Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 99

Θέμα: Συμβουλες φωτογραφισης με θεμα τη μοτοσυκλεττα-Ixnilatis

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Ιχνηλάτη

  2. #77
    Επιβάλλεται να δώσω τουλάχιστον ένα :a19:

    Απορία: Έχω μια ψηφιακή videocamera JVC MG575E http://www.cifrovik.ru/publish/open_article/9855/

    (2 σε 1, video και φωτογραφία)

    Όταν τραβώ φωτογραφίες χωρίς φλας (ή και με φλας κάποιες φορές) σε χώρους σχετικά σκοτεινούς, παρατηρώ στη φωτογραφία να εμφανίζονται διάφορες γραμμές μη επιθυμητές. Αρχικά θεώρησα πως ήταν αδυναμία της μηχανής να τραβήξει σωστές φωτός (λόγω του 2 σε 1 αν και με το video το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό χωρίς καν προσπάθεια)
    Σε κάποιους πειραματισμούς μου διαπίστωσα πως οι γραμμές αυτές εξαφανίζονται σχεδόν πάντα όταν ρυθμίζω αντί για manual, στη θέση Α με σχέση F3.5

    Αν κατάλαβα καλά από αυτά που διάβασα πριν, (όντας άσχετος με το αντικείμενο αλλά και με πολύ όρεξη να μάθω και να καταφέρω πράγματα) πειράζω το διάφραγμα. Δηλαδή; Τι δηλώνει το F3.5;

    Δείτε τη φωτογραφία και προσέξτε αριστερά στο σκούρο φόντο για να καταλάβετε τι εννοώ σχετικά με τις γραμμές αν και εδώ δεν είναι και τόσο έντονες.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic_0045.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	97,6 KB 
ID:	113299
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  3. #78
    Το F 3.5 δηλώνει πόσο φως επιτρέπει η μηχανή να περάσει μέσα από όλο το κλείστρο της,
    Κλείστρο είναι η οπή όπου περνάει το φώς. Φαντάσου ότι το F 22 φερειπειν, είναι ανοικτό όσο
    το μισό της κεφαλής της καρφίτσας ενώ το F 1 είναι ανοικτό περίπου 1 εκατοστό.Ισως και λιγότερο!

    Όταν είναι τόσο ανοικτό το κλείστρο, τότε δημιουργούνται οι "γραμμές"
    μιας και ή μηχανή "διαβάζει" σκοτάδι και ανοίγει το κλείστρο για να φωτίσει το θέμα σου,
    Με αποτέλεσμα βέβαια να δημιουργούνται και οι γραμμές!

  4. #79
    Το φόντο είναι σκοτεινό γιατί η λάμψη του φλας σου δεν έχει τη δύναμη να φτάσει και να φωτίσει μέχρι εκεί. Έχουν κάποια μέτρα ισχύος τα φλάς.

  5. #80
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
    Το F 3.5 δηλώνει πόσο φως επιτρέπει η μηχανή να περάσει μέσα από όλο το κλείστρο της,
    Κλείστρο είναι η οπή όπου περνάει το φώς. Φαντάσου ότι το F 22 φερειπειν, είναι ανοικτό όσο
    το μισό της κεφαλής της καρφίτσας ενώ το F 1 είναι ανοικτό περίπου 1 εκατοστό.Ισως και λιγότερο!

    Όταν είναι τόσο ανοικτό το κλείστρο, τότε δημιουργούνται οι "γραμμές"
    μιας και ή μηχανή "διαβάζει" σκοτάδι και ανοίγει το κλείστρο για να φωτίσει το θέμα σου,
    Με αποτέλεσμα βέβαια να δημιουργούνται και οι γραμμές!
    Κατατοπιστικότατος!

    Το πιο πιθανό είναι δηλ. η μηχανή σε χώρους σκοτεινούς στη θέση manual να ανοίγει σε F1 οπότε ρυθμίζοντας το το εγώ σε F3.5 να διορθώνω το πρόβλημα και έτσι να εξαφανίζονται οι γραμμές. Σωστά;
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  6. #81
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Μια χαρά είναι η φωτογραφία. :wacko: Που είναι οι γραμμές; Για βάλε άλλη μία με γραμμές οι οποίες ξεχωρίζουν.

    ΥΓ Αγόρασε κανονική φωτογραφίκη!

  7. #82
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    Κατατοπιστικότατος!

    Το πιο πιθανό είναι δηλ. η μηχανή σε χώρους σκοτεινούς στη θέση manual να ανοίγει σε F1 οπότε ρυθμίζοντας το το εγώ σε F3.5 να διορθώνω το πρόβλημα και έτσι να εξαφανίζονται οι γραμμές. Σωστά;
    Πολύ Σωστά! Κάνε και μόνος σου το πείραμα! Με τις βλεφαρίδες... Άνοιξέ τις σε ντάλα ήλιο!
    Θα στραβωθείς... Για να δείς πρέπει να τις κλείσεις και ανάλογα το φώς, τόσο τις κλείνεις....



  8. #83
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
    Μια χαρά είναι η φωτογραφία. :wacko: Που είναι οι γραμμές; Για βάλε άλλη μία με γραμμές οι οποίες ξεχωρίζουν.

    ΥΓ Αγόρασε κανονική φωτογραφίκη!
    Τι εννοείς κανονική φωτογραφική? Ξέρεις, τα βαλάντια είναι διαφορετικά από μηχανή σε μηχανή......

  9. #84
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Νομίζω ότι ακόμη και η πιο απλή φωτογραφική, θα βγάλει καλύτερες φωτογραφίες από ένα κινητό, βιντεοκάμερα, κλπ.

  10. #85
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
    Νομίζω ότι ακόμη και η πιο απλή φωτογραφική, θα βγάλει καλύτερες φωτογραφίες από ένα κινητό, βιντεοκάμερα, κλπ.
    Έχεις δίκιο, αν και ο respect έχει μια καμερα που είναι και βίντεο και φωτογραφική.

    Πάντως εγώ τις καλύτερες φωτο τις έβγαλα με μια Kodak ψηφιακή που,
    να χαρείτε ρε παιδιά, έχει πρόγραμμα για πανοραμικές φωτογραφίες που πιστεύω είναι
    ότι καλύτερο έχει να επιδείξει ο φωτογραφικός κόσμος από άποψη τεχνικής!!!!

    Θα ποστάρω μερικές από την εκδρομούλα μου στον Πόρο
    να μπλοκάρει ο πίσω τροχός σας!!!!

  11. #86
    Εκτός βέβαια όλων αυτών που πόσταρε ο ιχνηλάτης,
    δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το τοπίο, ναι μεν είναι ένα γενικό θέμα, με μία γενική και όχι οριοθετημένη λήψη αλλά μπορούμε με μερικές λεπτομέρειες να αναδείξουμε καλύτερα
    τη μοτοσυκλέτα όταν περιπλέκεται με το τοπίο..

    Για όσους γνωρίζουν, υπάρχουν κανόνες ώστε το θέμα μας, η μοτοσυκλέτα,
    να κεντρίζει το ενδιαφέρον, ασχέτως αν πίσω βρίσκεται η Σιβηρική Στέππα.

    Θα επανέλθω στο θέμα μόλις βρω το κατάλληλο υλικό!

  12. #87
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
    Μια χαρά είναι η φωτογραφία. :wacko: Που είναι οι γραμμές; Για βάλε άλλη μία με γραμμές οι οποίες ξεχωρίζουν.

    ΥΓ Αγόρασε κανονική φωτογραφίκη!
    Πρόσεξε αυτή τη φωτογραφία τραβηγμένη σε Μ

    Υ.Γ. Το MG575E είναι το τελευταίο μοντέλο που έχει βγάλει η JVC και είναι κανονικότατη photo ή videocamera.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic_0972.jpg 
Προβολές:	119 
Μέγεθος:	70,9 KB 
ID:	113418
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  13. #88
    Και τώρα δες και αυτή η οποία είναι τραβηγμένη μέσα από τζαμαρία μια συννεφιασμένη ημέρα επίσης με Μ.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic_0967.jpg 
Προβολές:	118 
Μέγεθος:	46,6 KB 
ID:	113419
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  14. #89
    Φίλε περίπου κατάλαβα τι θες να πεις....

    Είμαι σχεδόν πεπεισμένος ότι λόγω χαμηλών pixel (5.0 αν δεν κάνω λάθος) η μηχανή σου
    βγάζει κάτι σαν ψηφιακό "θόρυβο". Αυτή την εντύπωση έχω, ότι η γραμμές οφείλονται σε χαμηλά pixel.

    Εκτός και αν τα έχει παίξει ο αισθητήρας....

    Δεν ξέρω, αλλά αυτά τα καμεράκια στυλ "όλα σε ένα" μου φαίνονται περίεργα
    και με τη λογική, είναι δυνατόν η φωτογραφική να χρησιμοποιεί το φακό της κάμερας?
    Να καταλάβεις, η εικόνα που βλέπουμε στις τηλεοράσεις μας (όχι plasma κλπ, οι κανονικές)
    έχουν ανάλυση 720x576 pixels. Ε, είναι δυνατόν, να τραβηχτεί καλή φωτογραφία σε φακό
    που χρησιμοποιεί αυτά τα pixel ?

  15. #90
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Αυτό ακριβώς με το 2 σε 1 φακό και γι' αυτό διαφώνησα πιο πάνω. Η φωτογραφία με τις γραμμές μοιάζει με print screen από videάκι! :wacko:

    Respect, κάνε μια σύγκριση με κάτι ΤΕΤΟΙΟ το οποίο κοστίζει 89? και έχω την εντύπωση ότι η ποιότητα του δεν θα συγκρίνεται με αυτή της βιντεοκάμερας. Εγώ θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο από την στιγμή που δεν έχεις φωτογραφική, αγοράζεις και μια κάρτα 2GB με 15? και είσαι έτοιμος να φωτογραφίζεις τον μπέμπη! Άσε που το "τούβλο" δεν μπορείς να το έχεις πάντα μαζί σου.

    Τα MP δεν παίζουν ρόλο, το έχει γράψει και ο ιχνηλάτης πιο πάνω στα σχόλια περί φακού. Εγώ με μια αρχαία βασική των 4MP βγάζω πιο "ζωντανές" φωτογραφίες από την high tech των 5MP του ίδιου κατασκευαστή, η οποία διαθέτει και τις άπειρες ρυθμίσεις.

    Operater, τις φωτογραφίες που έβαλες από τον Πόρο, τις έχεις τραβήξει με αυτό το πανοραμικό πρόγραμμα που γράφεις πιο πάνω; Δεν είναι συννένωση πολλών φωτογραφιών, σωστά; Πολύ καλό αποτέλεσμα. Μπορείς να ανεβάσεις μία στο αρχικό της μέγεθος ΕΔΩ για να δούμε πως φαίνεται.

    ΥΓ Respect, πατέΛας άνθρωπΑς, τι γυρεύεις στο θεατράκι;

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ελληνικές Παραγωγές με θέμα τη μοτοσυκλέτα
    από Shiatman στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2012, 12:43
  2. Eκθεση με θεμα:"Πως περασα το Πασχα"
    από Vstrommer71 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 92
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2007, 19:13
  3. ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ?
    από zzr2005 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2007, 12:08
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2007, 20:31
  5. Με αφορμή τη Δ.Ε.Θ.
    από Cpt. Haddock στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF