Σελίδα 19 από 34 ΠρώτοΠρώτο ... 9141516171819202122232429 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 285 από 498

Θέμα: Λάστιχα για βαριά On-Off (Γενική συζήτηση)

  1. #271
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Στο βρεγμένο όλα τα λάστιχα απαιτούν πιο ντελικάτο χειρισμό αλλά αυτό το πράγμα με τρόμαζε. Tenere 660

  2. #272
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Ο φίλος σε εκδρομή στην Εύβοια όταν πηγαίναμε έξυνε μαρσπιέδες και στην επιστροφή που μας έπιασε βροχή τον έβλεπα τρομοκρατημένο να στρίβει όρθιος μόνο με το τιμόνι με 20-30 χλμ/ω. Όταν πλέον βγήκαμε στην ευθεία στον Ε75 το δικό μου με BW, που δεν τα λες και τέλεια, έφευγε με 180 και αυτός πάλευε να το κρατήσει απ την υδρολίσθηση με 60χλμ/ω. Άπειρο δεν τον λες με 34 μηχανές στο ενεργητικό του.
    Το ίδιο και φίλος με GS 1200. Kατάφεραν και οι 2 και τα πούλησαν σχεδόν καινούργια με 1000 χλμ.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  3. #273
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Ο φίλος σε εκδρομή στην Εύβοια όταν πηγαίναμε έξυνε μαρσπιέδες και στην επιστροφή που μας έπιασε βροχή τον έβλεπα τρομοκρατημένο να στρίβει όρθιος μόνο με το τιμόνι με 20-30 χλμ/ω. Όταν πλέον βγήκαμε στην ευθεία στον Ε75 το δικό μου με BW, που δεν τα λες και τέλεια, έφευγε με 180 και αυτός πάλευε να το κρατήσει απ την υδρολίσθηση με 60χλμ/ω. Άπειρο δεν τον λες με 34 μηχανές στο ενεργητικό του.
    Το ίδιο και φίλος με GS 1200. Kατάφεραν και οι 2 και τα πούλησαν σχεδόν καινούργια με 1000 χλμ.
    Αν και ακούγεται υπερβολικό το πιστεύω. Προσωπικά εμένα δεν μου ταιριάξανε όπως ίσως οδηγώ το συγκεκριμένο μηχανάκι.
    Είχα κλάσει μέντες όχι τόσο σε βροχή αλλά σε ξαφνικά νερά στο δρόμο πριν το STOP κτλ.
    Εγώ τα άλλαξα στις 10.000χλμ όπου ομολογουμένως ήταν σε καλή κατάσταση (σε σχέση με τα Sahara που ξανα-φοράω τώρα) με πολύ μεγάλη ευχαρίστηση!
    Αν και φοβάμαι τα "κράματα" μου αρέσει το μπροστινό Sahara και το πισινό Tourance (βασικά που δεν ακούγεται και δεν λιώνει με τίμια συμπεριφορά) αλλά είναι άλλοι κόσμοι. Αν τα μπαστάρδευα τι αποτέλεσμα θα είχα;

  4. #274
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.853
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    να δω αν θα λες το ίδιο και στην 1η βροχή...
    Το λεω μετα απο 110.000 χλμ με heidenau,και στο 5ο ζευγαρι.Και στο τενερε δουλευουν μια χαρα.
    Φυσικα στο βρεγμενο πηγαινω κυριλε γιατι δεν παυει να ειναι ενα λαστιχο με τακουνι,που ομως
    στα τοσα χρονια που κινουμαι και σε βροχες δεν με τρομαξε ποτε.
    Στο στεγνο και σε χωμα το λαστιχο μαμει
    Τελευταία τροποποίηση από taisteal; 20/02/2015 στις 01:15.

  5. #275
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Αν καποιος σκέφτεται να βαλει στο θηριο του metzeler next θα του ελεγα να μην τα φοβηθεί..Τα εβαλα μετα τα ΕΧΡ που δυστυχως καταγηρθηκαν και οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλες...Τα λάστιχα δοκιμαστηκαν σε ολες τις συνθηκες πλην χωματος και από τη μια υπαρχει μια μικρη ασαφεια στις χαμηλες ταχύτητες στο δρομο από την άλλη τα κρατηματα του ειοναι εξαιρετικα σε ολες τις συνθηκες, και κυριως δεν χρειαζονται ζέσταμα, ενώ η μηχανη παραμενητη ακλονητη ακομα( δεν κουναει καθολου) και στις τελικες της..βεβαια μειον είναι ισως η τιμη τους σε σχεση με τον ανταγωνισμο..Είναι ένα παρα πολύ τιμιο λαστιχο..

    Γενικα η εμπειρια μου δειχνει ότι η Μετζελερ εχει την καλυτερη συνθεση γομας που ταιριαζει απολυτα στο χαλι των ελληνικων δρομων..ότι και λαστιχο αυτης της εταιριας ειχα βαλει στις διαφορες μηχανες μου, το αποτέλεσμα ηταν αψογο..

  6. #276
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Kordix:προσφατα μιλαγα με φιλο που ψαχνεται για λαστιχ και μου ειπε πως ρωτησε σε ενα γνωστο μαγαζι της πατρας για τιμες και το ανακι το 2 βγαινει ακομα.ψαξτο λιγο εφοσον σαρεσαν τοσο...
    Για 21 τροχό δεν βγαίνουν, ο.ύτε σε διάσταση 140 80 17.

  7. #277
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    502
    Εγώ τα Karoo 3 πάντως πριν λίγες μέρες σε βρεγμένο τα φοβήθηκα. Έπεσα με 20 χλμ χωρίς ευτυχώς δυσάρεστα πέρα από γρατζουνιά στο κάγκελο.
    Ανεβαίνω πολύγωνο και μόλις φτάνω ψηλά για να πέσω πίσω προς Ν. Φιλοθέη ξεκινάει ξεκινάει την αμμοβροχή. Κάνω το λάθος και πάω από την απότομη κατηφόρα (δεξιά) και λίγο πιο κάτω είναι τα αυτοκίνητα σταματημένα. Με 10 - 20 χιλιόμετρα αλλά το έβλεπα να 'ρχεται.
    Ε... δεν κράτησε πουθενά. Δεξιά αριστερά συνέχεια ο κώλος με ελάχιστο φρένο και κατέβασμα και απαλές κινήσεις στο συμπλέκτη. Μέχρι που πίεσα περισσότερο το μπροστινό για να μην φτάσω με τις πάντες πάνω στο σταματημένο. Και έγινε. Ευτυχώς την έσπρωξα με το πόδι και πήγε προς το πεζοδρόμιο. Σύρθηκε 2 - 3 μέτρα και σταμάτησε.

    Στο στεγνό μέχρι στιγμής είναι άψογα και στο χώμα (αν και δεν τα έχω πατήσει πολύ), δεν τα φοβήθηκα πουθενά. Δεν περίμενα θαύματα στο βρεγμένο αλλά (μεταξύ μας) τα λέρωσα.

  8. #278
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    τα karro3 ξερω ότι τα προτιμανε αυτοι που πανε πολύ χωμα..εχουν μεγαλο τακουνι και γαντζώνονται σε οφ καταστασεις αλλα σε ισιο δρομο , ακριβως το ότι φτιαχτει για χωμα, δεν μπορεις να εχεις απαιτησεις, πρεπει να καποιος να είναι πολύ προσεκτικος..δεν μπορεις να εχεις τα ιδια κρατήματα με ένα on ελαστικο..

  9. #279
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Για 21 τροχό δεν βγαίνουν, ο.ύτε σε διάσταση 140 80 17.
    πασο τοτε..
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  10. #280
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Pirelli MT 21 - 130/90/17 πίσω αντί για 140/80/17 χάλασε την γεωμετρία της μηχανής, δεν μου άρεσε καθόλου εκτός από το ξερό χώμα. Τα βγαλα αφάγωτα.
    Κώστα, αυτό έχω πάθει και εγώ. Έβαλα 130 αντί 140. Ενώ μπορώ να αλλάξω κατεύθυνση πιο γρήγορα και γενικά μου δίνει την αίσθηση ότι έχει γίνει πιο "ελαφριά", τα περιθώρια κλίσης έχουν μειωθεί δραματικά και μου προκαλεί μεγάλη ασάφεια όταν την πιέζω. Προτίθεμαι να τα αλλάξω άρδην
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  11. #281
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eversman Προβολή μηνύματος
    Κώστα, αυτό έχω πάθει και εγώ. Έβαλα 130 αντί 140. Ενώ μπορώ να αλλάξω κατεύθυνση πιο γρήγορα και γενικά μου δίνει την αίσθηση ότι έχει γίνει πιο "ελαφριά", τα περιθώρια κλίσης έχουν μειωθεί δραματικά και μου προκαλεί μεγάλη ασάφεια όταν την πιέζω. Προτίθεμαι να τα αλλάξω άρδην
    Προτιμώ 140 80 17 και με το μαμα αμορτισέρ θέλει κατέβασμα μπροστά τιμονόπλακες 3-5 mm και γίνεται σούπερσπορτ.

  12. #282
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.354
    Μπροστινό ΤKC 80, πίσω Heindenau k60 Scout σε xrv 750.

    Τα σχόλια που είχα διαβάσει για το Κ60 σε βρεγμένο ήταν αρνητικά και στην σημερινή βροχή ήμουν στην αρχή κάπως μαζεμένος. Τελικά δεν υπήρχε λόγος να οδηγάω συγκρατημένα.

    Δοκίμασα να πατήσω γερό πίσω φρένο σε κακή άσφαλτο, χωρίς να το μπλοκάρω και δεν γλίστρυσε. Δοκίμασα να πατήσω εντελώς άτσαλα φρένα πάλι δεν γλίστρυσε.
    Σε γκάζι σε μέτρια προς κακή άσφαλτο δεν σπίνιαρε οπότε για μένα μια χαρά κρατάει το λαστιχάκι στο βρεγμένο. Σε κανονική οδήγηση δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

    Μέχρι τώρα όλα καλά λοιπόν και είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον συνδυασμό που έκανα. Στο ΑDV rider απ ότι διβάζω, πολλοί εχουν καταφύγει σε αυτή τη λύση, ΤKC 80 μπροστά και πίσω Heindenau k60 Scout σε βαριά ον/οφ που μπαίνουν και σε χωμάτινα τερέν.

  13. #283
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Καλα το Heidanau πισω. Αλλα για ποιο λογο μπροστα το TKC;
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  14. #284
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Africaptan Προβολή μηνύματος
    Καλα το Heidanau πισω. Αλλα για ποιο λογο μπροστα το TKC;
    Γιατί απλά είναι ένα απ' τα καλύτερα ελαστικά για τον εμπρός τροχό αν θέλεις μεικτή χρήση που περιλαμβάνει και χώμα.

    Και σε επιδόσεις σε όλα τα τερέν και σε διάρκεια, ακόμα και με ταξίδι.
    Sent from me using a computer.

  15. #285
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Γιατί απλά είναι ένα απ' τα καλύτερα ελαστικά για τον εμπρός τροχό αν θέλεις μεικτή χρήση που περιλαμβάνει και χώμα.

    Και σε επιδόσεις σε όλα τα τερέν και σε διάρκεια, ακόμα και με ταξίδι.
    Ενω το πισω Heid ειναι καλυτερο απ το Conti;;;
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

Παρόμοια θέματα

  1. Enduro Training III - Off road school για μεγάλα on-off
    από Nik0s στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2008, 14:26
  2. Λαστιχα Street σε on-off
    από harlek στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 14:00
  3. Ερώτηση για συγκριτικό On-Off 650 στο 0-300
    από Innersense στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2005, 08:18
  4. Τιμόνι αλουμινίου για mega ON-OFF
    από zeli στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 10:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF