Σελίδα 43 από 88 ΠρώτοΠρώτο ... 33383940414243444546474853 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 631 έως 645 από 1306

Θέμα: Ανακατασκευή Honda XLR 250 Baja '87

  1. #631
    Don't mess with the pig.. Το avatar του/της Τo gourouni
    Εγγραφή
    02/06/2011
    Μηνύματα
    2.243
    Ωραίος και μερακλής....

    Τώρα ξεκινά το όμορφο κομμάτι της ανακατασκευής.... το δέσιμο!
    Στα γαμψά μου νυχια έχουν πέσει:
    Honda 50cc - Υamaha Srx 400 - BMW R25 1951 - ΥAMAHA SRX 600 1986

  2. #632
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S-ex-rx Pig Προβολή μηνύματος
    Ωραίος και μερακλής....

    Τώρα ξεκινά το όμορφο κομμάτι της ανακατασκευής.... το δέσιμο!
    ναι ναι !! να γουσταρουμε

  3. #633
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    H επιτομή της λεπτομέρειας και της λεπτοδουλειάς του hobbίστα!

  4. #634
    Χαίρομαι που η δουλεία μου σε παρακίνησε να ψάξεις μέσα σε παλιότερα κείμενα που έχω γράψει σε αυτόν τον 1 χρόνο που με φιλοξενεί το forum.Το βλέπω σαν μια επιβράβευση για την προσπάθεια που έχω κάνει μέχρι τώρα

    Σε ό,τι αφορά το πρώτο απο τα 3 μηνύματα σου,νομίζω καλό θα ήταν να σας αφηγηθώ την ιστορία της συγκεκριμένης μηχανής απο την αρχή,για να έχετε μια ξεκάθαρη εικόνα:

    Η συγκεκριμένη μηχανή λοιπόν αγοράστηκε απο τον πατέρα μου κάπου στο 1993-1994,και όσο περίεργο και αν σας φαίνεται,ήταν κάτι σαν εταιρικό όχημα.Λόγω δουλειάς χρειαζόταν ένα μεταφορικό μέσο που να αντέχει στη σκληρή χρήση χωρίς να ζητά πολλά απο πλευράς συντήρησης και χρημάτων.Με τα οικονομικά δεδομένα της εποχής,λεφτά για αυτοκίνητο δεν υπήρχαν και δάνεια δεν δίνονταν για πλάκα,όπως έγινε τα επόμενα χρόνια.Πήγε λοιπόν τότε σε ένα κατάστημα στην περιοχή που πουλούσε μεταχειρισμένα,και διάλεξε την μηχανή που με βλέπετε να ανακατασκευάζω σήμερα.Γιατί αυτή; Γιατι "αυτή μου έκανε εντύπωση".Απο τότε τα χρόνια πέρασαν,τα οικονομικά δεδομένα άλλαξαν,ο φόρτος εργασίας αυξήθηκε,οι υποχρεώσεις έτρεχαν,η δουλεία πήγαινε καλά και την θέση της μηχανής πήραν διάφορα "κουτία",όπως λέτε.Καθώς τα χρόνια περνούσαν η μηχανή άρχισε να αργοπεθαίνει σιγά σιγά απο τα χρόνια,την κακή συντήρηση,την αδιαφορία...Και τελικά έγειρε για τελευταία φορά στο πλαινό της στάντ ύστερα απο μια μικρή πτώση.Ουσιαστικά η αφορμή για έναν αναμενόμενο θάνατο!

    Πάμε τώρα 2 χρόνια πίσω.Η μόνη μου επαφή με τις μηχανές ήταν μέσα απο τα περιοδικά και το διαδίκτυο.Εν μέσω ατέλειωτου διαβάσματος περιοδικών μοτοσυκλέτας και πολλών ωρών ψαξίματος στο διαδίκτυο,πάντα θυμόμουν πως ο πατέρας μου είχε μια μηχανή στο γραφείο.Αλλά η τελευταία φορά που την είχα δεί ήταν πολλά χρόνια πίσω.Μια ανάμνηση είχα απο αυτή τη μηχανή,και όπως όλες οι αναμνήσεις της παιδικής ηλικίας,ήταν αμυδρή,θωλή,ξεθωριασμένη...Την μηχανή λοιπόν δεν την θυμόμουν καθόλου.Ούτε τι μάρκα ήταν,ούτε πως έμοιαζε όυτε τίποτα.Θυμάμαι απλά να είμαι πάνω στη σέλα και ο πατέρας μου να με πηγαίνει βόλτα στους γύρω χωματόδρομους.Το μόνο χρώμα στην ανάμνηση αυτή προερχόταν απο το καντράν της μηχανής,και ήταν μπλέ:Το λαμπάκι της μεγάλης σκάλας που άναβε,όπως έμαθα χρόνια αργότερα!

    Έπρεπε να κολλήσω το μικρόβιο του μοτοσυκλετισμού για να παρακινηθώ να ξεθάψω κι'άλλες πληροφορίες! Ιούνιος του 2011,λοιπόν και έχω πάει για δουλειά στον πατέρα μου.Είχα στο μυαλό μου να ψάξω να βρώ τη μηχανή,μα τις πρώτες μέρες δεν την είδα.Έψαξα στα μέρη που σα να θυμόμουν οτι την αφήναν,αλλά δεν ήταν εκεί.Και υπέθεσα λοιπόν πως την πέταξαν τελικά,την έδωσαν κάπου.Ώσπου τελικά την είδα! Και αυτή η ξεθωριασμένη ανάμνηση βρήκε το χρώμα της,έφερε στο μυαλό και άλλες αναμνήσεις! Παρατημένη σε μια γωνιά,σκουριασμένη,πληγωμένη και ταλαιπωρημένη.Κάθε μεσημέρι που τελείωνα την "βάρδια" μου, και στον χώρο δεν ήταν κανείς,πήγαινα και την περιεργαζόμουν.Καθόμουν στη σέλα,την πήγαινα μπρος πίσω,άνοιγα και έκλεινα το τσόκ,συμπίεζα τις αναρτήσεις με το βάρος μου.Και ήρθε η μέρα που θα τελείωνα οριστικά τη δουλεία.Ραντεβού για το επόμενο καλοκαίρι δεν δώσαμε.Το πιθανότερα ήταν να την πετάξουν μέχρι τότε.Και τι κρίμα,σκεφτόμουν,να μην μπορώ να κάνω κατι για αυτό.Πολύ περίεργο συναίσθημα να έχεις την ευκαιρία να ζωντανέψεις μια παιδική σου ανάμνηση και να μην μπορείς να το κάνεις.

    Πέρασαν οι μήνες,ήρθε το φθινόπωρο.Καθόμουν μια μέρα στο forum και κοιτούσα τις υποενότητες,μέχρι που βρήκα μια που δεν την ήξερα:Ανακατασκευές! Χωμένη κάπου στα Τεχνικά,δεν την είχα προσέξει ποτέ.Και έτσι ξεκίνησε το διάβασμα...και εγώ θαύμαζα πώς αυτοι οι άνθρωποι έδιναν ξανά ζωή στα σιδερένια αυτά κουφάρια.Δεν είναι απλά μια επισκευή για να συνεχίσει να κάνει η μηχανή την "δουλεία της".Είναι κάτι πολύ παραπάνω.Είναι φόρος τιμής στους ανθρώπους που πέρασαν ατέλειωτες ώρες για να τα σχεδιάσουν,να τα συναρμολογήσουν,βάζοντας μέσα όλη τους τη γνώση και το μεράκι.Κατα κάποιον τρόπο σεβόμενος την ίδια τη μηχανή,σέβεσαι αυτόν που την δημιούργησε.

    Πολύ μου άρεσαν λοιπόν οι ανακατασκευές,αλλά πίστευα οτι δεν είναι για μένα.Το μαστόρεμα για μένα μέχρι τότε ήταν απλά να αλλάζω λάστιχο στο ποδήλατό μου και να ρυθμίζω ντίζες,πως θα μπορούσα να ασχοληθώ με κάτι τόσο περίπλοκο και δύσκολο; Μέχρι που είδα στις ανακατασκευές,ανθρωπους σαν και εμένα,χωρις καμία εμπειρία πάνω στο θέμα,να τολμούν και να ξεκινούν και αυτοί ανακατασκευές. Το μόνο που έμενε τώρα ήταν να βρεθεί μηχανή.Αλλά ποιος τρέχει τώρα να ψάχνει για παρατημένα,να βρίσκει ιδιοκτήτες,να τρέχει για τη γραφειοκρατία κλπ; Μέχρι που θυμήθηκα αυτό που είχα αποχεραιτήσει τον Ιούνιο.Είπα στο πατέρα μου για την ιδέα μου,και μάλλον πρέπει να ξύπνησε και σε εκείνον αναμνήσεις...ένα ψυχρό βράδυ της Παρασκευής,γυρνόντας απ'το φροντιστήριο,την είδα και πάλι,αλλά αυτή τη φορά στην αυλή μου.Τα υπόλοιπα τα ξέρετε...

  5. #635
    Αυτή είναι λοιπόν η ιστορία που είχα να σας πώ

    Δεν δουλεύω κανέναν σας γιατί δεν έχω λόγο να το κάνω.Η νοσταλγία για κάτι που ποτέ δεν έζησες είναι ένα υπαρκτό συναίσθημα σε πολλούς ανθρώπους.Εγώ μπορώ να την περιγράφω τόσο ζωντανά απλά επειδή έχω περάσει ατέλειωτες ώρες διαβάζοντας ιστορίες ανθρώπων που έζησαν τις εποχές αυτές,και έχω μπορέσει να ταυτιστώ μαζί τους.Όσα χρόνια και αν χωρίζουν δυο ανθρώπους,δυο ιστορίες αν θέλετε,τα συναισθήματα τους μπορούν να ταυτίζονται.Το γεγόνος που βλέπει ο άνθρωπος αλλάζει ανάλογα με την εποχή,τα συναισθήματά του για αυτό μένουν τα ίδια με αυτά που ένιωθε κάποιος πριν 40 χρόνια.Αυτό μας συνδέει.

    Το έχω ξαναπεί.Μπορεί να ξέρω κάποια πράγματα για συγκεκριμένες μηχανές και τεχνολογίες (που είναι ψίχουλα σε συγκριση αυτά που ξέρουν άλλοι εδω μέσα),αλλά αυτό δε μου προσδίδει καμία επιπλέον ιδιότητα.Άλλο η πράξη,άλλο η θεωρία

    Και τέλος,φροντιστήρια αρχίζω απο αύριο,περιττό να πω πως περνάμε σε ακόμια πιο αργούς ρυθμούς στο project

  6. #636
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Σπανίως γράφω σε ανακατασκευές παρότι της γουστάρω πάρα πολύ και που μιλάω τηλεφωνικός με αρκετά "παιδιά" για βοήθεια σε τεχνικά θέματα.
    Παλικάράκι μου σε θαυμάζω γιατί έχεις τα κότσια με λιγοστές γνώσεις να επιχειρήσεις μια ανακατασκευή από το μηδέν.
    Προχώρα και όταν το τελειώσεις θα κάνουμε μπυροκατάνυξη στο PULP να το εγκαινιάσουμε το εργαλείο
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  7. #637
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    Και τέλος,φροντιστήρια αρχίζω απο αύριο,περιττό να πω πως περνάμε σε ακόμια πιο αργούς ρυθμούς στο project
    Καλή επιτυχία στη ζωή σου, που την έχεις σίγουρη και συγχαρητήρια για το επίπεδο και την ποιότητα του λόγου σου, πράγμα σπάνιο στη σημερινή εποχή για τους νέους της ηλικίας σου!!!

  8. #638
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    μπραβο σου και στο πατερα σου αλλο ενα.

    Ubi dubium ibi libertas

  9. #639
    Νέο μέλος Το avatar του/της Persival
    Εγγραφή
    27/07/2012
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Καλή επιτυχία στη ζωή σου, που την έχεις σίγουρη και συγχαρητήρια για το επίπεδο και την ποιότητα του λόγου σου, πράγμα σπάνιο στη σημερινή εποχή για τους νέους της ηλικίας σου!!!
    +748

  10. #640
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Από τα ποιο "αισιόδοξα" θεντάκια που διαβάζω συστηματικά τον τελευταίο καιρό...και φυσικά όχι μόνο για αυτή καθαυτή την ανακατασκευή... επιτέλους...
    Τελικά η ενότητα "ανακατασκευές" είχε αλλά και έχει να δωσεί ακόμα πολλά και ποικίλα ερεθίσματα...Ίσως και κάποια που κανείς δεν τα περίμενε όταν ξεκίνησε σαν αυτόνομη ενότητα μέσα από το μεράκι και την μούρλα των γνωστών αγνώστων με τα μαυρισμένα νύχια...
    Καλή απόλαυση λοιπόν στην προσπάθεια σου να αναστήσεις το μηχανάκι...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  11. #641
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Καλή επιτυχία στη ζωή σου, που την έχεις σίγουρη και συγχαρητήρια για το επίπεδο και την ποιότητα του λόγου σου, πράγμα σπάνιο στη σημερινή εποχή για τους νέους της ηλικίας σου!!!
    ++++ και απο εμενα!

  12. #642
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    To ξέρεις πως σε παρακολουθώ απ΄την αρχή.
    Έχεις ξεχωρίσει για το ήθος σου και την παιδεία που έχεις λάβει προφανώς απ'την οικογένειά σου.

    Πολλά συγχαρητήρια λοιπόν και στους γονείς σου και σε σένα και σου εύχομαι ό,τι καλύτερο στις επικείμενες εξετάσεις.
    Στις μέρες μας,που δυστυχώς όλα φαίνονται μαύρα και δυσοίωνα, τέτοιες προσπάθειες από ένα νέο παιδί αποτελούν αχτίδα ελπίδας και αισιοδοξίας για το μέλλον.

    Καλή συνέχεια!!
    Πατέρας πια..

  13. #643
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της FRAGISCOS
    Εγγραφή
    22/07/2006
    Μηνύματα
    1.433
    Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες,και μη εχοντας να προσθεσω κατι,θελω να σου ευχηθω καλη επιτυχια πρωτα στις εξετασεις,και επειτα στη ζωη σου.
    Πιστευω οτι θα την εχεις, μα πανω απ ολα την αξιζεις....

  14. #644
    Aφραγκο Μελος Το avatar του/της Gms
    Εγγραφή
    29/07/2010
    Μηνύματα
    383
    Ενα εχω να πω θελω φωτο την μηχανη μπροστα απο την σχολη που θες να περασεις.Θα ειναι αποδειξη οτι καταφερες 2 πραγματα που αλλοι ουτε στα ονειρα τους δεν τα βλεπουν ειδικα στην ηλικια σου που το μονο που τους νοιαζει ειναι το καγκουριλικη και τα κλαμπ.Συνεχα ετσι και θα ανταμηφθεις.

  15. #645
    Για άλλη μια φορά,ανάσταση της ανακατασκευής μετά απο 1 μήνα!

    Σήμερα θα περιγράψω ολόκληρη τη διαδικασία καθαρισμού του ρεζερβουάρ της βενζίνης.Την εργασία αυτή την έκανα μόνος μου στο σπίτι,χωρίς καμία προηγούμενη γνώση επι του αντικειμένου.Ουσιαστικά η όλη διαδικασία αποτελεί μια σύνθεση απόψεων-ενεργειών τρίτων που διάβασα στο διαδίκτυο,οπότε εάν κάτι απο αυτά που περιγράφω είναι λάθος η μπορούσα να το παραλείψω,βεβαίως και να το πείτε!

Παρόμοια θέματα

  1. Ανακατασκευή Honda XLR 250
    από Astoxos στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 117
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2014, 00:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF