Σελίδα 16 από 34 ΠρώτοΠρώτο ... 6111213141516171819202126 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 226 έως 240 από 498

Θέμα: Λάστιχα για βαριά On-Off (Γενική συζήτηση)

  1. #226
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Οι απόψεις σας για τα Mitas αναμένονται εναγωνίως, μιας και από την μία πλευρά οι διαδικτυακές γνώμες διίστανται, από την άλλη η τιμή τους είναι εξωφρενικά χαμηλή (το ζευγάρι Ε08 κοστίζει όσο το μπροστινό της Μισλέν για παράδειγμα)

    please keep us updated.

    Edit:Παρατήρησα ότι το 90/90-21 TBL 54 T για παράδειγμα, το έχουν σαν tubless οπότε.....σαμπρέλα σε tubless λάστιχο.....
    Τελευταία τροποποίηση από Anty12; 11/04/2013 στις 15:25.
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  2. #227
    Στα Heidenau μου που είναι τουμπλες ...φοραω σαμπρέλες μπρος -πίσω . Κανένα πρόβλημα ...Γίνεται μια χαρά η δουλειά .

  3. #228
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Μεγειές Mike !!!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anty12 Προβολή μηνύματος
    Οι απόψεις σας για τα Mitas αναμένονται εναγωνίως, μιας και από την μία πλευρά οι διαδικτυακές γνώμες διίστανται, από την άλλη η τιμή τους είναι εξωφρενικά χαμηλή (το ζευγάρι Ε08 κοστίζει όσο το μπροστινό της Μισλέν για παράδειγμα)

    please keep us updated.

    Edit:Παρατήρησα ότι το 90/90-21 TBL 54 T για παράδειγμα, το έχουν σαν tubless οπότε.....σαμπρέλα σε tubless λάστιχο.....
    Κι εμένα (100/90-19, 130/80-17) tubeless τα δίνανε αλλά τα έβαλα με σαμπρέλες. Γενικώς δεν υπάρχει πρόβλημα όπως είπε και ο lioulios, αλλά και στην επικοινωνία μου με την εταιρία μου είπαν ότι τα beads του Ε07 είναι από τα παλαιότερα tubed type ελαστικά τους και γι' αυτό η ανάκληση αφορούσε τα πρόσφατα μοντέλα (παραγωγής μέχρι και τέλη 2012) που τα βγάλανε tubeless ενώ από το 2013 αλλάξανε το bead για να μην υπάρχει πρόβλημα, πάντα "under extreme conditions". (Γι' αυτό και με διαβεβαιώνανε όπως έγραψα και πιο πάνω ότι αφού τα έβαλα με σαμπρέλες δε θα έχω κανένα πρόβλημα!)

    Edit: Θα έχετε πλέον 2πλή άποψη μόλις γράψει κ ο Μike χλμ και μπούμε και χώμα. Η τιμή είναι όντως εξωφρενικά καλή και θέλω να δω και πόσο θα μου κρατήσουν (άμα είναι παραπάνω από τα TKC80 σίγουρα θα είμαι κερδισμένος κατά πολύ )
    Φύγαμε...

  4. #229
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Μα σχεδόν σε όλα τα tubeless βάζουμε σαμπρέλα στα on-off. Για παράδειγμα τα 800 έρχονται με Bridgestone Battlewing 501/502 το οποίο είναι tubeless, αλλά τα 800 φοράνε σαμπρέλες.

  5. #230
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    By the way, τα E08, μη τα κοιτάτε... Δεν... Μόνο E07 & E10.

  6. #231
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Προερχόμενος από Bridgestone Trail Wing, τα επονομαζόμενα και DEATH Wing, το σίγουρο ήταν ότι ό,τι και να έβαζα θα μου φαινόταν καλύτερο
    Φίλε μου ,επειδή Trail Wing βγαίνουν με διάφορους κωδικούς από την BRIGESTONE , αν δε σου κάνει κόπο ,μου λές ποιά ακριβώς είχες φορεμένα;

    Το ρωτάω αυτό ,γιατί φοράω το 2ο ζευγάρι Trail Wing 41-42 (σε ΧΤΖ660 Τenere) ,απο τα οποία είμαι πάνω απο ευχαριστημένος.
    Στην στεγνή ασφαλτο στρίβω με όλα ,πατώντας τα μέχρι το τελείωμα του πέλματος ,νιώθωντας απολύτως ασφαλής.
    Στή βρεγμένη άσφαλτο δεν μ'έχουν φοβησει ποτέ.
    Στο καλό χώμα έχουν πολύ καλό γκρίπ.
    Στή λάσπη με εντυπωσίασαν. Περίμενα να στομώσουν αμέσως λόγω πυκνής χάραξης ,αλλά δεν.
    Στη σαθρή πέτρα κ την κροκάλα ,γλύστραγαν. Ηθελαν προσοχή.
    Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη ,απο την εμπειρία συμβίωσης με τα BRIDGESTONE TRAIL WING 41-42

    Προσπαθώ να ανεβάσω φωτό αλλά για κάποιο λογο δεν...
    Ενα λίνκ για να δείς ποιά λέω:
    http://www.motocross-shop.de/motocro...ne_TW41_42.jpg

    Στα ίδια αναφέρεσαι κι εσύ;
    Αυτά ειναι που τα λές Death Wing???
    Kαι γιατί;
    Για πέ...

  7. #232
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου ,επειδή Trail Wing βγαίνουν με διάφορους κωδικούς από την BRIGESTONE , αν δε σου κάνει κόπο ,μου λές ποιά ακριβώς είχες φορεμένα;

    Το ρωτάω αυτό ,γιατί φοράω το 2ο ζευγάρι Trail Wing 41-42 (σε ΧΤΖ660 Τenere) ,απο τα οποία είμαι πάνω απο ευχαριστημένος.
    Στην στεγνή ασφαλτο στρίβω με όλα ,πατώντας τα μέχρι το τελείωμα του πέλματος ,νιώθωντας απολύτως ασφαλής.
    Στή βρεγμένη άσφαλτο δεν μ'έχουν φοβησει ποτέ.
    Στο καλό χώμα έχουν πολύ καλό γκρίπ.
    Στή λάσπη με εντυπωσίασαν. Περίμενα να στομώσουν αμέσως λόγω πυκνής χάραξης ,αλλά δεν.
    Στη σαθρή πέτρα κ την κροκάλα ,γλύστραγαν. Ηθελαν προσοχή.
    Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη ,απο την εμπειρία συμβίωσης με τα BRIDGESTONE TRAIL WING 41-42

    Προσπαθώ να ανεβάσω φωτό αλλά για κάποιο λογο δεν...
    Ενα λίνκ για να δείς ποιά λέω:
    http://www.motocross-shop.de/motocro...ne_TW41_42.jpg

    Στα ίδια αναφέρεσαι κι εσύ;
    Αυτά ειναι που τα λές Death Wing???
    Kαι γιατί;
    Για πέ...
    Έχεις δίκιο, δεν το διευκρίνησα, αλλά με αυτά που είχα σιχάθηκα το brand name "trail wing" εντελώς...
    Εμένα ήταν (R.I.P.) τα TW 101 (εμπρός) και TW 152 (πίσω). Πιο street oriented και καμία σχέση το πέλμα με αυτό που μου έβαλες στο link.
    To "death wings" τους το κολλήσανε (ομολογουμένως επιτυχώς) τα αμερικανάκια και αναφέρεται κυρίως για τις μικρές διαστάσεις όπως στο μηχανάκι μου και στο δικό σου. Λένε ότι όσοι τα φορέσανε σε πιο μεγάλες διαστάσεις και σε πιο βαριά μηχανάκια δεν είχανε πρόβλημα...

    Αυτά,

    Edit: Το μόνο θετικό είναι ότι κράτησαν πολύ, αλλά πήγαινα..... κοτ κοτ κοτ σχεδόν πάντα
    Τελευταία τροποποίηση από foogr01; 12/04/2013 στις 00:04.
    Φύγαμε...

  8. #233
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Mάστα.
    Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
    Μου φυγε η απορία.
    Είπα κι εγώ.
    Μπας κ την πάθω άξαφνα.

    Ενημερωτικά:
    Απο άποψη διάρκειας ,με σκληρή χρήση (140-150 κμ/ω ταξίδια 2κάβαλα Εθνικής & στριφτερά επαρχιακά) ,τα ΤW 41-42 , κρατάνε 8-9,000κμ το πίσω ,κ τα 2πλάσια το εμπρός.
    Νιώθωντας ασφαλής πάντα κ βλέποντας τη μορφή του πέλματος τους ,αλλά κ λαμβάνοντας την αίσθηση που σου δίνουν.

  9. #234
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bogart
    Εγγραφή
    27/06/2009
    Μηνύματα
    184
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    By the way, τα E08, μη τα κοιτάτε... Δεν... Μόνο E07 & E10.
    Επειδή τα κοιτάω, τα ξανακοιτάω και δεν καταλαβαίνω την διαφορά.
    Ανάλογα με τα TKC 80 και τα Karroo T είναι τα Ε09 ή τα Ε10 ?
    Αντρέας

    BMW F800 GS (08)

  10. #235
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bogart Προβολή μηνύματος
    Επειδή τα κοιτάω, τα ξανακοιτάω και δεν καταλαβαίνω την διαφορά.
    Ανάλογα με τα TKC 80 και τα Karroo T είναι τα Ε09 ή τα Ε10 ?
    Ναι, απλά τα Ε10 βγάζουν περισσότερα χιλιόμετρα, σαν Karroo T σε σχέση με απλό Karoo.

  11. #236
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    ...
    Στα ίδια αναφέρεσαι κι εσύ;
    Αυτά ειναι που τα λές Death Wing???
    Kαι γιατί;
    Για πέ...
    Είναι ψιλοσκληρά, αργούν να ζεσταθούν, τρελαίνονται στην εναλλαγή στεγνό - βρεγμένο και νομίζουν πως οι διαγραμμίσεις των δρόμων είναι πετρελαιοκηλίδες. (Συνεπώς είναι ακατάλληλα για πόλη).

    Ικανοποιητικά όταν ζεσταθούν και ο δρόμος έχει καλή έως μέτρια πρόσφυση, ποτέ δεν τα πίεσα σε βρεγμένο. Πολύ καλή αντοχή στην εθνική, καλή πληροφόρηση και κράτημα στο χώμα. Όλα αυτά στη διάσταση και στο βάρος του tenere μετά από 2 ζευγάρια.
    Sent from me using a computer.

  12. #237
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Να γράψω κι εγώ για τα Metzeler Sahara μετά από 1000+ κλμ, με έχουν αφήσει τρελά ικανοποιημένο σε άσφαλτο, πάνε τρένο. Σε βρεγμένο κούλ έτσι κι αλλιώς. Σε χώμα αξιοπρεπέστατα μεγάλη σιγουριά σε περτρόδη-κροκάλα εδάφη και χώμα. Ασάφειες και γλιστρήματα ένοιωσα μόνο σε δασικό δρόμο με ψιλό χαλικάκι και βρεγμένο (σαν να μην είχε αέρα το μπροστινό - αλλά εκεί το έννοιωσε όλη η παρέα) και σε αμμώδες έδαφος όπου έννοιωσα να χάνω το μπροστινό ελαφρώς αλλά με έγγυρη προειδοποίηση. Γενικά πολλύ ευχαριστημένος, μου προσφέρουν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στο χώμα από τα Pirelli Scorpion trail. Για να δούμε και διάρκεια ζωής, αν και νομίζω θα είναι νορμάλ όσο δεν σπάς άτσαλα τον καρπό
    WHO RUNS THE SHOW

  13. #238
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Δεν την παλεύω να διαβάσω 16 σελίδες οπότε μπορεί να έχει γραφτεί και να μην το έχω δει και να με πάρετε με τις πέτρες, εγώ όμως θα ρωτήσω...

    Για χιλιάρι Στρώμα τι εμπειρίες-προτάσεις υπάρχουν ?
    Μιλάω για χρήση 95% ασφάλτινη όχι όμως για τεράστια ταξίδια φορτωμένος με το μισό νοικοκυριό...
    Η χρήση είναι σβέλτες εξορμήσεις εκτός των τειχών με λίγο εθνική, πολύ επαρχιακό και αρκετό στροφιλίκι...
    Η σχετικά περιορισμένη χιλιομετρική ζωή δεν είναι θέμα μιας και τα χιλιόμετρα ετησίως προβλέπονται λίγα - οπότε μάλλον από γήρανση θα πάνε και όχι από φάγωμα...
    Τώρα φοράει Bridgestone Battlewing 501/502 και στο στεγνό (αφού ζεσταθούν) δεν με προβληματίζουν. Είναι όμως 3ετίας και βάλε φορεμένα επάνω και όσο νάναι δεν τα λες "φρεσκαδούρα"...
    Παίζει καμμιά πρόταση ?

  14. #239
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Δεν την παλεύω να διαβάσω 16 σελίδες οπότε μπορεί να έχει γραφτεί και να μην το έχω δει και να με πάρετε με τις πέτρες, εγώ όμως θα ρωτήσω...
    Για χιλιάρι Στρώμα τι εμπειρίες-προτάσεις υπάρχουν ?
    Παίζει καμμιά πρόταση ?
    Continental Trail Attack

  15. #240
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Continental Trail Attack
    Καμιά λεπτομέρεια-εντύπωση παίζει ή θα στα βγάζω ένα-ένα με το τσιγκέλι ?

Παρόμοια θέματα

  1. Enduro Training III - Off road school για μεγάλα on-off
    από Nik0s στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2008, 14:26
  2. Λαστιχα Street σε on-off
    από harlek στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 14:00
  3. Ερώτηση για συγκριτικό On-Off 650 στο 0-300
    από Innersense στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2005, 08:18
  4. Τιμόνι αλουμινίου για mega ON-OFF
    από zeli στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 10:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF