Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Ειναι ιδέα μου....

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008

    Ειναι ιδέα μου....

    ή αρχίζουν και φαίνονται σημάδια της κρίσης στην αγορά μεταχειρισμένων?

    Ο λόγος είναι κάμποσες αγγελίες μοτοσυκλετών που βλέπω τελευταία με πολύ ριγμένες τις τιμες τους και πολύ συζητησιμους ιδιοκτήτες.

    Θα μου πείς πάντα αυτό ίσχυε έτσι κι αλλιώς, κάποιος που είχε ανάγκη σκότωνε την τιμή του για άμεσο χρήμα.

    Απλά νομίζω ότι όσο περνάει ο καιρός όλο και περισσότεροι σκοτώνουν τις τιμές των μοτοσυκλετών τους μπας και φύγουν.

    Ειδικά τα μεγάλα (χιλιάρια) μάλλον θα πρέπει οι ιδιοκτήτες τους να αγοράσουν κουβά με βαζελίνη να τους βγεί οικονομικότερα!(μη βαράτε ρε κι εγώ χιλιάρι πουλάω και δεν έχει χτυπήσει κάν το τηλέφωνο κοντά 2 μήνες τωρα!)

    Ενώ τα σκουτερόπαπα φεύγουν αλλιώς.
    Επίσης παρατηρώ πολύ restoring τελευταία.
    Οτι παλιαντζουρα έχει ο καθένας μας θα την ανακατασκευάζει και θα κυκλοφορούμε μ αυτά στο δρόμο ώς άλλοι mad max!

    Και μη χειρότερα παίδες...

  2. #2
    Δυστυχώς όλα μα όλα θα κυλούν πλέον με αργότερους ή και καθόλου ρυθμούς...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Τώρα που έψαχνα μηχανάκι έπεσα πάνω σε πολύ κόσμο που μου έλεγε το εξείς

    "Το δίνω για να ξεπληρώσω το χρέος στη τράπεζα"
    Travel, Grow, Share

  4. #4
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    η αγορα ειχε παρει λαθος δρομο απο πριν , που αγορασαν μοτοσυκλετες ανθρωποι που δεν ηταν μοτοσυκλετιστες...οταν ακουγαν τα 2πλασια λεφτα για 2λαστιχα απο οτι για 4 αυτοκινητου , η οταν βλεπαν οτι δεν μπορουσαν να τις οδηγησουν τις ''σκοτωναν'' με αποτελεσμα να χανεις πολλα λεφτα με το που εβαζες το κλειδι.

    Τωρα ειδικα που απολυθηκαν παρα πολλοι και σε αλλους μειωθηκαν τα εσοδα , τα εξοδα δεν βγαινουν με τιποτα και φευγει αυτο που ''δεν χρειαζετε'' οσο - οσο.

    Εγω που χρωσταω το δανειο της μηχανης στη τραπεζα και εχω να πληρωσω 2 μηνες δοσεις τωρα με πηραν απο την τραπεζα και μου ειπαν να παω να κανω διακανονισμο η να παγωσω τις δοσεις για καποιο καιρο.... το εχουν καταλαβει και αυτοι οτι δεν θα παρουν φραγκο και σου λεει απο το τπτ δωσε ΟΤΙ εχεις....
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  5. #5
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: Ειναι ιδέα μου....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από typhoon

    Επίσης παρατηρώ πολύ restoring τελευταία.
    Οτι παλιαντζουρα έχει ο καθένας μας θα την ανακατασκευάζει και θα κυκλοφορούμε μ αυτά στο δρόμο ώς άλλοι mad max!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	78_cubanfla.jpg 
Προβολές:	908 
Μέγεθος:	14,5 KB 
ID:	219830
    Accipere quam facere praestat injuriam

  6. #6
    Οτι κινειται βαφεται Το avatar του/της airpanos
    Εγγραφή
    19/01/2010
    Μηνύματα
    803

    Re: Ειναι ιδέα μου....

    Επίσης παρατηρώ πολύ restoring τελευταία.
    Οτι παλιαντζουρα έχει ο καθένας μας θα την ανακατασκευάζει και θα κυκλοφορούμε μ αυτά στο δρόμο ώς άλλοι mad max!

    Και μη χειρότερα παίδες... [/B][/QUOTE]

    Kαι που ειναι το κακο σε αυτο?:wacko:

    Εχει ενδιαφερον να πηγαινεις με 100 και να ψαχνεις αν κουδουνιζει ο 'καλα' βιδωμενος
    μαρσπιες η εχεις ξεχασει να σφιξεις καμια βιδα στο σταυρο οποτε με το πρωτο αποτομο
    φρεναρισμα η δεξια μπουκαλα να ανεβει 2 ποντους.:rotflmao:
    ready to race....
    The right to go insane
    http://www.youtube.com/watch?v=m20sJNgZ17U&ob=av3e

    http://www.sevenstring.org/forum/index.php

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Εγω που χρωσταω το δανειο της μηχανης στη τραπεζα και εχω να πληρωσω 2 μηνες δοσεις τωρα με πηραν απο την τραπεζα και μου ειπαν να παω να κανω διακανονισμο η να παγωσω τις δοσεις για καποιο καιρο.... το εχουν καταλαβει και αυτοι οτι δεν θα παρουν φραγκο και σου λεει απο το τπτ δωσε ΟΤΙ εχεις....
    Αν το χουν καταλάβει λεει!Ειδικά αν με το δάνειο είχες πάρει μεταχειρισμένη μηχανή τρέμουν μπας και τους αφήσεις με το μαρσπιέ στο χέρι!

    Πχ αν είχες πάρει προπερσι(08) κάνα ΧΤΧ (07 μοντέλο) με 5.500? τώρα και να σου το πάρουν δε πρόκειται να βγάλουν πάνω απο 3.500? στο πλειστηριασμό.

    Και ποιός να το πάρει δηλαδή?
    Αντε και στο πήρε η τράπεζα, ποιός έχει μετρητά σήμερα να τα σκάσει για μια τέτοια ευκαιρία?

    Κι αυτός που έχει δηλαδή κρατιέται, ξέρω γω σου λεει, αμα παει 2? η βενζίνη (που θα πάει) και το 600 πολύ είναι.
    Ασε που τότε θα πέσουν κι αλλο οι τιμές και κανείς δε θα πέρνει.

    Λοιπόν παιδιά φυλάξτε σα κόρη οφθαλμου τα παπιοσκούτερα γιατί προβλέπεται να χρυσοπουλιούνται στο κοντινό μέλλον!




    Ασχετο, όσον αφορά τις ανακατασκευές πάντως αυτά που μ αρέσουν είναι όσα γίνεται κανονική αναπαλαίωση και παραμένουν κατα το δυνατό "γνήσια".
    Τα υπόλοιπα καγκουριάσματα,βαψίματα και τιμονιάσματα προσωπικά με αφήνουν ασυγκίνητο, αλλά ως γνωστόν περι ορέξεως...

  8. #8
    Εντάξει το πράγμα φαινότανε:
    http://www.moto.gr/forums/showthread...5&pagenumber=3

    Που θα πάει δεν ξέρω
    2 young 2 die,
    2 old 2 rock n' roll

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.472
    Δανεια δεν δινουν ευκολα οι τραπεζες πλεον για αγορα καινουργιου , οποτε στρεφονται πολλοι στα μεταχειρισμενα.
    Μεταχειρισμενο , σημαινει συνήθως , λεφτα μετρητοις.

    ε....7 και 8 χιλιαρικα μετρητα...λιγοι εχουν πλεον.
    Αυτοι που εχουν , εχουν και παραπανω και παν για φρεσκο πραμα.
    Οποτε οι τιμες στην αγορα μεταχειρισμενου , πρεπει να ειναι τετοιες να μπορει ο αλλος να πληρωσει μετρητοις.

    Αρα το ποσο των 4000 χιλιαδων για μετρητα πιστευω πως ειναι το οριο.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Αρα το ποσο των 4000 χιλιαδων για μετρητα πιστευω πως ειναι το οριο.
    Εξαρτάται για τι μιλάμε,αφού άλλη τιμή έχει το ον οφ 5ετίας(των 7.000?) άλλη το σουπερσπορ το περυσινό (των 15.000?) και φυσικά η κατάστασή τους

    Γενικά δε μπορείς να θέσεις όριο στη τιμή πώλησης.

    Πάντως αυτή τη στιγμή με 4 χιλιάρικά ζεστά χτυπάς πολύ κάλες ευκαιρίες!

    Και βέβαια στα μεταχειρισμένα μόνο με μετρητά μιλάς γιατί οι τράπεζες δε δίνουν μια.

  11. #11
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Γενικά η αγορά πάσης φύσεως οχημάτων έχει πέσει πάρα πολύ. Η αγορά ενός Ι.Χ. πάντα ήταν πολυτέλεια και δυστυχώς ελάχιστοι το γνώριζαν. Δεν είναι δα και πολύ μεγάλο το διάστημα που αγόραζαν οχήματα και στο πρώτο μεγάλο service τους που έφτανε κανά 500αρι στα Ι.Χ και κανά 300-400αρι στις μηχανές πούλαγαν ή αντάλλαζαν για νεότερο μοντέλο.

    Πλέον αυτά τέρμα. Όσο για δάνεια ... ούτε λόγος .. μόνο μέχρι μικρά ποσά και υπό τον όρο οτι θα δώσεις και μια καλή προκαταβολή στο ποσό απο δικά σου χρήματα όπως ήταν και τις εποχές της δεκαετίας του 90.

    Θα έλεγα πάντως οτι είναι το μικρότερο κακό της κρίσης αυτό... υπάρχουν άλλα πολύ σοβαρότερα προβλήματα που αγγίζουν ακόμα και καθημερινές ανάγκες επιβίωσης.
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  12. #12
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Χωρίς ιδιαίτερους συναισθηματισμούς, η αγορά μοτοσυκλέτας πιστεύω θα κάνει μεγάλη διόρθωση.
    Από τη στιγμή που ενδεχομένως καταλήξουμε κοντά σε μισθούς Βουλγαρίας, μπορεί αυτά που βλέπουμε να είναι το πρώτο βήμα αλλαγής της πορείας της μοτοσυκλέτας στην Ελλάδα, κατά την τελευταία 20ετία.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.525

    Re: Ειναι ιδέα μου....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από typhoon
    ή αρχίζουν και φαίνονται σημάδια της κρίσης στην αγορά μεταχειρισμένων?

    Ο λόγος είναι κάμποσες αγγελίες μοτοσυκλετών που βλέπω τελευταία με πολύ ριγμένες τις τιμες τους και πολύ συζητησιμους ιδιοκτήτες.

    Θα μου πείς πάντα αυτό ίσχυε έτσι κι αλλιώς, κάποιος που είχε ανάγκη σκότωνε την τιμή του για άμεσο χρήμα.

    Απλά νομίζω ότι όσο περνάει ο καιρός όλο και περισσότεροι σκοτώνουν τις τιμές των μοτοσυκλετών τους μπας και φύγουν.

    Ειδικά τα μεγάλα (χιλιάρια) μάλλον θα πρέπει οι ιδιοκτήτες τους να αγοράσουν κουβά με βαζελίνη να τους βγεί οικονομικότερα!(μη βαράτε ρε κι εγώ χιλιάρι πουλάω και δεν έχει χτυπήσει κάν το τηλέφωνο κοντά 2 μήνες τωρα!)

    Ενώ τα σκουτερόπαπα φεύγουν αλλιώς.
    Επίσης παρατηρώ πολύ restoring τελευταία.
    Οτι παλιαντζουρα έχει ο καθένας μας θα την ανακατασκευάζει και θα κυκλοφορούμε μ αυτά στο δρόμο ώς άλλοι mad max!

    Και μη χειρότερα παίδες...

    γουστάρω να ξαναγίνει αντρικό το άθλημα
    τα παλια χρόνια που δεν υπήρχαν φράγκα και κυκλοφορούσα με ρημάδια σε κάθε φανάρι έσκυβα να ακούσω τι χτυπάει, κοιταγα μην τρέχουν λάδια, νερά κλπ
    τώρα με το cbf η μόνη επαφή είναι όταν ανοίγεις την τάπα να βάλεις βενζίνη

  14. #14
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: Re: Ειναι ιδέα μου....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
    γουστάρω να ξαναγίνει αντρικό το άθλημα
    τα παλια χρόνια που δεν υπήρχαν φράγκα και κυκλοφορούσα με ρημάδια σε κάθε φανάρι έσκυβα να ακούσω τι χτυπάει, κοιταγα μην τρέχουν λάδια, νερά κλπ
    τώρα με το cbf η μόνη επαφή είναι όταν ανοίγεις την τάπα να βάλεις βενζίνη
    πως φαινεται ανθρωπος που δεν εχει αγορασει Aprilia ή KTM ... :wacko:
    Accipere quam facere praestat injuriam

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ernti
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    699
    Τι κρίση ρε παιδιά?

    Περιγραφή

    einai 18 xronon manisio xroma stin pena..plirofories sto til h timi einai akatevati se ka8e fanari mu to zhtane akoma kai pio polla lefta...
    :rotflmao:

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Tα ψιλο-πήρε ο πλανήτης ή είναι ιδέα μου;
    από Εχετλαίος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2012, 22:12
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2008, 17:05
  3. Είναι η ιδέα μου...
    από VANDA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2007, 16:47
  4. Είναι αραγέ η ιδέα μου .....
    από Anritsu στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2006, 17:26
  5. Ιδέα μου είναι...
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2006, 14:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF