Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Βορεια Ιταλία info

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harrysvr
    Εγγραφή
    05/12/2004
    Μηνύματα
    133

    Βορεια Ιταλία info

    Σκέφτομαι τον Αύγουστο για Β. Ιταλία και θέλω να μου πείτε(όσοι έχετε κάνει το ανάλογο ταξίδι) αν το πρόγραμμα που έβγαλα είναι οκ ή χάνω κάτι από αξιοθέατα/διαδρομές ώστε να το αλλάξω.
    Λοιπόν, ξεκινάμε απο Ηγουμενίτσα-2μέρες Βενετία-1μέρα Innsbruck(για να περάσω κι απο Αλπεις)-κατεβαίνουμε Como 2μέρες-la spezia 1μερα-και 2μερες Φλωρεντία έχοντας ακόμη 3-4 διαθέσιμες.
    Το ταξίδι είναι με μια μηχανή, εγώ και η κοπελιά μου(δεν έχει ξανακάνει πάνω απο 250km διαδρομή), και θα πάμε κάπως χαλαρά(65%-35% θάλασσα-βουνο, εγω βέβαια ήθελα 0%-100% αλλά τι να κάνω...), επίσης έχω περιθώριο αλλες 3-4 μερες(δε θα με χάλαγε ένα ταξιδάκι προς Νίκαια) να τις εντάξω στο πρόγραμμα.
    Περιμένω τα φώτα σας...
    ΑΕΚ

  2. #2
    Sta grafo sto poli grigoro...venetia pernas apo limni cortina,anevaineis http://www.grossglockner.at/en/,Innsbruck(oraia einai voltareis stin plateia,kateva como(kane me to karavaki tin limni,perna apo futa pass kai passo raticosa gia florentia.Afou eisai me ginaika koita mipos prolavaineis kai tin sienna kai meta na pas sorento.Kala na peraseis

  3. #3
    άμα είναι να μπείς αυστρία, πήγαινε grossglockner όπως λέει ο φίλος απο πάνω αλλά δε σου βγαίνει σε μια μέρα το βενετία-grossglockner-innsbruck ... δλδ μπορεί να βγεί αλλά σιδερόκωλα

    επίσης κατεβαίνωντας απο innsbruck για como χάραξε πορεία για paso stelvio ... να είσαι προετοιμασμένος για πολύ κρύο (όπως και στο grossglockner), το ότι είναι Αύγουστος δεν παίζει καμία απολύτως σημασία!

    la spezia είναι όμορφα αλλά θα πήξεις στη κίνηση. Το ίδιο και για Νίκαια ...


  4. #4
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    .... χάραξε πορεία για paso stelvio ... να είσαι προετοιμασμένος για πολύ κρύο (όπως και στο grossglockner), το ότι είναι Αύγουστος δεν παίζει καμία απολύτως σημασία!
    Ιούλιος 2010, 5 βαθμοί κελσίου


    Και λίμνη Garda (αν το λέω σωστά) προτείνω...
    Give me fuel, Give me fire

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harrysvr
    Εγγραφή
    05/12/2004
    Μηνύματα
    133
    Καλά τα λέτε για τα περάσματα , μονος δε θα`χα προβλημα αλλά θα`χω γυναικα αμάθητη, μην αρχισω τις πολλες φουρκετες και μου πει ασε με στο κοντινοτερο αεροδρομια να γυρισω πίσω...ειμαστε και στα μέλια...(τρομαξα με το κρυο που διαβαζω στις περιγραφες, δυο βαλιτσες θα`χουμε-Ε41-τι να προτοβαλουμε μεσα, τα χειμερινα ή καλοκαιρινα? )
    Κατι πιο soft...θα κοιταξω κι αυτα που λετε αλλα βλεπω και το ταξιδι του road spirit το οποιο δε γινεται με θήλυ, απλα ηθελα να συνδιασω βουνο/θαλασσα, αφηστε που είναι ευαίσθητος κι ο τιγρης μου(υστερα απο μια βροχη το Μαρτη, δεν έπαιρνε μπρος)
    ΑΕΚ

  6. #6
    πάντα τα θηλυκά μας χαλάνε τα σχέδια

    πάντως το stelvio είναι στο δρόμο σου, αν δεις το χάρτη και συνδέσεις με μια ευθεία γραμμή το Ίνσμπρουκ με το Κόμο περνάει ακριβώς πάνω απο το πάσο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harrysvr
    Εγγραφή
    05/12/2004
    Μηνύματα
    133
    οκ το ψαχνω στο google.maps που τα βλεπω καλυτερα απο το viamichelin,
    ερωτησεις: όλο το ταξίδι το σκεφτομαι ΕΚΤΟΣ αυτοκινητοδρόμων, σωστά?(για να βλεπουμε και τιποτε...)
    Λαστιχα ΒΤ23 χλμ11000, να τα αλλάξω?(τα έχω απο το Γενάρη)
    Ασχετο αλλά ποιος ισιώνει ζάντες στην Αθήνα ? (μετά τα 160 μου κάνει κατι ξαφνικα 8αρια και με τρομαζει)
    ΑΕΚ

  8. #8
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    la spezia λεει... καλοκαιρι ειναι εξ αλλου... κριμα ειναι
    Ban 'em all

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harrysvr
    οκ το ψαχνω στο google.maps που τα βλεπω καλυτερα απο το viamichelin,
    ερωτησεις: όλο το ταξίδι το σκεφτομαι ΕΚΤΟΣ αυτοκινητοδρόμων, σωστά?(για να βλεπουμε και τιποτε...)
    Λαστιχα ΒΤ23 χλμ11000, να τα αλλάξω?(τα έχω απο το Γενάρη)
    Ασχετο αλλά ποιος ισιώνει ζάντες στην Αθήνα ? (μετά τα 160 μου κάνει κατι ξαφνικα 8αρια και με τρομαζει)
    Όχι αυτοκινητόδρομοι εκτός και αν δε σε παίρνει ο χρόνος

    Για τα λάστιχα, δε νομίζω να χρειάζεται αλλαγή. Πολύ πιθανόν όμως να χρειαστεί αφού γυρίσεις. Θα δείς την άσφαλτο εκεί και θα καταλάβεις το γιατι

    για τις ζάντες για ρίξε μια ματιά http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=89748

  10. #10
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    έτσι όπως τα λες αγαπητε (αμάθητη συνταξιδιώτισσα κτλ) παίρνεις κάποια ρίσκα. Όπως και να χει εσυ αποφασίζεις. Τώρα αν θες για θάλασσα θα πας πριν τη la spezia στη cinque terre. Αν είναι για καμπινγκ έχει 4-5 στο χωριό λεβαντο 40 χιλιόμετρα πριν τη la spezia. Για ζευγος είναι μια χαρά. Πληροφορίες εξτρα για εκεί ρώτα αν χρειάζεσαι. Νικαια, ιταλική ή γαλλική ριβιέρα δε λέει έτσι κι αλλιώς. Ιδίως αν λες να περάσεις για κανα δυο μέρες. Πολύ κίνηση, πάρα πολύ.
    Συνολικά το δρομολόγιο που έχεις βγάλει θέλει (χωρίς να σιδεροκωλιάσεις) 4 -5 μέρες + (με πιθανές βροχές, σίγουρο κρύο οπότε καθυστερήσεις). Από κομο για - προς λα σπεζια θες καμια 350αρα χλμ. Αν πας απο autostrada υπολόγισε κανα 30+ διόδια (υπάρχει site με τις τιμες διοδιων στην ιταλια).
    Φλωρεντία από la speza 120-150 ανάλογα το δρόμο που θα ακολουθήσεις.

    Ετσι πάντως το 65 θάλασσα 35 βουνό μάλλον θα είναι 80 βουνο 20 θάλασσα...
    Τώρα που είδα ότι "είστε και στα μέλια" ασε τα πασα και τράβα cinque terre και Τοσκάνη .

    όπως και να χει καλά να περάσετε κι εδω είμαστε για ότι άλλο...
    γης μαδιαμ...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harrysvr
    Εγγραφή
    05/12/2004
    Μηνύματα
    133
    Παίδες, αλλάξανε τα σχέδια, εγκαταλείπουμε τις Αλπεις...
    Το πρόγραμμα είναι για 14μ. απο Βενετια-Κομο-Σαβονα-Αντιμπ-Βερνατζα-Φλωρεντια-Ρωμη-Μπαρι/Ανκωνα.
    Οι Αλπεις θα περιμένουν...καλύτερα με αντροπαρέα.
    Aw, ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας
    ΑΕΚ

  12. #12
    ειπαμε..fournas Το avatar του/της fournas
    Εγγραφή
    17/06/2009
    Μηνύματα
    801
    θα λιωσετε απο την ζεστη ρε αδερφε ...

    καλα να περασετε

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harrysvr
    Παίδες, αλλάξανε τα σχέδια, εγκαταλείπουμε τις Αλπεις...
    Το πρόγραμμα είναι για 14μ. απο Βενετια-Κομο-Σαβονα-Αντιμπ-Βερνατζα-Φλωρεντια-Ρωμη-Μπαρι/Ανκωνα.
    Οι Αλπεις θα περιμένουν...καλύτερα με αντροπαρέα.
    Aw, ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας

    como πηγενε μεσω trendo και μετα
    antibes πήγανε μέσω lugano-veneto
    επιστροφη μεσω modena-maranelo:smilea: -lucca-piza- firenze μετα
    Roma μεσω siena-montepoulciano
    μετρα 2 μερες Φλωρεντία και τουλάχιστον 3 για Ρωμη.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harrysvr
    Εγγραφή
    05/12/2004
    Μηνύματα
    133
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fournas
    θα λιωσετε απο την ζεστη ρε αδερφε ...

    καλα να περασετε
    Ευχαριστώ, αλλά τόσο πολύ ζέστη;
    ΑΕΚ

Παρόμοια θέματα

  1. Βορεια Ιταλια- Ελβετια
    από uberalles στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2012, 18:13
  2. Kατάστημα Dainese (κανονικό, οχι οnline) στη Βόρεια Ιταλία?
    από shinedown στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2011, 20:03
  3. για την αποβαση στην ιταλια...νεωτερα
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2004, 10:53
  4. Mια βόρεια εκδρομούλα...
    από bikersonly στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 19:38
  5. LC8 info
    από darkCount στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 10:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF