Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 77

Θέμα: Συστήματα αυτόματης λίπανσης αλυσίδας: Το συγκριτικό

  1. #61
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Σαν ιδέα κακή δεν είναι σίγουρα, όμως δεν θέλει και καθάρισμα το θέμα κάθε ≈ 500χλμ;
    Θέλω να πω οτι εφόσον μπαίνει κάνεις σε αυτή την διαδικασία το να τη λιπάνεις είναι 10 δεύτερα περισσότερα.

  2. #62
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2020
    Μηνύματα
    25
    TOTAL TRANSMISSION GEAR 8 75W-80
    Pour point °C ASTM D97 -45
    https://totalenergies.com.au/system/..._201705_en.pdf


    MOTUL CLASSIC PERFORMANCE 20W-50
    Pour point ASTM D97 -33.0 °C / -27.0 °F
    https://azupim01.motul.com/media/mot...l_20210222.pdf

    Τώρα αν το ένα κανει 15 λεπτα να σταξει και το αλλο 30 λεπτα δεν ξέρω , αλλα με τοσες δονήσεις που έχει μια μηχανή προσωπικα θα έβαζα βαλβολίνη

    edit: Tα λαδια που εχω αναρτήσει ειναι τυχαίες επιλογες στο google χωρίς υποψία για cherrypicking

  3. #63
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Καθαρίστηκε και βρέθηκε βουλωμένο το ακροφύσιο στο γρανάζι και αυτό γιατί είχα πάρει την διχάλα από το prooiler που έχει πολύ μικρή διάμετρο 0,5mm και ίσως δυσκολεύει το 20W-50. Το έβγαλα και έβαλα μονό ακρούσιο με 2,5mm τρύπα.

    Να πω την αλήθεια βρέθηκαν και κατάλοιπα στην δεξαμενή αλλά έτσι όπως είναι φτιαγμένη δεν βουλώνει εύκολα γιατί δεν ρουφάει από τον πάτο αλλά 5mm πιο πάνω.

    Καθάρισμα η αλυσίδα δεν χρειάζεται άσχετε γιατί με την λίπανση που είναι λάδι κινητήρα δεν πιάνει τίποτα... τα πετάει στη ζάντα. μόνο με την πλήρωση ασχολούμαι και τώρα μετά από 6 χρόνια που βούλωσε. Τώρα μετά από όλη την εργασία θα παρακολουθήσω για να το ρυθμίσω γιατί άλλαξαν τα δεδομένα με τις διαμέτρους στο ακροφύσιο.

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Super montantore η βαλβολινη η sae80 είναι σαν
    Λάδι sae 20.
    Διάβαζε και κάνα βιβλίο στο ίντερνετ, τσάμπα είναι.

  5. #65
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Super montantore η βαλβολινη η sae80 είναι σαν
    Λάδι sae 20.
    Διάβαζε και κάνα βιβλίο στο ίντερνετ, τσάμπα είναι.
    Βαλβολίνες χρησιμοποιώ εδώ και 8 χρόνια στις γωνιακές και τα σασμάν στα 2 gs.
    Την ώρα που έγραψα το παραπάνω ποστ είχα μάλιστα μπροστά μου και τα 2 λάδια και σύγκρινα.

    Δεν χρειάζομαι βιβλία.Ιντερνετικά.
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 10/03/2024 στις 08:44.

  6. #66
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Καθαρίστηκε και βρέθηκε βουλωμένο το ακροφύσιο στο γρανάζι και αυτό γιατί είχα πάρει την διχάλα από το prooiler που έχει πολύ μικρή διάμετρο 0,5mm και ίσως δυσκολεύει το 20W-50. Το έβγαλα και έβαλα μονό ακρούσιο με 2,5mm τρύπα.

    Να πω την αλήθεια βρέθηκαν και κατάλοιπα στην δεξαμενή αλλά έτσι όπως είναι φτιαγμένη δεν βουλώνει εύκολα γιατί δεν ρουφάει από τον πάτο αλλά 5mm πιο πάνω.

    Καθάρισμα η αλυσίδα δεν χρειάζεται άσχετε γιατί με την λίπανση που είναι λάδι κινητήρα δεν πιάνει τίποτα... τα πετάει στη ζάντα. μόνο με την πλήρωση ασχολούμαι και τώρα μετά από 6 χρόνια που βούλωσε. Τώρα μετά από όλη την εργασία θα παρακολουθήσω για να το ρυθμίσω γιατί άλλαξαν τα δεδομένα με τις διαμέτρους στο ακροφύσιο.
    Τάσο σου μεταφέρω από την ιστοσελίδα της TUTORO :
    Alternative oil to use Traffic Light System
    Green = OK to use
    Amber = Some damage may occur, potentially hazardous
    Red = Serious Damage, Toxic and extreme environmental hazard.
    MINERAL Hydraulic Oils are the only alterative to our oil and have the advantage that they are available worldwide - a useful option for those taking long trips "into the wilds". Depending on the ambient temps in your region you can use ISO32, ISO68, ISO100 etc. all the way up to ISO220 (the higher the number the thicker the oil). Thicker oils should be used for higher ambient temps.

    Engine oils are designed to do a different job, generally they are too light and do not contain the correct additives to prolong the life of your chain- they may also contain additives which could damage your Auto and/or be environmentally toxic.

    Chain Saw Oil, we don't recommend it as it is just too sticky and "glue-like" to flow properly. Importantly some Chainsaw oils are vegetable oil based as well as being hydroscopic which leads to corrosion of the Auto's brass and steel parts (and your chain!). Some of these oils also attack the Auto's internal nitrile seals not to mention the O or X rings in your chain!

    Gearbox oil EP80/90* - WARNING Don't use EP Gearbox Oils! these can make the Auto oilers cap swell, this can cause the Acrylic* reservoir to crack when the cap is forced into the top of the reservoir! If you have been using this don't try to force the cap to fit but order a new cap, drain the oiler and switch to using a TUTORO oil or use an ISO32/ISO68/ISO220 grade Hydraulic MINERAL oil. The additives in EP oil will also corrode brass.

    Δες τα και μόνος σου εδώ : https://tutorochainoiler.com/pages/w...l-should-i-use

  7. #67
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SAVVAS62 Προβολή μηνύματος
    Τάσο σου μεταφέρω από την ιστοσελίδα της TUTORO :
    Alternative oil to use Traffic Light System
    Green = OK to use
    Amber = Some damage may occur, potentially hazardous
    Red = Serious Damage, Toxic and extreme environmental hazard.
    MINERAL Hydraulic Oils are the only alterative to our oil and have the advantage that they are available worldwide - a useful option for those taking long trips "into the wilds". Depending on the ambient temps in your region you can use ISO32, ISO68, ISO100 etc. all the way up to ISO220 (the higher the number the thicker the oil). Thicker oils should be used for higher ambient temps.

    Engine oils are designed to do a different job, generally they are too light and do not contain the correct additives to prolong the life of your chain- they may also contain additives which could damage your Auto and/or be environmentally toxic.

    Chain Saw Oil, we don't recommend it as it is just too sticky and "glue-like" to flow properly. Importantly some Chainsaw oils are vegetable oil based as well as being hydroscopic which leads to corrosion of the Auto's brass and steel parts (and your chain!). Some of these oils also attack the Auto's internal nitrile seals not to mention the O or X rings in your chain!

    Gearbox oil EP80/90* - WARNING Don't use EP Gearbox Oils! these can make the Auto oilers cap swell, this can cause the Acrylic* reservoir to crack when the cap is forced into the top of the reservoir! If you have been using this don't try to force the cap to fit but order a new cap, drain the oiler and switch to using a TUTORO oil or use an ISO32/ISO68/ISO220 grade Hydraulic MINERAL oil. The additives in EP oil will also corrode brass.

    Δες τα και μόνος σου εδώ : https://tutorochainoiler.com/pages/w...l-should-i-use
    Τα έχω διαβάσει Σάββα και έχω καταλήξει πως το λάδι μηχανής είναι το πιο κατάλληλο για την αλυσίδα και τα X, Ο-ring, ό,τι έχει τέλος πάντων, γιατί είναι και το καλύτερο για το O-ring και τις τσιμούχες του κινητήρα.
    Έχω βγάλει 5 προς τα 6 χρόνια και 55.000χιλ με την ίδια αλυσίδα και γρανάζια... βασικά η αλυσίδα δεν έχει καμία φθορά, ούτε της έχω κάνει τέντωμα ακόμα...
    δεν ξεχειλώνει. Δεν ξέρω αν θυμάσαι τότε που το τοποθετούσα.

  8. #68
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Τα έχω διαβάσει Σάββα και έχω καταλήξει πως το λάδι μηχανής είναι το πιο κατάλληλο για την αλυσίδα και τα X, Ο-ring, ό,τι έχει τέλος πάντων, γιατί είναι και το καλύτερο για το O-ring και τις τσιμούχες του κινητήρα.
    Έχω βγάλει 5 προς τα 6 χρόνια και 55.000χιλ με την ίδια αλυσίδα και γρανάζια... βασικά η αλυσίδα δεν έχει καμία φθορά, ούτε της έχω κάνει τέντωμα ακόμα...
    δεν ξεχειλώνει. Δεν ξέρω αν θυμάσαι τότε που το τοποθετούσα.
    Αφού τα έχεις υπόψη σου τέλεια Τάσο.
    Προσωπικά χρησιμοποιώ ότι προτείνει η TUTORO.
    70.000+ τα γρανάζια και η αλυσίδα 46.000 (η μάνα ήταν μάπα και την άλλαξα στις 24.000 όπου έβαλα και το TUTORO).
    Κανένα τέντωμα επίσης στην αλυσίδα σε αυτά τα χλμ.
    Όχι Τάσο δεν το θυμάμαι όταν τόβαζες, έχουμε και καιρό να τα πούμε φυσικά ρε φίλε χαθήκαμε.

    Όλα καλά λοιπόν.

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Εγώ έχω 74000 στο σετ με χρήση delivery
    Λίπανση βαλβολινη πινελακι 2 φορές το μήνα από 5 λεπτα

  10. #70
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Εγώ έχω 74000 στο σετ με χρήση delivery
    Λίπανση βαλβολινη πινελακι 2 φορές το μήνα από 5 λεπτα
    Πρώτον, εντυπωσιακό νούμερο. Δεύτερον, καθαρίζεις πρώτα την αλυσίδα ή απλά περνάς φρέσκια βαλβολίνη με το πινέλο;

  11. #71
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Εγώ έχω 74000 στο σετ με χρήση delivery
    Λίπανση βαλβολινη πινελακι 2 φορές το μήνα από 5 λεπτα
    Ντελίβερι... να υποθέσω παπάκι;

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Καθάρισμα δε χρειάζεται ποτέ γιατί στη βαλβολινη δεν κολλάει τπτ
    Το μηχανάκι είναι 250αρι μονοκύλινδρο κι όχι παπι
    Η χρήση δεν είναι ντελιβερι φαγητού αλλά εισπράξεις και παραδόσεις φακέλων όποτε έχει πολύ σταματά ξεκινά και αλλαγές ταχυτήτων που καταπονουν τα αλυσογραναζα
    Θα ξαναπώ ότι αυτή η λίπανση προτείνεται στο manual
    Τα αυτόματα συστήματα λίπανσης μπορεί να δουλεύουν αλλά με 300 ευρώ που κοστίζουν θα είχα αλλάξει 3 σετ

  13. #73
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Καθάρισμα δε χρειάζεται ποτέ γιατί στη βαλβολινη δεν κολλάει τπτ
    Το μηχανάκι είναι 250αρι μονοκύλινδρο κι όχι παπι
    Η χρήση δεν είναι ντελιβερι φαγητού αλλά εισπράξεις και παραδόσεις φακέλων όποτε έχει πολύ σταματά ξεκινά και αλλαγές ταχυτήτων που καταπονουν τα αλυσογραναζα
    Θα ξαναπώ ότι αυτή η λίπανση προτείνεται στο manual
    Τα αυτόματα συστήματα λίπανσης μπορεί να δουλεύουν αλλά με 300 ευρώ που κοστίζουν θα είχα αλλάξει 3 σετ

    Μπήκα να δω πόσο κοστίζει το εν λόγω σύστημα και μόλις είδα το κόστος, είπα "μια χαρά κάνει την δουλειά του το λαδάκι και το πινέλο"....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #74
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Το Tutoro είναι το πιο φθηνό... 100€ έχει. και θα είχα αλλάξει μέχρι τώρα 2 σετ των 200€ σε αλυσίδες και γρανάζια. Άρα έχω κέρδος 300€ και συνεχίζουμε.... σε 5.000χιλ το κέρδος θα γίνει 500€.

  15. #75
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Επειδή με ενδιαφέρει σοβαρά (βαριέμαι πολύ τη συντήρηση της αλυσίδας) μπήκα να το βρω και βλέπω είναι στο UK η Tutorο. Έχει κανείς εικόνα στη μετά Brexit εποχή πόσο βγαίνει το κοστούμι με δασμούς;

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εγκατάσταση συστήματος αυτόματης λίπανσης αλυσίδας
    από McGyver στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2017, 09:04
  2. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2009, 00:29
  3. Απαντήσεις: 153
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2008, 22:34
  4. Σύστημα καθαρισμού / λίπανσης αλυσίδας Kettenmax
    από McGyver στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2006, 15:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF