Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Πρόβλημα στο πίσω λάστιχο...help!!!

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900

    Question Πρόβλημα στο πίσω λάστιχο...help!!!

    Xθες διαπίστωσα μια σχισμή στο πίσω λάστιχο,όπου στα άκρα της έχει ανοίξει σαν φαράγγι!
    Σήμερα το πήγα στον τύπο που μου έβαλε τα λάστιχα και λεει ότι κατα τις 99% βρήκα σε λακούβα....είχε ζεσταθεί πολύ το λάστιχο+έτρεχα πολύ+είχα χαμηλή πίεση στο λάστιχο.
    Τις τελευταίες μέρες έκανα αρκετά χιλιόμετρα δικάβαλο αλλά με σωστή πίεση στο πίσω(42psi όσα δίνει ο κατασκευαστής).Τα λάστιχα είναι Dunlop208RR και έχω με δαυτα 9.000 χλμ.
    Δεν ξέρω παιδιά,εμένα μου φαίνεται λες και η ραφή δεν άντεξε και άνοιξε.
    Please να απαντήσουν όσοι είναι σίγουροι στο τι μπορεί να έπαθε.
    Ευχαριστώ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	t.jpg 
Προβολές:	447 
Μέγεθος:	47,9 KB 
ID:	21508

  2. #2

  3. #3

  4. #4

  5. #5
    Αν δεις μέσα στη χάραξη το λάστιχο είναι ok. οπότε δε παίζει το ενδεχόμενο "ραφή"... νομίζω...
    Το πιθανότερο είναι να πάτησες κάτι πολύ, μα πολύ όμως, αιχμηρό, και να στο τσάκισε
    Πάντως, δεν πρέπει να είναι και τόσο πρόσφατο.. Χθες μπορεί να το είδες, αλλά φαίνεται ότι έχει κάνει χιλιόμετρα σ΄αυτή την κατάσταση το λάστιχο...


    46 psi??? :a53:
    Μήπως ο κατασκευαστής σου είναι λίγο μαλάκας;;;
    [font=times]Και τι άλλα;;;
    Για πες, για πες...
    [/font]

  6. #6
    οτι σου ειπε ο λαστιχας ισχυει...

    υ.γ. με 46 psi πισω πιτσιρικο, το οτι δεν εχεις τσακιστει ακομη ειναι ευχης εργον....ενας λογος που το λαστιχο εγινε ετσι ωφειλεται και σε αυτο....

    σε race replica λαστιχο και δη dunlop σε τοσο ελαφρυ μηχανακι το 36 για πισω ειναι το max...και μπροστα εως 32...

    να προσεχεις...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DEMINIO
    Αν δεις μέσα στη χάραξη το λάστιχο είναι ok. οπότε δε παίζει το ενδεχόμενο "ραφή"... νομίζω...
    Το πιθανότερο είναι να πάτησες κάτι πολύ, μα πολύ όμως, αιχμηρό, και να στο τσάκισε
    Πάντως, δεν πρέπει να είναι και τόσο πρόσφατο.. Χθες μπορεί να το είδες, αλλά φαίνεται ότι έχει κάνει χιλιόμετρα σ΄αυτή την κατάσταση το λάστιχο...
    Ας πούμε ότι πάτησα κάτι αιχμηρό.Το πάτησα πλαγιασμένος σε αριστερή;Το πάτησα στην ευθεία;Το πάτησα πλαγιασμένος σε δεξιά;(δες ξανά την σχισμή)Συχρόνως έκανα και σούζα και το μπροστινό έμεινε αλώβητο;Περίεργα πράγματα..

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    οτι σου ειπε ο λαστιχας ισχυει...

    υ.γ. με 46 psi πισω πιτσιρικο, το οτι δεν εχεις τσακιστει ακομη ειναι ευχης εργον....ενας λογος που το λαστιχο εγινε ετσι ωφειλεται και σε αυτο....

    σε race replica λαστιχο και δη dunlop σε τοσο ελαφρυ μηχανακι το 36 για πισω ειναι το max...και μπροστα εως 32...

    να προσεχεις...
    Ωπα λάθος 42 εννοούσα(36μπροστά-42 πίσω).

    Τι ρε συ Αντώνη;Οτι πάτησα λακούβα;Και πως έγινε έτσι;

    36 πίσω;Με τον κατασκευστή να δίνει 42;;;;

  9. #9
    κατι που παρατηρω...

    αν ηταν ραφη ή τελος παντον προβλημα στα ληνα η ζημια θα ξεκινουσε απο μεσα προς τα εξω.. εδω απο αυτα που βλεπουμε μιλαμε για ζημια απο εξω προς τα μεσα...

    παντος ειναι πραγματι περιεργο...

    ασε που αν ειχε απλα πεσει σε λακουβα (ή ειχε πατησει καποιο αιχμηρο "σηραμτοσχηνο" ας πουμε) η κατευθηνση του τραυματος θα επρεπε να ειναι απο πανω προς τα κατω (ή εστω καθετα) και οχι αναποδα οπως εδω... σαν να πηγενε με οπισθεν...

  10. #10
    βρε Xlito...

    μηπως κανενα κωλοπαιδο περασε και στο εκανε ετσι

  11. #11
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    9000 !!!!!!!

    Για semi slick.......




    Βλεπω εχει παει και πιστα......

  12. #12
    Εγω πιστευω οτι πατησες κανενα καπακι δρομου,ητανε μυτερο και δεν το καταλαβες!

    Να λες και ευχαριστω που δεν επεσες!

    Οπως και να'χει πηγαινε απο ενα βουλκανιζατερ να στο εξετασει!

    Προτεινω στον Ακριβο στην Αλεξανδρας

  13. #13
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Χρήστο τα εφαγε τα ψωμιά του και τα έβγαλε τα λεφτα του... βαλε καινούριο

  14. #14
    εχει συμβει και σε μενα το ιδιο μικρε...οποτε μην το παραψαχνεις...συμβαινει...

    το θεμα πιεσεων ειναι τεραστιο...απλως αρκεσου στο γεγονος οτι οι προτεινομενες απο τον κατασκευαστη πιεσεις δεν ειναι πανακεια..εγω σκεψου,με το ιδιο λαστιχο στο cbr του φαδερ δουλευα σε στροφιλικι 30-32 μπρος πισω μετα απο απειρες δοκιμες...και ηταν μια χαρα....οι πιεσεις που ανεφερα στο προηγουμενο ποστ ειναι οι μεγιστες που εχω ποτε χρησιμοποιησει κι αυτο υπο πολυ συγκεκριμενες συνθηκες...με ακομη πιο μαλακα λαστιχα( DUNLOP D 208 GP ) εχω δουλεψει 28-30...και παντα αναφερομαι σε χρηση δρομου...

    να τονισω εδω οτι αυτο το κανω ΕΓΩ και δεν το προτεινω σε κανεναν...καθε ενας πραττει κατα το δοκουν....

    υ.γ. βαλε καινουρια λαστιχα....
    frankly my dear, i dont give a damn...

  15. #15
    Νέο μέλος Το avatar του/της batzio
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    14
    Στην πρώτη φωτό φαίνεται ότι το αυλάκι που ξεκινάει στο κέντρο και λίγο αριστερά, από τη χαρακιά και μετά, έχει σχεδόν εξαφανιστεί!
    Μήπως έκανες κανένα χοντρό μπλοκάρισμα του πίσω τροχού που συνεχίστηκε πάνω σε κάτι αιχμηρό;
    Αν έχει ραφή σε εκείνο το σημείο και άνοιξε εγκάρσια είναι λίγο κουλό πάντως, ουσιαστικά δεν είναι ραφή, είναι σημάδι από το καλούπι.
    Μάλλον πρέπει να χαλαρώσεις λίγο με το πίσω φρένο..

    Με παλαιότερο μηχανάκι είχε συμβεί και σε εμένα κάτι παρόμοιο, χαρακία με αρκετό βάθος, έβαζα και νεράκι να δω μήπως χάνει.
    Ήταν όμως και στα δύο λάστιχα και όχι σε εντελώς ολόκληρο το πλάτος όπως σε εσένα.
    Ποτέ δεν κατάλαβα πως ακριβώς έγινε.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2009, 09:29
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2008, 10:41
  3. Ιος η Προβλημα στο msn help!!!
    από SAM46 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2007, 13:37
  4. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 09:17
  5. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 22:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF