Σελίδα 22 από 34 ΠρώτοΠρώτο ... 12171819202122232425262732 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 316 έως 330 από 498

Θέμα: Λάστιχα για βαριά On-Off (Γενική συζήτηση)

  1. #316
    Hey satan, payed my dues. Το avatar του/της petros1479
    Εγγραφή
    10/08/2015
    Μηνύματα
    310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή πόσα χλμ θες να σου βγάλει ενα λάστιχο;;;
    Καλό θα ήταν να φτάσω τα 12000!!!!!! Ακόμα δεν εφτάσα διψήφιο με τα dunlop και δεν τα βλέπω ούτε τα νιώθω να φτάνουν στα 12!
    Τελευταία τροποποίηση από petros1479; 06/05/2016 στις 23:18.

  2. #317
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από petros1479 Προβολή μηνύματος
    Καλό θα ήταν να φτάσω τα 12000!!!!!! Ακόμα δεν εφτάσα διψήφιο με τα dunlop και δεν τα βλέπω ούτε τα νιώθω να φτάνουν στα 12!
    Εμένα είναι πάνω περίπου 7000 χλμ και δείχνουν να βγάζουν αλλά τόσα.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  3. #318
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Με τα dunlop ειμαι φουλ ικανοποιημένος και με τα <παλιά>tr91trailmax σε στρώμα και ΤΑ700 και με τα καινούργια trailsmart σε στρώμα.
    Αλλά και απο φίλους που τα έχουν σε ποιο βαριά ον οφ(βαραντερο-καπο)ακούω τα ίδια.
    Στα μείον η γρήγορη φθορά και το τετραγωνισμα του πίσω αν κινείσαι πολύ εντός.
    Η φθορά σε προδιαθέτει αρνητικά, αλλά στο στεγνό κρατούσαν το ίδιο.
    Εδώ να προσθέσω οτι τώρα στο ΤΑ φοραω τα anakee3
    Δηλαδή αυτά
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αρχείο λήψης.jpg 
Προβολές:	230 
Μέγεθος:	6,6 KB 
ID:	358244

    Τα οποία μετα τις 6κ και ενω πριν είχα τις καλύτερες εντυπώσεις ,αρχισαν κάτι χαζα.
    Στο βρεγμένο σαπούνια,το ΤΑ συμπεριφέρεται σαν μπουσα,σπιναρει σαν τον Λόρε στην χερέθ.
    Το μπροστινό προειδοποιει οτι με λίγη κλίση παραπανω έρχεται τούμπα.
    Εντάξει την ποιο βαριά αίσθηση λόγω αργής κορώνας την είχε απο καινούργιο,αλλα πλέον έχω χασει την εμπιστοσύνη προς αυτό.
    Όσο για τα anakee2
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Michelin-Anakee-2.jpg 
Προβολές:	231 
Μέγεθος:	49,2 KB 
ID:	358245
    Οτι χειρότερο έχω φορέσει και στο Τενερέ που είχα και στα τωρινά.

  4. #319
    Τρικύλινδρος Διφάναρος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    196
    Σε Tiger 800 απλό φορούσε από τη μάνα του την εγγλέζα τα Pirelli Scorpion Trail.

    Φανταστικό λάστιχο κατά τη γνώμη μου. Εξαιρετικά κρατήματα τόσο σε στεγνό όσο και σε βρεγμένο. Σε βατό χωματόδρομο - χαλικόδρομο πάρα πολύ καλά. Δεν μιλάμε βέβαια για μονοπάτια και απάτητα ή κροκάλα. Μια φορά είπα να περάσω μέσα από πατημένη ψιλή άμμο και είπα το δεσπότη Παναγιώτη... Εμ τι περίμενες θα μου πεις...

    Τα αλλάζω στις 16.000 χλμ γιατί το μπροστινό έχει μείνει στα 2 χιλιοστά πέλμα. Το πίσω αν και έχει ακόμη 4 χιλιοστά μου κάνει χαζογλυστρήματα ακόμα και με 4η, πράγμα που δεν έκανε παλιότερα (βέβαια σε δρόμους καθρέφτες...) Τα δούλευα πάντα σε λιγο χαμηλότερες πιέσεις απ' οτι συνιστά ο κατασκευαστής για να μη γλυστράνε στους εξαιρετικούς δρόμους της Θεσσαλονίκης και η χρήση ήταν περίπου 80% μονοκάβαλος.

    Νομίζω οτι τα χιλιόμετρα που άντεξαν είναι ικανοποιητικά και θα βάλω καρφωτός ξανά τα Scorpion Trail 2.
    Τελευταία τροποποίηση από vkats; 07/05/2016 στις 19:21.
    The road less travelled, is less travelled for a reason...

  5. #320
    Με Tiger 800 και εγώ...

    1) Λάστιχα πρώτης τοποθέτησης Pirelli Scorpion Trail.

    Πολύ καλά στην αρχή, μετά τα περίπου 6.000χλμ. άρχισαν σταδιακά να κάνουν χαζογλιστρήματα με αποτέλεσμα στα 9.000χλμ. να τα αλλάξω και να μη σκεφτώ ποτέ να τα ξαναβάλω. Επιπλέον στις εναλλαγές βρεγμένου-στεγνού με τρομάξανε κάποιες φορές με αποτέλεσμα να τρέμω όταν έβλεπα νερά. Στη μηχανή μείνανε περίπου ένα χρόνο και η χρήση ήταν αποκλειστικά σε βόλτες - ταξίδια. Επίσης τα δούλευα σε χαμηλότερες πιέσεις από ότι λέει η μαμά Triumph γιατί στην ελληνική άσφαλτο με 36-42 γλιστρούσαν.

    2) Η συνέχεια είχε τα Dunlop Trailmax TR91 (τα οποία ήταν τα μόνα λάστιχα που έχω φορέσει 2 φορές σε μηχανή μου).
    Άριστη συμπεριφορά σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους (με περίπου 10.000 ζωής το ζευγάρι) τόσο σε στεγνό όσο και σε βρεγμένο. Και αυτά μείνανε περίπου στον 1 - 1.5 χρόνο ανά ζεύγος πάνω στη μηχανή, ενώ επίσης τα δούλευα με λίγο χαμηλότερες πιέσεις (από 35-38 εως 36-40 ανάλογα το βάρος) και η χρήση ήταν αποκλειστικά σε βόλτες - ταξίδια.

    3) Για αλλαγή και μόνο έβαλα πέρυσι τα Michelin Pilot Road 4 Trail, τα οποία φοράω ακόμα και σήμερα με 6.000χλμ εως τώρα.
    Άριστα σε βρεγμένο/στεγνό μέχρι στιγμής χωρίς να έχουν κάποια πτώση στην απόδοση τους. Αυτά είχαν την ατυχία να κάνουν και κάποια χιλιόμετρα εντός πόλεως με αποτέλεσμα να έχουν λίγο τετραγωνίσει...

    Πάντως μετά το φετινό 36ωρο τα επόμενα θα είναι κάποια από τα Michelin PR4 ή τα νέα Dunlop. Πολλά θα κριθούν από τη συμπεριφορά που θα επιδείξουν τα Michelin στα τελευταία τους χιλιόμετρα...
    ΒΑΣΙΛΗΣ Exes: Crypton R '08 (08-11), DL 650A K9 (09-11), Versys '07(11-12), Address 125 '08 (12-12), KLX 250S '10 (12-13), XT660R '07 (13-15), Tiger 800 '11 (2011-19 ΕΟL) Current: , Sym ST200i (2015-?), Suzuki V-Strom 1000 L8 (2020-?)

  6. #321
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Και εγω εχω 15.000 χλμ με τα μετζελερ ΝΕΧΤ, εχουν ψιλοτετραγωνισει αλλα εχουν πολύ καλα κρατήματα ακομα και αρκετο ψωμι..από ελεγχο που εκανα με φιλο το τακουνι του αντεχει για τουλάχιστον αλλα 5.000 χλμ..Θα τα αλλαξω μετα το καλοκαιρι ..ο λαστιχας μου επιμενει να δοκιμασω τα νεα Μπριτζεστον Α40 που είναι και πιο φθηνα..

    Από την άλλη εχω εκπλαγει να διαβαζω από φιλους εδώ μεσα το ποσο λιγο κρατανε σε διαρκεια διαφορες επιλογες...είναι δυνατον να αλλαζεις λαστιχο με νορμαλ χρηση κάθε 10.000χλμ?..Ολα τα μετζελερ που εχω βαλει μου πανε πανω από 17.000χλμ με την ιδια ποιοτικη συμπεριφορά και δεν οδηγω την πιο ελαφρια μηχανή...

  7. #322
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.968
    Εμένα πάντως μου προκαλεί απορία η Metzeler σχετικά με το Tourance και το Tourance Next. Συγκεκριμένα, στο site της εταιρείας δίνει για το απλό Tourance για χρήση οn road 4/5, gravel 2/5, trail 1/5. Αντίστοιχα, για το Tourance Next on road 5/5, gravel 2/5, trail 2/5. Είναι λογικό να εμφανίζεται περισσότερο off road το στριτάδικο;

  8. #323
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Και εγω εχω 15.000 χλμ με τα μετζελερ ΝΕΧΤ, εχουν ψιλοτετραγωνισει αλλα εχουν πολύ καλα κρατήματα ακομα και αρκετο ψωμι..από ελεγχο που εκανα με φιλο το τακουνι του αντεχει για τουλάχιστον αλλα 5.000 χλμ..Θα τα αλλαξω μετα το καλοκαιρι ..ο λαστιχας μου επιμενει να δοκιμασω τα νεα Μπριτζεστον Α40 που είναι και πιο φθηνα..

    Από την άλλη εχω εκπλαγει να διαβαζω από φιλους εδώ μεσα το ποσο λιγο κρατανε σε διαρκεια διαφορες επιλογες...είναι δυνατον να αλλαζεις λαστιχο με νορμαλ χρηση κάθε 10.000χλμ?..Ολα τα μετζελερ που εχω βαλει μου πανε πανω από 17.000χλμ με την ιδια ποιοτικη συμπεριφορά και δεν οδηγω την πιο ελαφρια μηχανή...
    Bridgestone δεν τα εμπιστεύομαι πλέον ούτε για ρόδα σε καροτσάκι οικοδομής... Κι εμένα επέμενε ο λαστιχάς για bridgestone (γιατί έπαιρνε προμήθεια από τη Bridgestone) και τώρα κάθε φορά που περνάω απ' έξω τον μουτζώνω.

  9. #324
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Bridgestone δεν τα εμπιστεύομαι πλέον ούτε για ρόδα σε καροτσάκι οικοδομής... Κι εμένα επέμενε ο λαστιχάς για bridgestone (γιατί έπαιρνε προμήθεια από τη Bridgestone) και τώρα κάθε φορά που περνάω απ' έξω τον μουτζώνω.
    Bridgestone φορεσα μια φορά στο XT Artesia που ειχα,μόλις τα φόρεσα βγηκα Εθνικη για προσπερασμα με 120 μόλις πίανω διπλή διαχωριστική, αρχιζει το ψαρεμα δεξιά-αριστερά, λεω επαθα λάστιχο, βγάζω φλας και σταματω όπως -οπως στην βοηθητική λωρίδα, κατεβαίνω τα κλοτσάω για να τα τσεκάρω και τα βλεπω οκ!
    Μόλις γύρισα από το ταξίδι κατ ευθείαν αλλαγή όπως ήταν καινούργια.

  10. #325
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Bridgestone φορεσα μια φορά στο XT Artesia που ειχα,μόλις τα φόρεσα βγηκα Εθνικη για προσπερασμα με 120 μόλις πίανω διπλή διαχωριστική, αρχιζει το ψαρεμα δεξιά-αριστερά, λεω επαθα λάστιχο, βγάζω φλας και σταματω όπως -οπως στην βοηθητική λωρίδα, κατεβαίνω τα κλοτσάω για να τα τσεκάρω και τα βλεπω οκ!
    Μόλις γύρισα από το ταξίδι κατ ευθείαν αλλαγή όπως ήταν καινούργια.
    Κι εγώ καινούρια τα άλλαξα σχεδόν, γλίστραγαν με το παραμικρό, όταν έβαλα τα απλά Tourance, τα είχα δεν τα είχα μια βδομάδα φορεμένα και περνάω με ταχύτητα από έξοδο νταμαριού που είχαν καταβρέξει, κάτω ο δρόμος είχε ένα παχύρευστο στρώμα άσπρης λάσπης, αν είχα τα Bridgestone θα είχα φάει άσχημη τούμπα...

  11. #326
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    @Ανεμος -> trailmax αν υπαρχουν ακομα!!
    Γιαννης

  12. #327
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Καλό θα ήταν πέρα από την μάρκα να αναφέρετε και το μοντέλο της κάθε εταιρίας μιας και βγαίνουν τουλάχιστον τρία μοντέλα από κάθε εταιρεία που να ταιριάζουν στο μηχανάκι μας. Ένα σκέτο "τα Μπρίτζεστον είναι χάλια" δε βοηθάει ιδιαίτερα.

  13. #328
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    502
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Καλό θα ήταν πέρα από την μάρκα να αναφέρετε και το μοντέλο της κάθε εταιρίας μιας και βγαίνουν τουλάχιστον τρία μοντέλα από κάθε εταιρεία που να ταιριάζουν στο μηχανάκι μας. Ένα σκέτο "τα Μπρίτζεστον είναι χάλια" δε βοηθάει ιδιαίτερα.
    Και το μηχανάκι που φορέθηκαν. Το ίδιο λάστιχο έχει διαφορεική συμπεριφορά σε μηχανάκι 600 κυβικών και άλλη σε 1200.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  14. #329
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    των φρονίμων τα παιδια πριν πεινασουν δεν πεινανε γι' αυτο έχω ξοδέψει άπειρες ώρες για review σε λαστιχα.

    Για ενντουρο λαστιχα ξερω τι θα βαζα αλλα για το duke...

    τα pireli MT60 είναι ότι πιο κορυφαίο σε κρατημα σε ασφαλτο (στεγνό/βρεγμένο) και καλόκράτημα σε στεγνα χώματα χωρις πολλές λασπες. Αλλα τρώγεται γρήγορα. Οπότε εχω καταλλήξει σε ΜΤ60 σίγουρα μπροστα και για πίσω σκέφτομαι heidenau k60 ή κ76 ή mitas E07 ή E08 ή AVON distanzia 043 ή shinko 705 ή turance next, γενικά τα χω κανει αχταρμά για το πίσω δεν ξερω τι μου γίνεται. Το μόνο που ξέρω είναι οτι όλα αυτά τα πίσω λαστιχα που ανέφερα κρατάνε πολύ και για το μπροστινο έχω καταλήξει σίγουρα.

    Θέλω να πηγαίνω βόλτες στα βουνά και το μηχανάκι το επιτρέπει (130 κιλα) αλλα σκεφτομαι οτι τα λάστιχα 50/50 είναι too much για μια/δυό φορες το χρόνο που θα πηγαίνω χωμα, οποτε για πείτε τι να κάνω ρε παιδιά ?

    Θέλω ένα πίσω λάστιχο να κραταει άπειρα χιλιόμετρα, να κραταει καλά στη βρεγμένη και στεγνή άσφαλτο, να μην γλυστραει στον πάγο και να πηγαινει σβέλτα στο χώμα, ακόμα και σε λίγη λάσπη. Πολλά δεν θέλω?

    Υπ' οψιν το μηχανάκι το χω δοκιμάσει σε στεγνό χώμα με τα μαμα metzeler m5 και παει άνετα (σε σημείο που ξεχνιέσαι και νομίζεις οτι οδηγάς enduro), απλά θέλει πολύ διόρθωμα κόλο-τιμόνι γιατι γλιστράει.
    Τελευταία τροποποίηση από duke200; 09/05/2016 στις 21:09.

  15. #330
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Για τα Hidenanau εχω ακούσει τα καλύτερα, χωρίς να τα εχω δοκιμάσει προσωπικά, τωρα αν κατάλαβα καλά θελεις να εχεις αλλο ελαστικό μπροστά και άλλο πίσω?

Παρόμοια θέματα

  1. Enduro Training III - Off road school για μεγάλα on-off
    από Nik0s στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2008, 14:26
  2. Λαστιχα Street σε on-off
    από harlek στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 14:00
  3. Ερώτηση για συγκριτικό On-Off 650 στο 0-300
    από Innersense στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2005, 08:18
  4. Τιμόνι αλουμινίου για mega ON-OFF
    από zeli στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 10:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF