνος είναι για τους φλώρους"/"δεν χρειάζεται στα λίγα/μέσα στην πόλη" με το παράδειγμα από τις "μεγάλες" μηχανές. Αν αυτοί με τα γκάζια φοράνε τότε πρέπει να είναι μαγκιά το να φοράς κράνος.

    Αλλά ούτε αυτό πιστεύω ότι είναι εφικτό, έχετε δει ποτέ πιτσιρικά να μπανίζει το κράνος σας;

    Προσωπικές απόψεις πάντα, οπότε παρακαλώ μην πυροβολείτε τον πιανίστα
    Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο;

  2. #62
    applied... Το avatar του/της paTman_the
    Εγγραφή
    08/02/2006
    Μηνύματα
    89
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
    Πολυ σωστα τα λες, ΣΥΜΦΩΝΩ φυσικα στην εκπαιδευση απο πολυ μικρη ηλικια, αλλα τα ιδια ελεγαν καποιοι μεγαλυτεροι απο μενα πριν 30 χρονια, τα ιδια λεγαμε κι εμεις πριν 15 χρονια, και ΤΙΠΟΤΑ δεν αλλαξε ριζικα δυστυχως...
    Ειναι τραγικο να υπαρχουν ακομα και σημερα, εν ετοι 2010 αντιληψεις του τυπου "ειμαι ατρωτος και δεν βαζω κρανος" ή "ειμαι πολυ καλος οδηγος και προσεχω" κλπ κλπ ΚΑΙ απο 30αρηδες, οχι μονο απο πιτσιρικαδες...
    ΠΩΣ θα το αντιμετωπισεις αυτο, με λογια και "παιδεια"????
    Τι παιδεια να δωσεις σε εναν ανθρωπο 30 χρονων???

    Δεν θέλω να ξεφύγω ούτε να το κάνω "πολιτικό" αλλά ΤΙ έχει αλλάξει στην Ελλάδα εδώ και δεκαετίες;
    Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο;

  3. #63
    ΜΕΛΛΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ... Το avatar του/της tifoso4ever
    Εγγραφή
    13/05/2004
    Μηνύματα
    471
    Και σε προσωπικο επιπεδο θα πρεπει παλι ο καθενας να κανει οτι μπορει.να επηρεασει οσους περισσοτερους μπορει στο περιβαλον του.να τους πει πεντε πραγματα και ας ακουστει βαρετος. εγω το πρωσπαθησα και το προσπαθω καθε μερα.να πεισω συναδελφους,φιλους μελη του οικογενειακου μου κυκλου που επιλεγουν τη μοτο σαν μεσο οτι η ασφαλεια προεχει.οτι χρειαζετε το κρανος παντα αλλα και τα γαντια και οι μποτες και οτι περισσοτερο μπορουν.παντα. ισως γινομαι κουραστικος ωρες ωρες αλλα δεν τα παραταω.

    Αυτο ειναι νομιζω η ΒΑΣΗ...Εμεις που εχουμε καποιες στοιχειωδεις γνωσεις περι προστατευτικου εξοπλισμου, να αφιερωσουμε μερικα λεπτα να μιλησουμε στους κοντινους μας ανθρωπους...Και παλι ομως καποιοι θα τσινισουν και θα το δουν σαν πατροναρισμα, και θα πουν "και ποιος εισαι εσυ ρε φιλε που θα μου πεις εμενα..." Οσο λοιπον δεν παραμεριζουμε τον εγωϊσμο μας, οσο και προσπαθησουμε, δεν βλεπω βραχυπροθεσμα αποτελεσματα...Πρεπει να επιμενουμε παντως, συμφωνω.

    Και ΙΣΩΣ να απεφερε και καποια θετικα αν δραστηριοποιηθουμε σαν ομαδα, φορουμ, λεσχη κλπ κλπ. Εγω μετα χαρας να συμμετασχω, και μπορω να βρω και εντυπο υλικο, (ή να το δημιουργησω) περι ασφαλειας κρανους και τεχνολογιας υλικων, κλπ. Εχω ελαχιστο ελευθερο χρονο, οποτε αν καποιος μπορει να οργανωσει κατι τετοιο, θα βοηθησω οπως μπορω!
    Λετε να γινει καποια τετοια κινηση???

  4. #64
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Έχω φτιάξει μια παρουσίαση που την παρουσιάζω στα λύκεια-σχολές-ημερίδες.
    Επειδή τα βίντεο που μπορούσαν να μπουν στο Youtube είναι 10 λεπτών, την έκοψα σε τέσσερα μέρη, συνολική διάρκεια 35 λεπτά. Τίτλος "Οδική Ασφάλεια-ο ανθρώπινος παράγοντας". Κοινώς εξετάζει το ανθρώπινο λάθος κατά την οδήγηση. Το πρώτο κομμάτι είναι οι επισημανσεις (Μέρη 1-2) και στο δεύτερο προτάσεις (Μέρη 3-4). Απευθύνεται σε νέους - υποψήφιους οδηγούς κι όχι μόνο.
    Είναι προσωπική δουλειά 7 ετών, χρησιμοποιώ διαφημίσεις οδικής ασφάλειας απ'όλο τον κόσμο για να την κάνω πιο ζωντανή. Φυσικά στο youtube δεν είναι και τόσο ζωντανή. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με μαθητές πχ να μην προσέχουν, ή να βαριούνται σε βαθμό που να το προσέξω τουλάχιστον.

    Το link για το πρώτο μέρος είναι αυτό. . Όποιος ενδιαφέρεται πάει και στα υπόλοιπα τρία.

    Θα χαρώ να ακούσω προτάσεις για βελτίωση και σχόλια, επειδή κανείς δεν είναι τέλειος.

  5. #65
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Και μια και το'φερε η κουβέντα, έχει κανείς ιδέα για το εξής: Από Πάτρα προς Αθήνα, 500 μέτρα πριν το 117 χιλιόμετρο υπάρχει σε δεξιά στροφή της Ε.Ο. σαμαράκι, πάνω στην ιδανική γραμμή.
    Το έχω πετύχει 2 φορές στα τελευταία 3 ταξίδια. (Επιτυχία 2 στα 3). Η μπροστινή μου ζάντα επισκευάσθηκε και για αυτό, που ήταν το δευτερεύον.
    Έχει κανείς ιδέα σε ποια υπηρεσία πρέπει να απευθυνθώ γιατί μπορεί να χτυπήσει κάποιος?

  6. #66
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
    Θα χαρώ να ακούσω προτάσεις για βελτίωση και σχόλια, επειδή κανείς δεν είναι τέλειος.
    Οι κίτρινες γραμματοσειρές σε λευκό φόντο είναι υπέροχες... Νομίζω δε θα ξαναδώ για τα επόμενα 7 χρόνια.
    Life begins at 45°.

  7. #67
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
    Οι κίτρινες γραμματοσειρές σε λευκό φόντο είναι υπέροχες... Νομίζω δε θα ξαναδώ για τα επόμενα 7 χρόνια.
    Ναι, πράγματι έχεις δίκιο, είναι η έκδοση για το Internet. Επειδή ο καθένας θα μπορούσε να το χρησιμοποιήσει, μόνο για αυτό. Και πάλι έχεις δίκιο, ευχαριστώ που ασχολήθηκες και για το σχόλιο.

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gianhs8
    Εγγραφή
    04/06/2010
    Μηνύματα
    216
    δεν ξερω, εγω παντως χωρις κρανος νοιωθω απροστατευτος και δεν το ευχαριστιεμαι

  9. #69
    ...προσωπικα για εμενα ισως η καλυτερη τοποθετηση:


    Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
    ο αδελφος μου ηταν το κλασσικο 16χρονο με το glx που σκορπαγε ξεκρανωτος και δεν μπορουσα να τον πεισω ΤΟΤΕ να φορα κρανος με λογικα επιχειρηματα η με το φοβο.

    Τελικα μαζεψα 5-6 φιλους μου με μηχανες στο μικρολιμανο τον εφερα και αυτον και αρχισα τυπου <<πς τι γαματοι που ειναι και εγω θα γινω ετσι οταν παρω μεγαλη μηχανη >>
    <<μαλακα τι κρανουμπα ειναι αυτη με τους διαολους >> και κατι τετοια μαγκιτικα που κρατιομουν μην βαλω τα γελια... τελικα αρχισε να δουλευει ολο αυτο το καθημερινο <<κοιτα τον βλακα τον ξεκρανοτο με το παπακι πως ειναι>> και κατι αλλες τετοιες χαζομαρες... τσονταρα τα μισα λεφτα και πηρε κρανος με δρακους και τετοια... του εδινα και τη μηχανη μια φορα το μηνα στο τελος καταληξαμε να κοροιδευει αυτους που δεν φοραγαν κρανος! περασαν ομως 2-3 χρονια για να φορεσει κρανος με το σκεπτικο οτι ειναι για την ασφαλεια του...αυτο το φοραγε για την μοστρα!νο ματερ!καπως επρεπε να γινει....


    απλη λογικη , συνηθισμενο ''μοτο κους-κους'' , ευθυμη συζητηση και ευκολη να γινει!...επισης εχει σαν βασικο πλεονεκτημα οτι δεν τελειται υπο την μορφη ''διδαχης'' (που τοσο μισουνε οι νεαροι.....) , ουτε σαν κυρηγμα ''...λεγε εσυ τωρα , ωχου καλα μωρε...''

    Μεσα απο τετοια συζητηση και ακομα και με ''τριτους'' στην συνθεση της παρεας , γελωντας με ξεκρανωτους γκαζοφονιαδες καταριπτει το ''υπερατου'' ολης της υποθεσης!......ΤΗΝ ''ΜΟΣΤΡΑ''!

    Πλεον ο μαγκας ξεκρανωτος ειναι βλαξ επειδη ειναι......ξεκρανωτος!

    ....καλο!
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. κρανος
    από DORTIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 21:42
  2. κρανος
    από tools στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 07:51
  3. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 09:54
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2004, 23:42
  5. κειμενο χωρις κανενα μοτοσυκλετιστικο ενδιαφερον...
    από Todi στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 22:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF