Σελίδα 4 από 15 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 216

Θέμα: το χρονικο ενος εγκεφαλικου

  1. #46
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.185
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Μερικά σερβίρονται στο τασάκι κύριος..

    κάτι ξέρεΙς και δεν το λες



    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Ναι αλλάαααα...αν ορίζεται το "είναι" τότε σίγουρα (μάλλον) θα υπάρχει και το "δεν είναι".
    Ήτοι it's not a not-vast non-universe.
    Εκεί τι και με ποιόν τρόπο; Here i want you crab!

    ΧΑΧΑΧΑ (το "μάλλον" είναι πετυχημένο !!! ) ΧΑΧΑΧΑ !!!!!

    Αυτό νομίζω είναι και ένα από τα πιο βαθειά ερωτήματα - φόβοι του ανθρώπου (ομολογώ και
    δικό μου).

    Πως είναι δυνατόν να ορίσεις και να κατανοήσεις την απόλυτη "μη ύπαρξη".

    Πιο εύκολη είναι η Αγία Τριάδα!!!

  3. #48
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
    κάτι ξέρεΙς και δεν το λες
    Το επεξεργάζονται οι δύο εγκεφάλοι μέχρι να αποφασίσουν τι θά'πρεπε να κάνει το σώμα

  4. #49
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

    Τα ναρκωτικα / παραισθησιογονα να πανε να γαμηθουνε παντως.... μην τα θελουμε ολα στο πιατο ε;
    Συμφωνω εκτος απο το παραπανω. Υπαρχουν ενδειξεις οτι με την επαφη της η ανθρωποτητα με αυτα, εκανε ενα αλμα συνειδητοτητας. Υπαρχουν και επιστημονικες εργασιες σχετικες και βιβλια. Για παραδειγμα η πρωτη μορφη τεχνης, το cave art απεικονιζει σαμανικα οραματα. Απαραιτητα δεν ειναι, αλλα ουτε και ειναι ο 'ευκολος δρομος'. Η προσωπικη μου εμπειρια για ενα μηνα στην ζουγκλα του αμαζονιου με ινδιανους σαμανους, καθε αλλο παρα ευκολη ηταν. Και ειναι απιστευτη η γνωση και κατανοηση των ανθρωπων αυτων για πραγματα που η επιστημη ακομα ουτε τα εχει ονειρευτει.

    Τα μανιταρια, η Ayahuasca, το LSD, δεν σου αποκαλυπτουν μια μεγαλη αληθεια, αλλα πολλα μικρα ψεματα. Ο McKenna το εθεσε πολυ ωραια λεγοντας οτι καταλυεται το πεπλο της 'κουλτουρας', το τελευταιο με την ευρυτερη εννοια. Και αυτο ακομα δεν ειναι αυτοματο. Εχεις να δωσεις μαχη με πλευρες του εαυτου σου που ουτε καν γνωριζεις για να παρεις το 'δωρακι'.

    Το pineal gland στον εγκεφαλο μας παραγει DMT, το ισχυροτερο γνωστο ψυχεδελικο. Εκρινει δε μεγαλες ποσοτητες απο δαυτο την στιγμη του θανατου. Η συγκεντρωση του χημικου αυτου εχει αμεση σχεση με την αισθηση της πραγματικοτητας που εχουμε. Λιγοτερο και γινομαστε καταθλιπτικα φυτα, περισσοτερο και βλεπουμε το συμπαν να σφιζει απο ζωη, ακομα και ο κενος χωρος. Ο εγκεφαλος μας δουλευει με DMT. Κοιταξτε την δουλεια του ψυχιατρου Eric Strassman.

    Τεσπα, ως 'ψυχοναυτης' θα μπορουσα να μιλαω για ωρες για το θεμα, αλλα βαριεμαι πλεον να προσπαθω να καλλιεργησω ιδεες σε μυαλα ανθρωπων που ειναι καθετοι για τις αποψεις τους. Δεν αναφερομαι σε κανενα σας συγκεκριμενα.

    Και να σημειωσω το ακολουθο. Η πραγματικοτητα ειναι φτιαγμενη απο λεξεις. Στις δικες μας δυτικες γλωσσες βασιζομαστε πολυ στα ουσιαστικα. Τι ειναι ομως ενα ουσιαστικο? Αντιπροσωπευει ενα στατικο αντικειμενο, η μια ιδεα. Δινει μια ταυτοτητα σε κατι, αχρονη και ακλονητη. Στα Ναβαχο και αλλες παρεμφερεις γλωσσες, δεν υπαρχουν ουσιαστικα. Τα παντα ειναι ρηματα. Κινηση. Για τους Ναβαχο, δεν υπαρχει ποτηρι, αλλα 'ποτηρειν'. Με αλλα λογια το ποτηρι ειναι ενα αποτελεσμα μιας διαδραστικης επαφης. Αυτοματα, απο κατι εξωτερικο στερημενο κινησης, γινεται ενα εσωτερικο προιον ροης. Και τα αρχαια ελληνικα ειχαν παρομοια ποιοτητα στην συνταξη τους. Σκεφτητε το αυτο για λιγο. Πως θα αντιλαμβανομασταν τον κοσμο αν ειχαμ αλλη τελειως διαφορετικη γλωσσα? Σιγουρα δεν θα ειχαμε τεχνολογια, μια και αυτη οδηγησε στην 'θετικιστικη' συγχρονη σκεψη. Τη σκεψη που θεωρει οτι τοα μυστικα και η ουσια κρυβεται στον κατακερματισμο, στην μελετη του απολυτως μικρου, και τις σχεσεις τους με τους γειτονες του. Το Συμπαν ομως ειναι Ολον, και το Ολον εχει ζουμι.

    Παραθετω και δυο λινκς για την δουλεια πανω σε αυτο ακριβως, απο ενα τρομερα ενδιαφεροντα, πλην ομως πλεον αγνωστο και ξεχασμενο φυσικο, για οποιον εχει κεφι και χρονο.

    http://www.youtube.com/watch?v=SvyD2o7w24g
    http://www.youtube.com/watch?v=oaNhL7NHOyU


    ΥΓ
    Το οτι το σκεπτικο που αναδυεται απο τα παραπανω βιντεο, το μοιραζονται οι κουλτουρες που ανεφερα παραπανω, ειναι τυχαιο?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Το επεξεργάζονται οι δύο εγκεφάλοι μέχρι να αποφασίσουν τι θά'πρεπε να κάνει το σώμα
    Ρε μλκ εδώ κουβεντιάζουμε σοβαρά!!!!!




































    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  6. #51
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Το επεξεργάζονται οι δύο εγκεφάλοι μέχρι να αποφασίσουν τι θά'πρεπε να κάνει το σώμα
    3 (εμένα μπάρεμου...2 ημισφαίρια πάνω και...)
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  7. #52
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
    Ρε μλκ εδώ κουβεντιάζουμε σοβαρά!!!!!
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Σόρρυ, τώρα το έλαβε ο δέκτης.. TILT TILT..!:hypnotize
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    3 (εμένα μπάρεμου...2 ημισφαίρια πάνω και...)
    A εμένα ο τρίτος σκέφτεται μόνο το σεξ, αδιαφορεί παντελώς για τα φόρουμ..

  8. #53
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel




    Ίσως και να είμαστε αυτό που μπορούμε να είμαστε.





    Οι αρχαιοι ελληνες πιστευαν οτι τους κεραυνους τους ριχνει ο Διας η ενα πασει περιπτωση, επειδη δεν μπορουσαν να το εξηγησουν και τους εσπαγε τα νευρα, το απεδωσαν εκει και ησυχασαν...

    Επι αιωνες, οι ανθρωποι πιστευαν οτι φτιαχτηκαν απο πηλο, οτι η Γη ειναι επιπεδη, οτι ειναι το κεντρο του συμπαντος κτλ-κτλ.

    Η γνωση, οικοδομειται λιθαρακι - λιθαρακι, δεν μπορεις να πας απο το ισογειο στον πεμπτο. Για να ερμηνευσουμε επιστημονικα λοιπον το φαινομενο του κεραυνου, χρειαστηκε ο Θαλης να παρατηρησει τον στατικο ηλεκτρισμο στο κεχριμπαρι, μετα ο Φραγκλινος που αμολαγε καλουμπα εν μεσω καταιγιδας, ο Λαπλας, ο Φαραντεϊ, ο Κουλομπ και πολλοι αλλοι...

    Η συντριπτικη πλειοψηφια της γνωσης που εχει συγκεντρωθει μεχρι τωρα ομως, αφορα στον πεπερασμενο, τρισδιαστατο και ανθρωποκεντρικο κοσμο που ζουμε.

    Χρειστηκαν αυτοι οι κιοραταδες οι φυσικοι και οι αστροφυσικοι ομως για να συντελεσθει μια αλλαγη πλευσης στο τροπο που σκεφτομαστε. Δυσνοητες και καθολου απτες εννοιες, οπως το mix,χωρος, χρονος και ενεργεια... απιστευτα μεγεθη που απλα μας υπενθυμιζουν την ασημαντοτητα μας... (η τη σημαντικοτητα μας αφου τα αντιλαμβανομαστε). Ξεφυγαμε απο το 1+1=2 το οποιο φυσικα και χρειαζοταν για να φτασουμε δω, απλα εννοω οτι η αντιληψη μας για τον κοσμο και για την ιδια μας την υπαρξη αλλαξε.

    Πλεον τα κατευναστικα για την περιεργεια μας δογματα των περισσοτερων θρησκειων ειναι για γελια και εχουμε μεινει με ενα στο κεφαλι μας... η φιλοσοφια μπορει να δωσει απαντησεις σε πολλα ερωτηματα αλλα οπως και η επιστημη, σπαει τα μουτρα της στον τοιχο του "ωραια, αλλα γιατι;" και "ναι big-bang, αλλα πριν απο αυτο τι;"

    Εχουμε φτασει σε ενα σημειο οπου χρειαζεται οπως και εσυ ειπες να ξεφυγουμε απο το υλικο - φθαρτο - πεπερασμενο για να κατακτησουμε τη γνωση. Αυτο ειναι που μας κραταει πισω.

    Τωρα το ποτε και το πως, δεν το ξερω. Απλα εχω την αισθηση οτι ειμαστε ηδη σε διαδικασια αλλαγης.

    Το οτι "ειμαστε αυτο που μπορουμε να ειμαστε" δεν το δεχομαι. Αν ηταν ετσι δεν θα ειχαμε τη δυνατοτητα να αντιληφθουμε οτι θα μπορουσαμε να ειμασταν κατι αλλο.

    ...και μετα απο ολα αυτα, δυστυχως παω να βαλω σκουπα και να σφουγγαρισω...


  9. #54
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    A εμένα ο τρίτος σκέφτεται μόνο το σεξ, αδιαφορεί παντελώς για τα φόρουμ..
    Μεταξύ σοβαρού και αστείου, υπήρξε κάποτε η συζήτηση (η οποία προχώρησε κάπως πέρα από την ορμονολογική επιδερμική εξέταση του θέματος που θα αναφέρω) περί της πρωινής έγερσης του ανδρικού μορίου.
    Υπήρξε συζητητής ο οποίος διερύγνυε τα ιμάτιά του ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει ποτέ, εγώ πάλι έλεγα τα αντίθετα, κάποιος άλλος τα ενδιάμεσα (απαραίτητη η ύπαρξη ερεθίσματος).
    Ακόμη και επί τη απουσία οπτικού ή άλλου ερεθίσματος, πολλές φορές παρατηρείται το γεγονός και μάλιστα σε όλες τις ηλικίες (από βρέφη ημερών ως και υπέργηρα αρσενικά άτομα).
    Οι ανθρωπολόγοι θα πούνε τα δικά τους, οι παθολογοανατόμοι τα δικά τους, οι ενδοκρινολόγοι τα δικά τους, οι ψυχολόγοι κάτι άλλο.
    Μπορεί κάποιος να έχει δίκιο, μπορεί και κανείς...
    Βασικά δεν ξέρουμε...ξέρουμε ότι όταν εγείρεται μπορούμε να κάνουμε 1-2 πράγματα με αυτό και να μην κάνουμε κάποια άλλα (η ούρηση γίνεται επώδυνη και δύσκολη)...
    Το ίδιο με (αν όχι όλα) τα περισσότερα πάνω στον πλανήτη αλλά και έξω από αυτόν.
    Υποθέσεις και μικρά αντιληψη σκόρπιων ψηγμάτων με μπόλικη υπόθεση και science σάλτσα...
    Και η αληθινή αλήθεια να πλανάται (ή και όχι)
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  10. #55
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Και βεβαια ειμαστε αυτο που μπορουμε να ειμαστε. Αν μπορουσαμε να ειμασταν κατι αλλο, θα ειμασταν.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #56
    Ρε αφήστε τα σύμπαντα και τους χωροχρόνους.

    Εδώ η τύπισα πήρε συνέντευξη από το εγκεφαλικό της και ήπιε καφέ συνομιλώντας μαζί με τα δυο της ημισφαίρια.

    Δεν βλέπω τους παππούδες στα νοσοκομεία να βρίσκονται σε καμιά νιρβάνα ή στην χώρα του πήτερ παν.

    Μπορώ να καταλάβω ή μάλλον να δεχτώ αυτό το διαφορετικό που βίωσε και ένιωσε αλλά σαν συναίσθημα και μόνο. Όχι σαν πραγματικότητα.

    Στο κάτω κάτω εγκεφαλικό έπαθε, λογικό να λάλησε ο εγκέφαλος και να έβλεπε διάφορα δεν σημαίνει ότι είναι αλήθεια.

    Φυσικά μέχρι να πάθω και γω εγκεφαλικό δεν θα μάθω αν είναι και όντως ψέμματα αλλά μέχρι τότε μπορώ να αμφιβάλω.

    Αλήθεια, στην ίδια κατηγορία "εμπειριών" βάζετε και τις near death εμπειρίες? Τις pre-birth/birth memories και διάφορους άλλους ισχυρισμούς?

    Τα ναρκωτικά είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  12. #57
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Μεταξύ σοβαρού και αστείου, υπήρξε κάποτε η συζήτηση (η οποία προχώρησε κάπως πέρα από την ορμονολογική επιδερμική εξέταση του θέματος που θα αναφέρω) περί της πρωινής έγερσης του ανδρικού μορίου.
    Το πράγμα είναι απλό Στέλιο μου, μάθαμε στο "Ξημέρωσε, όλοι όρθιοι" όπως φώναζε κάποτε η μαμά και νά'τα σήμερα που ενηλικιώθηκε το ρημάδι..

  13. #58
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Συμφωνω εκτος απο το παραπανω. Υπαρχουν ενδειξεις οτι με την επαφη της η ανθρωποτητα με αυτα, εκανε ενα αλμα συνειδητοτητας.

    Αρχίσαμε πάλι τα ψυχότροπα....

    Τεσπα, ως 'ψυχοναυτης' θα μπορουσα να μιλαω για ωρες για το θεμα, αλλα βαριεμαι πλεον να προσπαθω να καλλιεργησω ιδεες σε μυαλα ανθρωπων που ειναι καθετοι για τις αποψεις τους. Δεν αναφερομαι σε κανενα σας συγκεκριμενα.

    Εγώ πάντως όταν σκέφτομαι είμαι οριζόντιος, αν θες αναφέρσου σε μένα

    Και να σημειωσω το ακολουθο. Η πραγματικοτητα ειναι φτιαγμενη .....

    ... και το Ολον εχει ζουμι.

    Αυτό είναι και το ΟΛΟ το ζουμί του τόπικ.

    Παραθετω και δυο λινκς για την δουλεια πανω σε αυτο ακριβως, απο ενα τρομερα ενδιαφεροντα, πλην ομως πλεον αγνωστο και ξεχασμενο φυσικο, για οποιον εχει κεφι και χρονο.

    http://www.youtube.com/watch?v=SvyD2o7w24g
    http://www.youtube.com/watch?v=oaNhL7NHOyU


    ΥΓ
    Το οτι το σκεπτικο που αναδυεται απο τα παραπανω βιντεο, το μοιραζονται οι κουλτουρες που ανεφερα παραπανω, ειναι τυχαιο?

  14. #59
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Και βεβαια ειμαστε αυτο που μπορουμε να ειμαστε. Αν μπορουσαμε να ειμασταν κατι αλλο, θα ειμασταν.
    Μπορώ να σηκωθώ από τον καναπέ και να μη φάω αυτό το τοστ γιατί ήδη είμαι 169 κιλά με πρησμένα άκρα και να πάω να αθληθώ λίγο μπας και βελτιώσω την αιματική μου ροή, αλλά επιλέγω να μην το κάνω γιατί βαριέμαι και κουράζομαι εύκολα. Κάνει και ζέστη.
    Θα μπορούσα να ξεπηδήσει μέσα από το κουφάρι μου που σαπίζει στον καναπέ ένας αθλητής και υγιείς οργανισμός με μεγαλύτερο προσδόκιμο επιβίωσης αλλα επιλέγω να μην το κάνω.
    Θα μπορούσα να είμαι κάτι άλλο αλλά δε θέλω.
    Όχι;
    Εκτός και αν το "μπορώ" υφαίνεται παρέα με την τελική μου επιλογή σε οτιδήποτε. Δε θέλω άρα αυτόματα δεν μπορώ. Κλειδώνω την πιθανότητα ή τη μη πιθανότητα του συμβάντος στον εγκέφαλό μου οπότε και το εκτελεστικό μέρος (οργανικοί ιστοί) ακολουθεί...
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  15. #60
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig


    Το pineal gland στον εγκεφαλο μας παραγει DMT, το ισχυροτερο γνωστο ψυχεδελικο. Εκρινει δε μεγαλες ποσοτητες απο δαυτο την στιγμη του θανατου. Η συγκεντρωση του χημικου αυτου εχει αμεση σχεση με την αισθηση της πραγματικοτητας που εχουμε. Λιγοτερο και γινομαστε καταθλιπτικα φυτα, περισσοτερο και βλεπουμε το συμπαν να σφιζει απο ζωη, ακομα και ο κενος χωρος. Ο εγκεφαλος μας δουλευει με DMT. Κοιταξτε την δουλεια του ψυχιατρου Eric Strassman.

    Αφου το εκκρινει ο εγκεφαλος, ποιος ο λογος λοιπον να το παρεις;
    Καπου επισης ειχα διαβασει οτι ενα αντιστοιχο της τετραϋδροκανναβινόλης, της ουσιας δηλαδη που εμπεριεχεται στο χασις, εκκρινεται σε μεγαλες ποσοστητες οταν ειμαστε πιτσιρικια προκειμενου να ξεραθυμε στον υπνο... για αυτο και οταν νυσταζαμε μικροι, δεν πα να γ@μιοτανε ο Διας, την πεφταμε οπου και οπως...

    Αυτο που θελω να πω ειναι οτι εχουμε τα μεσα, απλα χρειαζεται να τα εκπαιδευσουμε.

Σελίδα 4 από 15 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το ημερολόγιο ενός Ινδιάνου
    από petridist στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:34
  2. Περί γονέων, από το μάτι ενός 13χρονου
    από LIBYKOS στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2006, 17:47
  3. ...το χρονικο μιας πτώσης
    από monstermind στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 20:00
  4. Το ημερολόγιο ενός Iνδιάνου
    από o_gavros στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2005, 11:48
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2004, 13:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF