Σελίδα 18 από 34 ΠρώτοΠρώτο ... 8131415161718192021222328 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 256 έως 270 από 498

Θέμα: Λάστιχα για βαριά On-Off (Γενική συζήτηση)

  1. #256
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Φοραω τα ΜΙΤΑS σε ενα klr250... Aυτο που μου εχει κανει εντυπωση ειναι η πολυ καλη ποιοτητα κυλισης που εχουν στην ασφαλτο!

  2. #257
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    344
    [QUOTE]Στο άφρικα εχω 2 ζευγάρια ζάντες. Στο χωμάτινο σετ τα τελευταία 6 χρόνια χρησιμοποιώ τα conti TKC 80 και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά το σετ εχει πάει 225 Ε και τα Mitas E 09 τα βρίσκω 170 Ε που όπως και να το κάνουμε είναι μεγάλη διαφορά. Στα TKC 80 μου αρέσει ότι είναι πραγματικά 50-50, κρατάνε άψογα στην άσφαλτο ακόμα και σε βρεγμένη και στο χώμα είναι αρκετά καλά εκτός από βαρύ λασπωμένο τερέν.

    Τα τεστ που διαβάζω για τα Ε ο9 στο εξωτερικό εχουν δυφορούμενες απόψεις και δεν με βοήθησαν να αποφασίσω. Εχει δοκιμάσει κανείς σε μεγάλο βαρύ ον/οφ τα Mitas E 09 ;[QUOTE]

    Μήπως να έβλεπες και τα Karoo 3; τελευταία που τα κοιτούσα τα βρήκα γύρω στα 200 ευρώ..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	PR-Metzeler-Karoo31.jpg 
Προβολές:	318 
Μέγεθος:	40,8 KB 
ID:	330088
    ​The journey is the reward!

  3. #258
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.344
    Επειδή εχω διπλές ζάντες έλεγα να παω σε κάτι πιο xtreme απο τα karoo3 ή τα tkc 80.

  4. #259
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Κωστή ,πρίν κανα 6μηνο ,είχα πάρει τηλ τον αντιπρόσωπο των Mitas κ τον ρώτησα για τα E 09.
    Μου΄χε δώσει τιμή 110 € το ζεύγος ,με τα μεταφορικά για Αθήνα μέσα στην τιμή.
    Τα 170€ που λές ,μου φαίνονται πολλά.
    Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι ,αλλά ,αν τα βρήκες απο κάποιον ενδιάμεσο dealer ,καλό θα ήταν πρίν ψωνίσεις ,να πάρεις κι ένα τηλ για μια τιμή κι απο δω
    http://www.car.gr/parts/view/2945621/
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  5. #260
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Κωστή ,πρίν κανα 6μηνο ,είχα πάρει τηλ τον αντιπρόσωπο των Mitas κ τον ρώτησα για τα E 09.
    Μου΄χε δώσει τιμή 110 € το ζεύγος ,με τα μεταφορικά για Αθήνα μέσα στην τιμή.
    Τα 170€ που λές ,μου φαίνονται πολλά.
    Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι ,αλλά ,αν τα βρήκες απο κάποιον ενδιάμεσο dealer ,καλό θα ήταν πρίν ψωνίσεις ,να πάρεις κι ένα τηλ για μια τιμή κι απο δω
    http://www.car.gr/parts/view/2945621/
    Κάπου στα 100 τα έβαζαν και κάτι γνωστοί μου στη Θεσσαλονίκη.
    Sent from me using a computer.

  6. #261
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Δείτε τα Ε10. Εγώ φοράω τα Ε07 και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Μακριά από Ε08.

  7. #262
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Κωστή ,πρίν κανα 6μηνο ,είχα πάρει τηλ τον αντιπρόσωπο των Mitas κ τον ρώτησα για τα E 09.
    Μου΄χε δώσει τιμή 110 € το ζεύγος ,με τα μεταφορικά για Αθήνα μέσα στην τιμή.
    Τα 170€ που λές ,μου φαίνονται πολλά.
    Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι ,αλλά ,αν τα βρήκες απο κάποιον ενδιάμεσο dealer ,καλό θα ήταν πρίν ψωνίσεις ,να πάρεις κι ένα τηλ για μια τιμή κι απο δω
    http://www.car.gr/parts/view/2945621/

    Ευχαριστώ Κώστα
    Δεν εχω κάνει ερευνα αγοράς, απλά μου είπε ο Σταμάτης με το 950 ότι τα συγκεκριμένα τα φέρνει γνωστός λαστιχάς στον οποίο βάζω εδώ και χρόνια λάστιχα. Δεν γνώριζα ότι εχει τέτοια τρελή διαφορά στην τιμή με την τιμή του αντιπρόσωπου...

    Θα το ψάξω λίγο πρώτα...

  8. #263
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Δείτε τα Ε10. Εγώ φοράω τα Ε07 και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Μακριά από Ε08.

    Mαλισταααα τα Ε10 μοιάζουν πολύ στο τακούνι με τα παλιά karro T, είναι στην κατηγορία ΤKC 80 κλπ, ενώ τα Ε09 που θέλω εγώ είναι σαν τα αντίστοιχα karoo το πιο χωμάτινο.

    Επειδή στις περισσότερες χωμάτινες βόλτες, εχει και μπόλικη άσφαλτο πριν και μετά μάλλον θα βάλω κάτι σε 50-50 πάλι. Ευχαριστώ παίδες

  9. #264
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.344
    Τελικά κατέληξα στον συνδυασμό: μπροστινό ΤKC 80 (το ειχα) και πίσω Heindenau k60 Scout σε xrv 750.

    Ο λόγος που άφησα τα TKC 80-karoo-sahara e3-T63-MT21 είναι ότι εχω κουραστεί με τα χωματινα λάστιχα να πηγαίνω εθνική με 120-130 το πολύ για να μην φαγωθούν, γι ' αυτό επέλεξα τον πραπάνω συνδυασμό ώστε να μπορώ να πηγαίνω με 140-150+ σε ταξίδι. Ενας δεύτερος λόγος είναι ότι βαρέθηκα να αλλάζω πίσω λάστιχα κάθε 5.000 - 7.000 km στην καλύτερη περίπτωση και πήγα σε κάτι που πιο σκληρό μεν αλλά ικανοποιητικό απ ότι διαβάζω στα φόρουμ.

    Εξάλλου το άφρικα είναι μηχανάκι για ταξίδι σε οποιαδήποτε τερέν δεν είναι μηχάνημα αδρεναλίνης στο χώμα οπότε νομίζω ότι ο παραπάνω συνδυασμός είναι υπεραρκετός για τις δυνατότητες της μηχανής και τις δικές μου.

    Πρώτες εντυπώσεις...
    Σήμερα στις 6 το πρωί πέρασα από την κυριολεκτικά παγωμένη-χιονισμένη Κατεχάκη και είχα μόνο ενα ζόρικο γλίστριμα μπροστά σε χαλαρό φρενάρισμα λόγω κόκκινου φαναριού. Πίσω το k 60 δεν εκανε κιχ, δεν το περίμενα. Θέλω να κάνω μερικά χιλιόμετρα ακόμα και να μπω πιο πολύ χώμα και θα γράψω εντυπώσεις αναλυτικά.


    Απολογισμός ελαστικών μέχρι τώρα που εχω βάλει στο άφρικα (τυχαία σειρά):

    Bridgestone 501-502 - τίποτα ιδιαίτερο, καλό για ασφάλτινο ταξίδι
    Βridgestone tw kάτι - tw 152 δούλεψε πολύ καλά στο άφρικα
    Sahara enduro 3 καλό αλλά το πίσω τέλειωσε υπερβολικά γρήγορα και έκανε φασαρία. Εχασα μια φορά το μπροστινό απότομα αλλά δεν με εριξε.
    Pirelli MT 21 - 130/90/17 πίσω αντί για 140/80/17 χάλασε την γεωμετρία της μηχανής, δεν μου άρεσε καθόλου εκτός από το ξερό χώμα. Τα βγαλα αφάγωτα.
    Michelin T63 - πολύ καλό παντού αλλά το πίσω έλιωσε στις 3500 km
    Metzeler tourance - τίμιο για ταξίδι, στην πόλη δεν είναι για πολλά πολλά, θα το ξαναβαζα για ταξίδι στην Ευρώπη.
    Continental TKC 80 - 3 ζευγάρια - το καλύτερο χωμάτινο 50-50 για βαρύ μηχανάκι αλλά ακριβό και το πίσω τρωγεται αρκετά σε γρήγορους ρυθμούς.
    Anakee 2 (2 ζευγάρια καινούργια + 1 μεταχειρισμένο) Το καλύτερο πολιτικό λάστιχο για μένα, δυστυχώς δεν βγαίνει πια. Μπορείς να ξύσεις κι αυτιά κάτω.

    Τέλος μου άρεσε πολύ ο συνδυασμός TKC 80 μπροστά και anakee 2 πίσω. Δούλεψε απρόσμενα καλά σε ζόρικο χώμα, όχι φυσικά σε λάσπες.

  10. #265
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Ωραία η ανάλυση για τα μέχρι τώρα φορεμένα, περιμένω και το update για τον νέο συνδυασμό. Κοντεύει ο καιρός που θα πρέπει να αποχωριστώ τα anakee 2 και παρακολουθώ με ενδιαφέρον!

  11. #266
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Μολις μπηκε το Heidenau...
    Επιτελους εχω μηχανακι που φρεναρει και στριβει...
    Το tourance ηταν πολυ επικινδυνο,μονο για την σομπα κανει

  12. #267
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Kordix:προσφατα μιλαγα με φιλο που ψαχνεται για λαστιχ και μου ειπε πως ρωτησε σε ενα γνωστο μαγαζι της πατρας για τιμες και το ανακι το 2 βγαινει ακομα.ψαξτο λιγο εφοσον σαρεσαν τοσο...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  13. #268
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Μολις μπηκε το Heidenau...
    Επιτελους εχω μηχανακι που φρεναρει και στριβει...
    να δω αν θα λες το ίδιο και στην 1η βροχή...
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  14. #269
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    να δω αν θα λες το ίδιο και στην 1η βροχή...
    Τι μου θύμησες...Η καρδιά μου πρέπει να πεταρίζει ακόμα.

  15. #270
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Αμφίσημος Προβολή μηνύματος
    Τι μου θύμησες...Η καρδιά μου πρέπει να πεταρίζει ακόμα.
    και μένα, αλλά ευτυχώς συνέβαινε στο caponord μπροστά από μένα
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

Παρόμοια θέματα

  1. Enduro Training III - Off road school για μεγάλα on-off
    από Nik0s στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2008, 14:26
  2. Λαστιχα Street σε on-off
    από harlek στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 14:00
  3. Ερώτηση για συγκριτικό On-Off 650 στο 0-300
    από Innersense στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2005, 08:18
  4. Τιμόνι αλουμινίου για mega ON-OFF
    από zeli στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 10:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF