Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Μηχανή λίγων κυβικών

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2008
    Μηνύματα
    25

    Μηχανή λίγων κυβικών

    Καλησπέρα,

    θα ήθελα λίγη βοήθεια από γνώστες, σχετικά με μηχανή λίγων κυβικών.
    Δεν με ενδιαφέρει παπί ή σκούτερ σε καμία περίπτωση.

    Ψάχνω να επιλέξω δίκυκλο που να οδηγείται με δίπλωμα μικρής κατηγορίας μέχρι 25KW.
    Θέλω κάτι σε ελαφρά μεταχειρισμένο, μετά το 2005.

    Τα χρήματα που διαθέτω είναι μέχρι 2.500 ευρώ.

    Η αλήθεια είναι πως το μοντέλο που μου αρέσει είναι το Kawasaki KLX 250 αλλά δεν το φτάνω οικονομικά.

    Έχω υπ όψη τη στάνταρ επιλογή του Honda CBF 250 και σαν "αιρετική" άποψη κοιτάζω το Derbi Cross City 125, για το οποίο θα με ενδιέφερε να μάθω τη γνώμη σας αν το γνωρίζει κάποιος. Φοβάμαι μην είναι πολύ αργό και μικρό.

    Να σημειώσω πως είμαι λίγο πάνω από 1.85 και στα 75 κιλά.

    Η όποια βοήθειά σας είναι πολύτιμη

    Παρακαλώ όχι προσφορές για δικά σας μεταχειρισμένα τώρα, καθώς η αγορά θα γίνει τέλος Αυγούστου.

  2. #2
    cbf 250 φιλε μου.εκτος οτι δεν τραβαει το derbi αλλα honda 1000 φορες καλυτερα.και παρα πολυ πιο ομορφο....
    africa twin

  3. #3
    σου αρεσει κατι απο αυτες τις μικρες ιταλιδουλες;

    http://www.betamotor.com/it/alp/bikes/alp-200-2008

    http://www.betamotor.com/it/street/bikes/urban-125-2008

  4. #4
    αν σε ενφιαφερει κοιτα και το δικο μου. hornet 250 40.00 HP (29.2 kW) θα βαλω και φωτο σε 3 μερες.

    http://www.moto.gr/forums/showthread...hreadid=107838

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2008
    Μηνύματα
    25
    xtz tenere βλέπω ξεκάθαρη προτίμηση προς το honda. Πιστεύεις είναι καθαρά θέμα κυβικών η υπεροχή του cbf ή γενικότερα το derbi θεωρείται χρέπι;

    Katanas ωραίες, αλλά το ALP δύσκολα το βρίσκω μεταχειρισμένο και εκτός αυτού είναι αρκετά ακριβό. Το urban 125 είναι παρόμοιας φιλοσοφίας με το cross city οπότε μία η άλλη έρχεται η ερώτηση!

    skarpias ευχαριστώ για την προσφορά αλλά πρέπει η άδεια να είναι μέχρι 25KW αυστηρά.

    Καμιά άλλη γνώμη έχουμε;

  6. #6
    ειναι σαν να θες να συγκρινεις μια alfa romeo με ενα honda civic.... γινεται..? μπορεις να το κανεις εσυ αυτο?εγω παντως δεν μπορω... λυπαμαι...
    africa twin

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xtz tenere
    ειναι σαν να θες να συγκρινεις μια alfa romeo με ενα honda civic.... γινεται..? μπορεις να το κανεις εσυ αυτο?εγω παντως δεν μπορω... λυπαμαι...
    foberος παραλληλισμός...

  8. #8
    αυτο το κοιτάμε η μπα?
    http://www.derbi.com/index.php?optio...110&Itemid=228

    οn-offaki entry level χαλάρο κ ωραίο!
    Moto.gr Persona για τον firefox!
    http://www.getpersonas.com/el/persona/236816

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nismo

    Katanas ωραίες, αλλά το ALP δύσκολα το βρίσκω μεταχειρισμένο και εκτός αυτού είναι αρκετά ακριβό. Το urban 125 είναι παρόμοιας φιλοσοφίας με το cross city οπότε μία η άλλη έρχεται η ερώτηση!
    φιλε μου , δεν θυμαμαι τις τιμες των ΒΕΤΑ ... μπορεις να τις μάθεις απο τον επίσημο αντιπρόσωπο της στην Ελλάδα.

    Πρότεινα αυτη την εταιρεία διότη εχει μια φιλοσοφία που μ'αρέσει και πιστευω ειναι πολύ προσιτή για νέους οδηγούς καθως και για τις πόλεις και την ελληνικη ιδιοσυγκρασία και πραγματικότητα.

    Ιταλικά μηχανάκια με ιαπωνικό κινητηρα αν δεν κάνω λάθος, φρενάρες , ενα απίστευτο στήσιμο απο αναρτήσεις ... (εχω δοκιμασει το urban 125 , και στα 100 κιλα που ζυγίζω συμπεριφερόταν απιθανα) και μια αρχιτεκτονικη πλαισίου που σε ταξιδέυει σε φιλοσοφία trial (μοτοαλπινισμού), την φιλοσοφία του "μπορεις να πας παντου με το μηχανακι" κι ας μην ειναι ψηλόφτερο ή όμοιο με τον ανταγωνισμό...

    Αν εσυ εισαι διατεθημενος να δωσεις 2.5 χαρτια για να παρεις ενα μικρό μεταχειρο ειναι σαφως προτιμότερο να δωσεις ενα 500ρικακι ακομα και να παρεις μια καινουργια ιταλιδα που θα σου μεινει για παντα και πανω του θα βολευτεις εσυ, ο αδερφος σου, η μαμα σου, μεθαυριο ο γιος σου.

    το μηχανακι εχει αριστη συμεριφορα, και μπορει να το νοιωσει μονο καποιος που εχει εμπειρια απο ευρωπαϊκα μηχανακια και εχει καταλαβει τη διαφορα με του ιάπωνες...

    μοιαζει απιστευτο να μπορεις να διακρινεις τετοια διαφορα σε μικρες μοτοσυκλετες που δεν εχουν δυναμη, αλλα απο την αλλη σε αυτες τις μοτο το ζυγισμα της μοτο κανει μπαμ. και το γυγισμα ειναι το μαξιμουμ για μηχανακι πολης ...


  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2008
    Μηνύματα
    25
    δημητρη πάρα πολύ ωραίο το Terra

    Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση Katanas. Με έχεις ψήσει

    Μια σημαντική ερώτηση όμως:

    τα 125 κυβικά για μια τέτοια μοτοσικλέτα είναι εντελώς οριακά ή και κάτω απ το αποδεκτό όριο επιδόσεων;

    Τα 80 χιλιόμετρα τα πιάνουν και τα κρατάνε εύκολα; (μέχρι τόσα με ενδιαφέρει να πηγαίνω)

    Οι επιταχύνσεις είναι τραγικές ή τουλάχιστον ικανοποιούν για καθημερινή χρήση πόλης;

    Για παπιά είναι οκ αλλά μια μοτοσικλέτα όπως και να έχει είναι πιο απαιτητική σε δύναμη λόγω βάρους.

    Και κάτι τελευταίο, με 1.85+ ύψος και 75 κιλά βάρος ένα τέτοιο μοτοσικλετάκι θα είναι οκ για το μέγεθός μου ή θα είμαι σαν καβάλα σε παιδικό ποδηλατάκι;

  11. #11
    είναι 15 αλογάκια και κάπου 120 κιλά φορτωμένος με μπαγκάζια(υπάρχει κ έκδοση adventure με όλα τα extra) και 2ο άτομο δεν θα είναι το καλύτερο του αυτό είναι σίγουρο! το 100αρι όμως ειδικά μόνος σου δεν θα αργήσεις να το δεις!

    Όταν είχε βγει είχε πάρει πολύ καλές κριτικές για αυτα που προσφέρει! Οσο αφορά το πως θα δείχνεις πιστεύω οτι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και αν δεν προσέξεις την μπερδεύει με μεγάλα On off! Ωστόσο ένα test drive θα βοηθούσε πάρα πολύ στο να αποφασίσεις.

    μην πετάξεις μόνο

    http://www.bestmotorcyclepictures.co...-125-image.jpg

    :rotflmao:
    Moto.gr Persona για τον firefox!
    http://www.getpersonas.com/el/persona/236816

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nismo

    Μια σημαντική ερώτηση όμως:

    τα 125 κυβικά για μια τέτοια μοτοσικλέτα είναι εντελώς οριακά ή και κάτω απ το αποδεκτό όριο επιδόσεων;

    Τα 80 χιλιόμετρα τα πιάνουν και τα κρατάνε εύκολα; (μέχρι τόσα με ενδιαφέρει να πηγαίνω)

    Οι επιταχύνσεις είναι τραγικές ή τουλάχιστον ικανοποιούν για καθημερινή χρήση πόλης;

    Για παπιά είναι οκ αλλά μια μοτοσικλέτα όπως και να έχει είναι πιο απαιτητική σε δύναμη λόγω βάρους.

    Και κάτι τελευταίο, με 1.85+ ύψος και 75 κιλά βάρος ένα τέτοιο μοτοσικλετάκι θα είναι οκ για το μέγεθός μου ή θα είμαι σαν καβάλα σε παιδικό ποδηλατάκι;
    δεν ειχα 125 ποτε και δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρία απο το ρεπριζ τους... έκανα συμπτωματικά ενα τεστ ραϊντ γυρω απο το τετραγωνο που λενε, και αποκομησα την αισθηση πως υπερπληρει τις απαιτησεις της κυκλοφοριας εντος των τοιχών...

    τα (λιγα) κιλά σου παντως ειναι υπερμαχος της επιταχυνσης που θα πετυχειw απο φανάρι σε φανάρι...

    Να γνωριζεις επίσης πως ο συγχρονισμός των φαναριών μεσα στην πόλη (οταν αυτος ειναι καλορυθμισμένος) επιτρέπει σε ενα όχημα που κινέιται με 50 χλμ/ωρα να εχει μαι συνεχη ροή, αν πηγαινεις με περισσοετρα ας πουμε θα αναγκαστεις να φρεναρεις στο πεομενο φαναρι που δεν θα εχει αναψει ακομα...

    καποτε κυκλοφορουσα με ενα νοικιαρικο σκουτερ 50αρακι (πριν ασχοληθω πιο ζεστα με τον μοτοσυκλετισμο), ειχα εντυπωσιαστει πού διατηρωντας μια σταθερη ταχυτητα της ταξης των 30-40 χλμ μεσα στην πόλη ειχα συνεχη ροή.

    το αβανταζ εναντι των παπιων ξαναλεω ειναι πως ανετοτατα το βαζεις σε ενα πλοιο το καλοκαιρακι και κυριολεκτικα σκαρφαλωνεις σε οποια παραλια θελεις με την κοπέλα σου. Πραγμα που ενα παπί δε νοείται να κανει με την ιδια ανεση.

    το θεμα τωρα της εμφανισης... εεε να μην τα θελουμε και ολα δικα μας. Πανω σε αυτο εχω να σου πω (απο προσωπικη εμπειρια- μαις και πιανω αρκετο ογκο) πως αν εσυ νοιωθεις ανετα πανω στο μηχανακι τυφλα να εχει η εικονα σου πανω του... σημασια εχει να βολευεσαι... και το παραξενο με το συγκεκριμενο Urban ειναι πως ενω ειναι πολυ μαζεμενο βολευεσαι μια χαρα διχως να καθεσαι σαν κατασριδα

  13. #13
    για τα θηρία.. Το avatar του/της Valantis_K
    Εγγραφή
    18/05/2007
    Μηνύματα
    18
    παντως και εγω θα σου ελεγα cbf 250.. μιας και εχεις δίπλωμα μικρής κατηγορίας.. για αρχη ειναι οτι πρεπει.. αξιοπιστο και με μικρη καταναλωση.. και με 2.500 € βρισκεις σχεδον καινουριο..
    ο μαγκας ειναι εξω στην ζωη και οχι μεσα σ' ενα φορουμ..

  14. #14
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    φιλε μου , δεν θυμαμαι τις τιμες των ΒΕΤΑ ... μπορεις να τις μάθεις απο τον επίσημο αντιπρόσωπο της στην Ελλάδα.

    Πρότεινα αυτη την εταιρεία διότη εχει μια φιλοσοφία που μ'αρέσει και πιστευω ειναι πολύ προσιτή για νέους οδηγούς καθως και για τις πόλεις και την ελληνικη ιδιοσυγκρασία και πραγματικότητα.

    Ιταλικά μηχανάκια με ιαπωνικό κινητηρα αν δεν κάνω λάθος, φρενάρες , ενα απίστευτο στήσιμο απο αναρτήσεις ... (εχω δοκιμασει το urban 125 , και στα 100 κιλα που ζυγίζω συμπεριφερόταν απιθανα) και μια αρχιτεκτονικη πλαισίου που σε ταξιδέυει σε φιλοσοφία trial (μοτοαλπινισμού), την φιλοσοφία του "μπορεις να πας παντου με το μηχανακι" κι ας μην ειναι ψηλόφτερο ή όμοιο με τον ανταγωνισμό...

    Αν εσυ εισαι διατεθημενος να δωσεις 2.5 χαρτια για να παρεις ενα μικρό μεταχειρο ειναι σαφως προτιμότερο να δωσεις ενα 500ρικακι ακομα και να παρεις μια καινουργια ιταλιδα που θα σου μεινει για παντα και πανω του θα βολευτεις εσυ, ο αδερφος σου, η μαμα σου, μεθαυριο ο γιος σου.

    το μηχανακι εχει αριστη συμεριφορα, και μπορει να το νοιωσει μονο καποιος που εχει εμπειρια απο ευρωπαϊκα μηχανακια και εχει καταλαβει τη διαφορα με του ιάπωνες...

    μοιαζει απιστευτο να μπορεις να διακρινεις τετοια διαφορα σε μικρες μοτοσυκλετες που δεν εχουν δυναμη, αλλα απο την αλλη σε αυτες τις μοτο το ζυγισμα της μοτο κανει μπαμ. και το γυγισμα ειναι το μαξιμουμ για μηχανακι πολης ...


    http://put.edidomus.it/xoffroad/news...0LC%20dx-1.jpg

    Αυτό το αδερφάκι το είδες??(υπόψην βγαίνει και σε sm) Έχω μία υποψία ότι κοστίζει 3400 καινούριο.. Μπορεί να ταξιδεύει με 20 χλμ λιγότερα από το cbf 250 αλλά είναι ασύγκριτα σε ποιότητα κατασκευής και κύλισης..

    Αλουμινένιο ψαλίδι, πολύ καλύτερο πλαίσιο, ανάποδο μπροστινό 41mm, μοχλικό πίσω, υδρόψυκτο (μοτέρ μιναρέλι, ίδιο με το μοτέρ που τοποθετεί η yamaha στο wr125 και η husqvarna στο φετινό 4χρονο wr125 (te125)), 15 αλογάκια (υπεραρκετά για το βάρος του (η μιναρέλι δηλώνει 20 derestricted), φρενάρες..

    Τι συγκρίνουμε τώρα? Κοιτάζω αυτό, κοιτάζω το yamahaki μου και..

    Στο ίδιο μήκος κύματος το καινούριο derbi drd 125

    http://www.mototriti.gr/data/news/pr...news/80386.asp
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  15. #15
    ετσι ειναι epp, στηριξτε ευρωπη λεμε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανή ....κυβικών 50 ;
    από Ασωτος στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2010, 11:05
  2. τι μηχανη να αγωρασω???
    από nightboy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 22:53
  3. Κόντρα αμάξι-μηχανή
    από jp929rr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2003, 08:20
  4. Γυναικα Και ΜηΧανη
    από motopower στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 23:46
  5. ΣΚ χωρίς μηχανή
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2003, 19:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF