Σελίδα 2 από 61 ΠρώτοΠρώτο 12345671252 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 908

Θέμα: ΧΤ 660 Ζ Part II

  1. #16
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από leontheprof
    Αν υπαρχει τοση διαφορα με τα DNA, PC κτλ ειμαι διαθετημενος να τα δωσω τα λεφτα...αλλα να καταλαβω ουσιαστικη διαφορα..οχι απλα να "νομιζω" οτι παει καλυτερα.
    Δεν αντιλεγω.... Το κοστος περιμενω να ακουσω....



  2. #17
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
    Φιλε DrBig .......

    Γιατι κοστος μιλας....????

    ( Οταν για μια αλλαγη εξατμισης θα χρειαστεις 500 με 800 ευρω ...)




    Με 200 ευρω αγοραζεις μια οποιαδηποτε 2ο χερι απο μεγαλο μονοκυλινδρο, η δικυλινδρο, η τετρακυλινδρο, σου φτιαχνει μια πατουρα ενας εξατμισας και εισαι οκ. Το να δωσεις 500+ ευρω το θεωρω πεταμενα λεφτα.

    Κοστος για PC αναλογα που θα το βρεις, Απο ebay με 200ευρω παντως το βρισκεις. Φιλτρο DNA, αναλογα το stage, το μεγαλο τους πρεπει να κανει 150 ευρω η κατι τετοιο, αυτο που αντικαθιστα το πλαινο καπακι του φιλτροκουτιου. Χαρτη βαζεις ενα ετοιμο (αν υπαρχει) και αν εχεις θεμα με 200 φτιαχνεις ενα σε σοβαρο δυναμομετρο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #18
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Λίγο πάνω το καύσιμο



    Έχουν φοβερές αλλαγές αλλαγές στις χαμηλομεσαίες, εκεί που τις θες για μονοκύλινδρο.Μετά από 18000 χλμ έχω εικόνα.
    Στο ταξίδι μας στη Σερβία, τα δύο στοκ Τενερέ, μας κυνηγούσαν στις ανηφόρες.



    Όποιος ζητάει επιδόσεις από το Τενερέ, είναι καλύτερα να κοιτάξει αλλού.Άλλα πράγματα θα σου προσφέρει το συγκεκριμένο μοντέλο της Yamaha
    Μιλας εκ πειρας και δεν αντιλεγω. Εχεις δοκιμασει ομως τον αλλο δρομο για να εχεις ενα μετρο συγκρισης?
    Εγω δεν το ειχα ποτε το μηχανακι αυτο, αλλα υπηρξε στιγμη που με ενδιεφερε να το παρω, και το ειχα ψαξει καμποσο. Ειχα παροκολουθησει πολλα θρεντ και ειχα δει δυναμομετρησεις με καθε ειδους αλλαγες. Το συμπερασμα ηταν οτι ο αδυναμος κρικος ειναι η εισαγωγη. Το κακο ειναι οτι με αλλαγες στην εισαγωγη θελεις και PC οπωσδηποτε. Εσυ εχεις μαμα φιλτρο και σνορκελ εισοδου?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #19
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Με 200 ευρω αγοραζεις μια οποιαδηποτε 2ο χερι απο μεγαλο μονοκυλινδρο, η δικυλινδρο, η τετρακυλινδρο, σου φτιαχνει μια πατουρα ενας εξατμισας και εισαι οκ. Το να δωσεις 500+ ευρω το θεωρω πεταμενα λεφτα.

    Κοστος για PC αναλογα που θα το βρεις, Απο ebay με 200ευρω παντως το βρισκεις. Φιλτρο DNA, αναλογα το stage, το μεγαλο τους πρεπει να κανει 150 ευρω η κατι τετοιο, αυτο που αντικαθιστα το πλαινο καπακι του φιλτροκουτιου. Χαρτη βαζεις ενα ετοιμο (αν υπαρχει) και αν εχεις θεμα με 200 φτιαχνεις ενα σε σοβαρο δυναμομετρο.

    Oλο αυτο το τρεξιμο και τα πειραματα στην φθηνοτερη 7μιση κατοσταρικα για να εχω καποια 2-3 αλογα παραπανω απο το να αλλαξω εξατμισεις και ενα φιλτρο .......

    Πιστευεις οτι αξιζει...????

    Τελος περι ορξεως......



  5. #20
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Με 200 ευρω αγοραζεις μια οποιαδηποτε 2ο χερι απο μεγαλο μονοκυλινδρο, η δικυλινδρο, η τετρακυλινδρο, σου φτιαχνει μια πατουρα ενας εξατμισας και εισαι οκ. Το να δωσεις 500+ ευρω το θεωρω πεταμενα λεφτα.

    Κοστος για PC αναλογα που θα το βρεις, Απο ebay με 200ευρω παντως το βρισκεις. Φιλτρο DNA, αναλογα το stage, το μεγαλο τους πρεπει να κανει 150 ευρω η κατι τετοιο, αυτο που αντικαθιστα το πλαινο καπακι του φιλτροκουτιου. Χαρτη βαζεις ενα ετοιμο (αν υπαρχει) και αν εχεις θεμα με 200 φτιαχνεις ενα σε σοβαρο δυναμομετρο.
    Ρε Doc ...δεν είναι τόσο απλά τα πράματα....μη με βάζεις να γράφω......

    Πρώτα πρέπει να ξεφύγεις από την απάτη των διπλών συστημάτων.
    Μετά θα πρέπει να βρεις τελικό τουλάχιστον 50cm με 54mm είσοδο, για να μην κάψεις τίποτε εξαγωγής και τρέχεις, οβάλ για να μην καίγεσαι και να μπαίνουν τα κάγκελα, αριστερό για να μην φτιάχνεις έξτρα γωνιακούς λαιμούς, και να μην βρει καμιά ώρα το λάστιχο αν την βάλεις δεξιά....α...και με έξοδο σιλανσιέ τουλάχιστον οριζόντια για να μην σου καίει το βαλιτσάκι.
    Τα DNA θέλουν κάποιες μετατροπές στο φιλτροκούτι.
    Και όσο για το PC IV ας μου πει κάποιος επιτέλους , γιατί κάνει για τα 2009-2011, και δεν κάνει για τα 2008...

    όσο για τον φίλο θα τον συμβούλευα, αν δεν το καβαλήσει, να μην κάνει κίνηση
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  6. #21
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
    Oλο αυτο το τρεξιμο και τα πειραματα στην φθηνοτερη 7μιση κατοσταρικα για να εχω καποια 2-3 αλογα παραπανω απο το να αλλαξω εξατμισεις και ενα φιλτρο .......

    Πιστευεις οτι αξιζει...????

    Τελος περι ορξεως......


    Αν αλλαξεις εξατμιση+φιλτρο ΧΩΡΙΣ PC καποια στιγμη θα παρεις το μηχανακι στο χερι.
    Η διαφορα δεν θα ειναι 2-3 αλογα, θα ειναι τουλαχιστον 5 τα οποια ειναι αρκετα αν συνδυαζονται με σωστο χαρτη να σε κανουν να νομιζεις οτι οδηγεις αλλο μηχανακι.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #22
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Ρε Doc ...δεν είναι τόσο απλά τα πράματα....μη με βάζεις να γράφω......

    Πρώτα πρέπει να ξεφύγεις από την απάτη των διπλών συστημάτων.
    Μετά θα πρέπει να βρεις τελικό τουλάχιστον 50cm με 54mm είσοδο, για να μην κάψεις τίποτε εξαγωγής και τρέχεις, οβάλ για να μην καίγεσαι και να μπαίνουν τα κάγκελα, αριστερό για να μην φτιάχνεις έξτρα γωνιακούς λαιμούς, και να μην βρει καμιά ώρα το λάστιχο αν την βάλεις δεξιά....α...και με έξοδο σιλανσιέ τουλάχιστον οριζόντια για να μην σου καίει το βαλιτσάκι.
    Τα DNA θέλουν κάποιες μετατροπές στο φιλτροκούτι.
    Και όσο για το PC IV ας μου πει κάποιος επιτέλους , γιατί κάνει για τα 2009-2011, και δεν κάνει για τα 2008...

    όσο για τον φίλο θα τον συμβούλευα, αν δεν το καβαλήσει, να μην κάνει κίνηση
    Πανε στον παπαγιαννη να σου το φτιαξει ετσι οπως το θες με το ενα τεταρτο λοιπον απο τα 800 ευρω!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #23
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Μιλας εκ πειρας και δεν αντιλεγω. Εχεις δοκιμασει ομως τον αλλο δρομο για να εχεις ενα μετρο συγκρισης?
    Εγω δεν το ειχα ποτε το μηχανακι αυτο, αλλα υπηρξε στιγμη που με ενδιεφερε να το παρω, και το ειχα ψαξει καμποσο. Ειχα παροκολουθησει πολλα θρεντ και ειχα δει δυναμομετρησεις με καθε ειδους αλλαγες. Το συμπερασμα ηταν οτι ο αδυναμος κρικος ειναι η εισαγωγη. Το κακο ειναι οτι με αλλαγες στην εισαγωγη θελεις και PC οπωσδηποτε. Εσυ εχεις μαμα φιλτρο και σνορκελ εισοδου?
    Ναι Τενερέ με μικρότερο τροχό πίσω, WP και καλάμια από 640 μπροστά, PC IV με Akrapovic από 640 και DNA με βγαλμένη όλη την είσοδο του φίλτρου.
    Ο Βασίλης που το έχει, τρέχει στο rally raid, και παρόμοιο είναι και το μηχανάκι του Γιάννη (paraligo).

    Για μένα δεν έχει νόημα.....εγώ θέλω μηχανή που να την εμπιστεύομαι,όταν είμαι 50 χλμ μακριά από οποιαδήποτε μπρίζα ρεύματος, και το Τενερέ μέχρι τώρα μου το προσφέρει αυτό.

    Δεν θέλω νεύρο....μου φτάνουν τα δικά μου
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  9. #24
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Ρε Doc ...δεν είναι τόσο απλά τα πράματα....μη με βάζεις να γράφω......

    Πρώτα πρέπει να ξεφύγεις από την απάτη των διπλών συστημάτων.
    Μετά θα πρέπει να βρεις τελικό τουλάχιστον 50cm με 54mm είσοδο, για να μην κάψεις τίποτε εξαγωγής και τρέχεις, οβάλ για να μην καίγεσαι και να μπαίνουν τα κάγκελα, αριστερό για να μην φτιάχνεις έξτρα γωνιακούς λαιμούς, και να μην βρει καμιά ώρα το λάστιχο αν την βάλεις δεξιά....α...και με έξοδο σιλανσιέ τουλάχιστον οριζόντια για να μην σου καίει το βαλιτσάκι.
    Τα DNA θέλουν κάποιες μετατροπές στο φιλτροκούτι.
    Και όσο για το PC IV ας μου πει κάποιος επιτέλους , γιατί κάνει για τα 2009-2011, και δεν κάνει για τα 2008...

    όσο για τον φίλο θα τον συμβούλευα, αν δεν το καβαλήσει, να μην κάνει κίνηση


    ....δεν απαντησες ομως σε αυτο που σε ρωτησα πριν...



    εντιτ, λαθος μου, απαντησες
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #25
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Πανε στον παπαγιαννη να σου το φτιαξει ετσι οπως το θες με το ενα τεταρτο λοιπον απο τα 800 ευρω!
    Έχω μιλήσει, θέλει 250...με τόσα βρίσκω και Ακράπα καινούργια.
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  11. #26
    ρε DAKAR λεμε..... Το avatar του/της leontheprof
    Εγγραφή
    02/06/2011
    Μηνύματα
    109
    Αυτο ψαχνω απεγνωσμενα, να το βρω καπου να το καβαλησω...απο την αντιπροσωπεια δεν μπορω να βρω ακρη..το μονο που μου μενει να κανω ειναι να κανω τον υποψηφιο αγοραστη σε κανα μαγαζι που το πουλαει μεταχειρα και μετα να του πω οτι δε μου κανει..αλλα δεν ειμαι τετοιοσ τυπος.
    Παιδια μενω Αθηνα..τωρα που το ανεφερες αν εχει καποιος την ορεξη να παμε μια μικρη βολτα να το οδηγησω το παλιοεργαλειο ευχαριστως να του κερασω και τον καφε...εχω απηυδησει. (Θα παρει και βολτα το Versys )

  12. #27
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Ναι Τενερέ με μικρότερο τροχό πίσω, WP και καλάμια από 640 μπροστά, PC IV με Akrapovic από 640 και DNA με βγαλμένη όλη την είσοδο του φίλτρου.
    Ο Βασίλης που το έχει, τρέχει στο rally raid, και παρόμοιο είναι και το μηχανάκι του Γιάννη (paraligo).

    Για μένα δεν έχει νόημα.....εγώ θέλω μηχανή που να την εμπιστεύομαι,όταν είμαι 50 χλμ μακριά από οποιαδήποτε μπρίζα ρεύματος, και το Τενερέ μέχρι τώρα μου το προσφέρει αυτό.

    Δεν θέλω νεύρο....μου φτάνουν τα δικά μου

    Ακομα δεν καταλαβα παντως, αν εχεις συγκρινει DNA+PC+χαρτη+μαμα εξατμιση vs στοκ εισοδο + ελευθερη εξατμιση. Διοτι περι αυτου προκειται η αναμιξη μου στο θρεντ.

    Οσο για την αξιοπιστια αν τετοιες αλλαγες γινουν σωστα δεν εχεις κανενα προβλημα, εκτος αν το πας ταπα συνεχεια.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #28
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Αν αλλαξεις εξατμιση+φιλτρο ΧΩΡΙΣ PC καποια στιγμη θα παρεις το μηχανακι στο χερι.
    1) Σε πανω απο 25 μηχανακια που ειχα στην κατοχη μου εχω αλλαξει εξατμιση+φιλτρο ΧΩΡΙΣ PC και δεν εχω παρει κανενα μηχανακι στο χερι ( παντα χωρις να δοκιμαζω τις αντοχες τους στο κοκκινο....)

    2) Το PC υπαρχει σε συνενοηση με το εξουσιοδοτημενο μου.......

    3) Παρε ενα μηχανακι 08-09 μοντ με τα πειραματα που προαναφερες να δουμε εαν εχεις το κουραγιο να μπεις στις διαδικασιες που ειπε ο ... Anty12. !!

    Παπαγιανης...???? Με 200 ευρω δηλ...... ???

    ( Το βλεπω στο τελος το θεμα να καταληγει εδω..... )


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0300_xt_turbo2.jpg 
Προβολές:	738 
Μέγεθος:	61,9 KB 
ID:	227968

  14. #29
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
    1) Σε πανω απο 25 μηχανακια που ειχα στην κατοχη μου εχω αλλαξει εξατμιση+φιλτρο ΧΩΡΙΣ PC και δεν εχω παρει κανενα μηχανακι στο χερι ( παντα χωρις να δοκιμαζω τις αντοχες τους στο κοκκινο....)

    2) Το PC υπαρχει σε συνενοηση με το εξουσιοδοτημενο μου.......

    3) Παρε ενα μηχανακι 08-09 μοντ με τα πειραματα που προαναφερες να δουμε εαν εχεις το κουραγιο να μπεις στις διαδικασιες που ειπε ο ... Anty12. !!

    Παπαγιανης...???? Με 200 ευρω δηλ...... ???

    ( Το βλεπω στο τελος το θεμα να καταληγει εδω..... )

    1) ποσα χιλιομετρα εκανες με το καθενα? Στα 20,000 μπορει να μην εχεις προβλημα, αλλα στα 50,000+ ο ρυθμος γυρανσης θα ειναι καπως διαφορετικος. Σε ολα αυτα τα μηχανακια μετρησες μιγμα στο δυναμομετρο? Τι AFR ειδες?
    Το xtz ειναι ιδιαιτερη περιπτωση πνιγμενης εισοδου, τοσο που αμφιβαλλω οτι με φιλτρο, σνορκελ-καπουτ και εξατμιση, θα δουλευει με AFR κατω απο 14 εκει που μετραει.

    2) .....

    3) Εχω, στο παρελθον. Πλεον δεν νομιζω οτι αξιζει το κοπο, γι αυτο πηρα κτμ
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #30
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Ακομα δεν καταλαβα παντως, αν εχεις συγκρινει DNA+PC+χαρτη+μαμα εξατμιση vs στοκ εισοδο + ελευθερη εξατμιση. Διοτι περι αυτου προκειται η αναμιξη μου στο θρεντ.

    Οσο για την αξιοπιστια αν τετοιες αλλαγες γινουν σωστα δεν εχεις κανενα προβλημα, εκτος αν το πας ταπα συνεχεια.
    Συνέκρινα το μηχανάκι του Βασίλη (με δύο χάρτες περασμένους) με το δικό μου, που έχει μονό τελικό και ΚΝ.
    Του Βασίλη είχε πιο πολύ τσαμπουκά....είναι πιο αγωνιάρικο.....αλλά Σ' ΕΜΕΝΑ δεν λέει τίποτε αυτό.

    Και τάπα να το πας μιλιά δεν θα βγάλει......ΧΤ κινητήρας είναι ....άστο όλη μέρα να σκάβει....την άλλη μέρα μπορείς να το πάρεις και να πας Κυργυστάν...
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

Σελίδα 2 από 61 ΠρώτοΠρώτο 12345671252 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοηθεια για ΧΤ 660
    από kawasaki ZX-12 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2005, 10:01
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2005, 15:16
  3. περί βελτιώσεων ο λόγος - ΧΤ 660
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2004, 12:45
  4. Χτ 660
    από dep στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 12:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF