Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 18 από 18

Θέμα: Λυση στο οικονομικο προβλημα της Ελλαδος

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Μα τι νόημα έχουν όλα αυτά τα μαθηματικά; Όλα από την ίδια τσέπη βγαίνουν από τη στιγμή που τα λεφτά θα φεύγουν από τους Έλληνες για να καλύψουν χρέη προς το εξωτερικό.

    Δηλαδή το πρόβλημα είναι στο ποιος θα τα δίνει; Ίσα ίσα που θεωρητικά με τους φόρους θα πρέπει να βαρύνονται περισσότερο οι έχοντες και λιγότερο οι μη έχοντες... Άσχετα αν πρακτικά το σύστημα δεν λειτουργεί ακριβώς έτσι.

    Το θέμα είναι ότι είμαστε μία επιχείρηση (εμείς οι Έλληνες) που δεν παράγουμε τίποτα. Τουλάχιστον σε αξιόλογο βαθμό. Δεν έχουμε δηλαδή έσοδα... τουλάχιστον όσο μπορώ να δω εγώ... ο απλός πολίτης. Είμαστε μία χρεωμένη προβληματική επιχείρηση που αντί να προσπαθήσει να εξυγειανθεί, επενδύει το χρόνο της σε κόλπα για ξεζούμισμα των εργαζομένων της.

    Και άντε και ζοριστήκαμε... άντε και μπήκαν κι άλλοι φόροι γιατί ξαφνικά ανακαλύψαμε ότι τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα απ'όσο νομίζαμε... άντε και σφίξαμε κι άλλο το ζωνάρι (κάποιος το λεγε αυτό...).

    Μετά τι; έχουμε κάποιο σχέδιο; κάποιο όραμα; τι σκατά περιμένουμε; Ας έρθει κάποιος να μας βάλει σε μία γραμμή... να πει αυτό κι αυτό σχεδιάζουμε για το μέλλον. Έχουμε αυτό το όραμα για την Ελλάδα...

    Αλλά... :a16: ξύλινη γλώσσα, νούμερα, ακαταλαβίστικοι όροι και πάτερ υμών.

    Ζήτω η Παπαρίζου και ο Ζαγοράκης, σήκωσε το γαμημένο να πίνουμε μπύρες, να περνάμε καλά και να είμαστε ευτυχισμένοι. :a13:
    Θάνος..

  2. #17
    Μουλιάσαμε Το avatar του/της marine521
    Εγγραφή
    06/04/2005
    Μηνύματα
    276
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Μα τι νόημα έχουν όλα αυτά τα μαθηματικά; Όλα από την ίδια τσέπη βγαίνουν από τη στιγμή που τα λεφτά θα φεύγουν από τους Έλληνες για να καλύψουν χρέη προς το εξωτερικό.

    Τα μαθηματικά αυτά είναι μαθηματικά απλού νοικοκυριού και ο λόγος που τα παρέθεσα είναι απλά για να δει κάποιος ότι τέτοια σενάρια είναι ανέφικτα.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Το θέμα είναι ότι είμαστε μία επιχείρηση (εμείς οι Έλληνες) που δεν παράγουμε τίποτα. Τουλάχιστον σε αξιόλογο βαθμό. Δεν έχουμε δηλαδή έσοδα... τουλάχιστον όσο μπορώ να δω εγώ... ο απλός πολίτης. Είμαστε μία χρεωμένη προβληματική επιχείρηση που αντί να προσπαθήσει να εξυγειανθεί, επενδύει το χρόνο της σε κόλπα για ξεζούμισμα των εργαζομένων της.
    Και βέβαια κάπως έτσι είναι, αλλά σε ξαναρωτάω εγώ, μήπως και α απλός πολίτης που λες και εσύ έχει μάθει να χαλάει παραπάνω από όσα κερδίζει;;


    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Μετά τι; έχουμε κάποιο σχέδιο; κάποιο όραμα; τι σκατά περιμένουμε; Ας έρθει κάποιος να μας βάλει σε μία γραμμή... να πει αυτό κι αυτό σχεδιάζουμε για το μέλλον. Έχουμε αυτό το όραμα για την Ελλάδα...

    Όλοι το λένε και μας εξηγούν το όραμα τους και μας αναλύουν το πώς θα το πετύχουν. Το πρόβλημα είναι το σχέδιο παραμένει σχέδιο και ποτέ δεν γίνεται πράξη.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Αλλά... :a16: ξύλινη γλώσσα, νούμερα, ακαταλαβίστικοι όροι και πάτερ υμών.
    Το να μπει κάποιος και να γράψει περί μακροοικονομικής θεωρίας και να παραθέσει μελέτες που ελάχιστα αναφέρονται στο θέμα έχεις δίκιο είναι περιττό. Ελάχιστοι εδώ μέσα μπορούν να καταλάβουν τη διαφορά μεταξύ νομισματικής και δημοσιονομικής πολιτικής η να δώσουν την ερμηνεία της ανάλυσης διανυσματικής αυτοπαλινδρόμησης (Vector Autoregression) ή της νομισματικής κατηγοριοποίησης (Μ0). Τέτοιoυς όρους σε αυτό το θέμα κατά την προσωπική μου άποψη το λιγότερο που μπορώ να τους χαρακτηρίσω είναι περιττούς. Εκτός βέβαια εάν κάποιος έχει την διάθεση να τους εξηγήσει και να μας δώσει την χρησιμότητα τους κάτι που δεν νομίζω και ενδιαφέρει και πολλούς. Το θέμα είναι ότι τέτοια ιδεατά σενάρια αποπληρωμής παραμένουν ιδέες μόνο κάποιων ρομαντικών που εύχονται όπως εγώ και νομίζω όλοι μας να φτιάξουν κάπως τα πράγματα.

    Θα μπορούσα να σου παραθέσω και άλλους όρους (Philips curve, marginal propensity to consume) αλλά το αποτέλεσμα θα ήταν πάλι το ίδιο. :a16:

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2003
    Μηνύματα
    8
    Δείτε ενδεικτικά αυτή την είδηση και μάλιστα λάβετε υπόψη οτι προέρχεται από φιλοκυβερνητική εφημαρίδα και ήταν στην πρώτη σελίδα του οικονομικού ένθετου...πάνω πάνω...

    Tο Δημόσιο ξεπερνά το όριο δανεισμού

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ...
    από emiliano στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2010, 14:45
  2. ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ...
    από sonik στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2010, 08:29
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2008, 16:13
  4. η λυση στο προβλημα της βροχης
    από alexrs1 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 20:19
  5. Λυση στο προβλημα parking
    από alex14 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2004, 17:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF