Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Γραναζοερωτηση

  1. #1

    Γραναζοερωτηση

    Συμφορουμιτες καλησπερα..
    Ζητω συγγνωμη αν η ερωτηση που θα ακολουθησει εχει ηδη ερωτηθει η θα επρεπε να γραφει καπου αλλου...
    Κατα πόσο ειναι σωστο να αλλαζουμε γραναζια στο μοτορι μας με σκοπο να το κανουμε κοντυτερο η μακρυτερο??? Κανουμε καποια ιδιαιτερη ζημια στη μηχανη η ειναι κατι απλο??
    Ευχαριστω

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2009
    Μηνύματα
    79
    Φιλε αν δεν μπορεις να καταλαβεις τι αλαγη γινετε στη μεταδοση αναλογα με τι γραναζια αλαζεις δεν θα καταλαβεις οτι κ να σου απαντησουν. Μπορεις να παιξεις με μικρη αποκληση αλλα δεν υπαρχει κατι στανταρ. Αναλογα τον τροπο οδηγησης ο καθενας προσαρμωζει ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ την μεταδοση για να τη φερει στα μετρα του. Το συνηθες ειναι κοντεμα του γραναζωματος για καλυτερες επιταχυνσεις. Ζημια δεν κανεις στη μηχανη με την αλαγη. Εσυ τι ακριβως θες?

  3. #3
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100

    Re: Γραναζοερωτηση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από koulemberg
    Συμφορουμιτες καλησπερα..
    Ζητω συγγνωμη αν η ερωτηση που θα ακολουθησει εχει ηδη ερωτηθει η θα επρεπε να γραφει καπου αλλου...
    Κατα πόσο ειναι σωστο να αλλαζουμε γραναζια στο μοτορι μας με σκοπο να το κανουμε κοντυτερο η μακρυτερο??? Κανουμε καποια ιδιαιτερη ζημια στη μηχανη η ειναι κατι απλο??
    Ευχαριστω
    Kανουμε ζημια στην μηχανη μας εφοσον ( αφου αλλαξουμε γραναζια ) συνεχιζουμε να αλλαζουμε ταχυτητα στο σασμαν οπως μας ειχε συνηθισει το παλιο γραναζωμα, γραφοντας στα παλιοτερα των υποδηματων μας το στροφομετρο....!

    Κατα τα αλλα εφοσον ( ειδικα τον πρωτο καιρο ) εχεις το νου σου το στροφομετρο δεν υπαρχει καποιο προβλημα...

    ( Μιλαμε για φυσιολογικη αλλαγη γραναζωματος 2-3 δοντια το πολυ...)



  4. #4
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Μακραίνω=ελλατώνω δόντια πίσω γρανάζι=κερδίζω τελική,χάνω σε ροπή(επιταχύνσεις)
    Κονταίνω=αυξάνω δόντι πίσω γρανάζι ή ελλατώνω από μπροστινό=χάνω τελική,κερδίζω ροπή(καλύτερα μπαμ)
    Αν η μηχανή παίρνει ενδείξεις ταχύμετρου από στρόφαλο θέλει όργανο διόρθωσης σφάλματος(speedohealer)
    Mηχανολογικές επιπτώσεις δεν υπάρχουν.
    Απλά μπορείς να προσθαφαιρείς γρανάζια αρκεί ο λόγος δοντιών μπροστινού/πίσωνα μην ξεπερνά το 0,4(νομίζω).

  5. #5
    Για να μη μιλω με γενικοτητες..Εχω ενα cbf250. Ξερω πως δε προκειται να γινει ποτε και κανενα φειζερ, αλλα με ενδιαφερει να ειναι καπως πιο ανετο στα ταξιδακια που κανω. Οχι δηλαδη καμια τρελη διαφορα. Αλλα ειναι αλλιως να εισαι με 130 στα κοκκινα και αλλιως να εισαι με τα ιδια χιλιομετρα λιγο πιο κατω...Αυτα. Κατι εχει παρει το αυτι μου εδω στο φορουμ απο καποιους που το εχουν δοκιμασει. Το ειπα σε ενα φιλο που ειναι λιγο πιο σχετικος απο μενα, γτ εγω ασχολουμαι λιγο με τις νταβανοπροκες οσο αφορα τις μηχανες, και μου ειπε οτι εκτος του να αλλαξεις απλα το γραναζι και να βαλεις μικροτερο, οπως εχουν κανει καποια παληκαρια εδω, μου πε πως αλλαζεις και τα δυο γραναζια και την αλυσιδα. Ολο το πακετο δηλαδη. Αυτος το ειχε κανει σε ενα δουκα που ειχε και ειχε δει διαφορα. Συγγνωμη αν ακουγονται καπως χαζα αυτα που λεω αλλα ειμαι λιγο ασχετουλης..Το προδιδει και το ονομα μου φανταζομαι...

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2009
    Μηνύματα
    79
    Για τη δικη σου περιπτωση τοτε θες να μακρυνεις το γραναζωμα για να ταξιδευεις με λιγοτερες στροφες στο μοτερ. Με αυτο σε γενικες γραμες θα κερδισεις σε οικονομια και "προστασια" του μοτερ (λογω λιγοτερων στροφων στα ταξιδια) αλλα θα θυσιαζεις λιγο στην επιταχυνση που εχει.

  7. #7
    Δε με ενδιαφερει ιδιαιτερα η επιταχυνση..Αλλωστε ποσο πια θα μειωθει????????? Θα ειναι τοσο εμφανης η διαφορα?

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2009
    Μηνύματα
    79
    Οποτε μετρα ποσα δοντια ειναι το μπροστα γραναζι και βαλε ενα με ενα δοντι παραπανω. Αν εχουν πολλα χιλιομετρα τα γραναζια και η αλυσιδα που εχεις και χρειαζονται αλαγη καλυτερα αλαξε τα ολα πακετο. Αν εχουν λιγα χιλιομετρα αλαξε μονο το εμπρος γραναζι.

  9. #9
    Οχι μωρε, δεν εχει πολλα..Ουτε τα 15000χμ δεν εχει φτασει ακομα καλα καλα

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2009
    Μηνύματα
    79
    Ωραια. Τοτε παρε ενα γραναζι μπροστα μονο ενα δοντι μεγαλυτερο. Κοιτα για γνησιο Γιατι αν παρεις καμια μαρκα οτι να'ναι μπορει να σου χαλασει το καρε του αξονα.

  11. #11
    Να σαι καλα

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από koulemberg
    Δε με ενδιαφερει ιδιαιτερα η επιταχυνση..Αλλωστε ποσο πια θα μειωθει????????? Θα ειναι τοσο εμφανης η διαφορα?
    Tha einai!!!!!!!! Kalytera bale ena donti mikrotero mprosta, tha to eyxarisththeis pio poly!
    Anyway, oti granazia kai na baleis to mhxanaki soy den tha to blapseis.
    Aplos den tha phgainei kai tha se ekneyrizei!

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της lef50
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από koulemberg
    Οχι μωρε, δεν εχει πολλα..Ουτε τα 15000χμ δεν εχει φτασει ακομα καλα καλα
    εξαρταται την συντηρηση μπορει να ειναι και χαλια γυρνα την ροδα και κοιτα αν σφιγγει σε καποιο σημειο η αλυσιδα,
    επισης συγκρινε τα δοντια των γραναζιων με ενα καινουργιο
    "Η επιτυχία είναι κατά 99% αποτυχία." Soichiro Honda ( 1906-1991 , Ιάπων επιχειρηματίας)

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF