Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 34 από 34

Θέμα: πραγματικο κοστος χρησης μοτοσυκλετας - παπιου - σκουτερ

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2015
    Μηνύματα
    1
    καλησπέρα παιδιά,

    Λοιπόν μετά από 7 χρόνια καθημερινής εργασίας ως διανομέας μπορώ να πώ ότι έχω την εμπειρία να σας πώ το πραγματικό κόστος χρήσης μίας μοτοσυκλέτας και οχι το κόστος του ....κάνω μία βόλτα στο τετράγωνο και πάω για σέρβις!!! Καταλαβαίνω ότι μερικοί είναι πιτσιρικάδες και αγαπάν τα μηχανάκια τους ίσως παραπάνω και από τις κοπελιές τους!! Αλλά για έναν νέο οδηγό είναι σημαντικό το κόστος χρήσης ενό παπιού.
    Λοιπόν αρχικά θα αναφερθώ ως προς το κόστος χρήσης του παπιού που χρησιμοποιώ για τη δουλειά μου ένα modenas kristar 125cc
    Το έχω 3 χρόνια έχει 60000 km και ακολουθώ την εξής συντήρηση και χρήση με απολύτως καν'ενα μα κανένα πρόβλημα.
    1) Αλλαγή λαδιών κάθε 2000κμ (μπορείτε να τα αφήσετε και 3000κμ αν το χειρίζεστε λογικα εγώ το άλλαζα διότι δουλεύωντας delivery το λάδι φθείρετε συντομότερα λόγω συνεχούς εναλλαγής των θερμοκρασιών του) κόστος= 5 ευρώ (castrol Actevo 20w-50w παρα πολύ καλό και οικονομικότατο)
    2)αλλαγή φίλτρο λαδιου κάθε 4000km κόστος=3ευρώ (εδώ μπορούμε με μία συρματόβουρτσα την ακίδα από το μπουζί προληπτικά μήπως και έχει πιάσει μαυρίλα)Οποσδήποτε ελέγχουμε την αλυσίδα εάν έχει λασκάρει την τεντώνουμε, την καθαρίζουμε με πίεση αέρα και τη λιπαίνουμε με είδικο σπρέυ γράσσο)
    3)στα επόμενα 2000κμ αλλάζουμε μόνο το λάδι κόστος 5 ευρώ
    4στα επόμενα 2000 κμ έχουμε συμπληρώσει 8000 κμ εδώ πρέπει να αλλάξουμε μπουζί, φίλτρο λαδιού, λάδι κόστος 5+3+5=13 ευρώ
    5) σε αυτό το σέρβις μόνο αλλαγή λαδιού έλεγχος γρασάρισμα αλύσιδας καλό είναι και ένας έλεγχος σύσφιξη βιδ'ων πλαστικών αλλά και βίδες πίσω άξονα κλπ με αεροκατσάβιδο.
    6) ελαστικά συστήνω αντικατάσταση κάθε 20 -25 χιλιάδες κμ άρα το κόστος άνα έτος είναι 30 ευρώ
    7) τακάκια θα αλλάξτε κάθε 20000 κμ επίσης κόστος 8 ευρώ ανάέτος
    8)ρύθμιση βαλβίδων κάθε 25000 κμ με κόστος 20 ευρώ (τόσο πέρνουν οι μάστορες) άρα 10 ευρώ ετησίως
    9) δισκάκια-ελατήρια-αμορτισέρ-ρουλεμάν αξονάκια τροχών-επισκευή μπουκάλων (εάν χρειαστεί) κάθε 50000 κμ με συνολικό κόστος 80-100 ευρώ απότε κόστος ετησίως 20 ευρώ
    10) μπαταρία κάθε 2 χρόνια 20 ευρώ άρα κόστος ανα έτος 10 ευρώ

    Άρα κόστος συντήρησης και φυσιολογικών φθορών ανά έτος για 10000 είναι συνολικά 154 ευρώ+ καύσιμα για τα αντίστοιχα κμ με κατανάλωση 4λίτρα/140 άρα 330 λίτρα*1,5 ευρώ=495 ευρώ

    Αρα συνοψίζουμε για να είμαστε ακριβής 115+495=700 ευρώ+100 ασφάλεια+30 ευρώ τέλη κυκλοφορίας+30 ευρώ τυχόν μικροπροβλήματα με κόρνες φλας και λοιπές βλακείες
    άρα εχουμε 860 ακριβές κόστος ετησίως για αξιοπρεπή χρήση ενός παπιού με σωστή συντήρηση και επισκευή όλων των φυσιολογικών φθορών που θα έχει.

    Στο τελικό κόστος των 860 ευρώ θα συμπεριλάβεις και την απώλεια της αξ'ιας της μοτοσυκλέτας λόγω χρήσης άρα ε'αν υποθέσουμε ότι θα κρατήσουμε ένα μηχανάκι 10 χρόνια και το έχουμε αγοράσει 1800 ευρώ η απώλεια της αξίας του θα είναι τουλάχιστον 75-80% άρα θα το πουλήσουμε 600 ευρώ. Άρα Υπολογίζουμε και 130 ευρώ ετησίως απώλεια αξίας

    Αρα συνολικά το παπί μας κοστίζει ένα χιλιάρικο ετησίως μάξιμουμ για 10000 και πλέον κμ.. Σε ένα αυτοκίνητο είναι τουλάχιστον 4πλάσιο..

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    υπαρχει ηδη αυτο το θεμα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=121748

    για το αμαξι διαφωνω, εκτος αν εχεις κανα 3λιτρο που καιει τον αμπακο. Στο αμαξι ειμαι στα 1500€-1800€ περιπου το χρονο με ενα 1500αρι civic και περιπου 8000-10000χλμ το χρονο
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  3. #33
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    νομιζω πως η χρηση που του κανεις και εχεις παραθεσει αναλυτικοτατα,δεν ειναι αντιπροσωπευτικη των περισσωτερων.
    επειδη και εχω παπι και δουλευω με παπι το λεω..
    στο δικο μου ας πουμε,μπαταρια στα 10+ χρονια που το εχω εχω αλλαξει 2 φορες.3 ζευγαρια λαστιχα αν θυμαμαι καλα,τακακια 3-4 ζευγαρια,καιει σαφως λιγοτερα απο 4 λιτρα στα 100χλμ που εχεις βαλει,2 φορες πισως αμορτισερ με κοστος περιπου 30-35 ευρω.3-4 αλυσογραναζα.εχω περιπου 60000 κι εγω.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  4. #34
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Kawasaki KAZE-R της δουλειάς.Αγορασμένο καινούργιο το 2002 και μέχρι τώρα (με πρόχειρους υπολογισμούς) να έχει διανύσει πάνω από 300.000 κμ.
    Χρήση καθημερινή και γέμισμα τουλάχιστον μία φορά τη μέρα ήτοι 120+χιλιόμετρα καθημερινά.Λάδια όποτε το θυμόντουσαν,και λάστιχα επίσης..Με τη μηδαμινή αυτή συντήρηση το μηχανάκι έβγαλε τόσα κμ μέχρι σήμερα με "χοντρές" βλάβες ένα ρεκτιφιέ (από έλλειψη λαδιού) και δίσκους συμπλέκτη πριν 2 χρόνια.Δε ξέρω ακριβώς κόστος χρήσης,αλλά με τη χρήση που έκανα εγώ (πριν το καβατζώσω χιχιχι ) ήθελε καθημερινά 5€ βενζίνη και στο μήνα μια αλλαγή λαδιών και ένα μπουζί (λάδι ό,τι πιο φτηνό) άρα κόστος χρήσης:

    Βενζίνες μήνα: 125 €
    λάδι 6€
    μπουζί 3 €
    Σύνολο μήνα 134-135 €....

    Υπόψιν πως το μηχανάκι όλο αυτό το καιρό δουλευόταν ΤΕΡΜΑ γκάζι καθημερινά σε διαδρομές μικρές μέχρι ...ατέλειωτες: Από Αθήνα κέντρο μέχρι Πειραιά και από Πειραιά μέχρι Μεταμόρφωση,Σπάτα,Ανάβυσσο,πίσω στη βάση και μέχρι Οινόφυτα...(από το παράδρομο βέβαια....) ΠΑΝΤΑ φορτωμένο σα γαιδούρι,και στο πήγαινε και στο έλα.....
    Απορώ πως υπάρχει ακόμα σε ένα κομμάτι αυτό το μηχανάκι....

    υγ. Στη 1η φωτό μετά από επισκευή/βάψιμο πλαστικών και ένα μικρό σέρβις (μπουζί λάδι-φίλτρα).
    Στη 2η όπως το παρέλαβα με τα πλαστικά σπασμένα και χωρίς δεξιά ποδιά....
    υγ το μηχανάκι εξακολουθεί να κάνει τα ίδια δρομολόγια στη δουλειά αλλά όχι κάθε μέρα.Για καθημερινό σκίσιμο έχουμε το ΚΑΖΕ VR 115...

    Σκυλιά τα καβασάκια...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Φωτογραφία0303.jpg‎   Φωτογραφία0015.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 04/03/2015 στις 09:16.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. επιλογη σκουτερ η παπιου μεχρι 125
    από anegefalos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2011, 13:48
  2. Γιορτή Μοτοσυκλετας
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2003, 00:17
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF