Σελίδα 24 από 34 ΠρώτοΠρώτο ... 141920212223242526272829 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 346 έως 360 από 498

Θέμα: Λάστιχα για βαριά On-Off (Γενική συζήτηση)

  1. #346
    Έγινε χτές ανανέωση ελαστικών.

    Βγήκανε τα Dunlop Trailsmart μετά απο 1 χρόνο και 15.000χμ και μπήκανε Pirelli SCORPION Trail II. Tα Dunlop τα έβαλα καθώς είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος απο την προηγούμενη έκδοσή τους, τα TR91 trailmax όταν τα φορούσα στο 990. Στην νέα έκδοσή τους συμπεριφέρθηκαν άψογα στις πρώτες 10-12000 χμ αλλά μετά την συνεχή πίεση για 2 μέρες που φάγανε στο 36ωρο πέσανε απότομα. Δεν έγιναν επικίνδυνα σε καμία περίπτωση αλλά όσο ήταν κρύα είχαν αρχίσει να χαζογλυστράνε ενώ έδειχνα πως είχαν ακόμα γόμα. Επίσης το πίσω είχε τετραγωνίσει έντονα στο οποίο σίγουρα συνέβαλε το αυξημένο βάρος της μηχανής.

    Η πρώτη αίσθηση απο τα Pirelli είναι πως θέλουν να σε ρίξουν πιο γρήγορα στην στροφή και θέλουν λίγο περισσότερο ζόρι στην επαναφορά (μάλλον σαν να έχουν πιο απότομη κορώνα?) αλλά ταυτόχρονα δίνουν και την αίσθηση του πιο στιβαρού στα πολλά χιλιόμετρα. Αναλυτικότερο ρεπορτάζ σε κανα μήνα που θα έχουν γράψει μπόλικα χιλιόμετρα σε διάφορες συνθήκες.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  2. #347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Έγινε χτές ανανέωση ελαστικών.

    Βγήκανε τα Dunlop Trailsmart μετά απο 1 χρόνο και 15.000χμ και μπήκανε Pirelli SCORPION Trail II. Tα Dunlop τα έβαλα καθώς είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος απο την προηγούμενη έκδοσή τους, τα TR91 trailmax όταν τα φορούσα στο 990. Στην νέα έκδοσή τους συμπεριφέρθηκαν άψογα στις πρώτες 10-12000 χμ αλλά μετά την συνεχή πίεση για 2 μέρες που φάγανε στο 36ωρο πέσανε απότομα. Δεν έγιναν επικίνδυνα σε καμία περίπτωση αλλά όσο ήταν κρύα είχαν αρχίσει να χαζογλυστράνε ενώ έδειχνα πως είχαν ακόμα γόμα. Επίσης το πίσω είχε τετραγωνίσει έντονα στο οποίο σίγουρα συνέβαλε το αυξημένο βάρος της μηχανής.

    Η πρώτη αίσθηση απο τα Pirelli είναι πως θέλουν να σε ρίξουν πιο γρήγορα στην στροφή και θέλουν λίγο περισσότερο ζόρι στην επαναφορά (μάλλον σαν να έχουν πιο απότομη κορώνα?) αλλά ταυτόχρονα δίνουν και την αίσθηση του πιο στιβαρού στα πολλά χιλιόμετρα. Αναλυτικότερο ρεπορτάζ σε κανα μήνα που θα έχουν γράψει μπόλικα χιλιόμετρα σε διάφορες συνθήκες.
    Τι μηχανή έχεις τώρα;

  3. #348
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gaslion Προβολή μηνύματος
    Τι μηχανή έχεις τώρα;
    Όπως λέει κ ο τέρενς έγινα κ εγώ ένα θύμα του μάρκετινγ GS Adventure
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  4. #349
    καλά έκανες...

    Απλά διάβασα ότι είχες 990 για το οποίο δεν βγαίνουν τα Pirelli SCORPION Trail II και πιο κάτω λες για αυξημένο βάρος που δεν πηγαίνει με το 690 enduro που λέει το profil σου....

    Για αυτό ρώτησα...

  5. #350
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Η πρώτη αίσθηση απο τα Pirelli είναι πως θέλουν να σε ρίξουν πιο γρήγορα στην στροφή και θέλουν λίγο περισσότερο ζόρι στην επαναφορά (μάλλον σαν να έχουν πιο απότομη κορώνα?) αλλά ταυτόχρονα δίνουν και την αίσθηση του πιο στιβαρού στα πολλά χιλιόμετρα. Αναλυτικότερο ρεπορτάζ σε κανα μήνα που θα έχουν γράψει μπόλικα χιλιόμετρα σε διάφορες συνθήκες.

    Επανέρχομαι μετά από περίπου 8500χμ παρέα με τα Pirelli με τα περισσότερα απο αυτά να έχουν γίνει σε Ευρωπαϊκούς δρόμους. Οι εντυπώσεις από το λάστιχο στο GS είναι άριστες. Πολύ καλό κράτημα από τo ξεκίνημα ακόμα και σε γνωστούς δρόμους που δεν φημίζονται για την πρόσφυσή τους και ταυτόχρονα αρκετά καλή αντοχή καθώς μετά από πολλά χιλιόμετρα φορτωμένο σε ευρωπαϊκά οδικά δίκτυα, που ξέρουμε πως τρώνε πολύ λάστιχο, έχει ακόμα πολύ πέλμα και άριστο κράτημα σε σβέλτη οδήγηση.

    Σε βρεγμένο κράταγαν επίσης καλά αλλά δεν έχω φάει ακόμα βροχή σε ελληνική άσφαλτο για να έχω πιο ασφαλή συμπεράσματα. Αυτό που έγραφα για την απότομη κορώνα μετά από λίγο το συνηθίζεις και δεν ενοχλεί τόσο έστω και αν αρχικά ξενίζει κάποιος που έχουν συνηθίσει σε πιο ομαλή συμπεριφορά.

    Το τελικό συμπέρασμα είναι πως μέχρι τώρα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με το λάστιχο και αν έχει και μια καλή διάρκεια σε χιλιόμετρα θα το ξαναπροτιμήσω (αν δεν έχει βγει κάτι καλύτερο)
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  6. #351
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    αν και ελεγα να το ρωτησω λιγο αργοτερα,μια και στην τελευταια ημιβροχινη βολτα,δεν μου ενεπνεαν εμπιστοσυνη φουλ τα ελαστικα μου,μιας και βαριεμαι,μιας και ακομα δεν εχω βρει τι σκουζει στο μηχανακι,ας δουμε τι λαστιχα θα ειναι τα επομενα που θα φορεσει το στρωμα.
    χρηση:τα παντα ολα,κυριως βολτες και ιδιαιτερα δικαβαλες.δεν θελω να ειναι πολυ σκληρα για να δουλευουν καποια στιγμη,αλλα εντος πολης,με τις αποστασεις που παιζουν στην πατρα,δεν νομιζω οτι θα προλαβουν να ζεσταθουν ποτε.
    κανω περιπου 10000 χλμ τον χρονο.
    το πηρα με φορεμενα τα anakee 3 με λιγα χλμ και μετραγαν μερικους μηνες πανω στο μηχανακι.απορριπτονται .+ -
    εβαλα τα dunlop trailsmart που τα εχω πανω περιπου 13000 χλμ.στα πρωτα 6-7000 ηταν φοβερα λαστιχα.θα τα χαρακτηριζα σαν ενα σπορ ον οφ ελαστικο.με χαλασε που στο 10αρικο περιπου τετραγωνισε το πισω.παρολαυτα κραταει ακομα,αν και οπως εγραψα στην αρχη,στο βρεγμενο ενιωθα μια ασαφια,που πριν το καλοκαιρι δεν την ειχαν.
    αν εβγαζαν λιγα παραπανω χλμ δεν θα το σκεφτομουν καν και θα τα ξαναεβαζα.
    τιμη:215 ανευ τοποθετησης.
    michelen anakee 2:δεν κατεχω πραμα για τουτα τα λαστιχα.1-2 βολτες με στρωμ φιλου εχω κανει,οταν ειχα ακομα το φεηζερ και δεν εχω αποψη.εχω διαβασει κυριως καλα λογια,πολλοι τα ξαναεβαζαν καμποσες φορες,μαρεσει που εχουν ενα 5% πιο οφ δυνατοτητες (του ωλου τα 9μερα αλλα τεσπα) απτα dunlop.θα ηθελα αποψη απο κατοχο νυν η πρωην για αντοχη κλπ.ειναι φρεσκιας παραγωγης και οχι παλια ελαστικα.
    τιμη:190 ανευ τοποθετησης.
    metzeler tourance:μιλαω για τα σκετα τα απλα τα κλασικα.απο 2-3 που μιλησα μου ειπαν πως αργουν να ζεσταθουν λιγο και ειναι σχετικα σκληρα.παρολαυτα ειναι αρκετα ικανοποιημενοι.θυμαμαι ο ggs στο τενερε δεν τα γουσταρε καθολου.νομιζω παιζουν στην κατηγορια των anakee 2 ως προς της ον και οφ δυνατοτητες (κανα χωματακι απλο περπαταει το μηχανακι,οχι τιποτα εντουραδες,αλιμονο,vstrom εχω,απλα καλο ειναι να περπαταει σαν ψευτο ον οφ και οχι σαν στρητ μηχανακι),μαλλον ερχονται τελευταια σε σειρα προτιμησης,τουλαχιστον θεωρητικα.
    τιμη:225 ανευ τοποθετησης.
    αν εχουμε να προτεινουμε καποιο αλλο,χωρις να ξεφευγουμε σε χρηματα,που δεν εχω σκεφτει,you re welcome.
    αυτια.θενξ!
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  7. #352
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    ...αργουν να ζεσταθουν λιγο και ειναι σχετικα σκληρα.παρολαυτα ειναι αρκετα ικανοποιημενοι..
    +1 για τα tourance. Όταν ζεσταίνονται έχουν πολύ καλό κράτημα σε στεγνό και βρεγμένο. Τον χειμώνα σε μικρές αστικές διαδρομές παίζει να μην ζεσταθούν καθολου..

    Εναλλακτικά προτείνω τα Heidenau K76, παρόμοια χάραξη με τα tourance αλλά πιο μαλακά.
    ​The journey is the reward!

  8. #353
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.132
    Σε αυτά τα χρήματα παίζουν και τα bridgestone 501 502. Ποτέ δεν έχω ακούσει κακά λόγια για αυτά αλλά κανείς δεν τα προτιμάει. Τον λόγο δεν τον γνωρίζω. Τα είχα φορέσει κάποτε και είχα μείνει ευχαριστημένος.
    Φόραγα με δείκτη ταχύτητας Η γιατί ζεσταίνονται πιο γρήγορα από τα V. Τώρα φοράω τα anakee 3 και δεν έχω μείνει ευχαριστημένος, έχουν πολλά χαζογλιστρήματα και δεν τα πολυεμπιστεύομαι.

    Μάλλον την επόμενη φορά θα βάλω τα bridgestone.

  9. #354
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    τα heidenau κ76 με ενα προχειρο ψαξιμο,ειδα εχουν καλες κριτικες και βγαζουν καμποσα χλμ.πατρα δεν ξερω αν τα δουλευει κανεις.μπαινουν στα υποψην και αυτα.

    τα bridgestone σε στρητ μηχανακι που εχω οδηγησει (πριν 5-6 χρονια,δεν θυμαμαι μοντελο) δεν μαρεσαν.τα θεωρησα πολυ σκληρα για την ελληνικη ασφαλτο.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  10. #355
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.132
    Όλα καλοδεχούμενα αλλά εδώ δεν μιλάμε για street μηχανάκια αλλά για χοντρές των 260 κιλών όπου η γόμα ζεσταίνεται πολύ πιο γρήγορα και να μπορούνε να περπατήσουν χωματόδρομο.

  11. #356
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Όλα καλοδεχούμενα αλλά εδώ δεν μιλάμε για street μηχανάκια αλλά για χοντρές των 260 κιλών όπου η γόμα ζεσταίνεται πολύ πιο γρήγορα και να μπορούνε να περπατήσουν χωματόδρομο.
    Συγκρινω fazer 600 με στρωμ 650.
    Δεν έχουν τρελές διάφορες σε κιλά νομίζω.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  12. #357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Όπως λέει κ ο τέρενς έγινα κ εγώ ένα θύμα του μάρκετινγ GS Adventure


    ΑΜΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΜΗ ΚΟΛΩΝΕΙΣ




    Λεφτά να υπάρχουν μόνο,εγώ δεν είχα τόσα πολλά και πήρα τενερέ.
    Όσο για ελαστικά τα καινούργια της Μπρίτζεστoουν που αντκαθιστούν τα τw
    με ενισχυμένη γόμα στο κέντρο αν δεν κάνω λάθος.
    Τελευταία τροποποίηση από irinia; 30/10/2016 στις 20:37.

  13. #358
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Συγκρινω fazer 600 με στρωμ 650.
    Δεν έχουν τρελές διάφορες σε κιλά νομίζω.
    Όχι δεν έχουν, αλλά δεν θα τις έλεγα βαριές on-off.

  14. #359
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν έχουν, αλλά δεν θα τις έλεγα βαριές on-off.
    Και σε ποια κατηγορία μπαίνει το στρωμ δηλαδή;
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  15. #360
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Και σε ποια κατηγορία μπαίνει το στρωμ δηλαδή;
    Είναι 197 κιλά μπαίνει στα on-off άλλα όχι στα βαριά. Φαντάσου στα βαριά ότι κουβαλάς ένα δεύτερο άτομο μονίμως και μπορεί να βάλεις και τρικάβαλο την κοπέλα σου.

    Γιαυτό έχει διαφορά στο ζέσταμα των ελαστικών. Και πολύ σωστά ψάχνεις για μαλακιά γόμα.

Παρόμοια θέματα

  1. Enduro Training III - Off road school για μεγάλα on-off
    από Nik0s στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2008, 14:26
  2. Λαστιχα Street σε on-off
    από harlek στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 14:00
  3. Ερώτηση για συγκριτικό On-Off 650 στο 0-300
    από Innersense στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2005, 08:18
  4. Τιμόνι αλουμινίου για mega ON-OFF
    από zeli στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 10:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF