Σελίδα 42 από 61 ΠρώτοΠρώτο ... 32373839404142434445464752 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 616 έως 630 από 908

Θέμα: ΧΤ 660 Ζ Part II

  1. #616
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από osevax Προβολή μηνύματος
    Εχεις αναφέρει πως εχει εσωτερικο ρεζερβουαρ η δικιά σου.
    Εν τω μεταξύ η track και η race εχουν εξωτερικό ρεζερβουαρρ.
    Εχουν διαφορα στον ογκο του αζωτου που περιέχουν ...;
    Αν πω και καμια λαμακια μην με παρεξηγησετε, τωρα προσπαθω να μαθω
    Aν δεν κανω λαθος, η διαφορα τους ειναι οτι το ενα εχει ΚΑΙ ρυθμιση γρηγορης συμπιεσης, ενω το αλλο οχι.
    Η γνωμη μου ειναι οτι αν βαλεις ταβανι τα 700-800 ευρω να επενδυσεις σε δοχειο αζωτου (η γρηγορη συμπιεση δεν χρειαζεται), παρα σε υδραυλικη προφορτιση. Αυτη μπαινει ευκολα κι απο σενα αργοτερα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #617
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από osevax Προβολή μηνύματος
    Δεν θα με χάλαγε και αυτη η λύση ...εννοείται...
    Θα μου βγει ομως αρκετα ποιο ακριβά;
    Ποσο σου πηγε σενα το μαλι;
    Άν θυμάμαι καλά γύρω στα 600-700.
    Κάπου στα πιο παλιά στο αφτερμαρκετ το έχω γράψει.
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  3. #618
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Επειδή με φίλο σιδερά ,έμπειρο σε σχεδιασμό κ' ειδικές κατασκευές ,μελετάμε την κατασκευή προστατευτικών κάγκελων για ΧΤΖ660-Tenere '08+ ...
    ...μήπως υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης ,που φοράει κάποια προστατευτικά κάγκελα στο Τενερέ του ,
    και έχει την καλή διάθεση να μετρήσει την εξωτερική διάμετρο(πάχος) των σωλήνων τους ,και να μας ενημερώσει ,αναφέροντας το εδώ ;;;

    Ευχαριστώ.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  4. #619
    Ταξιδιάρα Ψυχή Το avatar του/της osevax
    Εγγραφή
    20/02/2013
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Επειδή με φίλο σιδερά ,έμπειρο σε σχεδιασμό κ' ειδικές κατασκευές ,μελετάμε την κατασκευή προστατευτικών κάγκελων για ΧΤΖ660-Tenere '08+ ...
    ...μήπως υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης ,που φοράει κάποια προστατευτικά κάγκελα στο Τενερέ του ,
    και έχει την καλή διάθεση να μετρήσει την εξωτερική διάμετρο(πάχος) των σωλήνων τους ,και να μας ενημερώσει ,αναφέροντας το εδώ ;;;

    Ευχαριστώ.
    Τα givi που εχω ειναι 25 mm
    Get up ,Stand up....Stay up.

  5. #620
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από osevax Προβολή μηνύματος
    Τα givi που εχω ειναι 25 mm
    Thank's
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  6. #621
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2013
    Μηνύματα
    1
    Έχει αναφερθεί και παραπάνω ότι είχατε πρόβλημα με υπερθέρμανση στο αριστερό πόδι ( εννοείται το καλοκαίρι). Δόθηκε κάποια λύση;

  7. #622
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pada Προβολή μηνύματος
    Έχει αναφερθεί και παραπάνω ότι είχατε πρόβλημα με υπερθέρμανση στο αριστερό πόδι ( εννοείται το καλοκαίρι). Δόθηκε κάποια λύση;

    Δεν υπάρχει κάποια λύση , γιατί δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα για να λύσει….
    Η θερμοκρασία στο αριστερό μπούτι είναι πιο έντονη γιατί περνά κοντά η εξάτμιση…
    όμως , ακόμη και με κοντοβρακι δεν είναι κάτι ανυπόφορο …
    με παντελόνι δεν καταλαβαίνεις τίποτα…

  8. #623
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Εγώ πάντως στο δικό μου ,ΔΕΝ έχω νιώσει ποτέ κάποια ενοχλητική θερμοκρασία στο αριστερό μου πόδι.
    Ούτε καν τον Αύγουστο.
    Η εξήγηση είναι ότι φοράω Ακράπες.

    Με το μαμά καζάνι κ τον καταλύτη ,οι θερμοκρασίες που αναπτύσονται στην περιοχή ,είναι σαφώς μεγαλύτερες ,και η απαγωγή τους είναι πολύ αργή ,λόγω καταλύτη ,διαφραγμάτων ,κ μετάλου ,.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  9. #624
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Tελικά μόνο εγώ είμαι ο ευαίσθητος εδώ μέσα, ακόμα και με ακράπες όταν πήζω στην κίνηση, το καλοκαίρι εννοείται, η αριστερή μου γάμπα και όχι μπούτι καίγεται λιγάκι.
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  10. #625
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Ναι φέρνει λίγο ζέστη αλλά τίποτα δραματικό. Όσες φορές με ενόχλησε ήταν για να μου υπενθυμίσει ότι δεν καβαλάμε με βερμούδα.

    Όταν η μηχανή είναι ζεστή, ένα κόκκινο φανάρι είναι αρκετό για να κοκκινίσει τους λαιμούς απ' την θερμοκρασία (ειδικά για όσους έχουν το μαμά σετάπ ακόμα). Είναι αδύνατον να μην αισθάνεται κάποιος την ζέστη από κάτι τέτοιο.

    Η μόνη λύση για το μη πρόβλημα είναι να πάνε οι λαιμοί κάτω απ' τον κινητήρα, κάτι που θα δημιουργήσει πραγματικά προβλήματα ή να περιμένουμε τον χειμώνα όπως είπε και ο τρούπ.
    Sent from me using a computer.

  11. #626
    Καλησπέρα, έχει κανένας καμία λίστα με το κόστος των σέρβις του τενερε? Θα με βοηθούσε ιδιαίτερα
    Thanks

  12. #627
    Μέλος Το avatar του/της Theotrelos83
    Εγγραφή
    27/09/2012
    Μηνύματα
    44
    Σήμερα έγινε αλλαγή ελατηρίων μπροστά και πίσω με HYPERPRO και αλλαγή λαδιών! Το αποτέλεσμα ικανοποιητικότατο! Πολύ ομαλότερη βύθιση του μπροστινού και το πίσω πήρε ανάσα (το είχα στο 7 και πλέον στο 1) χωρίς να "καταρρέει" μόλις κατέβει από το διπλό σταντ. Πλέον διαβάζει καλύτερα το δρόμο(εντάξει δεν έγινε 990)!

    Έχει αναφερθεί παλαιότερα να γίνεται γρασάρισμα του ρουλεμάν τιμονιού (ορθά)! Εγω εδώ και λίγο καιρό άκουγα ένα τρίξιμο στην πίσω ανάρτηση και είπα θα ελεγχθεί στην αλλαγή του ελατηρίου.. Τέλος πάντων το τρίξιμο οφειλόταν στα ρουλεμάν του ψαλιδιού, είχαν αρχίσει να σκουριάζουν!! Ευτυχώς πρόλαβα.. και τα γράσαρα.
    Σε μια κοινωνία οπού η αίσθηση της ελευθερίας ολοένα και συρρικνώνεται η μοτοσυκλέτα είναι το τελευταίο νόμιμο ναρκωτικό για μένα!

  13. #628
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Theotrelos83 Προβολή μηνύματος
    Σήμερα έγινε αλλαγή ελατηρίων μπροστά και πίσω με HYPERPRO και αλλαγή λαδιών! Το αποτέλεσμα ικανοποιητικότατο! Πολύ ομαλότερη βύθιση του μπροστινού και το πίσω πήρε ανάσα (το είχα στο 7 και πλέον στο 1) χωρίς να "καταρρέει" μόλις κατέβει από το διπλό σταντ. Πλέον διαβάζει καλύτερα το δρόμο(εντάξει δεν έγινε 990)!

    Έχει αναφερθεί παλαιότερα να γίνεται γρασάρισμα του ρουλεμάν τιμονιού (ορθά)! Εγω εδώ και λίγο καιρό άκουγα ένα τρίξιμο στην πίσω ανάρτηση και είπα θα ελεγχθεί στην αλλαγή του ελατηρίου.. Τέλος πάντων το τρίξιμο οφειλόταν στα ρουλεμάν του ψαλιδιού, είχαν αρχίσει να σκουριάζουν!! Ευτυχώς πρόλαβα.. και τα γράσαρα.
    μεγειες !!!!

    Αν μπορεις , πες μου τι λαδι εβαλες στα μπροστα και αν εκτος από το ελατηριο εκανες και σερβις στην πισω

    Αααα…. Και αν θες , πες μας κι ένα κοστος …


  14. #629
    Μέλος Το avatar του/της Theotrelos83
    Εγγραφή
    27/09/2012
    Μηνύματα
    44
    SAE 15 HYPERPRO είχε μέσα στο κιτ 1 λίτρο (Ξέρω ο κατασκευαστής λέει περίπου 1.3 λίτρα η ακόμη καλύτερα μέτρηση της στάθμης) κάτι που με ανησύχησε αρχικά αλλά έστειλα e-mail στη HYPERPRO και μου είπαν πως με τα ελατήρια τους χρειάζονται 500cc λαδιού στο κάθε πιρούνι (τα ίδια μου είπε και η Τ***to που τα εισάγει Ελλάδα).

    Στην πίσω δεν έκανα service (αν και κανονικά δεν γίνεται, την κόβουν για να την ανοίξουν καθώς δεν είναι επισκευαζόμενη) άλλαξα μόνο το ελατήριο γιατί το αμορτισέρ δεν ήταν "κλασμένο" (23.000χλμ έχω) αλλά μου είπαν ότι δεν θα κατάφερνα και τίποτε! Η αλήθεια είναι πως για να δούμε διαφορά θέλει κομπλέ η πίσω αλλά είναι πολλά τα λεφτά για μένα τουλάχιστον. Πάντως και με το ελατήριο της HYPERPRO είδα διαφορά!

    Κόστος 207 ευρώ (ελλατήρια μπρος, ελλατηριο πίσω, 1 λίτρο λάδι και μεταφορικά) 80 ευρώ εργατικά (αλλά βγήκε και το ψαλίδι για γρασάρισμα ρουλεμάν)
    Σε μια κοινωνία οπού η αίσθηση της ελευθερίας ολοένα και συρρικνώνεται η μοτοσυκλέτα είναι το τελευταίο νόμιμο ναρκωτικό για μένα!

  15. #630
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Theotrelos83 Προβολή μηνύματος
    SAE 15 HYPERPRO είχε μέσα στο κιτ 1 λίτρο (Ξέρω ο κατασκευαστής λέει περίπου 1.3 λίτρα η ακόμη καλύτερα μέτρηση της στάθμης) κάτι που με ανησύχησε αρχικά αλλά έστειλα e-mail στη HYPERPRO και μου είπαν πως με τα ελατήρια τους χρειάζονται 500cc λαδιού στο κάθε πιρούνι (τα ίδια μου είπε και η Τ***to που τα εισάγει Ελλάδα).

    Στην πίσω δεν έκανα service (αν και κανονικά δεν γίνεται, την κόβουν για να την ανοίξουν καθώς δεν είναι επισκευαζόμενη) άλλαξα μόνο το ελατήριο γιατί το αμορτισέρ δεν ήταν "κλασμένο" (23.000χλμ έχω) αλλά μου είπαν ότι δεν θα κατάφερνα και τίποτε! Η αλήθεια είναι πως για να δούμε διαφορά θέλει κομπλέ η πίσω αλλά είναι πολλά τα λεφτά για μένα τουλάχιστον. Πάντως και με το ελατήριο της HYPERPRO είδα διαφορά!

    Κόστος 207 ευρώ (ελλατήρια μπρος, ελλατηριο πίσω, 1 λίτρο λάδι και μεταφορικά) 80 ευρώ εργατικά (αλλά βγήκε και το ψαλίδι για γρασάρισμα ρουλεμάν)



    στο πισω ελατηριο ειχες επιλογη αναλογα το βαρος ?
    απο OTR τα πηρες ?(σε ποσες μερες σου ηρθαν?)

    σορρυ που σε πριζω αλλα ειμαι στην ιδια φαση...

Παρόμοια θέματα

  1. βοηθεια για ΧΤ 660
    από kawasaki ZX-12 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2005, 10:01
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2005, 15:16
  3. περί βελτιώσεων ο λόγος - ΧΤ 660
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2004, 12:45
  4. Χτ 660
    από dep στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 12:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF